Рішення № 98399003, 15.07.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
640/20852/19
Номер документу
98399003
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2021 року м. Київ № 640/20852/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 )до третя особаФонду гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вулиця Січових Стрільців, 17, код ЄДРПОУ 21708016) Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Контракт» (01024, м.Київ, бульвар Тараса Шевченка/вулиця Пушкінська, 8/26)про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити діїВ С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулася ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (надалі по тексту - відповідач), третя особа Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Контракт» в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015, у розмірі 198 000,00грн., - за заявою ОСОБА_1 від 05.09.2019 року;

- стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних oсіб (код ЄДРПОУ: 21708016; адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015 року, у розмірі 198 000.00грн.

В порядку встановленому Положенням про автоматизовану систему суду, затвердженого рішенням ради суддів України № 30 від 26.11.2010 року у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю судді, в провадженні якого перебувала адміністративна справа №640/20852/19, справу було розподілено між суддями повторно.

У відповідності до протоколу розподілу у справі №640/20852/19 призначено Головуючого суддю Федорчука А.Б.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 березня 2021 року справу було прийнято до свого провадження та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач протиправно відмовив позивачу у виплаті гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015 року, у розмірі 198 000.00 грн., за її заявою, з огляду на відсутність правових підстав для відмови у виплаті відшкодування за вкладом відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», що є підставою для стягнення на користь позивача гарантованої суми відшкодування.

На адресу суду від представника відповідача надійшов відзив, в якому останній заперечував щодо задоволення позовних вимог, та зазначив, що у зв`язку із відсутністю правових підстав для здійснення відшкодування по вкладам позивача з огляду на постанову слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві від 10.05.2018 про визнання об`єктів речовими доказами у кримінальному провадженні №420181010800000080 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 190 Кримінального кодексу України, у якому кошти, розміщені на рахунках позивачів, відповідно до статті 100 Кримінального процесуального кодексу України визнані речовим доказом.

Крім того, представник позивача надав до суду відповідь на відзив, у якому зазначив, що визнання грошових коштів речовими доказами не включено до вичерпного переліку підстав, за яких Фонд не здійснює відшкодування за вкладом та звернула увагу суду на те, що згідно з інформацією, отриманою від слідчого відділу розслідування кримінальних проваджень СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві Тарасенка Р., вказане кримінальне провадження на сьогодні закрито.

Також на адресу суду від представника відповідача надійшли письмові пояснення, в яких останній зазначив, що 06.07.2020 року було прийнято рішення про поновлення виплат вкладникам ПАТ «Банк Контракт».

З огляду на викладене вище, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 24 вересня 2015 року, між ОСОБА_1 та ПАТ Банк «Контракт» укладено договір № 1397/2015 банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт», згідно з умовами якого банк відкриває рахунок для обліку вкладу.

На виконання умов договору №1397/2015 Банк для обліку вкладу відкрив позивачу рахунок № НОМЕР_2 .

Як вбачається з матеріалів справи, а саме платіжних доручень від 24.09.2015 року та 25.09.2015 року, позивачем, через касу банку були внесені грошові кошти у загальному розмірі 198 000,00 грн.

На підставі постанови Правління Національного банку України № 671 від 06.10.2015 «Про віднесення ПАТ Банк «Контракт» до категорії неплатоспроможних» рішенням виконавчої дирекції Фонду №183 від 06.10.2015 запроваджено у ПАТ Банк «Контракт» тимчасову адміністрацію строком на 3 місяці з 07.10.2015 по 06.01.2016 та призначено уповноважену особу Фонду на здійснення тимчасової адміністрації.

Постановою Правління Національного банку України № 876 від 10.12.2015 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ Банк «Контракт» та рішенням виконавчої дирекції Фонду «Про початок процедури ліквідації ПАТ Банк «Контракт» та делегування повноважень ліквідатора банку» №220 від 10.12.2015 розпочато процедуру ліквідації ПАТ Банк «Контракт» та призначено Уповноважену особу Фонду ОСОБА_2 та делеговано йому строком на два роки з 11.12.2015 по 10.12.2017 (включно) всі повноваження ліквідатора ПАТ Банк «Контракт», визначені статтями 37, 38, 47-52, 52(1), 53 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Рішенням виконавчої дирекції Фонду від 27.11.2017 №5173 продовжено строки здійснення процедури ліквідації ПАТ Банк «Контракт» строком на один рік до 10.12.2018 включно.

Виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 08.10.2018 №2739 про зміну уповноваженої особи Фонду на ліквідацію ПАТ Банк «Контракт» на ОСОБА_3 з 11.10.2018.

29 травня 2018 року позивач звернулася до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з заявою, в якій просила виплатити останній гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним у ПАТ «Банк Контракт» за договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» № 1397/2015 від 24.09.2015 року.

Листом від 27.06.2018 №30-036-13593/18 було повідомлено позивача, що підстави для виплати відшкодування відсутні з огляду на те, що кошти за рахунком № НОМЕР_3 визнані речовим доказом.

05 вересня 2019 року ОСОБА_1 повторно звернувся до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із заявою про виплату гарантованої суми відшкодування за вкладом.

Листом від 17.09.2019 року №30-036-16208/19 Фондом гарантування вкладів фізичних осіб повідомлено про те, що відкрите кримінальне провадження №42018101080000080 від 02.05.2018 року та зазначив, що у вищезазначеному кримінальному провадженні відповідно до вимог ст. 100 КПК України постановою слідчого СВ Святошинського УП ГУНП у м. Києві від 10.05.2018 кошти, розмішені на рахунку позивача в ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ» визнано речовими доказами. внаслідок чого посадовим особам ПАТ «БАНК «КОНТРАКТ», а також будь-яким іншим особам заборонено Відчужувати, розпоряджатися та використовувати зазначені кошти.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Відповідно до положень частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» від 23.02.2012 № 4452-VI (далі - Закон № 4452-VI, в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI встановлено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Управління поточною діяльністю Фонду здійснює виконавча дирекція Фонду (частина перша статті 11 Закону № 4452-VI).

Повноваження виконавчої дирекції Фонду визначені в статті 12 Закону № 4452-VI. Зокрема, відповідно до пунктів 2, 4 частини третьої цієї статті виконавча дирекція Фонду у сфері забезпечення відшкодування коштів за вкладами визначає порядок відшкодування Фондом коштів за вкладами відповідно до розділу V цього Закону; приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами у разі прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Відповідно до статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник - це фізична особа (крім фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката ( п.4 ч.1 ст. 2 Закону).

Гарантії Фонду не поширюються на відшкодування коштів за вкладами у випадках, передбачених цим Законом (ч.1 ст.26 Закону).

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку (ч.2 ст.26 Закону).

Згідно зі статтею 27 Закону № 4452-VI уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах «Урядовий кур`єр» або «Голос України» та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09 серпня 2012 року №14 в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду (додаток 8), із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню (далі - Перелік).

Перелік складається станом на день прийняття Національним банком України рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів, але не більше суми, встановленої адміністративною радою Фонду на день прийняття рішення про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, незалежно від кількості вкладів в одному банку.

Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.

Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.

Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.

Інформація про вкладника в Переліку має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Файл csv формується за структурою інформаційного рядка файла «Перелік вкладників» (додаток 9) та за правилами формування csv файлів (додаток 10).

Протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.

У відповідності до пункту 6 Розділу ІІІ Положення №14 протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.

Пунктами 2,3 розділу IV Положення №14 передбачено, що Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр).

Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.

Загальний Реєстр на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) підписується відповідальною особою, яка його склала, та засвідчується підписом директора-розпорядника та відбитком печатки Фонду, на електронних носіях - на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.

Аналіз наведених вище норм законодавства дозволяє суду дійти висновку, що процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи:

1) складення уповноваженою особою Фонду переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;

2) передача уповноваженою особою Фонду сформованого переліку вкладників до Фонду;

3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру;

4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.

При цьому, Уповноважена особа може надавати Фонду протягом процедури ліквідації додаткову інформацію про вкладників, зокрема щодо збільшення кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування.

Як вбачається з письмових пояснень відповідача від 18 серпня 2020 року, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб позивача було включено до загального Реєстру вкладників ПАТ Банк «Контракт», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду в межах гарантованої суми.

Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 19.04.2018 року у справі № 758/4508/18 задоволено клопотання ОСОБА_1 про скасування арешту накладеного ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 28.01.2016, та скасовано накладений ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 28.01.2016 арешт по рахунку № НОМЕР_2 , відкритого в банківській установі ПАТ Банк «Контракт» на ім`я ОСОБА_1 .

За таких обставин посилання відповідача про неможливість виплати гарантованої суми відшкодування є безпідставними, тоді як сам факт включення позивача до загального Реєстру вкладників ПАТ Банк «Контракт», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду в межах гарантованої суми не заперечується.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Однак, відповідач не надав суду будь-яких інших доказів, які б підтверджували наявність у межах спірних правовідносин обставин, які б перешкоджали виплаті на користь позивача гарантованої суми відшкодування за вкладом у ПАТ Банк «Контракт».

З урахуванням викладеного позовні вимоги щодо визнання протиправними дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015, у розмірі 198 000,00грн., - за заявою ОСОБА_1 від 05.09.2019 року є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення з Фонду гарантування вкладів фізичних oсіб (код ЄДРПОУ: 21708016; адреса місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, 17) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015 року, у розмірі 198 000,00грн. суд зазначає наступне.

Зі змісту статей 27, 28 Закону № 4452-VI вбачається, що виплата відшкодування коштів проводиться після затвердження реєстру відшкодувань вкладникам для здійснення виплат.

У матеріалах справи відсутні докази затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру ПАТ Банк «Контракт», проте, згідно розміщеної на офіційному сайті Фонду інформації з 04 жовтня 2018 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб здійснює відшкодування коштів вкладникам ПАТ Банк "Контракт" за договорами банківського вкладу незалежно від дати їх закінчення та за договорами банківського рахунку (включаючи карткові рахунки) в межах 200 тисяч гривень засобами Автоматизованої системи виплат Фонду (оголошення розміщено 03.10.2018 р.) http://www.fg.gov.ua/not-paying/liquidation/148-bank-kontrakt/39960-fond-harantuvannia-vkladiv-fizychnykh-osib-zdiisniuie-vyplaty-harantovanoi-sumy-vidshkoduvannia-vkladnykam-pat-bank-kontrakt.

Беручи до уваги, що початок виплати коштів в межах гарантованої суми неможливий без затвердження реєстру відшкодувань вкладникам для здійснення виплат, то початок процедури виплат свідчить про наявність вказаного реєстру, і залучення до матеріалів справи доказів його затвердження не є необхідним.

Також суд зазначає, що оскільки вказана інформація розміщена на офіційному сайті Фонду, на якому відображено всю інформацію щодо проведення процедур тимчасової адміністрації та ліквідації ПАТ Банк «Контракт», вона є загальновідомою в розумінні частини 3 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Задовольняючи по суті позовні вимоги у вказаній частині, суд вважає за необхідне в якості належного способу захисту порушеного права визначити зобов`язання Фонду виплатити на користь позивача гарантовану суму відшкодування, а не безпосереднє стягнення коштів, оскільки сума відшкодування підлягає до стягнення за рахунок коштів Державного бюджету України, а не Фонду як установи та суб`єкта владних повноважень.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправними дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015, у розмірі 198 000,00грн., - за заявою ОСОБА_1 від 05.09.2019 року та зобов`язання Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 17) виплатити на користь на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015 року, у розмірі 198 000,00грн.

Частиною другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

На переконання суду, відповідачем не доведено правомірності вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

У зв`язку з тим, що позивач ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 листопада 2019 року звільнений від сплати судового збору, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 гарантованої суми відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015, у розмірі 198 000,00грн., - за заявою ОСОБА_1 від 05.09.2019 року

3. Зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (04053, м. Київ, вул. Січових Стрільців, буд. 17) виплатити на користь на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ; місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним ОСОБА_1 у ПАТ Банк «Контракт» за Договором банківського вкладу на вимогу «Зручний Контракт» №1397/2015 від 24.09.2015 року, у розмірі 198 000,00грн.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя А.Б. Федорчук