Рішення № 98331908, 07.07.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2021
Номер справи
200/5562/21
Номер документу
98331908
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2021 р. Справа№200/5562/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Голошивця І.О., при секретарі судового засідання – Шташаліс О.О., розглянув у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Селидовського об`єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області щодо розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , в розмірі меншому ніж встановлено абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;

- зобов`язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного Фонду України Донецької області відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 01.01.2021 року зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» з 1 січня - 1769 гривень, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що зареєструвавшись в лютому 2021 року на веб-порталі Пенсійного Фонду України позивач виявила, що відповідач не доплачує їй до гарантованого розміру визначеного абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» пенсію. Відповідач нарахував та виплачує ОСОБА_1 , пенсію з 01.03.2021 року в розмірі 4701,27 грн. Отже при перерахунку пенсії проведеного з 01.03.2021 відповідач не застосував показник прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в зв`язку з чим занизив розмір пенсії. Фактично відповідач провів перерахунок пенсії з порушенням вимог абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці». Вказане стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач заперечував проти позовних вимог, надав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, у якому зазначив, що оскільки позивач є працюючим пенсіонером (отримує дохід, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), підстави викладені у позові суперечать діючим положенням законодавства. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 01.06.2021.

01.06.2021 розгляд справи відкладено до 24.06.2021 для надання додаткових доказів.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.07.2021.

Сторони про розгляд справи були повідомлені судом належним чином.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень у відповідності до приписів п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.

Позивач з 2016 року перебуває на обліку в Селидовському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за віком (працюючий пенсіонер).

У лютому 2021 року з веб-порталу Пенсійного Фонду України позивачу стало відомо, що відповідач не доплачує їй до гарантованого розміру визначеного абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України « Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» пенсію та не зробив перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» з 01 січня 2021 року .

Позивач вважає, що розмір її пенсії повинен був перерахований відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з січня 2021 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік», у зв`язку із чим звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Згідно з частиною другої статті 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

При цьому, положеннями ч. 1 ст. 10 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Закон України №1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України №1058-IV, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 24 Закону України №1058-IV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно з статтею 1 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» (далі – Закон № 345), дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Відповідно до приписів статті 8 Закону № 345, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закон №1058-IV, мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1 01.03.2021 був зроблений перерахунок пенсії на підставі масової індексації пенсії. Зазначене підтверджується наявним в матеріалах справи протоколом зазначеного перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

З вказаного протоколу перерахунку пенсії вбачається, що до складової пенсії було включено доплату до пенсії відповідно до ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», суми пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у розмірі 80 %.

Отже з вказаного вбачається, що ОСОБА_1 при обчисленні її пенсії враховувались норми статті 8 Закону № 345 та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закон №1058-IV.

Щодо перерахунку пенсії з січня 2021 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік», суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 42 Закон №1058-IV, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов`язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

З наданих до матеріалів справи доказів, судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача, як працюючий пенсіонер, а отже оскільки позивач отримує дохід, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, суд доходить висновку, що підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з січня 2021 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» не має.

Крім того, позивачем не надано суду будь-яких доказів того, що внаслідок не проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 8 Закону України «Про престижність шахтарської праці», ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з січня 2021 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік, відбулось зменшення розміру виплачуваної пенсії.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що відповідач не порушив прав позивача на належне пенсійне забезпечення в розумінні діючого законодавства.

Дослідивши надані до суду матеріали, суд дійшов висновку, що пенсія обчислена у належному розмірі визначеному Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку , що суб`єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 9, 77, 90, 132, 139, 242-244, 246, 255, 271, 283, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв Праці, 6, ЄДРПОУ: 41247274) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошені у судовому засіданні 07 липня 2021 року.

Повний текст рішення складається відповідно до ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Голошивець