
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"19" липня 2021 р. Справа № 906/1014/19.
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді: Маріщенко Л.О.
За позовом: Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" Житомирська філія Публічного акціонерного товариства "Укртелеком"
До: Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України в Олевському районі Житомирської області
про стягнення 56 523,42 грн
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" в особі Житомирської філії до господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації 56 523,42 грн заборгованості з оплати вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення за період січень - липень 2019 року, посилаючись на ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженого постановою КМУ від 04.03.2002 року за №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" та пункти відповідної постанови.
Рішенням господарського суду від 12.11.2019 - позов задоволено та стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації на користь Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" - 56 048,52 грн боргу, 1 921,00 грн витрат по сплаті судового збору.
На примусове виконання рішення суду від 12.11.2019 року видано наказ № 906/1014/19 від 24.01.2020
08.07.2021 року до суду від стягувача АТ (ПАТ) "Укртелеком" в особі Житомирської філії АТ (ПАТ) "Укртелеком" надійшла заява №207/20 від 05.07.2021 про заміну боржника як сторони виконавчого провадження Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації - у наказі №906/1014/19 на його правонаступника - Коростенську районну державну адміністрацію.
Підставою для звернення із заявою про заміну сторони виконавчого провадження стягувач вказує:
- розпорядження голови Олевської РДА №198 від 30.12.2020 року "Про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області", згідно з яким Управління праці та соціального захисту населення Олевської РДА Житомирської області реорганізовано шляхом приєднання до Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області;
- лист Коростенського управління Державної казначейської служби України Житомирської області , яким повернуто без виконання наказ №906/1014/19 з підстав відсутності у боржника відкритих рахунків в Управлінні та про наявність підстав для його заміни на Коростенську РДА Житомирської області.
Разом із заявою про заміну сторони виконавчого провадження стягувачем до суду повернуто оригінал наказу №906/1014/19 від 24.01.2020 року.
Ухвалою від 09.07.2021 господарський суд призначив судове засідання для розгляду вказаної заяви стягувача про заміну сторони виконавчого провадження на 19.07.2021 о 10:30.
До суду надійшли такі документи:
- 15.07.2021 - від Житомирської філії АТ "Укртелеком" - клопотання вих. №248/20 від 15.07.2021 про розгляд заяви у справи без участі представника; вимоги заяви підтримано повністю;
-- 19.07.2021 - від Коростенської РДА Житомирської області:
- письмові пояснення від 16.07.2021 вих. № 02-10/1174 додатками, в яких зазначено, що Коростенська РДА Житомирської області не являється правонаступником відповідача; посилаючись на передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів повідомлено, що правонаступником боржника є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області. Просить розглянути заяву у відсутність ії представника.
В засідання суду представники учасників справи не прибули. Про дату, час та місце розгляду заяві від 05.07.2021 повідомлені належним чином.
Судом встановлено, що листом Коростенського УДКСУ вих. № 05-06/571 від 23.06.2021 наказ господарського суду Житомирської області №906/1014/19 від 24.01.2020 повернуто заявникові без виконання на підставі п.9 постанови Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 "Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників".
За ст. ст. 104-107 ЦК України, Господарського кодексу України, ст. ст. 6, 39, 41 Законів України "Про місцеві державні адміністрації", "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій", розпорядженням голови Коростенської РДА від 15.03.2021 № 25А затверджено передавальні акти балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів структурних підрозділів, які мають статус юридичних осіб публічного права, зокрема, Олевської РДА Житомирської області, що реорганізовуються шляхом приєднання до Коростенської РДА Житомирської області.
Згідно з передавальним актом балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів від 15.03.2021 всі зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області перед кредиторами, дебіторами, усі права та обов`язки, а також всі активи і пасиви шляхом приєднання переходять до правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" судом здійснено спеціальні витяги щодо юридичних осіб відповідача/боржника Управління праці та соціальної політики Олевської РДА та Управління соціальної політики Коростенської РДА.
Як вбачається з відповідних витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з 04.01.2021 знаходиться в стані припинення, а Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є юридичною особою та зареєстровано за адресою: 11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5, код ЄДРПОУ 03192690 .
Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Згідно із ст. 52 ГПК України, серед іншого, про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Судом встановлено, що стягувач Публічне акціонерне товариство "Укртелеком" (м. Київ) діє в організаційно-правовій формі Акціонерного товариства "Укртелеком" (м. Київ).
Частиною четвертою статті 3 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що повне найменування акціонерного товариства українською мовою повинне містити його організаційно-правову форму (акціонерне товариство). Тип акціонерного товариства не є обов`язковою складовою найменування акціонерного товариства.
Зміна найменування юридичної особи тягне за собою необхідність у державній реєстрації змін до установчих документів в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
На підставі відкритих відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг за №396196033569 від 12.07.2021 року), суд вважає за необхідне привести найменування позивача /стягувача ПАТ "Укртелеком" (м. Київ) в особі Житомирської філії ПАТ "Укртелеком" у відповідність , зазначивши Акціонерне товариство "Укртелеком" (м. Київ) в особі Житомирської філії Акціонерного товариства "Укртелеком" (м. Житомир).
Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником).
За таких умов у кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва, господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права, які мали місце.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. При цьому, положеннями наведеної процесуальної норми не обмежено коло випадків заміни особи у спірних правовідносинах, які можуть бути підставами для процесуального правонаступництва, а також стадію судового процесу, на якій може бути здійснено таке правонаступництво.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований ст.107 ЦК України, відповідно до якої після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, установлених законом.
Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передання не окремого майна, прав або обов`язків, а всієї їх сукупності. Тобто, при універсальному правонаступництві до правонаступника чи правонаступників переходить усе майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать (незалежно від їх виявлення на момент правонаступництва), на підставі передавального акта. Наведені обставини передують внесенню запису до реєстру про припинення юридичної особи, яка припиняється у результаті реорганізації.
Слід зазначити, що Верховний Суд постановою від 04.11.2020 у справі №922/817/18 зазначив, що за висновком Великої палати ВС, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями. При цьому ВП ВС у зазначеній постанові визнала помилковим висновок попередніх інстанцій про те, що правонаступництво не відбулось за відсутності в реєстрі запису про припинення юридичної особи, яка реорганізовувалась шляхом злиття; з огляду на викладене та те, що положеннями стст.104, 107 ЦК не визначений момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється у зв`язку з реорганізацією, суд вважає, що такий момент не може пов`язуватися з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи; зазначене кореспондується з висновком ВС, викладеним у постанові від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц.
Беручи також до уваги, що судові рішення за ст. 124 Конституції України є обов`язковими до виконання на всій території України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви стягувача від 05.07.2021 вих. № 207/20 про заміну сторони виконавчого провадження та здійснення заміни боржника з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА на Управління соціальної політики Коростенської РДА Житомирської області.
Керуючись ст. ст. 52, ч. 3 ст. 169, ст.ст. 234, 235, 334 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1.Заяву Акціонерного товариства (ПАТ) "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" від 05.07..2021 вих. № 207/20 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.
2.Замінити сторону у виконавчому провадженні про примусове виконання рішення господарського суду Житомирської області від 12.11.2019 у справі №906/1014/19, а саме, боржника - Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області (код ЄДРПОУ 03192610) його правонаступником - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5, код ЄДРПОУ 03192690).
3. Повернути стягувачу оригінал наказу №906/1014/19 від 24.01.2020.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. ст. 254, 255 ГПК України.
Ухвала підписана 19.07.2021.
Суддя Маріщенко Л.О.
Друк:
1 - в справу
2,3,4 - сторонам