
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" липня 2021 р. справа № 300/1869/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лібертас Інвест" про стягнення податкового боргу у розмірі 10 407,19 грн., -
ВСТАНОВИВ:
23.04.2021 Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі – позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лібертас Інвест" (надалі – відповідач, ТзОВ "Лібертас Інвест") про стягнення податкового боргу у розмірі 10 407,19 грн. Позовні вимоги мотивувало тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв`язку з несплатою штрафних санкцій, застосованих згідно податкових повідомлень-рішень №0050255212 від 03.09.2019 у сумі 1 722,00 грн. та № 0021325204 від 08.04.2020 - у сумі 7 140,00 грн. №0222305204 від 15.07.2020 – у сумі 913,60 грн., а також нарахованої пені у розмірі 631,59 грн.
08.04.2021 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, в порушення податкового обов`язку встановленого підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, статей 36, 295 Податкового кодексу України не сплатив грошові зобов?язання з податку на додану вартість у загальному розмірі 10 407,19 грн., з яких 1 722,00 грн. та 7 140,00 грн. - штрафні санкції, нараховані за неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень, травень, червень 2019 року, а також за липень-грудень 2019 року, січень 2020 року; 913,60 грн.- штрафні санкції, нараховані за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з податку на додану вартість, визначеного контролюючим органом; 631,59 грн. – нарахована пеня, внаслідок чого утворено податковий борг в цій же сумі, який ним не сплачено.
На адресу відповідача, що зазначена позивачем у позовній заяві та значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, направлено рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення копію ухвали про відкриття провадження у справі від 28.04.2021 з відміткою на поштовому відправленні «судова повістка», яка повернулася на адресу суду, з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Відповідно до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у позовній заяві, встановив наступне.
ТзОВ "Лібертас Інвест" (код ЄДРПОУ - 40532608) є юридичною особою та перебуває на обліку Головного управління ДПС Івано-Франківській області, Коломийське управління, Коломийська ДПІ (м. Коломия) як платник податків, що підтверджується відомостями з офіційного веб-сайту Міністерства юстиції України - Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
З 01.07.2016 ТзОВ "Лібертас Інвест" є платником податку на додану вартість відповідно до статті 180 Податкового кодексу України (а.с.13).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно пункту 15.1 статті 15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3), сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4).
Згідно статті 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків (пункт 49.1).
Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності (пункт 49.2).
Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі контролюючому органу всіма платниками цього податку з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" (пункт 49.4).
За змістом пунктів 203.1, 203.2 статті 203 Податкового кодексу України податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Судом встановлено, що 31.07.2019 позивачем проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ "Лібертас Інвест" за квітень, травень та червень 2019 року, за результатами якої складено акт за № 1438/09-19-52-12/40532608. У даному акті зафіксовано факти неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень, травень та червень 2019 року, чим порушено вимоги підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (а.с.9).
Також, 21.02.2020 позивачем проведено камеральну (електронну) перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ "Лібертас Інвест" за липень-грудень 2019 року та січень 2020, за результатами якої складено акт за № 146/09-19-52-04/40532608. У даному акті зафіксовано факти неподання податкової звітності з податку на додану вартість за липень-грудень 2019 року та січень 2020, чим порушено вимоги підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України (а.с.13).
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області на підставі актів камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за № 1438/09-19-52-12/40532608 від 31.07.2019 та за № 146/09-19-52-04/40532608 від 21.02.2020, керуючись пунктом 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, винесло податкові повідомлення-рішення за №0050255212 від 03.09.2019 та за №0021325204 від 08.04.2020, згідно якого ТзОВ "Лібертас Інвест" нараховано штраф у сумі 3 060,00 грн. та 7 140,00 грн. відповідно (а.с.11, 15).
Крім того, 10.06.2020 позивач провів камеральну перевірку своєчасності сплати відповідачем податкових зобов?язань з податку на додану вартість за період з 15.05.2019 по 27.04.2020, за результатами якої складено акт за №438/09-19-52-04/40532608. У даному акті зафіксовано факти несвоєчасної сплати ТзОВ "Лібертас Інвест" грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом, чим порушено вимоги пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України (а.с.16).
Позивач на підставі акту камеральної перевірки податкової звітності з податку на додану вартість за №438/09-19-52-04/40532608 від 10.06.2020, керуючись статтею 126 Податкового кодексу України, виніс податкове повідомлення-рішення за №0222305204 від 15.07.2020, згідно якого ТзОВ "Лібертас Інвест" нараховано штраф у сумі 913,60 грн (20% узгодженої суми податкового зобов`язання з податку на додану вартість (4 568 грн.), сплаченої із затримкою) (а.с.18).
