
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
13.07.2021 Справа № 920/514/21
м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі судді Джепи Ю.А., розглянувши без повідомлення учасників справи про дату, час і місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи № 920/514/21
за позовом: Акціонерного товариства «Укртелеком» (бул. Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766) в особі Сумської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (вул. Іллінська, буд. 2, м. Суми, 40030, ідентифікаційний код 23825401),
до відповідача: Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (вул. Пилипа Орлика, буд. 6, м. Буринь, Сумська область, 41700, ідентифікаційний код 03197902),
про стягнення 24 049,82 грн заборгованості по витратах, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах на підставі статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість в сумі 24 049,82 грн на підставі статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», а також позивач просить суд стягнути з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 2 270,00 грн.
У позовній заяві позивач, посилаючись на норми статей 247, 249, 252 Господарського процесуального кодексу України, просив суд прийняти позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою від 19.05.2021 судом постановлено задовольнити клопотання представника позивача - Акціонерного товариства «Укртелеком» (бул. Т. Шевченка, буд. 18, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 21560766) в особі Сумської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» (вул. Іллінська, буд. 2, м. Суми, 40030, ідентифікаційний код 23825401) про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 920/514/21; справу постановлено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін про дату, час і місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами; призначено розгляд справи по суті на 08.06.2021, 10:30, без повідомлення сторін про дату, час і місце судового засідання, за наявними у справі матеріалами; встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов із урахуванням вимог статей 165, 251 Господарського процесуального кодексу України - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; встановлено позивачу строк для подання до суду відповіді на відзив із урахуванням вимог статей 166, 251 Господарського процесуального кодексу України - до 07.06.2021; встановлено відповідачу строк для подання до суду заперечення із урахуванням вимог статей 167, 251 Господарського процесуального кодексу України – до 07.06.2021.
Протягом розгляду справи від відповідача на адресу суду не надходило відзиву на позов та письмових заперечень по суті позовних вимог.
Копії ухвал від 19.05.2021 та від 08.06.2021 у справі № 920/514/21, яку судом надіслано відповідачеві - Управлінню соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код 03197902) за адресою, що зазначена позивачем у позовній заяві, а саме: вул. Пилипа Орлика, буд. 6, м. Буринь, Сумська область, 41700, повернута на адресу суду відділенням поштового зв`язку з відміткою «адресат не існує».
Частиною четвертою статті 89 Цивільного кодексу України визначено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини першої статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який вчинено судом, у відповідності до вимог статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», за кодом № 137250184824, станом на 07.06.2021 юридичну особу відповідача припинено з 24.05.2021, інформація про юридичних осіб – правонаступників відсутня.
02.06.2021 від представника позивача до суду надійшло клопотання про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021), відповідно до якого представник позивача просить суд допустити заміну відповідача у справі № 920/514/21 Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) його правонаступником - Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143).
Представник позивача вважає за необхідне здійснити заміну відповідача у даній справі його правонаступником виходячи з наступного.
Відповідно до пп. 18 п. І Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX (далі - Постанова № 807-IX), утворено у Сумській області, зокрема, Конотопський район (з адміністративним центром у місті Конотоп) у складі територій Бочечківської сільської, Буринської міської, Дубов`язівської селищної, Конотопської міської, Кролевецької міської, Новослобідської сільської, Попівської сільської, Путивльської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 18 пункту 3 Постанови № 807-ІХ ліквідовано у Сумській області, зокрема, Буринський район.
За змістом Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених Постановою № 807-ІХ, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р, Буринська райдержадміністрація реорганізується шляхом приєднання до Конотопської райдержадміністрації.
Посилаючись на норми статті 52 ГПК України та висновки Верховного Суду, які викладено у постанові від 30.12.2020 у справі № 805/4361/17-а (№К/9901/23524/20) представник позивача зазначає, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.
Позивач зазначає, що у спорах, які виникають з публічних правовідносин, пов`язаних зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі. Правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. У такому випадку також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин. Особливістю публічного правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права. Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб`єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб`єкта владних повноважень як юридичної особи.
