Рішення № 98332094, 13.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2021
Номер справи
200/4657/21
Номер документу
98332094
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2021 р. Справа№200/4657/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якій просив:

- визнати протиправними дії Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області та Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно не зарахування періодів роботи позивача до пільгового стажу;

- рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області №1/1 від 15.01.2021 року та Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №34 від 25.01.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком скасувати;

- зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати по пільгового стажу позивача період роботи з 10.03.1987 року по 16.10.2002 рок у ВАТ «Новогродський машинобудівний завод» на посаді слюсаря з контрольно-вимірувальних приладів та автоматики і призначити пенсію за віком на пільгових умовах з 07.10.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не згоден з рішеннями відповідачів щодо відмови йому у призначенні пенсії. Враховуючи, що позивач надав всі необхідні документи, які підтверджують наявність стажу для призначення пенсії, вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23.04.2021 року позов залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 12.05.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2021 року у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Представником Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області до суду надано відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, що 12.01.2021 року позивач звернувся до управління із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням управління від 15.01.2021 року №5 позивачу відмовлено в призначенні пенсії, так як на момент звернення заявник не мав необхідного пільгового стажу 12 років 06 місяців за Списком №2.

Рішенням управління №34 від 25.01.2021 року, яке було прийняте з врахуванням рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.01.2021 року №1/1, позивачу було знову відмовлено у призначенні пенсії за тих же підстав.

Відповідно до наявних у пенсійній справі ОСОБА_1 матеріалів та згідно рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15.01.2021 року №1/1 до пільгового стажу позивача не зарахований період з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів, оскільки зазначена посада не передбачена Списком №2, який був чинний на період роботи позивача.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області до суду подано відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог зазначивши, що у відповідності до норм пункту 11 Порядку №18-1 Торецьким УПФУ було надано до Головного управління заяву та документи позивача про підтвердження пільгового стажу роботи за Списком №2 з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики в ВАТ «Новгородський машинобудівний завод» (Державний машинобудівний завод ім.. Г.І.Петровського).

15.01.2021 року Комісією з питань підтвердження стажу роботи на пільгових умовах при Головному управлінні прийнято рішення, відповідно до якого позивачу відмовлено у підтвердженні періодів роботи на пільгових умовах за Списком №2 з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики в ВАТ «Новгродський машинобудівний завод» у зв`язку з тим, що зазначена посада не передбачена Списком №2, розділом ХІІІ «Електростанції, енергопоїзди, паросилове господарство» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, який чинний на період роботи особи.

Головним управлінням зазначено, що в наказах «Про результати атестації робочих місць за умовами праці» від 31.07.1997 року №232, від 30.07.2003 року №223 вказано загальний перелік посад: слюсарі, електромонтери, електрослюсарі всіх найменувань, зайнятих на обслуговуванні, ремонті котельного, турбінного (парогазотрубінного) устаткування паливо подавання і пило приготування та що забезпечують його роботу засобів вимірювання та автоматики.

Посада слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики в теплосиловому цеху не зазначена в вищезазначених наказах.

За даними документами не можливо визначити характер виконуваних робіт, зокрема, на обслуговуванні чи ремонті засобів вимірювання та автоматики якого саме устаткування був зайнятий заявник.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено паспортом Серії НОМЕР_2 .

07.10.2020 року позивач звернувся до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 09.10.2020 року №733 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058, так як на момент звернення заявник не мав необхідного пільгового стажу 12 років 06 місяців за Списком №2.

До пільгового стажу не зараховані періоди роботи позивача у Новгородському машинобудівному заводі імені Г.І.Петровського з 13.01.1986 року по 16.10.2002 року, згідно п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 та згідно Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 за відсутності рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області про затвердження пільгового стажу роботи.

Крім того, в рішенні Торецького УПФУ було зазначено, що при надходженні рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та додаткових документів про стаж в термін до 07.01.2021 року, рішення управлінням буде переглянуто відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області №1/1 від 15.01.2021 року ОСОБА_1 відмовлено у підтвердженні періоду роботи на пільгових умовах за Списком №2 з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики в ВАТ «Новгородський машинобудівний завод» у зв`язку з тим, що зазначена посада не передбачена Списком №2, розділом ХІІІ «Електростанції, енергопоїзди, паросилове господарство», який чинний на період роботи особи.

12.01.2021 року позивач звернувся до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 25.01.2021 року №34 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком, в якому зазначено, що згідно рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області №1/1 від 15.01.2021 року до пільгового стажу позивача відповідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058, не зарахований період роботи у Новгродському машинобудівному заводі Імені Г.І.Петровського з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики у зв`язку з тим, що зазначена посада не передбачена Списком №2 розділом XІІ «Електростанції, енергопоїзди, паросилове господарство», який чинний на період роботи.

Позивач не погодившись з рішенням комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні ПФУ в Донецькій області про відмову у підтвердженні періоду роботи на пільгових умовах та з рішенням Костянтинівсько – Дружківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Частиною першою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до п. 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

Відповідно до ст. 48 Кодексу законів про працю України, положення якої кореспондуються зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф «б» цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (надалі - Порядок), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі – Мінпраці) від 01.09.1992 № 41 (далі – Методичні рекомендації).

