
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
______________________________
УХВАЛА
про призначення у справі судової експертизи
та зупинення провадження у справі
"12" липня 2021 р. Справа № 916/1066/21 Господарський суд Одеської області у складі:
судді Малярчук І.А.,
за участю представників сторін:
прокурора: не з`явився
позивачів: не з`явились
відповідача – Управління обласної ради з майнових відносин: Касьянова О.В., на підставі самопредставництва
відповідача – ТОВ “Анавік”: Носкіна І.М., згідно ордеру №511549 від 31.05.2021р.
третя особа: не з`явився,
розглянувши заяву ТОВ «Анавік» від 02.07.2021р. за вх.№17799/21 про призначення комплексної судової експертизи по справі №916/1066/21 за позовом Заступника керівника Одеської обласної прокуратури (65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 3; ел. пошта: odeska.obl@od.gp.gov.ua) в інтересах держави в особі Одеської обласної ради (65032, м.Одеса, проспект Шевченка,4; ел. пошта: orada_kanc@odessa.gov.ua), Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об`єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації (65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83; ел. пошта: culture_region@odessa.gov.ua), Міністерства культури та інформаційної політики України (01601, м.Київ, вул. Івана Франка, 19; ел. пошта: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Анавік” (65014, м. Одеса, вул. Леонтовича, 2/1), Управління обласної ради з майнових відносин (65032, м. Одеса, проспект Шевченка, 4; ел. пошта: maino@odessa.gov.ua), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача – Комунального некомерційного підприємства “Одеський обласний очний шпиталь інвалідів війни” Одеської обласної ради (65014, м.Одеса, вул. Белінського, 2) про визнання недійсним договору купівлі-продажу, зобов`язання повернути майно,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою суду від 21.04.2021р. відкрито провадження у справі №916/1066/21, постановлено розглядати справу №916/1066/21 в порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання суду на 19.05.2021р. об 11год.00хв.
У судовому засіданні 19.05.2021р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 02.06.2021р. об 11год.40хв.
У судовому засіданні 02.06.2021р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 16.06.2021р. о 15год.00хв.
У судовому засіданні 16.06.2021р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 05.07.2021р. о 14год.00хв.
У судовому засіданні 05.07.2021р. оголошено протокольну ухвалу про перерву до 12.07.2021р. об 11год.30хв.
02.07.2021р. за вх.№17799/21 до суду від ТОВ «Анавік» надійшло клопотання про призначення комплексної будівельно-технічної та мистецтвознавчої експертизи облікової документації на нежитлові приміщення підвалу та першого поверху «а2.а3» загальною площею 117.3 кв.м. які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 . На вирішення експертизи заявник просить суд поставити наступні питання: 1) Чи належить об`єкт культурної спадщини - Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: м.Одеса, вул.Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ до культурних цінностей? 2) Чи є об`єкт - Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: м. Одеса, вул.Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ об`єктом культурної спадщини, а саме пам`яткою архітектури згідно з документами, які містяться в обліковій документації на Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: : місто Одеса, вул..Бєлінського 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/? 3) Чи відповідає облікова документація на Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од. розташований за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ вимогам до її складання? 4) Чи відповідає коротка історична довідка у складі облікової документації на Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од. який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: м.Одеса, вул.Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України вимогам щодо її оформлення? 5) Чи можливо встановити культурну цінність об`єкту, що взятий під охорону держави як пам`ятки культурної спадщини відповідно до облікової документації на об`єкт культурної спадщини -Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: м.Одеса, вул.Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/? 6) Чи входять нежитлові приміщення підвалу та першого поверху «а2.а3» загальною площею 117.3 кв.м. які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 до об`єкту культурної спадщини - Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: : місто Одеса, вул.Бєлінського 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ відповідно до облікової документація на Корпус богодільні ( ОСОБА_1 ) - охоронний номер 104/1-Од. Проведення експертизи заявник просить доручити Одеському науково дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України. ТОВ «Анавік» також виклав клопотання про покладення на нього витрат по оплаті вартості вказаної експертизи.
В обґрунтування заявленого ТОВ «Анавік» послалось на те, що згідно даних Державного Реєстру нерухомих пам`яток України, пам`ятка за адресою: м. Одеса, вул. Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2, внесена до реєстру, як Комплекс споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, і складається з: Корпусу богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, Скорботної церкви (арх. Шашін О.С.) - охоронний номер 104/2-Од. В той же час, відповідач вказує, що відповідно до даних Закону України «Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягає приватизації», пам`ятка за адресою: АДРЕСА_2 внесена до переліку не як Комплекс, а як споруда під охоронним номером 355-ОД - при цьому вже з іншою назвою - Стурдзівська богодільна із Скорбященською церквою. При цьому предметом розгляду данної справи є нежитлові будівлі підвалу та першого поверху «а2», «а3» за адресою: АДРЕСА_1 , площею 117,3 кв.м.
