
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 р. № 520/8192/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, буд. 16, код ЄДРПОУ 43315445) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2020 року позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) щодо неприсвоєння ОСОБА_1 по досягненню трирічного стажу державної служби в 2016 році чергового 8 рангу державного службовця;
- визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) щодо неприсвоєння ОСОБА_1 по досягненню шестирічного стажу державної служби в 2019 році чергового 7 рангу державного службовця;
- зобов`язати Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) присвоїти ОСОБА_1 7 ранг державного службовця, про що видати відповідний наказ;
- зобов`язати Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Харків) здійснити нарахування та фактичну виплату ОСОБА_1 надбавки за ранг державного службовця.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року з підстав, установлених п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, адміністративний позов повернутий позивачу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2020 року ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 23 липня 2020 року скасовано. Справу направлено до Харківського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року адміністративний позов повернуто позивачу.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08 квітня 2021 року ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 04 лютого 2021 року по справі №520/8192/2020 скасовано. Адміністративну справу №520/8192/2020 направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем протиправно неприсвоєно ОСОБА_1 в 2016 році чергового 8 рангу державного службовця та у 2019 році чергового 7 рангу державного службовця, чим порушено право позивача на належну виплату надбавки за ранг державного службовця. Позивач вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав та інтересів звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 21 травня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Відповідач надав до суду відзив на позов, в якому вказав, що Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції не допускало у відношенні позивача протиправної поведінки, а тому позов на думку відповідача задоволенню не підлягає.
Позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій він підтримав вимоги та доводи заявленого позову.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях врегульовані Законом України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015.
Питання щодо присвоєння рангів державних службовців врегульовано Законом України "Про державну службу", а механізм їх присвоєння визначений Порядком присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року №306.
До набрання чинності Закону України "Про державну службу" №889-VIII від 10.12.2015, а саме, до 1 травня 2016 року, ранги державним службовцям присвоювалися відповідно Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ.
Частиною першою статті 2 Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що посада державної служби - це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов`язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.
У разі зміни структури та/або штатного розпису державного органу строк відпрацювання особи для присвоєння чергового рангу на займаній посаді слід відраховувати з часу зміни найменування такої посади, визначеної штатним розписом.
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, для присвоєння чергового рангу в межах відповідної категорії посади державний службовець повинен успішно відпрацювати на займаній посаді два роки.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 20.05.2013 №299/4 призначений на посаду державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції 20.05.2013 як такий, що успішно пройшов за конкурсом, з випробувальним терміном два місяці, що підтверджується записами у трудовій книжці серії НОМЕР_2 .
Наказом Головного управління юстиції у Харківській області від 22.07.2013 №1195/5 ОСОБА_1 присвоєно 15 ранг державного службовця з 22.07.2013.
24 жовтня 2013 року ОСОБА_1 переведений на посаду старшого державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції, із збереженням 15 рангу державного службовця як такий, що успішно пройшов стажування, відповідно до наказу Головного управління юстиції у Харківській області від 22.10.2013 № 644/4.
Таким чином, черговий ранг державного службовця ОСОБА_1 , а саме 14 ранг повинен був бути присвоєний 24.102015.
Проте, 24 квітня 2015 року відповідно до наказу Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 24.04.2015 №881/к ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання службових обов`язків, що призвело до порушення вимог Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до абзацу першого пункту 10 Порядку державним службовцям, яким присвоєно ранг відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", присвоюється найнижчий ранг у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби. При цьому строк відпрацювання для присвоєння чергового рангу включає попередній період роботи державного службовця на займаній посаді.
Таким чином, у строк відпрацювання для присвоєння чергового рангу враховується період роботи на останній займаній посаді. У разі якщо строк відпрацювання на останній займаній посаді менше трьох років, відлік строку відпрацювання для присвоєння чергового рангу починається з дати призначення на цю посаду.
Відповідно до ч. 2 статті 39 Закону України "Про державну службу" №889-VIII встановлюється дев`ять рангів державних службовців. Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України. Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У такому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.