Також позивач посилається на те, що механізм здійснення заходів, пов`язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв`язку із зміною адміністративно-територіального устрою України, визначає Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1321 (далі -Порядок № 1321).
Відповідно до п.7 Порядку № 1321 перехід повноважень, прав та обов`язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації).
Згідно з п. 8 Порядку № 1321 перехід майна, майнових прав та обов`язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, зокрема, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Райдержадміністрація, розташована в ліквідованому районі, продовжує здійснювати свої повноваження до моменту виникнення відповідного правонаступництва, передбаченого пунктами 7 і 8 цього Порядку (п. 10 Порядку № 1321).
Пунктом 11 Порядку № 1321 визначено, що райдержадміністрації, що припиняються, до складу яких входять структурні підрозділи із статусом юридичної особи публічного права, після набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, а у разі створення райдержадміністрацій на території новоутвореного району - після державної реєстрації створення райдержадміністрацій видають акт про реорганізацію структурних підрозділів райдержадміністрації, які мають статус юридичної особи публічного права. У акті про реорганізацію визначається її спосіб, заходи з реорганізації, строк її завершення та інші необхідні умови.
Представник позивача звертає увагу суду на те, що розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 15.01.2021 № 22-ОД «Про утворення комісії з реорганізації Буринської районної державної адміністрації», утворено комісію з реорганізації Буринської районної державної адміністрації шляхом приєднання до Конотопської районної державної адміністрації (далі - комісія) та затверджено її персональний склад згідно з додатком (п. 1).
Структурним підрозділом Буринської районної державної адміністрації зі статусом юридичної особи публічного права є Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902).
Відповідно до п.1 та п.4 Положення про Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області, затвердженого розпорядженням голови Буринської РДА 23.01.2020 № 15-ОД, у редакції розпорядження голови Буринської районної державної адміністрації від 06.02.2020 № 37-ОД (яке знаходиться в матеріалах справи), Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області, скорочене найменування УСЗН Буринської РДА (далі - управління) утворюється головою Буринської РДА, є структурним підрозділом Буринської РДА і в межах району забезпечує виконання покладених на Управління завдань. Активи Управління у разі реорганізації (злиття, поділу, приєднання, перетворення) підлягають передачі правонаступнику, а у разі ліквідації - власнику майна або органу, що прийняв рішення про утворення Управління.
Розпорядженням голови Буринської районної державної адміністрації від 13.01.2021 №04-ОД «Про ліквідацію управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації» припинено шляхом ліквідації діяльність управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 03197902, юридична адреса: вулиця Пилипа Орлика, будинок №6. місто Буринь Сумської області, 41700).
Відповідна інформація 24.05.2021 внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (запис № 1006101110025000112).
Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що в даному випадку, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції. Така позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 24.04.2018 у справі № 815/1637/17 (№ 11-654апп18).
Таким чином, як зазначає представник позивача, Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області втратило повноваження державного органу, який згідно із законом виконує функції, тому відповідно, не може здійснювати права та виконувати обов`язки сторони у справі, а відтак, і відповідати за зобов`язання, які на нього покладені, в тому числі й судовими рішеннями. Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 25.03.2021 №178-ОД затверджено передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів державного та районного бюджетів Буринської районної державної адміністрації правонаступнику - Конотопській районній державній адміністрації.
На підставі наведеного, представник позивача просить суд замінити відповідача у справі № 920/514/21 Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) його правонаступником - Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143).
Проаналізувавши встановлені судом обставини, наявні матеріали справи, повно та об`єктивно оцінивши надані учасниками провадження докази та пояснення, а також положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що вищезазначене клопотання представника позивача про заміну відповідача правонаступником не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 52 Господарського процесуального кодексу України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Суд звертає увагу позивача, що посилання ним на правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво), передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції, не є тотожним правонаступництву юридичної особи у господарських відносинах.
Нормативні положення та судова практика, наведені позивачем у клопотанні про заміну відповідача правонаступником, належать до сфери адміністративної юрисдикції, а тому не покладаються господарським судом в основу висновків у даній господарській справі.
