Рішення № 98333345, 14.07.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
944/1632/21
Номер документу
98333345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№944/1632/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

29.03.2021 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління пенсійного забезпечення відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України, в якому просить визнати протиправними дії Управління пенсійного забезпечення відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зарахування стажу роботи слюсаря на РБМУ-5 тресту «Югзапхімремстрой» до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років з 03.02.1986 по 01.12.1987 та зобов`язати Управління пенсійного забезпечення відділу призначення пенсій Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати трудовий стаж роботи на ДП «Новояворівське державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка» до стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років та призначити йому пенсію з часу звернення із заявою до відповідача про призначення пенсії з 01.02.2021.

Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 30.03.2021 року дану справу передано на розгляд Львівського окружного адміністративного суду.

Згідно автоматизованого розподілу справ між суддями, дану справу передано для розгляду головуючому у справі судді Брильовському Р.М.

Ухвалою від 30.04.2021 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає те, що підставою позову зазначено протиправність відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 зі скороченням пенсійного віку, оскільки у позивача є всі необхідні умови для її призначення. Позивач вказує, що подані ним на розгляд ГУ ПФУ у Львівській області документи повністю підтверджують періоди виконуваної роботи пов`язаної з шкідливими умовами праці. Крім того, його посада віднесена до пільгових категорій посад, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній зазначив, що робота в особливо шкідливих умовах після 21 серпня 1992 зараховується до пільгового стажу, якщо право на це підтверджене результатами атестації робочого місця. Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637). Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їхніх правонаступників. Форма довідки затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 № 920. У довідці, зокрема, повинні зазначатись: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їхні номери, до яких належить цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку. Пільгові довідки видаються підприємствами, установами, організаціями або їхніми правонаступниками тільки на підставі документів. Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 з 03.02.1986 (наказ № 5-к від 30.01.1986) по 01.12.1987 (наказ № 280-к від 30.11.1987) працював в Ремонтно- будівельно-монтажному управлінні №5 тресту «Югзапхімремстрой» слюсарем з ремонту апаратного обладнання, з 01.12.1987 по 30.03.1992 (наказ № 21-к від 30.03.1992) слюсарем-ремонтником. Для підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення позивач надав довідку № 246 від 02.12.2015, видану Архівним відділом Яворівської районної державної адміністрації Львівської області. Підставою для видачі довідки став архівний фонд РБМУ-5 тресту «Югзапхімремстрой», опис 1- о/с. Зазначена довідка не містить відомостей, необхідних для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, що передбачено п. 20 Порядку № 637, а відтак ця довідка не може слугувати підставою для призначення пенсії відповідно до абзацу першого підпункту 2 пункту 2 статті 114 Закону № 1058.Інших документів, які б підтверджували зайнятість позивача на роботах зі шкідливими і важкими роботами протягом повного робочого дня в РБМУ-5 ОСОБА_1 не подав.У трудовій книжці позивач відсутні відомості, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення, зокрема, не зазначено в яких умовах працювала особа, чи була вона зайнята упродовж повного робочого дня, а відтак трудова книжка не є належним документом, який підтверджує право особи на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1,2, у зв`язку з чим відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в межах та спосіб встановлений чинним законодавством, а тому правових підстав для задоволення даного позову немає.

Відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 1965 р.н.

З інформації, що міститься в трудовій книжці позивача та доданих архівних документів, видно, що в період з 03.02.1986 по 01.12.1987 працював в Ремонтно - будівельно-монтажному управлінні №5 тресту «Югзапхімремстрой» слюсарем з ремонту апаратного обладнання, з 01.12.1987 по 30.03.1992 слюсарем-ремонтником. Згідно записів у трудовій книжці в період з 04.08.1992 по 27.03.1998 позивач працював на посаді слюсаря – ремонтника у ДП «Новояворівське державне гірничо – хімічне підприємство «Сірка».

З досягненням 55-річного віку, 01.02.2021 ОСОБА_1 звернувся до Відділу обслуговування громадян №21 (сервісний центр) Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, із скороченням пенсійного віку.

Рішенням №134950009682 відділу обслуговування громадян №21 (сервісний центр) ГУ ПФУ у Львівській області від 23.02.2021 йому відмовлено у призначенні пенсії за віком, в зв`язку у зв`язку з відсутністю підтвердження пільгового стажу та відсутністю первинних документів, у відповідача відсутні усі підстави для призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на підставі п.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Не погоджуюсь з правомірністю такої відмови, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Згідно із частиною 1 статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

На пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років на зазначених роботах.

