
Справа № 420/7917/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 липня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бойко О.Я.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників справи) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки, вирішив адміністративний позов задовольнити частково.
І. Суть спору
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:
(1). Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка виразилася у не розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 10.10.2020 р., не прийнятті рішення про перерахунок пенсії або відмову у її перерахунку та не повідомленні позивача про прийняте рішення.
(2). Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з 13.12.2019 р. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697- VІІ, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Одеської області від 06.03.2020 р. №397, без обмеження її максимальним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
Поданий позов обґрунтований тим, що позивач з 2009 р. є пенсіонером органів прокуратури та знаходиться на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції чинній на час виходу на пенсію), в розмірі 90% з середнього заробітку без будь-яких обмежень її максимального розміру з посади начальника відділу обласної прокуратури.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2017 р. №7-р(ІІ)/2019 та у звязку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури»,-прокуратурою Одеської області 05.03.2020 р. позивачу надано довідку №111 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії обчисленної відповідно до вказаної Постанови КМУ.
10.10.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення з 13.12.2019 р. перерахунок його пенсії за вислугу років та її виплати в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, та додав довідку прокуратури Одеської області №397.
Відповідно до рекомендованого повідомлення (№відправлення 6880303677030) відповідач отримав заяву позивача з доданими документами 16.10.2020 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак до теперішнього часу її не розглянув та рішення про перерахунок пенсії або відмову у її перерахунку, відповідно до чинного законодавства не прийняв.
Позивач вважає протиправною бездіяльність, яка виразалась у нерозгляді заяви позивача та не у прийняті відповідного рішення.
(б) Позиція Відповідача
07.06.2021р. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, просить відмовити у їх задоволенні.
Передумовою для прийняття органом Пенсійного фонду рішення про призначення пенсії або відмову у її призначення є звернення особи з заявою, встановленої форми, та переліком документів до уповноваженого органу Пенсійного фонду, за результатами розгляду яких приймається відповідне рішення.
Отже, спочатку необхідно звернутись з заявою про перерахунок пенсії (з необхідними документами) до органу ПФУ, який приймає відповідне рішення, та лише у разі отримання відмови в перерахунку пенсії особа має право звернутись до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Представник відповідача зазначив, що заяву позивача з довідкою не отримував, а отже рішення щодо розгляду заяви не приймалось.
Таким чином, доводи позивача стосовно наявності станом на даний час підстав для перерахунку та виплати пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» є несуттєвими, оскільки питання розгляду заяви позивача від 10.10.2020 р. предметом розгляду Головним управлінням по суті не було.
ІІІ. Процедура та рух справи
18.05.2021р. Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
ІV. Обставини справи встановлені судом та докази на їх підтверження
Позивач з 2009 р. є пенсіонером органів прокуратури та знаходиться на обліку в Пенсійному фонді України та отримує пенсію, призначену на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ (в редакції чинній на час виходу на пенсію), в розмірі 90% з середнього заробітку без будь-яких обмежень її максимального розміру з посади начальника відділу обласної прокуратури.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2017 р. №7-р(ІІ)/2019 та у звязку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою КМУ від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури»,-прокуратурою Одеської області 05.03.2020 р. позивачу надано довідку №111 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії обчисленної відповідно до вказаної Постанови КМУ.
10.10.2020 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення з 13.12.2019 р. перерахунок його пенсії за вислугу років та її виплати в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, та додав довідку прокуратури Одеської області №397.
Відповідно до рекомендованого повідомлення (№відправлення 6880303677030) відповідач отримав заяву позивача з доданими документами 16.10.2020 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак до теперішнього часу її не розглянув та рішення про перерахунок пенсії або відмову у її перерахунку, відповідно до чинного законодавства не прийняв.
V. Джерела права та висновки суду
Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.1.9 Порядку №22-1днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви, або дата реєстрації заяви на вебпорталі.
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Суд встановив, що позивач звернувся до відповідача 10.10.2020 р. з заявою про проведення з 13.12.2019 р. перерахунок його пенсії за вислугу років та її виплати в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, та додав довідку прокуратури Одеської області №397.
Відповідно до рекомендованого повідомлення (№відправлення 6880303677030) відповідач отримав заяву позивача з доданими документами 16.10.2020 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак до теперішнього часу її не розглянув та рішення про перерахунок пенсії або відмову у її перерахунку, відповідно до чинного законодавства не прийняв.
Таким чином, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача яка виразилася у не розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 10.10.2020 р., не прийнятті рішення про перерахунок пенсії або відмову у її перерахунку та не повідомленні позивача про прийняте рішення.
Щодо позовної вимоги про зобов`язати відповідача з 13.12.2019 р. здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 р. №1697- VІІ, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Одеської області від 06.03.2020 р. №397, без обмеження її максимальним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії, суд робить висновок, що вона не належить до задоволення, оскільки вона є передчасною, відповідач не розглянув заяву позивача та не прийняв жодного рішення.
Що стосується обраного позивачем способу захисту його порушених прав, суд зазначає таке.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З метою ефективного захисту прав позивача, про захист яких він просить, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об`єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним.
У спірних правовідносинах належним, достатнім та необхідним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача розглянути заяву про проведення з 13.12.2019 р. перерахунок його пенсії за вислугу років та її виплати в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, та додав довідку прокуратури Одеської області №397 та прийняти рішення за результатами розгляду заяви.
Таким чином з огляду на встановленні обставини у даній справі суд, робить висновок про часткове задоволення позовних вимог.
VI. Розподіл судових витрат
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яка виразилася у не розгляді заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 10.10.2020 р., не прийнятті рішення про перерахунок пенсії або відмову у її перерахунку та не повідомленні позивача про прийняте рішення.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про проведення з 13.12.2019 р. перерахунок його пенсії за вислугу років та її виплати в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше проведених виплат, на підставі довідки прокуратури Одеської області №397 та прийняти рішення за результатами розгляду заяви.
4. У решті позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім),00 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя О.Я. Бойко