
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.07.2021 Справа № 917/379/21
Господарський суд Полтавської області у складі судді Безрук Т. М., за участю секретаря судового засідання Сілаєвої О. Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал"
до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго"
про визнання договору укладеним
За участю представників:
від позивача: Мирна Р. В.; від відповідача: Ковтун Ю. І.
встановив:
Комунальне підприємство Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" звернулося з позовом до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" про визнання договору № 56-10/537 від 22 лютого 2021 року з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відповідач у протоколі розбіжностей виклав договір у новій редакції, оскільки позивач є монополістом у сфері надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, то відповідно до ч. 7 ст. 181 ГК України, змушений передати неузгоджені розбіжності на розгляд суду.
Відповідач у відзиві (вхід. № 3971 від 12.04.2021; а.с.76-83) заперечує проти викладення пунктів 4.23, 4.24, 5.1.9, 5.1.11, 5.4.11, 5.4.16 Договору в редакції позивача, а прохає викласти ці пункти в редакції відповідача. При цьому відповідач зазначає наступне:
- за прострочення платежу за договором може бути стягнуто лише пеню, сума якої не перевищує подвійної облікової ставки Національного банку України;
- відповідач є індивідуальним споживачем, а об`єктом надання послуг централізованого водопостачання за цим договором є нерухоме майно, яке є самостійним об`єктом нерухомості, тобто у даному випадку договір про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення між КП ПОР “Полтававодоканал” та АТ “Полтаваобленерго” повинен укладатися відповідно до Типового договору з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - Типового договору), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690. Сторони наділені тільки правом конкретизувати умови Типового договору;
- укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов`язком споживача лише за умови, що договір відповідає Типовому договору;
- умови Типового договору не передбачають розмір неустойки (штрафу) за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 0,01 відсотків; розмір цієї неустойки не врегульовано чинним законодавством;
- встановлення для позивача розміру неустойки (штрафу) на рівні 0,01 відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуг не еквівалентно санкціям щодо відповідача, які за умовами проекту договору встановлені у розмірі одного відсотка від суми боргу;
- відповідач пропонує встановити для позивача вказані санкції у розмірі 25 відсотків;
- замість позову щодо врегулювання наявних розбіжностей щодо змісту цього Договору, позивач фактично заявив вимогу про визнання укладеним цього Договору у редакції позивача у цілому без урахування протоколу розбіжностей відповідача. Це суперечить положенням статті 187 у Господарського процесуального кодексу України стосовно порядку укладення господарських договорів за рішенням суду, та суперечить вимогам частини 9 статті 238 Господарського процесуального кодексу України.
Позивач у відповіді на відзив (вхід. № 4795 від 29.04.2021; а.с.92-94) заперечує мотиви відповідача, з огляду на таке:
- протоколі розбіжностей відповідач запропонував викласти в іншій редакції весь текст договору, крім додатків
- при визначенні розміру пені позивач керується положеннями Закону України “Про відповідальність суб`єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій” від № 686-ХІV 20 травня 1999 року;
- діючим законодавством не передбачено розміру штрафів для виконавця за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт та порушення умов надання послуг;
- запропоновані відповідачем санкції у розмірі 25 відсотків є завеликими для позивача та призведуть до негативних наслідків для фінансового становища підприємства.
Відповідач в запереченні (вхід. № 5133 від 11.05.2021; а.с.98-106) зазначає, що:
- у сторін існують розбіжності щодо розміру санкцій споживача та виконавця за порушення зобов`язань за договором;
- за прострочення платежу за цим Договором, як це встановлено законом, може бути стягнуто лише пеню, сума якої не перевищує подвійної облікової ставки Національного банку України. А розмір пені у сумі одного відсотка суми боргу за кожен день прострочення, на якому наполягає позивач, у залежності від суми боргу може перевищувати той розмір, який установлено законом як граничний;
- позивач займає монопольне становище на ринку водопостачання та водовідведення, і як суб`єкт монополії зобов`язаний в силу приписів ст. 10 Закону України “Про природні монополії” забезпечувати надання послуг водопостачання та водовідведення на недискримінаційній основі;
- наявність у кредитора можливості стягувати із споживача надмірні грошові суми, як неустойку, не повинна змінювати її дійсне правове призначення;
- умови цього Типового договору про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення не передбачають конкретний розмір неустойки (штрафу) за період ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг;
- санкція щодо виконавця за перевищення виконавцем нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 0,01 відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців, та санкція (штраф, пеня) у розмірі 0,01 відсотка від суми здійсненого перерахунку вартості послуги у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості виконавцем є не еквівалентними санкції споживача у розмірі одного відсотка суми боргу за кожен день прострочення.
У цій справі були вчинені такі процесуальні дії.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2021 позов був переданий на розгляд судді Безрук Т. М. (а.с.71).
За цим позовом ухвалою від 22.03.2021 суд відкрив провадження у справі № 917/379/21, призначив справу до розгляду у порядку загального позовного провадження в підготовче засідання та встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи (а.с.73).
Ухвалою від 20.04.2021 суд продовжив строк проведення підготовчого провадження на 30 днів (а.с.89).
Ухвалою від 27.05.2021 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (а.с.110-111).
Ухвалою від 23.06.2021 суд відкладав розгляд справи на 01.07.2021 для надання можливості сторонам прийняти участь у судовому розгляді справи (а.с.118). В судовому засіданні 01.07.2021 була оголошена перерва на 08.07.2021 (а.с.122-123).
Про час та місце розгляду справи по суті сторони повідомлені належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням від 28.05.2021, розписками позивача і відповідача від 01.07.2021 (а.с.112-113, 124).
Під час розгляду справи по суті суд заслухав пояснення сторін та дослідив всі письмові докази та пояснення, що містяться в матеріалах справи.
В судовому засіданні 08.07.2021 суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення згідно з ч. 6 ст. 233, ст. 240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши всі наявні у справі докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.
Згідно із статутом Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (далі – КП ПОР "Полтававодоканал", позивач), затвердженого наказом Управління майном обласної ради № 110 від 30.11.2020, це Підприємство створене з метою задоволення потреб територіальних громад полтавської області з централізованого водопостачання та водовідведення. Предметом основної діяльності Підприємства є забір, очищення та постачання води, каналізація, водовідведення та очищення стічних вод (а.с.49-64).
За даними офіційного веб-сайту Антимонопольного комітету України Комунальне підприємство Полтавської обласної ради “Полтававодоканал” внесено до Переліку суб`єктів природних монополій, з надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення на території Полтавської області.
КП ПОР "Полтававодоканал" звернулося до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (далі – АТ "Полтаваобленерго", відповідач) з листом від 28.01.2021 № 159 з пропозицією про укладення договору № 56-10/537 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі – Договір). До цього листа додано два примірники проекту вказаного договору (а.с.46).
Вказаний лист та проекти договору відповідач отримав 02.02.2020, що підтверджується поштовим повідомленням від 02.02.2021 (а.с.47)
АТ "Полтаваобленерго" 22.02.2021 підписав вказаний договір та додатки до нього, з протоколом розбіжностей (а.с.31-44).
При цьому у протоколі розбіжностей відповідач виклав текст договору у своїй редакції, а додатки № 1, № 2, № 3, № 4 – відповідач підписав без заперечень (а.с.20-29).
Листом від 22.02.2021 № 10-71/3957 відповідач повернув позивачу один екземпляр Договору № 56-10/537, підписаний з відміткою про складення протоколу розбіжностей, та два екземпляри протоколу розбіжностей до Договору (а.с.45). Вказаний лист отриманий позивачем 24.02.2021, що підтверджено відміткою позивача на листі (а.с. 45).
Протокол розбіжностей позивач не підписав, а звернувся до суду 16.03.2021 з позовом, в якому прохає визнати укладеним договір № 56-10/537 в редакції позивача.
При вирішенні спору суд зазначає наступне.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов`язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Iнші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов`язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов`язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов`язком для суб`єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов`язковості укладення договору для певних категорій суб`єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
В п. 6 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України
від 5 липня 2019 р. № 690, вказано, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимог Закону України “Про житлово-комунальні послуги”
Отже, вимога про обов`язковість укладення спірного договору встановлена у діючому законодавстві.
Відповідно до ч. 2 – ч. 5 ст. 181 Господарського кодексу України проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов`язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Лист з протоколом розбіжностей позивач отримав 24.02.2021, що підтверджено відміткою позивача на листі (а.с. 45). Протокол розбіжностей позивач не підписав, а в установлений строк - 16.03.2021 звернувся до суду з цим позовом.
Згідно з вимогами частини 9 статті 238 Господарського процесуального кодексу України у спорі, що виник при укладанні або зміні договору, у резолютивній частині вказується рішення з кожної спірної умови договору, а у спорі про спонукання укласти договір - умови, на яких сторони зобов`язані укласти договір, з посиланням на поданий позивачем проект договору.