Відповідно до Порядку проведення атестації робочих місць, затвердженого Постановою Кабінетом Міністрів України від 01 серпня 1992 року (який набрав чинності 21 серпня 1992 року) встановлено, що атестація робочих місць за умовами праці (надалі - атестація) проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров`я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому.

Згідно із зазначеним нормативним актами основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров`я України.

Атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п`ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.

Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

З аналізу вищезазначених положень вбачається, що до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.Отже до 21 серпня 1992 року наявність проведеної атестації робочого місця за умовами праці не була необхідною, а до пільгового стажу періоди роботи зараховувались за умови підтвердження документами відповідних умова праці.

Так, з копії трудової книжки серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 встановлено, що останній у спірний період з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року працював слюсарем контрольно-вимірювальних приборів та автоматики теплосилового цеху у Новгородському машинобудівному заводі імені Г.І.Петровського.

З огляду на матеріали справи відповідачем при призначенні пенсії не був зарахований до пільгового стажу період роботи позивача у Новгородському машинобудівному заводі імені Г.І.Петровського з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року.

Суд зазначає, що основним документом, що підтверджує трудову діяльність працівника є його трудова книжка.

Однак за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Згідно наказу Фенольного заводу ХМО «УКРКОКС» №163 від 19.10.2000 року про атестацію робочих місць за умовами праці посада слюсар з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики передбачена Списком №2 Розділ IV код 2050000а-18494.

Відповідно на момент роботи позивача слюсарем контрольно-вимірювальних приборів та автоматики теплосилового цеху з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року були чинні Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, які затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року, Постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26.01.1991 року та Постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 24.03.1994 року згідно яких затверджено посади – слюсарі, електромонтери, електрослюсарі всіх найменувань, зайняті на обслуговуванні, ремонті котельного, турбінного (паро газотурбінного) устаткування, устаткування паливо подавання і пило приготування, що забезпечують його роботу засобів вимірювання та автоматики.

З аналізу Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, судом встановлено, що професія позивача «слюсар контрольно-вимірювальних приборів та автоматики теплосилового цеху» передбачена зазначеним списком, так як відповідна посада підпадає під перлік «електрослюсарі всіх найменувань».

Крім того, суд зазначає, що записами у трудовій книжці підтверджено, що позивач у спірний період працював на посаді слюсаря контрольно-вимірювальних приборів та автоматики теплосилового цеху.

Суд зазначає, що спірні рішення відповідачі про відмову у призначенні пенсії за віком, відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” в частині відмови у зарахуванні до пільгового стажу позивача період роботи з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року, прийнято без повного з`ясування усіх обставин справи та дослідження не в повному обсязі документів наданих позивачем при зверненні з заявою про призначення пенсії.

Отже, проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про зарахування до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у ВАТ «Новгородський машинобудівний завод» з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах з 07.10.2020 року, суд зазначає наступне.

У юриспруденції дискреційні повноваження визначаються як право голови держави, уряду, інших посадовців в органах державної влади у разі ухвалення рішення з питання, віднесеного до їх компетенції, діяти за певних умов на власний розсуд у рамках закону. А в Рекомендаціях Комітету Міністрів Ради Європи вказано, що адміністративний орган може здійснювати «дискреційні повноваження», користуючись певною свободою розсуду у разі ухвалення будь-якого рішення. Такий орган в силу (за) наявності у нього дискреційних повноважень може вибирати з декількох варіантів припустимих рішень той, який він вважає найбільш відповідним у даному випадку. За цього надано рекомендацію судам не втручатися у дискреційні повноваження державних органів.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).

Статтею 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

З рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №733 від 09.10.2020 року про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком управлінням зазначено, що при надходженні рішення комісії при головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та додаткових документів про стаж в термін до 07.01.2021 року, рішення управління буде переглянуто відповідно п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 25.11.2005 №22-1.

Оскаржуване рішення від 25.01.2021 року №34 Торецьким об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області було прийнято на підставі рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області №1/1 від 15.01.2021 року про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні періоду роботи на пільгових умовах за Списком №2.

Отже, після скасування судом рішень Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зобов`язано повторно розглянути заяву позивача від 07.10.2020 року і прийняти рішення з урахуванням зарахованих судом до спеціального стажу спірних періодів праці позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправними та скасування рішень Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області №1/1 від 15.01.2021 року та Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №34 від 25.01.2021 року про відмову в призначенні пенсії за віком, зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 07.10.2020 року про призначення пенсії за віком із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики теплосилового цеху у ВАТ «Новгородський машинобудівний завод».

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, суд дійшов висновку про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області судового збору в розмірі 648,60 грн.

Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області №1/1 від 15.01.2021 року про відмову ОСОБА_1 у підтвердженні періоду роботи на пільгових умовах за Списком №2.

Визнати протиправним та скасувати рішення Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №34 від 25.01.2021 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком.

Зобов`язати Торецьке об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 07.10.2020 року про призначення пенсії за віком із зарахувати до пільгового стажу періодів роботи з 10.03.1987 року по 16.10.2002 року на посаді слюсаря з контрольно-вимірювальних приладів та автоматики теплосилового цеху у ВАТ «Новгородський машинобудівний завод».

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Торецького об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 42170475, Донецька область, м. Торецьк, вул. Дружби, б. 22) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 648,60 грн.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.П. Бабаш