Рішення № 98396172, 15.07.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2021
Номер справи
280/3077/21
Номер документу
98396172
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2021 року Справа № 280/3077/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

14 квітня 2021 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання (невиплати) позивачу пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

зобов`язати відповідача надати (виплатити) позивачу пільги на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за період з жовтня 2019 року до квітня 2021 року.

Ухвалою суду від 11.05.2021 відкрито спрощене (письмове) позовне провадження у справі.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що він має статус учасника бойових дій та має право на одержання пільг встановлених для даної категорії осіб, у тому числі на отримання пільг з оплати за спожиті житлово-комунальні послуги, відповідно до ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Разом з тим, позивач зазначає, що фактично з часу включення його до ЄДАРП і до цього часу він жодних грошових коштів у якості пільги на оплату житлово-комунальних послуг, на особистий рахунок позивача в АТ «Ощадбанк» від відповідача не надходило. Також, позивач зазначає, що на рахунках на оплату житлово-комунальних послуг, які надаються позивачу постачальниками цих послуг, сума наданих пільг також не відображується. Просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень послався на те, що сума розрахованої позивачу у період з жовтня 2019 року по січень 2020 року склала 2650,55 грн. При цьому, відповідач зазначає, що у період з жовтня 2019 по січень 2020 позивач отримував пільги у грошовій безготівковій формі, а саме шляхом перерахування нарахованих пільг Міністерством соціальної політики України на рахунок АТ «Ощадбанк», а з рахунку на рахунки постачальників ТОВ «Запоріжгаз збут», АТ «Запоріжгаз», КП «Водоканал», ТОВ «Запоріжжяелектропостачання», ТОВ «Вельтум-Запоріжжя».

Відповідач зазначає, що за особистим звернення позивача з лютого 2020 року, позивач отримує пільги у грошовій готівковій формі. При цьому, відповідач вказує на те, що протягом лютого – квітня 2020 року позивачу здійснювалось надання пільги на його картковий рахунок в АТ «Ощадбанк». В свою чергу, у травні 2020 року до відповідача надійшла інформація від ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» про наявну за особовим рахунком позивача прострочену понад три місяці заборгованість з оплати послуг, у зв`язку з чим з травня 2020 року по квітень 2021 року виплата пільги здійснювалася у грошовій безготівковій формі. Відповідач зазначає, що Управлінням здійснено розрахунок пільг на оплату житлово-комунальних послуг та перераховано кошти в повному обсязі, у зв`язку з чим просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступні обставини.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 17.08.2015.

Позивач, вважаючи, що йому протиправно відповідачем не виплачується пільга на оплату за спожиті житлово-комунальні послуги, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Суд зазначає, що Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Відповідно до пункту 5, 6 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги:

75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання;

75-процентна знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню, для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373 затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі… (далі – Порядок №373).

Відповідно до пункту 6 Порядку №373, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Реєстру та інформації, отриманої відповідно до пункту 5 цього Порядку, розраховують щомісяця до 25 числа суму пільги:

на оплату житлово-комунальних послуг виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування;

на придбання твердого палива і скрапленого газу виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, з урахуванням мінімальних норм забезпечення твердим паливом і скрапленим газом та граничних показників їх вартості.

Пунктом 7 Порядку №373 передбачено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ «Ощадбанк» договору (далі - рахунок для виплати пільг).

За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі подання заяви після 15 жовтня (15 травня) протягом опалювального (неопалювального) сезону пільга надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок пільговика в уповноваженому банку з місяця, що настає за місяцем подання заяви.

З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що позивач до лютого 2020 року не звертався до відповідача з заявою про отримання пільги у грошовій готівковій формі, у зв`язку з чим пільга надавалась у грошовій безготівковій формі.

Так, відповідно до наданої відповідачем інформації розмір нарахованої позивачу пільги за жовтень 2019 року склав – 419,84 грн., за листопад 2019 року – 760,75 грн., за грудень 2019 року – 684,57 грн., за січень 2020 року – 785,39 грн.

Відповідно до пункту 9 Порядку №373, АТ «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків).

АТ «Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ «Ощадбанк». Типову форму договору визначає АТ «Ощадбанк» за погодженням з Мінсоцполітики.

За рахунком для виплати пільг здійснюються такі операції, зокрема:

на рахунку для виплати пільг обліковуються суми коштів, які перераховані Мінсоцполітики з наданням АТ «Ощадбанк» реєстрів нарахованих пільг, що підлягають зарахуванню на цей рахунок та відображенню в автоматизованих системах банку в розрізі облікових записів пільговиків (далі - реєстр нарахованих пільг);

з рахунка для виплати пільг кошти у розрізі пільговиків перераховуються управителям, об`єднанням та виконавцям комунальних послуг, інформація про яких міститься в Реєстрі, згідно з поданими ними реєстрами про суми нарахованих платежів за послуги.