Як було встановлено судом, АТ "Полтаваобленерго" 22.02.2021 підписав спірний договір та додатки до нього з протоколом розбіжностей, в якому відповідач виклав текст договору у своїй редакції, а додатки № 1, № 2, № 3, № 4 – відповідач підписав без заперечень (а.с.20-29).
Зазначене свідчить про те, що відповідач не узгодив всі договірні умови, крім додатків.
Тобто, між сторонами існує спір щодо розбіжностей у тексті договору в цілому.
З огляду на викладене, твердження відповідача про те, що позивач обрав невірний спосіб захисту, виклавши у прохальній частині позову повний текст договору, суд вважає безпідставними, оскільки саме текст договору був предметом протоколу розбіжностей.
Отже, позивач правильно виклав позовні вимоги.
Укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов`язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч. 3 ст. 6, ст.ст. 627, 630 ЦК України та ст. 12 зазначеного Закону. У разі такої відмови відповідно до положень ст.ст. 3, 6, 12-15, 20, 630, 640, 642, 643 ЦК України виконавець послуг вправі звернутись до суду за захистом свого права, яке підлягає захисту на підставі п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом, що містить відповідний обов`язок.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
В ч. 1 ст. 638 ЦК України вказано, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
В ч. 1 та ч. 2 ст. 180 Господарського кодексу України вказано, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов`язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов`язкові умови договору відповідно до законодавства.<…> Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Також суд зазначає, що свобода договору, закріплена у статтях 6, 627 ЦК України, яка полягає у тому, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, не є безмежною.
У разі якщо актом цивільного законодавства передбачена обов`язковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ч. 3 ст. 6 ЦК України). Зокрема, ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачає обов`язок споживача житлово-комунальних послуг укласти письмовий договір з виконавцем послуг на основі типового договору або примірного договору, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
В п. 6 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690, вказано, що надання послуг здійснюється виключно на договірних засадах. Послуги надаються споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання комунальних послуг з урахуванням вимог Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690 затверджено Типовий договір з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Оскільки відповідач є індивідуальним споживачем, а об`єктом надання послуг централізованого водопостачання за цим Договором є нерухоме майно, яке є самостійним об`єктом нерухомості, то у даному випадку Договір про надання послуг централізованого водопостачання та водовідведення між КП ПОР «Полтававодоканал» та АТ «Полтаваобленерго» повинен укладатися відповідно до Типового договору з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - Типового договору), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690.
Частиною четвертою статті 179 ГК України встановлено, що при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі, зокрема, типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
Водночас, слід мати на увазі, що відповідно до статті 184 ГК України укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.
Тобто, в даному випадку, спірний Договір має бути оформлений відповідно до вимог Типового договору з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690.
Отже, спірний Договір повинен бути розроблений та відповідати типовому договору. Законодавець забороняє відступати від змісту типового договору, затвердженого органом державної влади, сторони наділені правом тільки конкретизувати його умови (частина четверта статті 179 ГК України).
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.12.2018 зі справи № 921/375/17-г/14, у постанові Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 904/1983/19.
Відтак, укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов`язком відповідача лише за умови, що договір відповідає Типовому договору.
Взаємовідносини щодо надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення між надавачем послуг та споживачем-юридичною особою також врегульовані Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Мінжитлокомунгоспу № 190 від 27.06.2008 (далі - Правила № 190); Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що і справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого і водовідведення, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №316 від 01.12.2017; Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 30 від 05.07.1995.
Суд дослідив текст спірного Договору та встановив, що загалом його умови відповідають Типовому договору. Також позивач конкретизував окремі умови Договору шляхом доповнення пунктами, що передбачені зазначеними вище нормативно-правовими актами.
Преамбулу Договору доповнено переліком нормативно-правових актів, якими регулюється сфера падання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Розділ 1 Договору «Визначення термінів» є інформативним та містить визначення термінів, що використовуються в Договорі.
Також проект Договору доповнено пунктами, що обумовлюють межі відповідальності за стан інженерних комунікацій з водопостачання та водовідведення по об`єктам користування послугами (п.2.3. Договору).
Пункт 2.4. Договору: «виконавець забезпечує якість питної води відповідно до вимог державних санітарних норм і правил з тиском питної води відповідно до параметрів, встановлених державними будівельними нормами, на межі централізованих інженерно - технічних систем постачання послуги виконавця».
Пункт 2.5. Договору: «Послуги надаються об`єкту користування послуги безперервно, крім перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надаються виконавцем за умови справності мереж та споруд через які здійснюється водопостачання та водовідведення до та від об`єкту користування послугами.»
Пунктом 1.6. Правил № 190 визначено, що за стан водопровідних мереж, які проходять у технічних підвалах і до яких приєднані внутрішньобудинкові мережі, є відповідальними підприємства та організації, у яких вони перебувають на балансі.
В розділі 4 «Облік та порядок оплати послуг» Договору конкретизовано строки та порядок щодо: надання звіту про показники приладів обліку води; формування та надання рахунків на оплату послуг; проведения розрахунків Споживачем за спожиті послуги; звіряння розрахунків по оплаті та оформлення актів звірки.
Вказані умови не суперечать діючому законодавству та умовам Типового договору; їх включення до спірного Договору не є порушенням умов Типового договору.
Суд також приймає до уваги, що у відзиві на позов відповідач заперечує проти викладення пунктів 4.23 (фактично п. 4.22 договору згідно з позовом), 4.24, 5.1.9, 5.1.11, 5.4.11, 5.4.16 Договору в редакції позивача, а прохає викласти ці пункти в редакції відповідача (76-83).
Отже, на час розгляду справи судом у сторін існують розбіжності щодо вказаних умов договору.
При вирішенні спору в цій частині суд зазначає наступне.
Позивач виклав п. 4.23 проекту Договору (п. 4.22 договору згідно з позовом) у такій редакції: «4.22. У разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги Споживач сплачує пеню в розмірі одного відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послуги».
При цьому позивач посилається на положення Закону України «Про відповідальність суб`єктів підприємницької діяльності за несвоєчасне внесення плати за спожиті комунальні послуги та утримання прибудинкових територій» від № 686-ХІV 20 травня 1999 року.
Відповідач у відзиві на позов запропонував викласти п.4.23 цього Договору у наступній редакції: « 4.23. У разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги Споживач сплачує пеню в розмірі однієї облікової ставки НБУ, що діяла в період невиконання зобов`язання, але не більше 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.»
Відповідач обгрунтовує свою правову позицію положеннями Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань".
Проте, суд зазначає, що редакція відповідача п. 4.23 (п.4.22 згідно позову) не відповідає вимогам Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань", окільки у ст.3, ст. 4 цього Закону передбачено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. В той же час відповідач пропонує обмежити розмір пені однією обліковою ставкою НБУ.
Посилання відповідача на правові позиції, викладені у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі № 910/10224/14, від 23.05.2018 у справі № 910/15492/17 та від 06.03.2019 у справі № 916/4692/15, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки вони прийняті при вирішенні спорів пов"язаних із договором підряду, договором поставки, догвоором поруки (відповідно), а у цій справі розглядається спір щодо договору про надання послуг водопостачання та водовідведення.
Суд встановив, що вказаний пункт в редакції позивача та в редакції відповідача не відповідає вимогам Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690, та змісту Типового договору, затвердженого цією постановою.
За змістом ч. 4 ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.
В п. 27 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690, встановлено, що «у разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги споживач сплачує пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за послуги.
Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином».
В п. 24 Типового договору вказано, що «у разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги споживач сплачує пеню в розмірі __ відсотків, але не більш як 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послуги.
Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином».
Отже, з метою врегулювання розбіжностей суд викладає спірний пункт договору в такій редакції: "4.22. У разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги СПОЖИВАЧ сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послуги".
Також, у спірному Договорі позивач виклав 4.24 (п. 4.23 договору згідно з позовом), 5.1.9, 5.1.11, 5.4.11, 5.4.16 Договору у такій редакції:
5.1.СПОЖИВАЧ має право на:
- "5.1.9 зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їх якості;"
- "5.1.11 отримання від ВИКОНАВЦЯ штрафу за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 0,01 відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання послуги) за кожну добу такого перевищення;"
5.4. ВИКОНАВЕЦЬ зобов`язаний:
-"5.4.11. виплачувані СПОЖИВАЧЕВІ штраф за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 0,01 відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання ПОСЛУГИ) за кожну добу такого перевищення;"
-"5.4.16. самостійно здійснювати перерахунок вартості послуг за період ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг, а також сплачувати неустойку (штраф, пеню) у розмірі 0,01 відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуги;".