Згідно з ч. 3 ст. 39 Закону України "Про державну службу" №889-VIII присвоюються такі ранги: державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "А", - 1, 2, 3 ранг; державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "Б", - 3, 4, 5, 6 ранг; державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "В", - 6, 7, 8, 9 ранг.
Частиною 4 ст. 39 Закону України "Про державну службу" №889-VIII передбачено, що ранги державним службовцям присвоює суб`єкт призначення, крім випадків, передбачених законом.
Згідно до ч. 5 ст. 39 Закону України "Про державну службу" №889-VIII ранги державних службовців присвоюються одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі встановлення випробування - після закінчення його строку. Державному службовцю, який вперше призначається на посаду державної служби, присвоюється найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад.
Частиною 6 ст. 39 Закону України "Про державну службу" №889-VIII черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюється державному службовцю через кожні три роки з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності.
Протягом строку застосування дисциплінарного стягнення, а також протягом шести місяців з дня отримання державним службовцем негативної оцінки за результатами оцінювання службової діяльності черговий ранг державному службовцю не присвоюється. Такі періоди не зараховуються до строку, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
З огляду на викладене, присвоєння ОСОБА_1 14 рангу державного службовця не присвоєно, у зв`язку із дією дисциплінарного стягнення.
Наказом Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 27 квітня 2016 року №1233/к ОСОБА_1 у зв`язку зі змінами в структурі та штатному розписі Головного територіального управління юстиції у Харківській області переведено на посаду старшого державного виконавця Жовтневого відділу державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, зі збереженням 15 рангу державного службовця.
У зв`язку з набранням чинності нового Закону України "Про державну службу" №889-VIII та відповідно по пункту 10 Порядку присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року № 306, ОСОБА_1 наказом Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 26.05.2016 №1510/к присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії "В", тобто найнижчий ранг в межах категорії "В" з 01.05.2016.
Враховуючи зміни у законодавстві, саме 27.04.2016 є початком відліку трирічного періоду для присвоєння позивачу чергового 8 рангу державного службовця ОСОБА_1 , відтак датаю чергового призначення рангу державного службовця є 27.04.2019.
Поряд із цим, наказом Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 02.02.2018 №148/к на ОСОБА_1 накладено дисциплінарне стягнення у вигляді оголошення догани.
На момент притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 пропрацював 01 рік 09 місяців 04 дні.
Таким чином, датою присвоєння чергового 8 рангу державного службовця позивачу є 28.04.2020.
На підставі наказу Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 26.12.2019 №134/к позивач працює на рівнозначній посаді старшого державного виконавця Міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), із збереженням 9 рангу державного службовця в межах категорії "В" посад державної служби.
За результатами оцінювання службової діяльності у 2019 році ОСОБА_1 отримав оцінку "позитивна".
Так, наказом Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) від 27.04.2020 №1596/к ОСОБА_1 присвоєно черговий 8 ранг державного службовця в межах категорії "В" з 28.04.2020.
Враховуючи вищенаведене, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача щодо присвоєння ОСОБА_1 8 рангу державного службовця в рамках та у строки, встановлені Законом України "Про державну службу" та Порядком присвоєння рангів державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року №306.
Щодо присвоєння позивачу 7 рангу державного службовця, суд зазначає, що у відповідності до норм ч. 6 ст. 39 Закону України "Про державну службу" №889-VIII черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюється державному службовцю через кожні три роки, тобто враховуючи, що 8 ранг присвоєно позивачу 28.04.2020, наступним роком призначення чергового рангу є 2023 рік, відтак наразі відповідачем не допущено протиправної бездіяльності щодо неприсвоєння ОСОБА_1 7 рангу державного службовця, а отже позовні вимоги в частині визнання протиправною (неправомірною) бездіяльність Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) щодо неприсвоєння ОСОБА_1 по досягненню шестирічного стажу державної служби в 2019 році чергового 7 рангу державного службовця та зобов`язання Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) присвоїти ОСОБА_1 7 ранг державного службовця, про що видати відповідний наказ задоволенню не підлягають, оскільки звернені на майбутнє.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.