
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2021 року справа №380/2740/21
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Коморний О.І.,
секретар судового засідання Бабич Ю.Б.
з участю:
позивач ОСОБА_1
представник позивача Даньків О.В.
представник відповідача не прибув.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та нечинним рішення Дрогобицької міської ради Львівської області.
Обставини справи:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами визнати протиправним та нечинним Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 р. №52 "Про обмеження доступу на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради".
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач в позовній заяві зазначив, що є пенсіонером ОВС і колишнім депутатом Львівської обласної ради, в даний час є членом багатьох громадських організацій Львівської області та міста Дрогобича. Вказує, що у минулому 2020 році під час карантинних обмежень періодично відвідував чергові/позачергові сесії Дрогобицької міської ради, особливо коли там розглядались земельні та інші питання, що представляють інтерес для громади міста. Після переобрання ОСОБА_2 вже на нову посаду голови Дрогобицької ОТГ (22 листопада 2020 р.), його ставлення до громади та громадських активістів різко змінилось у негативну сторону, а всі засідання сесії Дрогобицької ОТГ проходять у цілком закритому режимі, тобто без будь-якої присутності у сесійній залі журналістів чи громадських активістів. Вказує, що з метою уникнення різних непорозумінь, 8 грудня 2020 р. звернувся із письмовою заявою до міського голови м. Дрогобича щодо присутності позивача на II пленарному засіданні І сесії Дрогобицької міської ради, що мала відбутись 10.12.2020 та міський голова особисто наклав резолюцію про заборону його присутності у сесійній залі 10 грудня 2020 року у зв`язку з карантином. Позивач зазначає, що другою заявою від 23.12.2020 повторно звернувся до міського голови міста Дрогобича про бажання бути присутнім в якості громадського активіста в сесійній залі під час сесії Дрогобицької міської ради, на що згідно інформаційного листа Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 24.12.2020 за підписом міського голови ОСОБА_2 отримав також відмову бути присутнім у сесійній залі. Позивач вказує, що третя заява від 04.01.2021 адресована міському голові м. Дрогобича щодо допуску його до сесійної зали під час чергового засідання Дрогобицької міської ради 05.01.2021 розглянута та позивач отримав відмову у дозволі бути присутнім у сесійній залі в день засідання сесії згідно інформаційного листа Виконавчого комітету Дрогобицької міської ради від 04.01.2021 за підписом того ж міського голови ОСОБА_2. Позивач вважає, що такі дії міського голови ОСОБА_2 є протиправними і мають ознаки кримінально-карних дій за ст. 364 КК України і тому із відповідною заявою звернувся до ДБР України і згідно Ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 16.02.2021 зобов`язано ДБР внести до ЄРДР відповідні відомості відносно ОСОБА_2 за ознаками ч. 1 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем). Разом з тим позивач вказує, що в подальшому пунктом 1 Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 року №52 "Про обмеження допуску на пленарне засідання сесії Дрогобицької міської ради" за підписом міського голови ОСОБА_2 обмежено допуск на пленарні засідання сесій Дрогобицької міської ради на період карантину усіх осіб, крім запрошених осіб, осіб, які займались підготовкою питань порядку денного, який розглядається на даному пленарному засіданні, та осіб, питання яких розглядається на пленарному засіданні. Позивач вважає таке рішення сесії Дрогобицької міської ради незаконним і таким, що підлягає скасуванню.
Представник відповідача проти позову заперечив, долучив до матеріалів справи відзив, в якому зазначено, що станом на час виникнення спірних правовідносин в Україні був установлений карантин і проведення масових заходів за участю більш як 20 осіб, крім визначених винятків, було заборонено. Вказує, що згідно з п.6 ст.2 вказаної постанови «проведення масових (культурних, у тому числі концертів, спортивних, соціальних, рекламних тощо) заходів за участю більш як 20 осіб (у разі проведення заходів за участю до 20 осіб організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра), крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов`язкового щоденного контролю за станом здоров`я учасників». Отже, обмеження щодо масових заходів на засідання ради не розповсюджуються на депутатський корпус, голову та секретаря, за умови забезпечення санітарних і протиепідемічних заходів. Вказує, що Дрогобицька міська рада при прийнятті рішення, яке намагається оскаржити позивач, керувалась Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV- 2», як спеціальним нормативно-правовим актом та Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а тому сесією вирішено тимчасово обмежити доступ на сесію Дрогобицької міської ради в період дії карантину сторонніх осіб, крім запрошених осіб та осіб які займались підготовкою питань порядку денного, який розглядається на даному пленарному засіданні та осіб, питання яких ч розглядається на пленарному засіданні. Звертає увагу, що саме у зв`язку з установленням карантину та обмеженням на проведення масових заходів Дрогобицькою міською радою було прийнято оскаржуване рішення. Таким чином, Дрогобицька міська рада виходила з першочерговості питань безпеки і здоров`я громадян, а тому запровадила тимчасові обмеження для присутності громадян на засіданнях сесії міської ради. Через поширення хвороби під загрозою опинилося життя і здоров`я людей - фундаментальні конституційні цінності. Під час протидії пандемії право на життя і право на охорону здоров`я є найбільш тісно пов`язаними. Відповідно до частини першої статті 27 Конституції України кожна людина має невід`ємне право на життя. Згідно з частиною першою статті 49 Конституції України кожен має право на охорону здоров`я, - медичну допомогу та медичне страхування. Враховуючи наведене просить суд відмовити в задоволенні позову.
