
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження
13 липня 2021 р. Справа № 520/12281/21
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Тітов О.М., розглянувши адміністративний позов Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" до Східного державного підприємства геодезії, картографії, кадастру та геоінформатики (ДП "СХІДГЕОІНФОРМ") про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Східного державного підприємства геодезії, картографії, кадастру та геоінформатики щодо ненадання відповіді на адвокатський запит Новакова Антона Івановича від 07.05.2021 № 1/05-21;
- зобов`язати Східне державне підприємство геодезії, картографії, кадастру та геоінформатики надати Приватному акціонерному товариству «ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУНРАВЛІННЯ» інформацію та документи, які запитуються в адвокатському запиті ОСОБА_1 від 07.05.2021 № 1/05-21;
- стягнути з Відповідача па користь Позивача судові витрати зі сплати правової (правничої) допомоги у розмірі 15 000 грн. та судового збору у розмірі 4 540 грн;
- зобов`язати Відповідача подати у п`ятнадцятиденний строк звіт про виконання судового рішення.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.
Відповідно до приписів пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Положеннями статей 2, 4 та 19 КАС України встановлено завдання та основні засади адміністративного судочинства, зміст публічно-правового спору та справи, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Публічно-правовий спір має особливий суб`єктний склад. Участь суб`єкта владних повноважень є обов`язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама по собі участь у спорі суб`єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Як слідує з матеріалів позовної заяви, позивач вважає бездіяльність Відповідача протиправною щодо ненадання інформації та документів на адвокатський запит, який направлено у зв`язку з наданням правової допомоги ПрАТ «ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУНРАВЛІННЯ».
З цього приводу суддя зазначає наступне.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських обєднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
Згідно ч. 2 ст. 24 цього ж Закону, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських обєднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Аналіз наведених норм вказує, що адвокатський запит не є запитом, що направлений на отримання публічної інформації, оскільки може бути спрямований не лише до суб`єктів владних повноважень, але й до будь-якої юридичної особи з метою отримання необхідної адвокату інформації для надання правової допомоги клієнту, у зв`язку з чим відносини, які склалися між позивачем та Східним державним підприємством геодезії, картографії, кадастру та геоінформатики щодо визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання останнього надати належну і вичерпну відповідь на зазначений адвокатський запит не є публічно-правовими у розумінні КАС України.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 06.02.2020 року по справі №640/16398/19, від 19.01.2019 № 686/23317/13-а.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" до Східного державного підприємства геодезії, картографії, кадастру та геоінформатики (ДП "СХІДГЕОІНФОРМ") про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії не є за своєю суттю публічно-правовими у розумінні КАС України, оскільки мають вирішуватись в порядку цивільного судочинства, а тому у відкритті провадження у даній справі слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 5, 17, 170, 243, 248, 256, 293, 294, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства "ХАРКІВСЬКЕ КАР`ЄРОУПРАВЛІННЯ" до Східного державного підприємства геодезії, картографії, кадастру та геоінформатики (ДП "СХІДГЕОІНФОРМ") про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії.
Роз`яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до суду загальної юрисдикції в порядку цивільного судочинства.
Роз`яснити позивачу, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя О.М.Тітов