Відповідач у відзиві на позов запропонував викласти вказані пункти у такій редакції:
- "5.1.9. У разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості виконавець проводить перерахунок вартості послуги у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та сплачує споживачеві неустойку (штраф, пеню)у розмірі 25 відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуги;"
- "5.1.11. Отримання від ВИКОНАВЦЯ штрафу за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 25 відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання послуги) за кожну добу такого перевищення;"
- "5.4.11. Отримання від ВИКОНАВЦЯ штрафу За перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 25 відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується мети як 12. за фактичний час споживання послуги) за кожну добу такого перевищення;"
- "5.4.16. У разі неподання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості і виконавець проводить перерахунок вартості послуги у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та сплачує споживачеві неустойку (штраф, пеню) у розмірі 25 відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуги".
В п. 28 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 липня 2019 р. № 690, встановлено, що у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості виконавець проводить перерахунок розміру плати відповідно до визначеного законодавством порядку та сплачує споживачеві неустойку (штраф, пеню) у порядку та розмірі, визначених законодавством або договором.
В п. 37 вказаних Правил зазначено, що Споживач має право на:
10) зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їх якості;
12) отримання від виконавців штрафу за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі, визначеному законодавством або договором.
В п. 42 вказаних Правил зазначено, що Виконавець зобов`язаний забезпечити:
12) перерахунок вартості послуг за весь період їх ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості, а також виплату споживачеві неустойки (штрафу, пені) у порядку та розмірі, визначених законодавством або договором;
13) виплату споживачеві штрафу за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі, визначеному законодавством або договором.
В Типовому договорі викладені такі умови:
25. У разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості виконавець проводить перерахунок вартості послуги у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та сплачує споживачеві неустойку (штраф, пеню) у розмірі __ відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуги.
30. Споживач має право на:
9) зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їх якості;
12) отримання від виконавця штрафу за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі _____ відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання послуги) за кожну добу такого перевищення;
11) виплачувати споживачеві штраф за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі _____ відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання послуги) за кожну добу такого перевищення;
16) самостійно здійснювати перерахунок вартості послуг за період ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг, а також сплачувати неустойку (штраф, пеню) у розмірі ____ відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуги.
Отже, розміри неустойки (штрафу, пені) не встановлені ні Правилами, ні Типовим договором, тому можуть бути конретизовані сторонами. Проте, сторони не досягли згоди щодо вказаних умов Договору.
Вирішуючи спір щодо розбіжностей в цій частині суд керується наступним.
В ст. 3 ЦК України серед загальнихзасад цивільного законодавства вказані справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до правової позиції, викладеної у рішенні Конституційного Суду України № 7-рп/2013 від 11.07.2013, наявність у кредитора можливості стягувати із боржника надмірні грошові суми як неустойку змінює її дійсне правове призначення. Оскільки неустойка має на меті, в першу чергу, стимулювати боржника до виконання основного грошового зобов`язання та не може лягати непомірним тягарем для нього і бути джерелом отримання невиправданих додаткових прибутків для кредитора.
Визначені відповідачем спірні розміри штрафів (у розмірі 25 відсотків) є надмірними та необґрунтованими, а також непропорційно великими у порівнянні із розмірами неустойки у разі порушення відповідачем строків виконання грошового зобов`язання за Договором.
Враховуючи, що відповідальність відповідача визначена судом у розмірі 0,01 відсотка від суми порушення зобов"язання, то встановлення для позивача відповідальності в тому ж розмірі - 0,01 відсотка, на думку суду, відповідатиме принципам справедливість, добросовісність та розумність.
Отже, суд приймає спірні пункти 4.24 (п. 4.23 договору згідно з позовом), 5.1.9, 5.1.11, 5.4.11, 5.4.16 Договору у редакції позивача.
Таким чином, позов суд задовольняє частково.
Відповідно до статті 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше.
Зі змісту вказаної статті вбачається, що у разі вирішення судом переддоговірного спору з дотриманням вказаних вимог, днем укладення договору вважається день набрання чинності відповідним рішенням суду, враховуючи, що в такому випадку договірне зобов`язання між сторонами виникає саме на підставі судового рішення. Подібна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 905/889/16 та від 19.06.2019 у справі № 915/802/18.
Оскільки предметом розгляду даної справи є переддоговірний спір, відповідно, договірне зобов`язання між сторонами виникає саме на підставі судового рішення, тож днем укладення договору вважається день набрання чинності рішенням суду у даній справі.
Суд встановив, що при подачі даного позову позивач сплатив 2270,00 грн. судового збору за платіжним дорученням № 1223 від 12.03.2021 (а.с.19). Факт надходження цього судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України підтверджено випискою від 15.03.2021 (а.с.72).
Відповідно до ч.1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам, з врахуванням пунктів договору які оспорювалися у відзиві, тобто в сумі 1884,10 грн.
Керуючись ст. 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати Договір № 56-10/537 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення 22.02.2021 року укладеним в такій редакції:
ДОГОВІР № 56-10/537
з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про наданння послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення
м. Полтава « 22 » лютого 2021 року
КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО ПОЛТАВСЬЕКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ» (код ЄДРПОУ 03361661) (надалі - ВИКОНАВЕЦЬ), в особі начальника служби обліку та реалізації ВОЙТЕНКО ЛЮБОВІ МИХАЙЛІВНИ, яка діє на підставі Довіреності № 32 від 10.11.2020 року, з одного боку, та АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00131819) (далі - СПОЖИВАЧ), в особі голови правління СТРОЙНОГО РУСЛАНА ВІКТОРОВИЧА та фінансового директора ДУБІНІНОЇ НАТАЛІЇ ВІКТОРІВНИ, які діють на підставі Статуту, з іншого боку, разом надалі іменовані СТОРОНИ, будь-яка з них - СТОРОНА, керуючись ст.633, 634 Цивільного Кодексу України, Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» № 2918-III від 10.01.2002р., Законом України «Про житлово-комунальні послуги» № 2189-VIII від 09.11.2017р., Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» № 2119-VIII від 22.06.2017 р., «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затвердженими Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 190 від 27.06.2008р. (далі - Правила № 190), Наказом Міністерства регіонального розвитку. будівництва та житлово-комунального господарства України № 316 від 01.12.2017р. «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованою водовідведення», рішенням виконкому Полтавської міської ради № 158 від 18.08.2016р. «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Полтави», Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 270 від 12.10.2018р. «Про затвердження Порядку прийняття приладу обліку на абонентський облік», Державними будівельними нормами: «Водопостачання. Зовнішні мережі та споруди» ДБН В.2.5-74:2013, Державними будівельними нормами: «Каналізація. Зовнішні мережі та споруди» ДБН В.2.5-75:2013, Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, затверджених Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 30 від 5 липня 1995 року із змінами та доповненнями. «Методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг», затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 315 від 22.11.2018р., уклали цей договір з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (далі - ДОГОВІР) про таке:
1.ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ
1.1. В ДОГОВОРІ терміни вживаються у такому значенні:
Безоблікове водокористування - це самовільне приєднання СПОЖИВАЧА до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення або самовільне користування ними.
Питна вода - вода, призначена для споживання людиною (водопровідна, фасована, з бюветів, пунктів розливу, шахтних колодязів та каптажів джерел), для використання споживачами для задоволення фізіологічних, санітарно-гігієнічних, побутових та господарських потреб, а також для виробництва продукції, що потребує її використання, склад якої за органолептичними, мікробіологічними, паразитологічними, хімічними, фізичними та радіаційними показниками відповідає гігієнічним вимогам. Питна вода не вважається харчовим продуктом в системі питного водопостачання та в пунктах відповідності якості питної води.
Допустимі концентрації шкідливих речовин у стічних водах - встановлений рівень концентрації шкідливих речовин у стічних водах, вище якого вода вважається непридатною для очищення на міських очисних спорудах.
Нераціональне використання води - використання води понад встановлені галузеві технологічні нормативи.
Нормативи водопостачання - розрахункова кількість Води, яка необхідна для забезпечення питних, фізіологічних, санітарно-гігінієнічних та побутових потреб однієї людини протягом доби у конкретному населеному пункті, на окремому об`єкті або транспортному засобі.
Понаднормативне використання - використання Води понад встановлені ДОГОВОРОМ нормативи.
Розрахунковий місяць - календарний місяць, в якому здійснюється надання ПОСЛУГ за ДОГОВОРОМ.
Стічні води - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок діяльності СПОЖИВАЧА та його субспоживачів після використання Води усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території об`єктів СПОЖИВАЧА, визначених актом обстеження ВИКОНАВЦЯ (з урахуванням субспоживачів).
Виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
СПОЖИВАЧ (Індивідуальний споживач) - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Субспоживач - суб`єкт господарювання, який одержує Воду з водопровідної мережі ВИКОНАВЦЯ, або скидає Стічні води в мережу водовідведення ВИКОНАВЦЯ через мережі СПОЖИВАЧА.
Вузол комерційного обліку водопостачання - вузол обліку, що забезпечує загальний облік споживання води в будівлі, її частині, обладнаний окремим інженерним вводом.
Комерційний облік водопостачання - визначення за допомогою вузла комерційного обліку кількісних показників спожитої послуги з водопостачання та водовідведення, вимірювання яких забезпечується вузлом обліку.
Внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуг централізованого водопостачання - це регулярні платежі, визначені окремо для кожної будівлі, що враховують витрати операторів зовнішніх інженерних мереж, пов`язані із встановленням, обслуговуванням та заміною вузлів комерційного обліку (за наявності).
Межа балансової належності - лінія розподілу елементів систем водопостачання та водовідведення і споруд на них між власниками або користувачами.
Технічні умови - це комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об`єкта архітектури, які мають відповідати його розрахунковим параметрам, у тому числі водопостачання та водовідведення, а також особливих умов.
Точка розподілу – місце передачі ПОСЛУГИ від ВИКОНАВЦЯ СПОЖИВАЧУ.
Централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об`єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов`язаних єдиним технологічним процесом.
Централізоване водопостачання - господарська діяльність із забезпечення СПОЖИВАЧА послугою водопостачання за допомогою комплексу об`єктів, споруд, розподільнихводопровідних мереж, пов`язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування Води.
2. ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
2.1. ВИКОНАВЕЦЬ зобов`язується надавати СПОЖИВАЧЕВІ послуги з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі - ПОСЛУГИ), а СПОЖИВАЧ зобов`язується оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, передбачених ДОГОВОРОМ.
2.2. Об`єкти СПОЖИВАЧА, на які надаються ПОСЛУГИ за ДОГОВОРОМ, та їх адреси визначені в Додатку № 1 до ДОГОВОРУ.
2.3. Місцем надання ПОСЛУГ ВИКОНАВЦЕМ СПОЖИВАЧУ є Точка розподілу, визначена СТОРОНАМИ в Акті розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення з визначенням точок передачі послуг (Додаток № 2 до ДОГОВОРУ).
Точками розподілу, в яких здійснюється передача послуг від ВИКОНАВЦЯ СПОЖИВАЧУ, є межа балансової належності.
Межею розподілу відповідальності за стан інженерних комунікацій з водопостачання та водовідведення є межа балансової належності. Межею балансової належності по Новосанжарській філії АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» за адресою смт. Нові Санжари, вул. Чкалова, 9А в обслуговуванні мереж водовідведення є прийомна камера перекачувальної каналізаційної насосної станції по вул. Чкалова (Додаток №2 до ДОГОВОРУ).
2.4. ВИКОНАВЕЦЬ забезпечує якість питної води відповідно до вимог державних санітарних норм і правил з тиском питної води відповідно до параметрів, встановлених державними будівельними нормами, на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги ВИКОНАВЦЯ.
2.5. Послуги надаються об`єкту користування послуги безперервно, крім перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надаються ВИКОНАВЦЕМ за умови справності мереж та споруд через які здійснюється водопостачання та водовідведення до та від об`єкту користування послугами.
2.6. У разі внесення змін до характеристики вузлів обліку води такі зміни вважаються внесеними до ДОГОВОРУ шляхом належного оформлення акта взяття на абонентський облік.
3.РОЗМІР ПЛАТИ ЗА ПОСЛУГИ
3.1. Тарифи на послуги встановлюються уповноваженими законом державними органами відповідно до закону та становлять:
- на послугу з централізованого водопостачання 15,876 гривень за 1 куб. метр з урахуванням ПДВ;
- на послугу з централізованого водовідведення 16,876 гривень за 1 куб. метр з урахуванням ПДВ.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну тарифів на послуги ВИКОНАВЕЦЬ у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам із зазначенням рішення відповідних органів.
У разі зміни тарифів у період дії ДОГОВОРУ нові тарифи застосовуються з моменту їх введення в дію без внесення додаткових змін до ДОГОВОРУ.
3.2. Плата за послуги розраховується виходячи з розміру затверджених тарифів на послугу та обсягу спожитих послуг, визначеного відповідно до законодавства.
3.3. Розмір внесків за встановлення та заміну вузлів комерційного обліку (у разі встановлення ВИКОНАВЦЕМ) визначається окремо для кожної будівлі. Сплата внесків розстрочується на _____-____років.
3.4. Розмір внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку визначається окремо для кожної будівлі з розрахунку на один рік та коригується щороку.
3.5. Розмір внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуг з централізованого водопостачання встановлюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до вимог Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».
Розмір внесків за встановлення вузлів комерційного обліку становить ____ -_гривень на місяць (у разі встановлення ВИКОНАВЦЕМ).
Розмір внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку становить_____ -_ гривень на місяць.
Розмір внесків за заміну вузлів комерційного обліку становить _____-_гривень на місяць.
4. ОБЛІК ТА ПОРЯДОК ОПЛАТИ ПОСЛУГ
4.1. Надання ПОСЛУГ здійснюється ВИКОНАВЦЕМ в межах добових, місячних та річних норм централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, які визначені відповідно до Розрахунку об`ємів ПОСЛУГ (Додаток № 3 до ДОГОВОРУ).
4.2. Облік ПОСЛУГ по Новосанжарській філії АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» за адресою смт. Нові Санжари, вул. Чкалова, 9А здійснюється вузлом комерційного обліку, який встановлений СПОЖИВАЧЕМ на водопровідному вводі в підвальному приміщенні адмінкорпусу.
Приймання водолічильника та облік оформлюється Актом про прийняття до розрахунків приладів обліку води з підписами представників ВИКОНАВЦЯ та СПОЖИВАЧА (Додаток № 6 до ДОГОВОРУ).
У разі виходу з ладу або втрати вузла комерційного обліку до відновлення його роботи або заміни ведення комерційного обліку здійснюється розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Мінрегіоном, з урахуванням середнього споживання питної води протягом попередніх 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання послуги, але не менш як 15 діб).
4.3.Перелік та характеристика приладів обліку, за якими здійснюється облік обсягів ПОСЛУГ, наданих СПОЖИВАЧУ, визначений в Акті про прийняття до розрахунків приладів обліку води (Додаток № 6 до ДОГОВОРУ).
4.4.ВИКОНАВИЦЬ має право доступу до приміщень у будівлі, де встановлено вузли комерційного обліку, для проведення їх обслуговування та/або заміни, а також для зняття показань.
4.5. Власник будівлі або його представник мають право доступу до місць встановлення вузлів комерційного обліку для проведення перевірки їх схоронності та зняття показань.
4.6. Уповноважені посадові особи органів ліцензування, органів місцевого самоврядування мають право доступу до будівель, приміщень і споруд, у яких встановлено вузли комерційного обліку, для проведення перевірки наявності, функціонування таких вузлів та здійснення контролю за правильністю зняття показань.
4.7. СПОЖИВАЧ або його представник мас право доступу до місць встановлення вузлів комерційного обліку для проведення перевірки їх схоронності та зняття показань.
4.8. Для отримання доступу до вузлів обліку ВИКОНАВЕЦЬ, уповноважені посадові особи органів ліцензування, органів місцевого самоврядування звергаються до СПОЖИВАЧА за допомогою телефонного зв`язку або в письмовій формі за поштовою або електронною адресою, що зазначена у ДОГОВОРІ, щодо доступу до вузлів обліку із зазначенням його мети і дати.
4.9. СПОЖИВАЧ забезпечує у зазначений у зверненні строк доступ представників ВИКОНАВЦЯ, уповноважених посадових осіб органів ліцензування, органів місцевого самоврядування до вузлів обліку після пред`явлення ними відповідних службових посвідчень.
У разі неможливості СПОЖИВАЧА у зазначений строк забезпечити такий доступ інший строк доступу до вузла обліку узгоджується додатково.
4.10. До 20 числа розрахункового місяця СПОЖИВАЧ надає ВИКОНАВЦЮ Звіт про показники приладів обліку Розрахункового місяця за формою, визначеною в Додатку № 4 до ДОГОВОРУ.
Виходячи з даних Звітів про показники приладів обліку Розрахункового місяця, наданих СПОЖИВАЧЕМ ВИКОНАВЦЮ, ВИКОНАВЕЦЬ визначає об`єм наданих СПОЖИВАЧУ ПОСЛУГ за Розрахунковий місяць.
Після визначення об`єму наданих СПОЖИВАЧУ ПОСЛУГ за Розрахунковий місяць, ВИКОНАВЕЦЬ направляє поштою або надає СПОЖИВАЧУ (його представнику) особистим врученням рахунок на оплату ПОСЛУГ ВИКОНАВЦЯ.