Позивач подав відповідь на відзив, в якому зокрема зазначив, що згідно зі статтею 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України; в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень; не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 Конституції України. Вказує, що обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина є можливим у випадках, визначених Конституцією України. Таке обмеження може встановлюватися виключно законом-актом, ухваленим Верховною Радою України як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення такого обмеження підзаконним актом суперечить статтям 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України, (п. 3.2 Рішення КСУ від 28 серпня 2020 року Конституційний суд України №1-14/2020(230/20) у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень постанови Кабінету Міністрів України „Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів).
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 05.03.2021 відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 12 травня 2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.
Ухвалою суду від 30 червня 2021 року відмовлено в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі.
Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та поясненнях, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, належним чином повідомлений.
Суд заслухав вступне слово представника позивача та його представника, оцінив докази, які мають значення для справи та
встановив:
ОСОБА_1 15.01.2021 звернувся із запитам на інформацію до міського голови Дрогобицької територіальної громади ОСОБА_2 про видачу рішення №52 від 05.01.2021 та протоколів Дрогобицької міської ради (а.с.6).
20.01.2020 Дрогобицька міська рада супровідним листом №3-17/378 (а.с.7) надіслала ОСОБА_1 рішення від 05.01.2021 №52 «Про обмеження допуску на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради» (а.с.8), витяг з протоколу ІІ сесії Дрогобицької міської ради VІІІ скликання ІІ пленарного засідання від 05.01.2021 (а.с. 9), протокол №5 від 05.01.2021 засідання постійної комісії ради з питань депутатської етики, законності, правопорядку, прав людини, розвитку громади та контролю за дотриманням регламенту ради (а.с.10).
Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
При прийнятті рішення суд керувався наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.3 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997, №280/97-ВР (далі Закон) громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.
Будь-які обмеження права громадян України на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та етнічного та соціального походження, майнового стану, відповідній території, за мовними чи іншими ознаками інших переконань, статі, терміну проживання на забороняються.
Згідно з ч. 17 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до публічної інформації гарантується: доступом до засідань колегіальних суб`єктів владних повноважень, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.
Отже, доступ до засідань сесії ради є формою реалізації права громадян на доступ до публічної інформації та має бути забезпечений для кожного на рівних умовах.
Законодавство, відповідно до якого визначається радою доступ до засідань ради складається із Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" та Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб".
Згідно ст. 29 Закону України від 06.04.2000 №1645-111 "Про захист населення від інфекційних хвороб", карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.
Питання про встановлення карантину порушує перед Кабінетом Міністрів України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, за поданням головного державного санітарного - лікаря України.
Організація та контроль за дотриманням встановленого на території карантину правового режиму, своєчасним і повним проведенням профілактичних і протиепідемічних заходів покладаються на місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV- 2» (далі Постанова) установлено на території України карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 28 лютого 2021 р. продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої - коронавірусом SARS-CoV-2»; від 20 травня 2020 р. № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»; від 22 липня 2020р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»
Згідно з п.6 ст.2 вказаної Постанови «проведення масових (культурних, у тому числі концертів, спортивних, соціальних, рекламних тощо) заходів за участю більш як 20 осіб (у разі проведення заходів за участю до 20 осіб організатор забезпечує дотримання між учасниками фізичної дистанції не менш як 1,5 метра), крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування за умови дотримання учасниками таких заходів відповідних санітарних і протиепідемічних заходів та здійснення обов`язкового щоденного контролю за станом здоров`я учасників».
Відповідно до ч. 1, ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження новообраного сільського, селищного, міського голови починаються з моменту складення ним присяги відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому відповідною територіальною виборчою комісією були оголошені рішення щодо його обрання та реєстрації. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова:
1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; 5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; 6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; 9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; 10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру"; 11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання; 11-1) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги; 11-2) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги; 12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою;14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; 15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; 16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; 17) веде особистий прийом громадян; 18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об`єднань; 18-1) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності"; 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до ч.ч. 13, 14, 15, 16 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.
Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Відповідно п.1 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання зокрема, як затвердження регламенту ради.
Отже, головним документом щодо порядку доступу є відповідні Регламенти рад, прийняття яких також є виключною компетенцією рад. І, враховуючи, що саме Рада має визначати порядок доступу - всі Регламенти рад передбачають, що рішення про проведення закритих пленарних засідань може прийматись тільки і виключно самою Радою. Що відповідає вимогам вищеназваного, базового Закону у сфері місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 розділ І, Регламенту Дрогобицької міської ради, порядок діяльності Дрогобицької міської ради (надалі - Рада), її органів та посадових осіб визначається Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», іншими законодавчими актами і цим Регламентом.
Стаття 2 передбачає, що Регламент Ради затверджується на пленарному засіданні не пізніше, ніж на другій сесії. Регламент Ради є нормативним актом, який визначає порядок діяльності і реалізації повноважень депутата Ради, порядок скликання сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії.
Згідно ст. 6, 7 розділ ІІ Регламенту, сесії міської ради скликаються міським головою Щомісяця. Розпорядження міського голови про скликання чергової сесії із зазначенням основних питань, які виносяться на розгляд ради, місця і часу проведення доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до її відкриття. Проекти рішень ради, інформаційні та допоміжні матеріали подаються у відділ діяльності ради за 30 днів до початку пленарного засідання ради. Повний текст документів отримують депутати за 10 днів до початку пленарного засідання" ради. Всі проекти рішень розміщуються на офіційному веб-сайті Дрогобицької міської ради в мережі інтернет, а проекти нормативно-правових та регуляторних актів - і в офіційних друкованих виданнях, не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду міською радою з метою прийняття.
Як встановлено судом, згідно Протоколу №5 засідання постійної комісії ради з питань депутатської етики, законності, правопорядку, прав людини, розвитку громадян та контролю за дотриманням Регламенту ради 05.01.2021 внесено в порядок денний розгляд проекту рішення Про обмеження допуску на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради. Вирішили : відправити на доопрацювання. (а.с.10)
Однак, згідно витягу з протоколу ІІ сесії Дрогобицької міської ради VІІІ скликання ІІ пленарного засідання (а.с.9) від 05.01.2021 о 10:00 год слухали : Про обмеження допуску на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради, що порушує вимоги Регламенту Дрогобицької міської ради, а відтак оскаржуване Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 р. №52 "Про обмеження доступу на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради" прийнято всупереч вищевказаних норм.
Щодо покликання відповідача на те, що площа сесійної зали є обмежена (становить 121,8 м ), а кількість депутатів Дрогобицької міської ради становить 38 чоловік, міський голова та посадові особи відділу діяльності ради, тому на кожного присутнього припадає близько 3 м (121,8 м \40=3,045) і це створює ситуацію коли об`єктивно не має можливості забезпечити присутність усіх бажаючих в сесійній залі під час проведення сесії Дрогобицької міської ради із забезпеченням дотримання карантинних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення" Кабінет Міністрів України відповідно до закону встановлює карантинно-обмежувальні заходи на території виникнення і поширення інфекційних хвороб та уражень людей.
У разі виникнення чи загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, масових неінфекційних захворювань (отруєнь), радіаційних уражень населення органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за поданням відповідних головних державних санітарних лікарів у межах своїх повноважень можуть запроваджувати у встановленому законом порядку на відповідних територіях чи об`єктах особливі умови та режими праці, навчання, пересування і перевезення, спрямовані на запобігання та ліквідацію цих захворювань та уражень.
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов`язані забезпечувати своєчасне проведення масових профілактичних щеплень, дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних, інших необхідних санітарних і протиепідемічних заходів.
У разі загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, масових неінфекційних захворювань (отруєнь) або радіаційних уражень відповідними головними державними санітарними лікарями на окремих територіях можуть запроваджуватися позачергові профілактичні щеплення, інші санітарні заходи відповідно до закону.