Також, заявник зазначає, що відповідно до п.2 Порядку визначення категорій пам`яток для занесення об`єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, затвердженого Постановою КМУ від 27.12.2001р., №1760, на кожний об`єкт культурної спадщини, що пропонується відповідним органом охорони культурної спадщини для занесення до Реєстру, складається облікова документація, яка підлягає постійному зберіганню в такому органі. Занесення об`єкта культурної спадщини до Реєстру без облікової документації не допускається. Згідно п.4 Порядку облікова документація на об`єкти культурної спадщини, які відповідно до пункту 3 розділу X ‘‘Прикінцеві положення" Закону України “Про охорону культурної спадщини” визнаються пам`ятками, включає облікову картку або паспорт, коротку історичну довідку, акт технічного стану та матеріали фотофіксації сучасного стану. Відповідно до п.5 Порядку, якщо об`єкт культурної спадщини є комплексом (ансамблем) або визначним місцем, облікова документація на такий об`єкт включає паспорт на комплекс (ансамбль) або визначне місце в цілому, облікову картку на кожний окремий об`єкт культурної спадщини, що входить до складу комплексу (ансамблю) або визначного місця, генеральний план з позначенням меж території комплексу (ансамблю) або визначного місця і кожного окремого об`єкта культурної спадщини, матеріали фотофіксації як окремих об`єктів культурної спадщини, так і загального вигляду всього комплексу (ансамблю) або визначного місця. Відповідно до п.11 Порядку, усім пам`яткам культурної спадщини у разі занесення до Реєстру присвоюються охоронні номери, що не можуть дублюватися. Охоронний номер пам`ятки національного значення складається з цілого числа. Охоронний номер пам`ятки місцевого значення складається з цілого числа та двох літер - коду регіону згідно з додатком. Як передбачено у п.12 Порядку, комплексам (ансамблям), визначним місцям присвоюється єдиний охоронний номер. Кожному об`єкту культурної спадщини у складі комплексу (ансамблю), визначного місця присвоюється охоронний номер, що складається з охоронного номера комплексу (ансамблю), визначного місця та номера об`єкта культурної спадщини у складі комплексу (ансамблю) та двох літер - коду регіону згідно з додатком.
Із наведених положень Порядку ТОВ «Анавік» дійшов висновку про те, що до Державного Реєстру нерухомих пам`яток України за адресою: місто Одеса, вул..Бєлінського 2, від Успенської до Базарної, 2 внесена тільки одна споруда, а не весь Комплекс, а тому пам`ятка за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського 2, від Успенської до Базарної, 2,внесена до Державного Реєстру нерухомих пам`яток України не є тотожною пам`ятці за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського, 2, внесеній до переліку, які не підлягають приватизації відповідно до Закону України «Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягає приватизації». Відповідач також відзначає, що предметом даної справи є об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 . За адресою: АДРЕСА_1 пам`ятка України, в тому числі що не підлягає приватизації - не зареєстрована. Відповідач вказує, що прокурором зазначено пам`яткою культурної спадщини за вищезазначеною адресою не все приміщення, а 93,10 кв.м. зі 117,3кв.м.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.2 ст.76, ч.1 ст.77, ч.ч.1, 2 ст.79 ГПК України).
Висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи. Висновок експерта викладається у письмовій формі і приєднується до справи. Якщо експерт під час підготовки висновку встановить обставини, що мають значення для справи, з приводу яких йому не були поставлені питання, він має право включити до висновку свої міркування про ці обставини (ч.ч.1, 2, 3, 4, 8 ст.98 ГПК України).
Суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів. При призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну. Питання, які ставляться експерту, і його висновок з них не можуть виходити за межі спеціальних знань експерта (ч.1, 3, 4, 5, 6 ст.99 ГПК України).
Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об`єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі). В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків (ч.ч.1, 3, 5 ст.100 ГПК України).
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.102 ГПК України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.103 ГПК України експертиза проводиться у судовому засіданні або поза межами суду, якщо це потрібно у зв`язку з характером досліджень, або якщо об`єкт досліджень неможливо доставити до суду, або якщо експертиза проводиться за замовленням учасника справи. У разі якщо суд призначив проведення експертизи експертній установі, керівник такої установи доручає проведення експертизи одному або декільком експертам. Ці експерти надають висновок від свого імені і несуть за нього особисту відповідальність.