Рахунки на оплату послуг формуються ВИКОНАВЦЕМ, на основі показань вузлів комерційного обліку відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» та надаються СПОЖИВАЧЕВІ (його представнику) у строк не пізніше ніж за 10 календарних днів до граничного строку внесення плати за послуги.
Рахунки надаються у паперовому вигляді. За згодою СПОЖИВАЧА рахунки можуть надаватися йому в електронному вигляді. Рахунки надаються СПОЖИВАЧЕВІ на безоплатній основі.
4.11. Розрахунок по оплаті ПОСЛУГ за розрахунковий місяць повинен бути проведений СПОЖИВАЧЕМ шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок ВИКОНАВЦЯ до 25 числа розрахункового місяця.
Оплата за ПОСЛУГИ вважається здійсненою з моменту зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок ВИКОНАВЦЯ.
У платіжному дорученні СПОЖИВАЧ повинен в призначенні платежу зазначити розрахунковий місяць, за який проводиться оплата, а також номер та дату ДОГОВОРУ.
4.12. Оплата ПОСЛУГ шляхом внесення авансових платежів може здійснюватися за бажанням СПОЖИВАЧА.
У разі авансової оплати ПОСЛУГ ВИКОНАВЕЦЬ періодично один раз на шість місяців здійснює перерахунок плати за фактично надані ПОСЛУГИ, про що повідомляє СПОЖИВАЧЕВІ.
4.13. Якщо СПОЖИВАЧ має розбіжності щодо об`ємів наданих йому ПОСЛУГ, він зобов`язаний подати їх ВИКОНАВЦЮ у письмовій формі в строк до закриття розрахункового місяця і оплатити в порядку та строки, визначені в п.4.12. ДОГОВОРУ, той об`єм ПОСЛУГ, до якого СПОЖИВАЧ не має заперечень.
Розбіжності щодо наданих ПОСЛУГ вирішуються СТОРОНАМИ в порядку, визначеному в п. 10.5. ДОГОВОРУ.
4.14. При скиданні СПОЖИВАЧЕМ стічних вод з перевищенням вмісту забруднюючих речовин, СПОЖИВАЧ сплачує ВИКОНАВЦЮ плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 м3 стічних вод, обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод та коефіцієнтом кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічного процесу очищення стічних вод та екологічного стану водойм. Розрахунки виконуються згідно Правил № 158 від 18.08.2016 року «Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації м. Полтави». У разі виявлення залпового скиду забруднюючих речовин застосовується коефіцієнт кратності Кк=20. Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктами 8.2.1. та 8.2.5. Правил № 158 від 18.08.2016 року. Загальний коефіцієнт кратності з перевищенням допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше 10, крім випадків, передбачених підпунктом 8.2.5. Правил № 158 від 18.08.2016 року.
4.15. Плата за скид понаднормативно забруднених стічних вод здійснюється СПОЖИВАЧЕМ не пізніше 10 днів з дати отримання листа-повідомлення та рахунку.
4.16. За вимогою однієї з СТОРІН, але не рідше одного разу на рік, станом на перший календарний день, що настає за останнім днем такого року, здійснюється обов`язкове звіряння розрахунків по оплаті за надані ПОСЛУГИ, що оформлюється актом звірки, який підписується уповноваженими представниками СТОРІН. При наявності заборгованості за спожиті ПОСЛУГИ за минулий період і неможливістю своєчасного, повного її погашення, СПОЖИВАЧ зобов`язаний письмово погодити з ВИКОНАВЦЕМ порядок погашення такої заборгованості.
4.17. ВИКОНАВЕЦЬ здійснює перерахунок розміру плати за ПОСЛУГИ в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
4.18. У разі недопущення ВИКОНАВЦЯ до відповідного вузла обліку для зняття показань або у разі ненадання у визначений договором строк СПОЖИВАЧЕМ ВИКОНАВЦЕВІ показань відповідного вузла обліку ВИКОНАВЦЕМ протягом трьох місяців приймається середньодобове споживання відповідної послуги за попередні 12 місяців.
Після відновлення надання показань відповідних вузлів обліку ВИКОНАВЕЦЬ зобов`язаний здійснити перерахунок за надані послуги.
4.19. Якщо перевіркою будуть встановлені розбіжності між показами приладів обліку та поданими СПОЖИВАЧЕМ Звітами про показники приладів обліку (Додаток № 4 до ДОГОВОРУ), ВИКОНАВЕЦЬ проводить перерахунок обсягу наданих ПОСЛУГ за період від попередньої перевірки до моменту виявлення розбіжності згідно з показниками приладів обліку.
4.20. Обсяг наданих СПОЖИВАЧЕВІ послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води (у разі наявності).
4.21. До встановлення вузла комерційного обліку обсяги споживання питної води визначаються згідно розрахунку витрат води за ДБН В.2.5-64:2012 Внутрішній водопровід та каналізація.
4.22. У разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги СПОЖИВАЧ сплачує пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послуги.
4.23. У разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі або неналежної якості ВИКОНАВЕЦЬ проводить перерахунок вартості послуги у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та сплачує СПОЖИВАЧЕВІ неустойку (штраф, пеню) у розмірі 0,01 відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуги.
4.24. Розмір внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку послуг з централізованого водопостачання встановлюється відповідно до методики визначення розміру внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку та їх розподілу між споживачами комунальних послуг, власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання, затвердженої Мінрегіоном.
5. ПРАВА ТА ОБОВ`ЯЗКИ СТОРІН
5.1.СПОЖИВАЧ має право на:
5.1.1 підключення в установленому порядку до систем централізованого водопостачання та водовідведення та на одержання в Точках розподілу ПОСЛУГИ відповідно до умов ДОГОВОРУ;
5.1.2 забезпечення питною водою, якість, якої відповідає державним санітарним нормам та правилам, кількість і режим подання якої визначаються на договірних засадах, в обсязі, не меншому від нормативів питного водопостачання;
5.1.3 одержання в установленому порядку повної, достовірної, своєчасної інформації про якість питної води та режим її постачання;
5.1.4 забезпечення послугами з централізованого водовідведення відповідно до нормативів гранично допустимих концентрацій та нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин;
5.1.5 пред`явлення позовів до суду про відшкодування збитків, завданих внаслідок постачання неякісної питної води, що не відповідає державним санітарним нормам та правилам, інших порушень вимог законодавства у сфері питної води, питного водопостачання та централізованого водовідведення;
5.1.6 своєчасне одержання послуг належної якості згідно із законодавством і умовами ДОГОВОРУ;
5.1.7 одержання без додаткової оплати від ВИКОНАВЦЯ інформації про тарифи, розмір місячного платежу, структури тарифу, норми споживання та порядок надання послуг, а також про їх споживчі властивості;
5.1.8 відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання послуги та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна);
5.1.9 зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їх якості;
5.1.10 усунення ВИКОНАВЦЕМ виявлених недоліків у наданні послуг протягом строку, встановленого законодавством;
5.1.11 отримання від ВИКОНАВЦЯ штрафу за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 0,01 відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання послуги) за кожну добу такого перевищення;
5.1.12 проведення перевірки кількості та якості послуг у встановленому законодавством порядку;
5.1.13 складення та підписання актів-претензій у зв`язку з порушенням порядку надання послуг, зміною їх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт;
5.1.14 отримання без додаткової оплати інформації про проведені ВИКОНАВЦЕМ нарахування плати за послуги (за періодами та видами нарахувань) та отримані платежі;
5.1.15 розірвання договору про надання послуг за умови попередження про це ВИКОНАВЦЯ не менш як за два місяці до дати розірвання ДОГОВОРУ та допуску ВИКОНАВЦЯ для здійснення технічного припинення надання послуг.
