
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2021 р. Справа№200/7400/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Аляб`єва І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач, ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якій просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії за період з 01.07.2015 по 02.11.2020;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02.11.2020 з зарахуванням до страхового стажу період роботи з 01.07.2015 по 02.11.2020.
В обґрунтування позову зазначає, що він є пенсіонером та працює на ПрАТ «Азовзагальмаш», підприємство не сплачує єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з чим період роботи з 01.07.2015 по 02.11.2020 на підприємстві орган Пенсійного фонду не зарахував до страхового стажу позивача, що порушує його право на перерахунок пенсії.
16.07.2021 відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому просить відмовити в задоволені позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що відповідач не має право здійснити перерахунок пенсії у зв`язку з тим, що з 01.07.2015 по 02.11.2020 ПрАТ «Азовзагальмаш» не сплачувалися страхові внески відповідно до ст.24 Закону №1058.
Ухвалою суду від 17.06.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Дослідивши докази, що містяться у матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , є громадянкою України та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до трудової книжки позивача серії НОМЕР_2 в період з 01.07.2015 по 02.11.2020 працював на посаді начальника бюро (запис 30-32).
02.11.2020 звернулася до Маріупольського ОУПФУ з заявою про перерахунок пенсії з додаванням до страхового стажу роботи періоду з 01.07.2015 по 02.11.2020.
Листом Маріупольського ОУПФУ від 11.11.2020 №957-2126/К-03/8-0580/20 відмовлено ОСОБА_1 у проведення перерахунку пенсії з додаванням до страхового стажу періоду роботи з 01.07.2015 по 02.11.2020.
Не погодившись з діями відповідача ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2021 в справі №200/11913/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27А; код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, яка полягала у неналежному розгляді заяви ОСОБА_1 від 02 листопада 2020 року про перерахунок пенсії.
Зобов`язано Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 листопада 2020 року про перерахунок пенсії з прийняттям рішення за результатами такого розгляду, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок на користь Державного бюджету (стягувач - Державна судова адміністрація України, отримувач коштів ГУК у м. Києві/ м. Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA798999980000031211256026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 28.01.2021 у справі №200/11913/20-а Маріупольське ОУПФУ ухвалило рішення від 19.04.2021 №234 яким відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, оскільки після попереднього перерахунку пенсії не пройшло 2 роки і вона не набула 24 місяці страхового стажу.
Позивач не погодившись з діями Маріупольського ОУПФУ звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058 страховий стаж - це період, протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом, і за який сплачено страхові внески.
Згідно зі статтею 24 Закону № 1058-ІV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
За приписами ст. 113 Закону №1058 держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до статті 4 Закону №2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до статті 26 Закону №2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.
Таким чином, обов`язок щодо сплати єдиного внеску покладено саме на ПАТ «Азовзагальмаш» яке здійснило нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Крім того суд зазначає, що, фактично, внаслідок невиконання ПАТ «Азовзагальмаш» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Вказаний висновок узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 24 травня 2018 року у справі №490/12392/16-а, від 01 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а.
Згідно форми ОК-5 в період з липня 2015 року по листопад 2020 року позивачу нараховувалась заробітна плата, але не сплачувались страхові внески, отже суд приходить висновку, що позивач не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому він працює.
Таким чином, у Пенсійного органу не було підстав для відмову в зарахуванні періоду набутого позивачем стажу, за які не сплачені внески станом на момент призначення пенсії.
Водночас, стаж набутий після призначення пенсії, зараховується за спеціальними правилами.
Абзацом 5 частини 4 статті 42 Закону №1058 визначено, що органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно положень частини другої статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд вважає, що для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача необхідно вийти за межі позовних вимог та змінити спосіб захисту порушеного права шляхом визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 19.04.2021 №234 про відмову в перерахунку пенсії, зобов`язання Маріупольського об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу період роботи позивача з 01.07.2015 по 02.11.2020; зобов`язати відповідача провести перерахунок раніше призначеної пенсії з 02.11.2020 з додаванням до страхового стажу періоду роботи у ПрАТ «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 02.11.2020, з нарахуванням різниці між розміром фактично сплаченої пенсії.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б.27а, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б.27а, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 42171861) від 19.04.2021 №234 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б.27а, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 42171861) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) період роботи з 01.07.2015 по 02.11.2020 у ПрАТ «Азовзагальмаш».
Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б.27а, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 42171861) провести перерахунок раніше призначеної пенсії 3 02.11.2020 з додаванням до страхового стажу періоду роботи у ПрАТ «Азовзагальмаш» з 01.07.2015 по 02.11.2020, з нарахуванням різниці між розміром фактично сплаченої пенсії.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (вул. Зелінського, б.27а, м.Маріуполь, Донецька область, 87515, код ЄДРПОУ 42171861) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства в редакції, що діяла до 15 грудня 2017 року.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 19 липня 2021 року.
Суддя І.Г. Аляб`єв