З метою з`ясування судом питання щодо факту переходу прав та обов`язків від Буринської районної державної адміністрації правонаступнику - Конотопській районній державній адміністрації, а також з метою забезпечення здійснення судочинства на засадах змагальності сторін з метою справедливого, неупередженого, повного та всебічного з`ясування всіх обставин справи для її правильного вирішення по суті, суд відкладав розгляд справи по суті та розгляд клопотання представника позивача про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021) в судове засідання 13.07.2021, 09:30, а також зобов`язав Конотопську районну державну адміністрацію (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) надати суду письмові пояснення щодо правонаступництва припиненої юридичної особи - Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) та обсягу її повноважень.
07.07.2021 електронною поштою та 13.07.2021 засобами поштового зв`язку до суду надійшли пояснення Конотопської районної державної адміністрації від 07.07.2021 вих. № 02-42/2487, у яких остання заперечує проти задоволення клопотання представника позивача про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021) та наводить обгрунтування відсутності правонаступництва за позовними вимогами. Зазначені пояснення долучені судом до матеріалів справи.
Також, 07.07.2021 до суду надійшли додаткові пояснення представника позивача від 07.07.2021 вих. № 635000/39-21, які також долучені судом до матеріалів даної справи.
Так, судом встановлено, що Акціонерним товариством «Укртелеком» в особі Сумської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» 14.05.2021 було подано до суду позов до Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації про стягнення 24 049 грн 82 коп. заборгованості по витратах, понесених позивачем внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах на підставі статті 19 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» за період з січня по грудень 2020 року.
Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 15.01.2021 № 22-ОД «Про утворення комісії з реорганізації Буринської районної державної адміністрації», утворено комісію з реорганізації Буринської районної державної адміністрації шляхом приєднання до Конотопської районної державної адміністрації (далі - комісія) та затверджено її персональний склад згідно з додатком (п. 1).
Відповідач у справі - Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області є структурним підрозділом Буринської районної державної адміністрації, однак зі статусом юридичної особи (ідентифікаційний код 03197902).
Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який вчинено судом у відповідності до вимог статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» за кодом № 137250184824, станом на 07.06.2021 юридичну особу відповідача припинено з 24.05.2021, інформація про юридичних осіб – правонаступників відсутня.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яку отримано судом у відповідності до вимог статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» за кодом № 17156288403 станом на 07.06.2021, Конотопська районна державна адміністрація (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143) не є правонаступником будь-якої юридичної особи (відомості відсутні).
Розпорядженням голови Буринської районної державної адміністрації від 13.01.2021 №04-ОД «Про ліквідацію управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації» визначено:
1. Припинити шляхом ліквідації діяльність управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (ідентифікаційни код юридичної особи: 03197902, юридична адреса: вул. Пилипа Орлика, буд. 6, м. Буринь, Сумська область, 41700).
2. Утворити ліквідаційну комісію з припинення діяльності управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (далі- ліквідаційна комісія) та затвердити її склад.
3. Визначити місцем знаходження ліквідаційної комісії місцезнаходження юридичної особи: вул. Пилипа Орлика, буд. 6, м. Буринь, Сумська область, 41700.
4. Призначити головою ліквідаційної комісії начальника управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Фінцеву Ірину Іванівну.
5. Встановити двомісячний строк для заявлення кредиторами вимог до управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (код юридичної особи: 03197902) з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення відповідної юридичної особи.
6. Уповноважити голову ліквідаційної комісії Фінцеву Ірину Іванівну вчиняти всі передбачені чинним законодавством юридичні дії, представляти інтереси юридичної особи під час вчинення дій, пов`язаних з її припиненням, у тому числі з правом підписання платіжних, фінансових, розпорядчих та інших документів.
7. Голові ліквідаційної комісії Фінцевій Ірині Іванівні забезпечити у встановлені законодавством терміни:
1) подання державному реєстратору документів, необхідних для державної реєстрації рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації;
2) проведення інвентаризації усіх активів і пасивів, лімітів, фондів тощо юридичної особи та складання передавального акту за підсумками інвентаризації;
3) розгляд кожної окремої вимоги кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, після чого прийняти відповідне рішення, яке надіслати кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання відповідної вимоги кредитора;
4) передачу до державної архівної установи документів, що відповідно до чинного законодавства підлягають обов`язковому зберіганню;
5) здійснення у встановленому чинним законодавством порядку інших необхідних юридичних дій та заходів, пов`язаних з припиненням юридичної особи.