За таких обставин, Порядком №373 передбачено порядок виплати пільги у грошовій безготівковій формі у спосіб перерахування коштів Мінсоцполітики на рахунок АТ «Ощадбанк» для виплати пільг та відображення перерахованих коштів в автоматизованих системах банку в розрізі облікових записів пільговиків.

В подальшому перераховані кошти з рахунка для виплати пільг перераховуються управителям, об`єднанням та виконавцям комунальних послуг.

Отже, при отриманні пільги у грошовій безготівковій формі грошові кошти не перераховується безпосередньо на рахунок пільговика чи на особовий рахунок пільговика відкритий у постачальника послуг.

Нарахована пільга перераховується безпосередньо банком у рахунок погашення частини виставленого рахунку за надані комунальні послугу, відповідно до отриманих реєстрів про суми нарахованих платежів за послуги.

А тому позовні вимоги позивача про надання (виплату) саме йому пільги у грошовій формі не узгоджуються з положеннями Порядку №373.

Так, відповідно до наданої до матеріалів справи довідки, відповідачем щомісячно проводилось нарахування позивачу пільги на оплату житлово – комунальних послуг, зокрема наприклад за жовтень 2019 року нараховано пільги на оплату постачання холодної води – 29,71 грн.; постачання на плиту – 46,94 грн.; постачання на опалення – 281,99 грн.; постачання – 47,25 грн.; відходи – 13,95 грн.

Також, судом встановлено, що за заявою позивача з лютого 2020 року його переведено на отримання пільги у грошовій готівковій формі.

Відповідно до пункту 14 Порядку №373, виплата пільг у грошовій готівковій формі здійснюється шляхом перерахування структурним підрозділом з питань соціального захисту населення коштів на рахунок пільговика, відкритий в установі уповноваженого банку, або через виплатні об`єкти АТ «Укрпошта».

Згідно пункту 17 Порядку №373, Мінсоцполітики після надходження узагальнених заявок щодо потреби в коштах на виплату пільг готівкою протягом двох робочих днів перераховує відповідні кошти регіональним органам соціального захисту населення.

Регіональні органи соціального захисту населення не пізніше ніж протягом наступного робочого дня перераховують кошти на рахунки структурних підрозділів з питань соціального захисту населення.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення протягом двох робочих днів виплачують пільгу у грошовій готівковій формі пільговикам.

З матеріалів справи встановлено, що у грошовій готівковій формі позивачу виплата пільги здійснювалась у період з лютого 2020 по квітень 2020 включно, а з травня 2020 позивачу повернуто надання пільги грошовій безготівковій формі, у зв`язку із наявністю заборгованості по оплаті комунальних платежів.

Так, відповідно до у разі отримання від управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг інформації про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати послуг (внесків/платежів), строк позовної давності якої не минув, сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у пільговиків, які отримують пільгу у готівковій формі, виплата пільги з наступного опалювального (неопалювального) сезону здійснюється у грошовій безготівковій формі.

Судом встановлено, що у зв`язку із отриманням від ТОВ «Вельтум-Запоріжжя» інформації про наявність на особовому рахунку позивача заборгованості, з травня 2020 року позивачу повернуто виплату пільги у грошовій безготівковій формі, а саме шляхом зарахування відповідних коштів на відповідний пільговий рахунок АТ «Ощадбанк».

При цьому, до матеріалів адміністративної справи надано докази на підтвердження того, що відповідач з травня 2020 продовжив нарахування позивачу відповідної пільги, які були профінансовані Мінсоцполітики.

В свою чергу, позивач дії відповідача щодо переведення його з отримання пільги у грошовій готівковій формі на грошову безготівкову форму не оскаржує, а оскаржує лише відмову у наданні йому пільги взагалі, проте зазначені обставини спростовані матеріалами справи.

Тим більше, суд не може повторно зобов`язати відповідача надати пільгу у грошовій готівковій формі, оскільки таке приведе до отримання пільги у розмірі більшому ніж встановлено чинним законодавством України.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем, в межах наданих повноважень, виконано покладений на нього обов`язок із забезпечення позивача пільгою на оплату житлово комунальних послуг.

Зідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Заводському району (69106, м.Запоріжжя, вул.Аматорська, буд.56, код ЄДРПОУ 37573859) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Новікова