5.2. СПОЖИВАЧ зобов`язаний:
5.2.1 раціонально використовувати питну полу, не допускати її витоки;
5.2.2 не перешкоджати здійсненню контролю за технічним станом інженерного обладнання в приміщеннях;
5.2.3 утримувати в належному технічному і санітарному стані водопровідні мережі та обладнання;
5.2.4 укладати договір про надання послуг у порядку і випадках, визначених законом;
5.2.5 своєчасно вживати заходів до усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуг, що виникли з його вини;
5.2.6 забезпечувати цілісність обладнання вузлів обліку послуг, їх пломб і з`єднань, запірної арматури, манометра, термометрів і іншого устаткування водомірного вузла та не втручатися в їх роботу;
5.2.7 проводити за власний рахунок ремонт та заміну санітарно-технічних приладів і пристроїв, обладнання, пошкодженого з його вини, яка доведена в установленому законодавством порядку;
5.2.8 оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, інші нарахування згідно умов ДОГОВОРУ, у строки, встановлені ДОГОВОРОМ;
5.2.9 допускати у своє нежитлове приміщення (інший об`єкт нерухомого майна) ВИКОНАВЦЯ або його представника у порядку, визначеному законом, для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічною та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань приладу обліку;
5.2.10 за вимогою ВИКОНАВЦЯ надавати доступ до відключення Субспоживачів, що мають договірні відносини з ВИКОНАВЦЕМ, від мереж СПОЖИВАЧА;
5.2.11 дотримуватися вимог житлового та містобудівного законодавства під час проведення ремонту чи реконструкції нежитлового приміщення (іншого об`єкта нерухомого майна), не допускати порушення законних прав та інтересів інших учасників відносин у сфері житлово-комунальних послуг;
5.2.12 забезпечувати своєчасну підготовку об`єктів, що перебувають у його власності, до експлуатації в осінньо-зимовий період;
5.2.13 у разі несвоєчасного здійснення платежів за послуги сплачувати пеню в розмірах, установлених законом або ДОГОВОРОМ;
5.2.14 згідно з п.3.8 Правил № 190, у разі запланованих змін у діяльності СПОЖИВАЧА, якщо вони ведуть до зміни обсягів спожитої питної води та скиду стічних вод, СПОЖИВАЧ в місячний строк до моменту виникнення змін надає ВИКОНАВЦЕВІ заяву та відповідні документи для одержання додаткових технічних умов та внесення змін у ДОГОВІР;
5.2.15 письмово шляхом подання заяви інформувати ВИКОНАВЦЯ про зміну власника нежитлового приміщення (іншого об`єкта нерухомого майна) протягом 10 календарних днів з дня настання таких змін;
Сповіщати ВИКОНАВЦЯ у письмовій формі протягом 10 днів з дня настання відповідної події: про зміну найменування, банківського рахунка, місцезнаходження СПОЖИВАЧА, фактичної адреси виконавчого органу СПОЖИВАЧА, його поштової адреси; зміну в найменуванні об`єкта водопостачання; передачу об`єкта або мереж водопостачання та каналізації іншій особі; припинення права СПОЖИВАЧА на користування об`єктом водопостачання та/або водовідведення; припинення/призупинення виробничої діяльності, реорганізації, ліквідації; перебудову внутрішніх водопровідних і каналізаційних мереж; установку насосів; приєднання Субспоживачів; зміну кількості населення у житловому секторі (при наявності такого на балансі СПОЖИВАЧА);
5.2.16 СПОЖИВАЧ, який володіє об`єктами, припинення водопостачання яких може призвести до виникнення надзвичайних ситуації техногенного або природного характеру, зобов`язаний повідомити ВИКОНАВЦЯ про встановлений СПОЖИВАЧУ, відповідно до законодавства, рівень екологічної броні на небезпечні об`єкти, з наданням копії рішення про таке встановлення;
5.2.17 не перевищувати витрати Питної Води і скидання Стічних вод понад встановлені норми централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, визначені у п.4.1. ДОГОВОРУ;
5.2.18 не перевищувати рівня вмісту забруднюючих речовин у Стічних водах та нести відповідальність за якісний склад Стічних вод;
5.2.19 призначати представників СПОЖИВАЧА, відповідальних за технічний стан мереж, споруд по кожному об`єкту СПОЖИВАЧА, згідно Додатку № 1 до ДОГОВОРУ;
5.2.20 дотримуватися правил безпеки, зокрема пожежної, та санітарних норм.
5.3. ВИКОНАВЕЦЬ має право:
5.3.1. здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будівель, вимагати термінового усунення витоків з водопровідних мереж та обладнання, забезпечувати встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційною обліку питної води відповідно до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»;
5.3.2. вимагати від СПОЖИВАЧА дотримання правил експлуатації жилих, нежитлових приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, вимог інших нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг;
5.3.3. вимагати від СПОЖИВАЧА проведення робіт з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням послуг, що виникли з вини СПОЖИВАЧА, або відшкодування вартості таких робіт;
5.3.4. доступу до нежитлових приміщень (інших об`єктів нерухомого майна) СПОЖИВАЧА для ліквідації аварій, усунення неполадок санітарно-технічного та інженерного обладнання, його встановлення і заміни, проведення технічних та профілактичних оглядів і перевірки показань вузлівкомерційного обліку, що забезпечують облік споживання послугу будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, в порядку, визначеному законом і ДОГОВОРОМ;
5.3.5. обмежити (припинити) надання ПОСЛУГ у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом і ДОГОВОРОМ, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам ДОГОВОРУ;
5.3.6. звертатися до суду в разі порушення СПОЖИВАЧЕМ умов ДОГОВОРУ;
5.3.7. отримувати інформацію від СПОЖИВАЧА про зміну власника нежитлового приміщення (іншого об`єкта нерухомого майна) у випадках та порядку, передбачених ДОГОВОРОМ;
5.3.8. проводити технічні та профілактичні огляди водопровідних та каналізаційних мереж СПОЖИВАЧА, знімати контрольні показники приладів обліку на них та виявляти Нераціональне використання Води;
5.3.9. складати акти з приписом щодо усунення порушень СПОЖИВАЧЕМ вимог чинного законодавства у сфері надання послуг з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та умов ДОГОВОРУ при їх виявленні з визначенням строку на їх усунення.
Акт складається представником ВИКОНАВЦЯ і підписується його представником та представником СПОЖИВАЧА. Якщо СПОЖИВАЧ (його представник) відмовляється підписати такий акт, то він підписується представником ВИКОНАВЦЯ одноосібно, про що в Акті робиться відповідний запис про таку відмову з зазначенням прізвища, посади представника СПОЖИВАЧА, який відмовився від підпису. У такому випадку акти обстежень, підписані представником ВИКОНАВЦЯ в односторонньому порядку, вважаються дійсними.
5.3.10. тимчасово припинити подачу Води СПОЖИВАЧУ, без попередження, у разі:
- подачі Води для протипожежних потреб;
- ліквідацію наслідків, пов`язаних з дією непереборної сили або аварією;
- виявлення пошкоджень систем водопостачання та водовідведення як ВИКОНАВЦЯ, так і СПОЖИВАЧА, які мають катастрофічний характер, коли Вода, що виливається з пошкодженого трубопроводу, розмиває дорожнє покриття, затоплює вулицю, підвали будників тощо або пошкоджень, що не мають катастрофічного характеру, але викликають необхідність відключення трубопроводу з метою припинення марних втрат Води;
- заяви СПОЖИВАЧА про припинення надання ПОСЛУГ, якщо таке припинення не вплине на водопостачання інших споживачів (субспоживачів);
- виникнення необхідності оперативного реагування на погіршення якості води в джерелах водопостачання і неможливості доведення її до вимог державних стандартів з повідомленням про таке відключення та його причини органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади та органів державного санітарно-епідеміологічного нагляду;
5.3.11. тимчасово припиняти надання ПОСЛУГ СПОЖИВАЧУ:
- попередивши не менше ніж за десять днів, коли відключення є необхідним для проведення ВИКОНАВЦЕМ планових ремонтних, профілактичних робіт, а також виконання робіт з приєднання об`єктів водоспоживання нових споживачів;
- у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті ПОСЛУГИ протягом 30 днів з дня отримання СПОЖИВАЧЕМ попередження від ВИКОНАВЦЯ;
5.3.12. контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств. Здійснювати раптовий (в будь-яку годину доби), непогоджений зі СПОЖИВАЧЕМ заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються.
Пред`являти СПОЖИВАЧУ у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень.
Вимагати від СПОЖИВАЧА будівництва локальних очисних споруд при систематичному скиді понаднормативних забруднень, установлення на випусках стічних вод у контрольних колодязях (камерах) пристроїв для регулювання режиму скиду і визначення кількості та якості стічних вод згідно з місцевими Правилами приймання.
5.3.13. створювати систему управління якістю, сертифіковану відповідно до національних або міжнародних стандартів акредитованими органами із сертифікації.