Згідно ж ст. 30 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", повноваження місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в умовах карантину на територіях, де встановлено карантин, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування надається право:
залучати підприємства, установи, організації незалежно від форм власності до виконання заходів з локалізації та ліквідації епідемії чи спалаху інфекційної хвороби;
залучати для тимчасового використання транспортні засоби, будівлі, споруди, обладнання, інше майно підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, необхідне для здійснення профілактичних і протиепідемічних заходів, із наступним повним відшкодуванням у встановленому законом порядку його вартості або витрат, пов`язаних з його використанням;
установлювати особливий режим в`їзду, виїзду на території карантину та окремих адміністративно-територіальних одиниць громадян і транспортних засобів, а у разі необхідності - проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів;
запроваджувати більш жорсткі, ніж встановлені нормативно-правовими актами, вимоги щодо якості, умов виробництва, виготовлення та реалізації продуктів харчування, режиму обробки та якості питної води;
установлювати особливий порядок проведення профілактичних і протиепідемічних, у тому числі дезінфекційних, та інших заходів;
створювати на в`їздах, виїздах на території карантину та окремих адміністративно-територіальних одиниць, що знаходяться на території карантину, контрольно-пропускні пункти, залучати в установленому порядку для роботи в цих пунктах військовослужбовців, працівників, матеріально-технічні та транспортні засоби підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, частин та підрозділів центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах оборони і військового будівництва, охорони громадського порядку.
Як видно з вищенаведеного, серед вказаних заходів і повноважень прямо не згадується можливість і порядок проведення закритих сесій місцевих рад.
Відповідно до ст. 11, 12 р. ІІ Регламенту Дрогобицької міської ради, Пленарні засідання ради проводяться у сесійній залі, у якій розміщено спеціальні робочі місця для депутатів. У разі необхідності можуть проводитись виїзні засідання ради. На початку ранкового пленарного засідання відводиться до 30 хвилин для оголошення депутатських звернень, запитань.
На засідання ради запрошуються: народний депутат України, обраний в одномандатному виборчому окрузі, до складу якого входять міста Дрогобич та Стебник, депутати обласної ради, обрані у територіальних виборчих округах, до яких входять міста Дрогобич та Стебник.
На засіданні ради можуть бути присутніми народні депутати України, депутати обласної ради, прокурор міста, керівники виконавчих органів ради.
У разі необхідності, на засідання ради або постійних комісій ради запрошуються представники державних органів, політичних партій, громадських організацій, трудових колективів. На засіданні ради можуть бути присутніми представники засобів масової інформації, які до початку сесії зареєструвалися у відділі діяльності ради.
Присутні повинні утримуватись від публічних проявів свого ставлення до питань, які розглядаються радою або постійною комісією. У разі порушення порядку, вони, за рішенням ради можуть бути позбавлені права бути присутніми на засіданні.
Гласність роботи ради може забезпечуватися шляхом трансляції І її засідань по телебаченню і радіо, публікацією її рішень у пресі. У випадку присутності на площі Ринок перед початком засідання ради груп виборців, трудових колективів, політичних партій, громадських організацій їхні представники у кількості до трьох осіб запрошуються до сесійної зали та здійснюється трансляція сесії на площу Ринок.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. Здійснення цих прав може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.
Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Отже, обмеження доступу до засідань колегіальних органів місцевого самоврядування, з урахуванням приписів статті 64 Конституції України, можливе лише у випадках, передбачених Законами України «Про правовий режим надзвичайного стану» та «Про правовий режим воєнного стану», якими допускається обмеження прав громадян на перебування у громадських місцях з метою усунення реальної загрози безпеці громадян або конституційному ладові.
При цьому законодавством не передбачено можливість обмеження права бути присутнім на пленарному засіданні у зв`язку з відсутністю місць у залі, не встановлено пріоритетності права тих чи інших осіб на присутність на пленарному засіданні ради.
До подібних висновків також дійшов Верховний Суд у постанові від 31.01.2020 по справі № 461/2034/17.
Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 р. №52 "Про обмеження доступу на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради".
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9 ) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги в частині визнання протиправним Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 р. №52 "Про обмеження доступу на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради" є підставними та обґрунтованими, а тому в даній частині позов підлягає задоволенню.
Разом з тим, позовні вимоги про визнання нечинним Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 р. №52 "Про обмеження доступу на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради", задоволенню не підлягають, оскільки пунктом 2 рішення Дрогобицької міської ради від 24.06.2021 №430 «Про порядок дотримання вимог встановленого рівня епідемічної небезпеки під час проведення сесії Дрогобицької міської ради», оскаржуване рішення визнано таким, що втратило чинність.
Відтак відсутні підстави для задоволення вимоги про визнання нечинним Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 р. №52 "Про обмеження доступу на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради".
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 255, 264, 265, 295 КАС України, суд -
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним Рішення Дрогобицької міської ради від 5 січня 2021 р. №52 "Про обмеження доступу на пленарні засідання сесії Дрогобицької міської ради".
3. В іншій частині позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_1 ) з Дрогобицької міської ради Львівської області (пл. Ринок, 1, м. Дрогобич, Львівська область, 82100; код ЄДРПОУ : 04055972), за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень, 0 копійок).
Резолютивна частина рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним, згідно п. 1 ст. 265 КАС України, невідкладно публікується відповідачем у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено, після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 12.07.2021.
Суддя Коморний О.І.