Комплексна експертиза проводиться не менш як двома експертами з різних галузей знань або з різних напрямів у межах однієї галузі знань. У висновку експертів зазначається, які дослідження і в якому обсязі провів кожний експерт, які факти він встановив і яких висновків дійшов. Кожний експерт підписує ту частину висновку, яка містить опис здійснених ним досліджень, і несе за неї відповідальність. За результатами проведених досліджень, узагальнення та оцінки отриманих результатів експертами складається та підписується єдиний висновок, в якому формулюється загальний висновок щодо поставленого на вирішення експертизи питання (питань). У разі виникнення розбіжностей між експертами висновки оформлюються відповідно до частини другої статті 105 цього Кодексу (ст.106 ГПК України).
Враховуючи позицію прокурора та в її заперечення правову позицію ТОВ «Анавік», що об`єкт за спірною адресою є однією і тією ж нерухомістю, яка визначена у Законі України «Про Перелік пам`яток культурної спадщини, що не підлягає приватизації», як пам`ятка архітектури, що не підлягає приватизації, до суду не подано висновок експерта з цього приводу, у суду наявні підстави для призначення у справі, за умови відсутності у суду спеціальних знань у такій галузі, комплексної судової будівельно-технічної та мистецтвознавчої експертизи.
При цьому, з врахуванням даних Реєстру атестованих судових експертів Міністерства юстиції України, з огляду на п.1.6. Інструкції про призначення та проведення експертиз та експертних досліджень, затв. Наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998р., який передбачає проведення експертиз за зонами регіонального обслуговування, відсутності пропозицій інших сторін щодо кола питань, які слід поставити перед судовим експертом та пропозицій про експертну установу, з огляду на те, що у справі проводиться комплексна будівельно-технічна та мистецтвознавча експертиза, проведення експертизи суд доручає Одеському НДІСЕ, на вирішення якого ставляться питання, запропоновані ТОВ «Анавік».
За положеннями ч.1 ст.228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Як передбачено п.6 ч.1 ст.229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 228 цього Кодексу - на час проведення експертизи.
З врахуванням того, що проведення експертизи потребує часу, суд вважає за доцільне зупинити провадження у справі.
Керуючись п.2 ч.1 ст.228, ст.ст.99, 229, 234, 250 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Задовольнити заяву ТОВ «Анавік» від 02.07.2021р. за вх.№17799/21 про призначення комплексної судової експертизи.
2. Призначити комплексну судову будівельно-технічну та мистецтвознавчу експертизу облікової документації на нежитлові приміщення підвалу та першого поверху «а2.а3», загальною площею 117.3 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
3. На розгляд комплексної судової будівельно-технічної та мистецтвознавчої експертизи поставити наступні запитання:
1) Чи належить об`єкт культурної спадщини - Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ до культурних цінностей?
2) Чи є об`єкт - Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ об`єктом культурної спадщини, а саме пам`яткою архітектури згідно з документами, які містяться в обліковій документації на Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 / згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/?
3) Чи відповідає облікова документація на Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: місто Одеса, вул.Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ вимогам до її складання?
4) Чи відповідає коротка історична довідка у складі облікової документації на Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1 -Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України вимогам щодо її оформлення ?
5) Чи можливо встановити культурну цінність об`єкту, що взятий під охорону держави як пам`ятки культурної спадщини відповідно до облікової документації на об`єкт культурної спадщини - Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ ?
6) Чи входять нежитлові приміщення підвалу та першого поверху «а2.а3», загальною площею 117,3 кв.м., які розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , до об`єкту культурної спадщини - Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од, який входить до складу Комплексу споруд Стурдзівської громади скорботних сестер під охоронним номером 104-Од, розташований за адресою: місто Одеса, вул. Бєлінського, 2, від Успенської до Базарної, 2 /згідно даних Реєстру нерухомих пам`яток України/ відповідно до облікової документації на Корпус богодільні (Моранді Ф.Й.) - охоронний номер 104/1-Од ?
4. Проведення комплексної судової будівельно-технічної та мистецтвознавчої експертизи доручити Одеському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
5. Надіслати справу №916/1066/21 до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України для проведення судової будівельно-технічної та мистецтвознавчої експертизи.
6. Витрати по оплаті судової експертизи покласти на ТОВ «Анавік».
7. Попередити експертів та залучених фахівців про кримінальну відповідальність згідно ст.ст.384, 385 КК України.
8. Зауважити експертам, що судова експертиза має бути проведена у відповідності до п.1.13. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р. №53/5.
9. Зупинити провадження у справі №916/1066/21.
10. У відповідності до ч.1 ст.235 ГПК України ухвала набрала законної сили 12.07.2021р. та у відповідності до ч.2 ст.254, п.п.11, 12 ч.1 ст.255 ГПК України підлягає оскарженню в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня її винесення.
11. Повну ухвалу складено 15.07.2021р.
Суддя І.А. Малярчук