5.4. ВИКОНАВЕЦЬ зобов`язаний:
5.4.1 забезпечувати виробництво та постачання СПОЖИВАЧУ питної води відповідно до умов ДОГОВОРУ;
5.4.2. вживати заходів до забезпечення питною водою у разі порушення функціонування систем централізованого водопостачання та водовідведення (аварійні ситуації);
5.4.3. вирішувати питання, пов`язані в порушенням функціонування систем централізованого водопостачання та водовідведення (аварійні ситуації), відповідно до плану оперативних дій із забезпечення споживачів питною водою у відповідному населеному пункті (районі);
5.4.4. відшкодовувати збитки, завдані юридичним і фізичним особам внаслідок порушення вимог законодавства у сфері питної води, питного водопостачання та централізованого водовідведення, що сталося з його вини;
5.4.5. забезпечувані своєчасність надання, безперервність і відповідну якість послуг згідно із законодавством та умовами ДОГОВОРУ, в тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;
5.4.6. готувати та укладати із СПОЖИВАЧЕМ договори з визначенням відповідальності за дотримання їх умов;
5.4.7. надавати без додаткової оплати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про тарифи, розмір місячного платежу, структуру тарифу, норми споживання та порядок надання послуг, а також про їх споживчі властивості та іншу інформацію, передбачену законодавством;
5.4.8. своєчасно проводити підготовку об`єктів житлово-комунального господарства до експлуатації в осінньо-зимовий період;
5.4.9. розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги СПОЖИВАЧА і проводити відповідні перерахунки розміру плати за послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених ДОГОВОРОМ;
5.4.10. вживати заходів до ліквідації аварійних ситуацій систем централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, на спорудах і обладнанні, а також технологічних приладах й пристроях, що перебувають на балансі ВИКОНАВЦЯ, усунення порушень якості послуг у строки, встановлені законодавством;
5.4.11. виплачувати СПОЖИВАЧЕВІ штраф за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі 0,01 відсотків середньомісячної плати за послугу за попередні 12 місяців (якщо попередніх місяців нараховується менш як 12, за фактичний час споживання ПОСЛУГИ) за кожну добу такого перевищення;
5.4.12. своєчасно реагувати на виклики СПОЖИВАЧА, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) СПОЖИВАЧА у зв`язку зпорушенням порядку надання послуг;
5.4.13. своєчасно проводити за власний рахунок роботи з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з наданням послуг, що виникли з його вини;
5.4.14. інформувати СПОЖИВАЧА про намір зміни тарифів на послуги відповідно до законодавства;
5.4.15. відшкодовувати збитки, завдані майну, шкоду, заподіяну життю або здоров`ю СПОЖИВАЧА внаслідок неналежного надання або ненадання послуги та незаконного проникнення в належне йому нежитлове приміщення (інший об`єкт нерухомого майна);
5.4.16. самостійно здійснювати перерахунок вартості послуг за період ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг, а також сплачувати неустойку (штраф, пеню) у розмірі 0,01 відсотків суми здійсненого перерахунку вартості послуги;
5.4.17. відновити надання ПОСЛУГ СПОЖИВАЧУ в повному обсязі протягом наступного дня з дати повного погашення заборгованості за фактично спожиті ПОСЛУГИ та компенсації витрат, понесених ВИКОНАВЦЕМ у зв`язку з обмеженням надання ПОСЛУГ СПОЖИВАЧУ;
5.4.18. здійснювати технічний контроль і нагляд за раціональним використанням Води СПОЖИВАЧЕМ, ведення СПОЖИВАЧЕМ обліку об`єму наданих ПОСЛУГ.
6. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН
6.1.СПОЖИВАЧ несе відповідальність за:
6.1.1. невиконання умов ДОГОВОРУ;
6.1.2. несвоєчасне внесення платежів за ПОСЛУГИ шляхом сплати пені в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування непі починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послуги.
6.2. ВИКОНАВЕЦЬ несе відповідальність за:
6.2.1. невиконаним умов ДОГОВОРУ;
6.2.2. збитки, завдані майну, шкоду, заподіяну життю або здоров`ю СПОЖИВАЧА внаслідок неналежного надання або ненадання ПОСЛУГИ та незаконного проникнення в належне йому приміщення, шляхом відшкодування збитків;
6.2.3. ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг;
6.2.5. порушення прав споживачів згідно із законодавством.
7. ПОРЯДОК ОБМЕЖЕННЯ (ПРИПИНЕННЯ) НАДАННЯ ПОСЛУГ
7.1. ВИКОНАВЕЦЬ обмежує (припиняє) надання ПОСЛУГ у разі:
- проведення ремонтних і профілактичних робіт згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативно-правовими актами через 10 днів після повідомлення СПОЖИВАЧЕВІ через засоби масової інформації або в інший спосіб, що гарантує доведення такої інформації до кожного споживача, із зазначенням причини та строку обмеження (припинення) надання відповідних послуг;
- ліквідації наслідків аварії, повідомивши СПОЖИВАЧЕВІ через засоби масової інформації або в інший спосіб, що гарантує доведення такої інформації до СПОЖИВАЧА, про таку перерву не пізніше ніж через три години з початку такої перерви. У повідомленні зазначається причина та строк перерви в наданні відповідних послуг.
7.2. ВИКОНАВЕЦЬ має право обмежити (припинити) надання ПОСЛУГИ СПОЖИВАЧЕВІ у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті послуги протягом 30 днів з дня отримання СПОЖИВАЧЕМ попередження від ВИКОНАВЦЯ.
Обмеження (припинення) надання ПОСЛУГ здійснюється ВИКОНАВЦЕМ відповідно до частини четвертої статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
7.3. Для обмеження (припинення) надання відповідної ПОСЛУГИ СПОЖИВАЧЕВІ (у разі непогашення в повному обсязі заборгованості за спожиті ПОСЛУГИ) ВИКОНАВЕЦЬ надсилає СПОЖИВАЧЕВІ попередження про те, що у разі непогашення ним заборгованості за спожиті ПОСЛУГИ протягом 30 днів з дня отримання попередження надання йому ПОСЛУГ може бути спочатку обмежено, а потім припинено.
Таке попередження надсилається СПОЖИВАЧЕВІ не раніше наступного робочого дня після закінчення граничного строку оплати послуги, визначеного законодавством та/або ДОГОВОРОМ.
Попередження надсилається СПОЖИВАЧЕВІ рекомендованим листом (з повідомленням про вручення) та шляхом повідомлення СПОЖИВАЧЕВІ через його особистий кабінет.
7.4. У разі непогашення СПОЖИВАЧЕМ заборгованості протягом 30 днів з дня отримання попередження ВИКОНАВЕЦЬ має право обмежити (припинити) надання послуг СПОЖИВАЧЕВІ.
7.5. Обмеження (припинення) надання послуг не є підставою для розірвання ДОГОВОРУ.
7.6. Надання послуг відновлюється у повному обсязі протягом наступного дня з дати повного погашення заборгованості за ПОСЛУГИ чи з дати укладення угоди про реструктуризацію такої заборгованості.
7.7. Витрати ВИКОНАВЦЯ, пов`язані з припиненням (обмеженням) та відновленням надання послуги СПОЖИВАЧЕВІ, підлягають відшкодуванню за рахунок СПОЖИВАЧА відповідно до кошторису витрат на припинення (обмеження) та відновлення надання ПОСЛУГ, складеного ВИКОНАВЦЕМ.
8. ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ПРЕТЕНЗІЙ
8.1. У разі ненадання, надання не в повному обсязі або неналежної якості послуг СПОЖИВАЧ має право викликати ВИКОНАВЦЯ (його представника) для проведення перевірки кількості та/або якості наданих ПОСЛУГ. Оформлення претензій споживачів здійснюється в порядку, передбаченому статтями 27, 28 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
8.2. За результатами перевірки якості надання ПОСЛУГ складається акт-претензія відповідно до порядку проведення перевірки відповідності якості надання комунальних послуг, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
8.3. ВИКОНАВЕЦЬ зобов`язаний прибути на виклик СПОЖИВАЧА не пізніше ніж протягом однієї доби з моменту отримання повідомлення.
8.4. У разі проведення перевірки якості наданих послуг з централізованого водопостачання СПОЖИВАЧ має право здійснити забір проб. Інформація про забір проб зазначається в акті-претензії.
У разі встановлення за результатами дослідження відібраних проб факту постачання (надання) послуг неналежної якості витрати СПОЖИВАЧА на оплату проведених досліджень підлягають компенсації за рахунок ВИКОНАВЦЯ.
8.5. У разі неприбуття ВИКОНАВЦЯ в установлений строк або необґрунтованої відмови підписати акт-претензію такий акт-претензія підписується СПОЖИВАЧЕМ та не менш як двома споживачами, які проживають (розташовані) у сусідніх будівлях (у приміщеннях у разі, коли послуга надається у багатоквартирному будинку) і надсилається ВИКОНАВЦЕВІ рекомендованим листом.
8.6. ВИКОНАВЕЦЬ протягом п`яти робочих днів вирішує питання щодо задоволення вимог, зазначених в акті-претензії, або видає (надсилає) СПОЖИВАЧЕВІ обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензії. У разі ненадання ВИКОНАВЦЕМ відповіді в установлений строк претензії СПОЖИВАЧА вважаються визнаними ВИКОНАВЦЕМ.