За приписами ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 Порядку №637 встановлено, що у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Тобто уточнюючі довідки за наявності відповідного запису у трудовій книжці, лише додатково підтверджують наявність стажу.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Суд встановив, що посада позивача слюсар - ремонтник входить до Списку №1.

Згідно з відомостями трудової книжки позивач з 03.02.1986 по 01.12.1987 працював в Ремонтно - будівельно-монтажному управлінні №5 тресту «Югзапхімремстрой» слюсарем з ремонту апаратного обладнання, з 01.12.1987 по 30.03.1992 слюсарем-ремонтником. Згідно записів у трудовій книжці в період з 04.08.1992 по 27.03.1998 позивач працював на посаді слюсаря – ремонтника у ДП «Новояворівське державне гірничо – хімічне підприємство «Сірка».

При цьому, посилання відповідача на ненадання уточнюючої довідки про пільговий характер роботи, суд вважає безпідставними, оскільки працівник не може відповідати за її оформлення, що у свою чергу не може бути підставою для позбавлення його конституційного права на соціальний захист.

Крім того, згідно з п. 1 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого Постановою КМ України №442 від 01.08.1992 (далі - Порядок №442), атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Пунктом 10 Порядку №442 передбачено, що результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Суд наголошує, що додаткові підтверджуючі документи надаються, зокрема, але не виключно у випадку відсутності відповідного запису про період роботи на певній посаді у трудовій книжці.

Таким чином, посилання відповідача на неможливість включення до пільгового стажу спірного періоду суд вважає безпідставними, оскільки те, що позивач працював в спірні періоди на роботі, передбаченій Списком №1, підтверджується записами в трудовій книжці та наказами «Про проведення атестації робочих місць та умов праці».

Отже, суд вважає за необхідне зарахувати до пільгового стажу позивача період його роботи за професією слюсаря з ремонту апаратного обладнання 03.02.1986 по 01.12.1987 та з 04.08.1992 по 27.03.1998 на посаді слюсаря – ремонтника.

Враховуючи наведене, а також те, що на час звернення за призначенням пенсії позивачу виповнилось 55 років, і страховий стаж становить більше 27 років (що не заперечується відповідачем), в тому числі пільговий стаж за Списком №1 - більше 10 років, він є достатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Згідно позовних вимог позивача, він просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах за списком №1, протиправними.

Разом з тим, діями суб`єкта владних повноважень є сукупність вчинків здійснених у межах наданих чинним законодавством повноважень.

В даному випадку, права позивача порушуються не сукупністю вчинків відповідача, а відмовою викладеною у формі рішення №134950009682 від 21.02.2021, тобто рішенням суб`єкта владних повноважень, внаслідок чого суд вважає необхідним залишити вимогу про визнання протиправними дій відповідача без задоволення.

Враховуючи викладене, а також належність способу захисту порушеного права і необхідність його повного захисту, суд вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 на його заяву від 01.02.2021 року викладену у формі рішення №134950009682 від 21.02.2021.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Оскільки суд дійшов висновку, що рішення відповідача №134950009682 від 21.02.2021є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, то відповідно вимога позивача про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області зарахувати пільгові періоди роботи є такою, що підлягає задоволенню.

Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначені способи захисту порушених прав, свобод та інтересів, та зазначено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до п.4 та п.10 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Враховуючи висновок суду про протиправність відмови відповідача в призначенні пенсії через незарахування до трудового стажу позивача спірних періоді, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права в даному випадку є саме зобов`язання відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.02.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, враховуючи висновки суду у даному рішенні.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1, то дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки на думку суду, позивач, заявляючи дану вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження відповідача.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 1 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, з урахуванням висновків Верховного Суду, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду судовий збір не сплачувався, а відповідно такий розподілу не підлягає.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016,Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління пенсійного забезпечення відділу призначення пенсій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області №134950009682 від 23.02.2021 року «Про відмову у призначенні пенсії за віком».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016,Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885) зарахувати пільгові періоди роботи з 03.02.1986 по 01.12.1987 та з 04.08.1992 по 27.03.1998 до пільгового стажу за Списком №1 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ).

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016,Львівська область, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ - 13814885) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) від 01.02.2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1 та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки викладеної судом у мотивувальній частині рішення.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Р.М. Брильовський