8. Начальникові управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Фінцевій Ірині Іванівні забезпечити здійснення всіх інших організаційно-правових заходів, пов`язаних з припиненням юридичної особи управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації шляхом ліквідації.
Відповідно до статей 104 Цивільного кодексу України та 59 Господарського кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
Ліквідація - це одна із форм припинення юридичної особи. Ліквідація юридичних осіб здійснюється без переходу прав і обов`язків підприємства, що ліквідується, до інших осіб, тобто без правонаступництва. При ліквідації підприємства його права й обов`язки припиняються.
Згідно з положеннями ст. 111 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади;
3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Відповідно до ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.
Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється.
Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
До комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.
Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Кожна окрема вимога кредитора, зокрема щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування, розглядається, після чого приймається відповідне рішення, яке надсилається кредитору не пізніше тридцяти днів з дня отримання юридичною особою, що припиняється, відповідної вимоги кредитора.
Згідно зі ст. 111 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії. За рішенням суду вимоги кредитора можуть бути задоволені за рахунок майна, що залишилося після ліквідації юридичної особи.
Вимоги кредитора, заявлені після спливу строку, встановленого ліквідаційною комісією для їх пред`явлення, задовольняються з майна юридичної особи, яку ліквідовують, що залишилося після задоволення вимог кредиторів, заявлених своєчасно.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.
Таким чином, позивач у справі - Акціонерне товариство «Укртелеком» в особі Сумської філії Акціонерного товариства «Укртелеком» за вимогами щодо стягнення заборгованості в розмірі 24049 грн 82 коп за період з січня по грудень 2020 року мав звернутись до відповідача (ліквідаційної комісії) - управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації або до суду протягом двомісячного строку, встановленого Розпорядженням голови Буринської районної державної адміністрації від 13.01.2021 №04-ОД «Про ліквідацію управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації».
При цьому, положення ст. 52 Господарського процесуального кодексу України передбачають можливість здійснення судом правонаступництва у відносинах, щодо яких виник спір, шляхом залучення до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи, у випадку припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), й не встановлють можливості вчинення відповідних дій у випадку ліквідації юридичної особи.
Враховуючи вищезазначені встановлені судом обставини справи та положення чинного законодавства, суд відмовляє у задоволенні клопотання представника позивача про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021), відповідно до якого представник позивача просить суд допустити заміну відповідача у справі № 920/514/21 Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації Сумської області (ідентифікаційний код 03197902) його правонаступником - Конотопською районною державною адміністрацією (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143).
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, якщо припинено юридичну особу, яка була однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Згідно з частинами 3-5 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена.
Ураховуючи викладене, провадження у даній справі № 920/514/21 підлягає закриттю у зв`язку з припиненням 24.05.2021 відповідача - Управління соціального захисту населення Буринської районної державної адміністрації (вул. Пилипа Орлика, буд. 6, м. Буринь, Сумська область, 41700, ідентифікаційний код 03197902) на підставі п. 6 ч.1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який вчинено судом у відповідності до вимог статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» за кодом № 137250184824.
Щодо розподілу судових витрат, суд звертає увагу позивача на положення ст. 7 Закону України "Про судовий збір", відповідно до якої сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
А тому, у випадку подання позивачем клопотання про повернення сплаченого судового збору, відповідне питання буде вирішено судом.
Керуючись статтями 52, 231, 233-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні клопотання представника позивача про заміну сторони її правонаступником від 01.06.2021 № 59с000/36-21 (вх. № 2287 від 02.06.2021) - відмовити.
2. Провадження у справі № 920/514/21 - закрити.
3. Копію ухвали надіслати сторонам, а також Конотопській районній державній адміністрації (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, буд. 23, ідентифікаційний код 04058143).
4. Дана ухвала підлягає оскарженню протягом десяти днів у апеляційному порядку до Північного апеляційного господарського суду відповідно до положень ст.ст. 255-257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 15.07.2021.
Суддя Ю.А. Джепа