9. ФОРС-МАЖОРНІ ОБСТАВИНИ
9.1. СТОРОНИ звільняються від відповідальності згідно з ДОГОВОРОМ у разі настання дії непереборної сили (надзвичайних ситуацій техногенного, природного або екологічного характеру), яка унеможливлює надання відповідної ПОСЛУГИ згідно з ДОГОВОРОМ.
9.2. СТОРОНА, яка не може виконати прийнятих на себе зобов`язань, внаслідок дії форс-мажорних обставин, зобов`язана в письмовій формі повідомити іншій СТОРОНІ про час настання, можливу тривалість та вірогідну дату припинення дії даних обставин, підтвердивши наявність дії форс-мажорних обставин відповідними документами.
Достатнім доказом дії форс-мажорних обставин є документ, виданий Торгово-промисловою палатою. Термін для повідомлення між СТОРОНАМИ про настання таких обставин - 14 днів з моменту їхнього виникнення.
9.3. У разі настання форс-мажорних обставин строк дії ДОГОВОРУ продовжується або припиняється за згодою СТОРІН.
10. ОСОБЛИВІ УМОВИ ТА СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
10.1. ДОГОВІР набирає чинності з моменту підписання СТОРОНАМИ та скріплення печатками, і в частині надання ПОСЛУГ діє до 31.12.2021 р., а в частині їх оплати - до повного виконання.
Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із СТОРІН не повідомить письмово іншій СТОРОНІ про відмову від ДОГОВОРУ, ДОГОВІР вважається продовженим на один рік.
З моменту набуття чинності ДОГОВОРУ будь-які діючі до цього моменту договори, угоди, що укладені СТОРОНАМИ з правовідносин, що регулюються ДОГОВОРОМ, втрачають чинність, крім зобов`язань СПОЖИВАЧА з оплати.
10.2. Внесення змін до ДОГОВОРУ здійснюється шляхом укладення додаткової угоди, якщо інше не передбачено ДОГОВОРОМ.
10.3. ДОГОВІР може бути розірваний СПОЖИВАЧЕМ за умови попередження про це ВИКОНАВЦЯ не менш як за два місяці до дати розірвання ДОГОВОРУ та допуску ВИКОНАВЦЯ для здійснення технічного припинення надання послуг.
10.4. СТОРОНИ надають одна одній згоду на використання та обробку своїх персональних даних, у тому числі надання їх третій особі, виключно для здійснення повноважень та дій, необхідних для реалізації прав та виконання обов`язків, передбачених договором, відповідно до вимог Закону України «Про захист персональних даних» та інших законодавчих актів.
10.5. Спори, що можуть виникнути у процесі виконання ДОГОВОРУ, СТОРОНИ вирішують шляхом переговорів. Неврегульовані питання вирішуються у судовому порядку.
10.6. ДОГОВІР укладено у двох примірниках по одному для кожної із СТОРІН, що мають однакову юридичну силу.
11. ІНШІ УМОВИ
11.1. З моменту набуття чинності ДОГОВОРУ будь-які діючі до цього моменту договори, угоди, що укладені СТОРОНАМИ з правовідносин, що регулюються ДОГОВОРОМ, втрачають чинність, крім зобов`язань СПОЖИВАЧА з оплати.
11.2. Усі правовідносини, що виникають з ДОГОВОРУ та не врегульовані ним, регламентуються відповідними нормами законодавства України, зокрема Правилами № 190, тощо, а також застосовуваними до таких правовідносин звичаями ділового обороту на підставі принципів добросовісності, розумності та справедливості.
11.3. Суперечки (розбіжності), що виникають при виконанні умов ДОГОВОРУ, вирішуються шляхом переговорів, а у випадках неможливості їх вирішення - спір передається на розгляд суду відповідно до законодавства України.
11.4. В разі, якщо СПОЖИВАЧ використовує лише послуги з водопостачання, умови цього ДОГОВОРУ в частині водовідведення не застосовуються. В разі підключення (відновлення) СПОЖИВАЧЕМ послуг з водовідведення ДОГОВІР діє в повному обсязі.
В разі, якщо СПОЖИВАЧ використовує лише послуги з водовідведення, умови цього ДОГОВОРУ в частині водопостачання не застосовуються. В разі підключення (відновлення) СПОЖИВАЧЕМ послуг з водопостачання ДОГОВІР діє в повному обсязі.
11.5. СТОРОНА несе відповідальність за правильність вказаних нею у ДОГОВОРІ реквізитів та зобов`язується в 10-ти денний термін у письмовій формі повідомляти іншу СТОРОНУ про їх зміну, а у разі неповідомлення - несе ризик настання пов`язаних із цим несприятливих наслідків.
11.6. ВИКОНАВЕЦЬ є платником податку на прибуток на загальних умовах та платником ПДВ згідно Податкового кодексу України.
11.7. СПОЖИВАЧ є платником податку на додану вартість.
11.8. Усі виправлення за текстом ДОГОВОРУ мають силу та можуть братися до уваги виключно за умови, що вони у кожному окремому випадку датовані, засвідчені підписами СТОРІН та скріплені їх печатками.
11.9. СТОРОНА зобов`язується не розголошувати конфіденційні відомості виробничого та комерційного характеру щодо іншої СТОРОНИ, які стануть відомі їй при виконанні ДОГОВОРУ.
11.10. ДОГОВІР складений при повному розумінні СТОРОНАМИ його умов та термінології українською мовою у двох автентичних примірниках, які мають однакову юридичну силу: один - для СПОЖИВАЧА, один - для ВИКОНАВЦЯ.
11.11. Додаткові угоди та додатки до ДОГОВОРУ є його невід`ємною частиною і мають силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані СТОРОНАМИ та скріплені їх печатками.
12. ПЕРЕЛІК ДОДАТКІВ
12.1. Невід`ємною частиною ДОГОВОРУ є Додатки до ДОГОВОРУ:
Додаток № 1 - Перелік об`єктів;
Додаток № 2 - АКТ розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення з визначенням точок передачі послуг;
Додаток № 3 - Розрахунок об`ємів ПОСЛУГ;
Додаток № 4 - Звіт показників приладів обліку;
Додаток № 6 - Копії актів про прийняття до розрахунків приладів обліку води;
Додатки № 2 та 6 оформлюються по кожному об`єкту надання ПОСЛУГ окремо, при цьому після номеру додатку через дріб зазначається порядковий номер об`єктів згідно в переліку об`єктів (Додаток № 1 до ДОГОВОРУ).
Телефони спеціального виклику у разі виникнення аварій та інших надзвичайних ситуацій
Аварійні та ремонтні служби КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ»: м. Полтава, вул. Панянка, 19, тел.: 56-96-00, 61-28-37.
Офіційний сайт КП ПOP «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ»: www.vodokanal.poltava.ua
Органи, які відповідно до законодавства здійснюють контроль за дотриманням правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення:
Полтавське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України
Адреса: 36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тeл.: 56-39-77
Управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області
Адреса: 36020, м. Полтава, вул. Воскресенський узвіз, 7, тел.: 54-57-59
Управління житлово-комунального господарства Полтавської обласної державної адміністрації
Адреса: 36020, м. Полтава, вул. Козака 1а, тел.: 50-29-23
Виконавчий комітет Полтавської міської ради
Адреса: 36000, м. Полтава, вул. Соборності, 36, телефон диспетчерської служби 1580
АДРЕСИ І ПІДПИСИ СТОРІН
ВИКОНАВЕЦЬ СПОЖИВАЧ
КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО»
«ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ»
36020, м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, 40а 36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5
р/р НОМЕР_1 р/р НОМЕР_2
в ПАТ «МТБ Банк» м. Чорноморськ в АТ «Таскомбанк»,
МФО 328168 МФО 339500
ЄДРПОУ 03361661 ЄДРПОУ 00131819, ІПН 001318116330
ІПН 033616616014 тел. (0532)516 359, тел./факс (0532)516 259
e-mail: kanc01@pl.energy.gov.ua,
Начальник служби Новосанжарська філія
обліку та реалізації Акціонерного товариства
«ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО»
39300, смт. Нові Санжари, вул. Чкалова,9А
р/р НОМЕР_3
в АТ «Таскомбанк»
МФО 339500
_____Л.М.Войтенко ЄДРПОУ 25717213
Голова правління
__ Р. В.Стройний
Фінансовий директор
Н. В.Дубініна
3. Стягнути з Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул.Старий Поділ, буд. 5, м. Полтава, Полтавська область, 36022; ідентифікаційний код 00131819) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, буд. 40-а м. Полтава, Полтавська область, 36020; ідентифікаційний код 03361661) 1884грн 10 коп. відшкодування витрат з оплати судового збору.
Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.
4. В іншій частині – у позові відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Полтавської області.
Дата складення повного судового рішення: 19.07.2021.
Суддя Т. М. Безрук