Вказані податкові повідомлення-рішення за №0050255212 від 03.09.2019, за №0021325204 від 08.04.2020 та за №0222305204 від 15.07.2020 надіслані ТзОВ "Лібертас Інвест" за адресою, що значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, однак повернулися на адресу позивача з відміткою працівника поштового зв`язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с.12, 15, 19).
У відповідності до пункту 113.1 статті 113 Податкового кодексу України строки застосування, сплата, стягнення та оскарження сум штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) здійснюються у порядку, визначеному цим Кодексом для сплати, стягнення та оскарження сум грошових зобов`язань. Суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) зараховуються до бюджетів, до яких згідно із законом зараховуються відповідні податки та збори.
Пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Сторонами не подано суду доказів про те, що податкові повідомлення-рішення за №0050255212 від 03.09.2019, за №0021325204 від 08.04.2020 та за №0222305204 від 15.07.2020 відповідач оскаржив в адміністративному чи судовому порядках, а відтак суми грошових зобов`язань визначені вказаними податковими повідомленнями-рішеннями є узгодженими та підлягали сплаті ТзОВ "Лібертас Інвест" у строки, встановлені пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 36.1 статті 36 Податкового кодексу України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Судом встановлено, що штрафні санкції, визначені податковим повідомленням-рішенням за №0050255212 від 03.09.2019, відповідачем сплачені частково у розмірі 1 338,00 грн., непогашеними залишається 1 722,00 грн.
Також, у зв`язку із не виконанням відповідачем визначеного Законом обов`язку за останнім залишається непогашеною заборгованість зі сплати штрафних санкцій у сумі 7 140,00 грн. та у сумі 913,00 грн., нарахованих за липень-грудень 2019 року, січень 2020 року та за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з податку на додану вартість, визначеного контролюючим органом.
Крім того, судом з`ясовано, що позивачем на виконання вимог підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нараховано відповідачу пеню у сумі 631,59 грн. за несвоєчасну сплату податкового зобов`язання з податку на додану вартість.
У відповідності до вимог абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 цього Кодексу встановлено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що позивачем на виконання вимог пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України надіслано відповідачу податкову вимогу за № 238095-52 від 29.07.2019 на суму 3 230,00 (а.с.8).
Вимога направлена відповідачу на адресу місцезнаходження, про що свідчить конверт, з відміткою установи зв`язку УДППЗ "Укрпошта" про неможливість вручення даного листа адресату з причин: "за закінченням терміну зберігання". Враховуючи положення пункту 58.3 статті 58 Податкового кодексу України, вказана податкова вимога вважається надісланою (врученою) ТзОВ "Лібертас Інвест" (зворотна сторона а.с.8).
Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 цієї статті встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що грошові зобов?язання зі сплати податку на додану вартість у загальному розмірі 10 407,19 грн., з яких 1 722,00 грн. та 7 140,00 грн. - штрафні санкції, нараховані за неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень, травень, червень 2019 року, а також за липень-грудень 2019 року, січень 2020 року; 913,60 грн. - штрафні санкції, нараховані за несвоєчасну сплату грошового зобов`язання з податку на додану вартість, визначеного контролюючим органом; 631,59 грн. – нарахована пеня, є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Наявність податкового боргу підтверджується довідкою Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 15.03.2021, витягами з облікової картки платника податків - відповідача за платежем податок на додану вартість (а.с.20-23) та іншими матеріалами справи.
Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості судом не встановлено.
Доказів сплати податкового боргу відповідач суду не представив, чим фактично не заперечив наявність заборгованості, яка є предметом спору у даній справі.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.2 статті 95 Податкового Кодексу передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлена до стягнення сума є узгодженою та являється податковим боргом відповідача перед бюджетом, який ним не сплачено та підлягає стягненню з рахунків у банках, що обслуговують відповідача та за рахунок готівки, що йому належить.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Позивач при зверненні з даним адміністративним позовом до суду сплатив судовий збір в розмірі 15 276, 59 грн. Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Понесених судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз позивачем не заявлено, як наслідок, у справі відсутні судові витрати, що підлягають розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Товариство з обмеженою відповідальністю "Лібертас Інвест" (індекс 78200, вулиця Валова, будинок 29, місто Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40532608) та за рахунок готівки, що йому належить в дохід державного бюджету податковий борг в розмірі 10 407 (десять тисяч чотириста сім) гривень 19 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (індекс 76018, вул. Незалежності, будинок 20, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ - 43142559);
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Лібертас Інвест" (індекс 78200, вулиця Валова, будинок 29, місто Коломия, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 40532608).
Суддя Главач І.А.