
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
14 липня 2021 року справа №826/9524/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» (далі по тексту - позивач, ТОВ «ЕСКО-ТРАНС-КІ»)доДержавного реєстратора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Урдюк Оксани Юріївни (далі по тексту - відповідач, Департамент КМДА) третя особа1. Київська міська рада (далі по тексту - третя особа 1, КМР) 2. ОСОБА_1 (далі по тексту - третя особа 2, ОСОБА_1 )проскасування рішення відповідача про реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 8000000000:91:053:0006В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність оскаржуваного рішення, оскільки при проведенні державної реєстрації, відповідач не дослідив відповідність поданого документа вимогам законодавства, так як належним документом, що підтверджує припинення договору оренди земельної ділянки є рішення суду, а не рішення орендодавця.
Ухвалою від 01 липня 2016 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №826/9524/16, закінчив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду.
Ухвалою від 22 грудня 2016 року Окружний адміністративний суд міста Києва зупинив провадження у справі №826/9524/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» до Державного реєстратора Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Урдюк Оксани Юріївни про скасування рішення до набрання законної сили судовими рішеннями у справі №910/10289/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» до Київської міської ради про визнання протиправним рішення.
Ухвалою від 05 квітня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва поновив провадження в адміністративній справі №640/9524/16 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Ухвалою від 07 червня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва залучив до участі в адміністративній справі ОСОБА_1 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Відповідач та третя особа у письмових запереченнях на позовну заяву зазначили про відповідність оскаржуваного рішення вимогам чинного законодавства, оскільки реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки здійснено на підставі рішення КМР «Про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 0,1954 га на АДРЕСА_1 », прийнятого, у зв`язку з порушенням ТОВ «ЕСКО-ТРАНС-КІ» пункту 8.4 договору оренди.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Згідно з рішенням КМР від 17 березня 2016 року №230/230 «Про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 0,1954 га на АДРЕСА_1 , укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» від 28.11.2008 №91-6-00828» вирішено:
- розірвати договір оренди земельної ділянки площею 0,1954 га на АДРЕСА_1 , укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» від 28.11.2008 №91-6-00828;
- виконавчому органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вчинити відповідні дії для зняття з реєстрації договору оренди земельної ділянки площею 0,1954 га на АДРЕСА_1 , укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» від 28.11.2008 №91-6-00828.
25 травня 2016 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Департаменту КМДА вніс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про припинення права оренди земельної ділянки за ТОВ «ЕСКО-ТРАНС-КІ» та прийняв рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 31 травня 2016 року №29837028, яким вирішив провести державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку площею 0,1954 га на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 8000000000:91:053:0006) за територіальною громадою м. Києва.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва керується такими мотивами.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, регулює Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» (тут і далі в редакції від 01 січня 2016 року, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (частина перша статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).
Частинами першою, другою статті 26 Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», зокрема, передбачено, що записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав.
У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що підставою для внесення до Державного реєстру прав запису про скасування державної реєстрації прав та їх обтяжень є скасування на підставі рішення суду документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав.
Предметом розгляду цієї справи є рішення відповідача про реєстрацію припинення права оренди земельної ділянки, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 8000000000:91:053:0006, однак докази на підтвердження прийняття відповідачем такого рішення матеріали справи не містять.
Як встановлено судом зі змісту Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, підставою для внесення запису про припинення права оренди земельної ділянки, зазначено рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 31 травня 2016 року №29837028.
Докази на підтвердження скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 31 травня 2016 року №29837028, яким проведено державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку площею 0,1954 га на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 8000000000:91:053:0006) за територіальною громадою м. Києва, в матеріалах справи відсутні.
Суд враховує, що постановою Київського апеляційного господарського суду від 22 грудня 2016 року у справі №910/10289/16 визнано протиправним (незаконним) та скасовано рішення Київської міської ради прийняте на І сесії VIII скликання від 17 березня 2016 року №230/230 «Про розірвання договору оренди земельної ділянки площею 0,1954 га за адресою: АДРЕСА_1 , укладеного між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Еско-Транс-Кі №91-6-00828 від 28.11.2008», однак ця обставина не породжує будь-яких наслідків в межах даного спору, оскільки позивач не оскаржує рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 31 травня 2016 року №29837028, яким проведено державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку площею 0,1954 га на АДРЕСА_1 за територіальною громадою м. Києва, яке стало підставою для внесення запису про припинення права оренди земельної ділянки за позивачем.
Слід зазначити, що в межах цього спору відсутній спір про право, оскільки правомірність розірвання договору оренди земельної ділянки вже розглянуто в межах господарської справи №910/10289/16, за наслідками розгляду якої вказаний договір скасовано, тобто вирішено питання щодо права оренди земельної ділянки за позивачем.
Враховуючи відсутність доказів наявності існування оскаржуваного рішення, а також те, що позивач не оскаржує правомірність внесення запису про припинення права оренди земельної ділянки до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та не заявляє вимог про його скасування, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «ЕСКО-ТРАНС-КІ» задоволенню не підлягає.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню позивачу не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» повністю.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕСКО-ТРАНС-КІ» (03143, м. Київ, вул. Заболотного, буд. 15; ідентифікаційний код 19342849);
Державний реєстратор Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Урдюк Оксана Юріївна (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-а; реєстраційний номер облікової картки платника податків не відомий);
Київська міська рада (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36; ідентифікаційний код 22883141);
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).
Суддя В.А. Кузьменко