
Господарський суд
Житомирської області
_______________
_________________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"13" липня 2021 р. Справа № 906/558/18.
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Лозинської І.В., секретаря судового засідання Стретович Н.К.,
розглянувши заяву стягувача про заміну сторони виконавчого провадження у справі
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (м. Київ) в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" (м. Житомир)
до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (Житомирська область, м. Овруч)
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Державної казначейської служби України в Овруцькому районі Житомирської області (Житомирська область, м. Овруч)
про стягнення 546828,71 грн.
без участі представників учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з відповідача на свою користь 563332,96 грн. боргу по відшкодуванню вартості телекомунікаційних послуг, наданих пільговій категорії населення.
Як на підставу для пред`явлення позовних вимог, позивач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".
Ухвалою від 12.07.2018 господарський суд відкрив провадження у справі; постановив здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) представників сторін.
Рішенням від 09.01.2019 господарський суд стягнув з відповідача на користь позивача 546828,71 грн. боргу по витратах, понесених внаслідок надання телекомунікаційних послуг на пільгових умовах та 8450,00 грн. судового збору (а. с. 51 - 55 у т. 2). На виконання рішення видано наказ №906/558/18 (а. с. 59 у т. 2).
05.07.2021 до суду від стягувача надійшла заява від 29.06.2021, вих. № 187/20 про заміну боржника його правонаступником - Коростенською районною державною адміністрацією (а. с. 102,103 у т. 2).
Ухвалою від 06.07.2021 господарським судом призначено до розгляду в судовому засіданні вказану заяву стягувача про заміну сторони виконавчого провадження на 13.07.2021 о 10:30 (а. с. 114 у т. 2).
До суду надійшли такі документи:
- 12.07.2021 - від Житомирської філії АТ "Укртелеком" - клопотання вих. №225/20, від 12.07.2021, яким повідомлено про можливість розгляду справи без участі представника; вимоги підтримано повністю (а. с. 117 у т. 2);
- 13.07.2021 - від Коростенської РДА Житомирської області - письмові пояснення від 12.07.2021, вих. № 02-10/1126 разом з доданими документами (а. с.118-121 у т. 2), в яких зазначено, що Коростенська РДА не являється правонаступником відповідача; посилаючись на передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів повідомлено, що правонаступником боржника є Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
В засідання суду представники учасників справи не прибули.
Судом встановлено, що наказ Господарського суду Житомирської області №906/558/18 від 08.02.2019 повернуто без виконання на підставі п.п.3 п. 9 постанови Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 "Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників", про що свідчить лист Коростенського УДКСУ вих. № 05-06/545, від 15.06.2021 (а. с. 104,105 у т. 2).
Відповідно до статей 104-107 ЦК України, Господарського кодексу України, статей 6, 39, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1321, розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р "Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій", розпорядженням голови Коростенської районної державної адміністрації від 15.03.2021 № 25А затверджено передавальні акти балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів структурних підрозділів, які мають статус юридичних осіб публічного права, зокрема, Овруцької РДА Житомирської області, що реорганізовуються шляхом приєднання до Коростенської РДА Житомирської області (а. с. 121 у т. 2).
За передавальним актом балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів (а. с. 119, 120 у т. 2), всі зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області перед кредиторами, дебіторами, усі права та обов`язки, а також всі активи і пасиви шляхом приєднання переходять до правонаступника - Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області з 31.12.2020 знаходиться в стані припинення, а Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області є юридичною особою та зареєстровано за адресою: 11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5, ідентифікаційний код 03192690 (а. с. 122, 123 у т. 2).
Відповідно до ч. ч. 1, 3, 5 ст. 334 ГПК України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником.
Суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду у судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ст. 52 ГПК України, серед іншого, про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником, суд постановляє ухвалу.
Слід зазначити, що процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником), тому у кожному конкретному випадку для вирішення питань можливості правонаступництва господарському суду слід аналізувати відповідні фактичні обставини, передбачені нормами матеріального права, які мали місце.
Процесуальне правонаступництво - це перехід процесуальних прав і обов`язків сторони у справі до іншої особи у зв`язку з вибуттям особи у спірному матеріальному правовідношенні. Процесуальне правонаступництво випливає з юридичних фактів правонаступництва (заміни сторони матеріального правовідношення її правонаступником) і відображає зв`язок матеріального і процесуального права. При цьому положеннями наведеної процесуальної норми не обмежено коло випадків заміни особи у спірних правовідносинах, які можуть бути підставами для процесуального правонаступництва, а також стадію судового процесу, на якій може бути здійснено таке правонаступництво.
Порядок припинення юридичної особи шляхом злиття, приєднання, поділу та перетворення врегульований ст.107 ЦК України, відповідно до положень якої після закінчення строку для пред`явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків юридичної особи, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх її кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами. Передавальний акт та розподільчий баланс затверджуються учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення, крім випадків, установлених законом.
Ухвалюючи рішення про реорганізацію, уповноважений орган юридичної особи спрямовує свою волю на передання не окремого майна, прав або обов`язків, а всієї їх сукупності. Тобто, при універсальному правонаступництві до правонаступника чи правонаступників переходить усе майно особи як сукупність прав та обов`язків, які їй належать (незалежно від їх виявлення на момент правонаступництва), на підставі передавального акта. Наведені обставини передують внесенню запису до реєстру про припинення юридичної особи, яка припиняється у результаті реорганізації.
Слід зазначити, що Верховний Суд постановою від 04.11.2020 у справі №922/817/18 наголосив, що за висновком Великої палати ВС, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до новоствореної юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов`язаннями. При цьому ВП ВС у зазначеній постанові визнала помилковим висновок попередніх інстанцій про те, що правонаступництво не відбулось за відсутності в реєстрі запису про припинення юридичної особи, яка реорганізовувалась шляхом злиття; з огляду на викладене та те, що положеннями стст.104, 107 ЦК не визначений момент переходу прав та обов`язків від юридичної особи, яка припиняється у зв`язку з реорганізацією, суд вважає, що такий момент не може пов`язуватися з внесенням запису до державного реєстру про припинення реорганізованої юридичної особи.
Зазначене кореспондується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 14.09.2020 у справі №296/443/16-ц.
Беручи також до уваги, що судові рішення відповідно до ст. 124 Конституції України є обов`язковими до виконання на всій території України, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви стягувача від 29.06.2021, вих. № 187/20 про заміну сторони виконавчого провадження та здійснення заміни боржника з Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Керуючись ст. ст. 52, 234, 235, 334 ГПК України, господарський суд,-
УХВАЛИВ:
1. Заяву Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" в особі Житомирської філії Публічного акціонерного товариства "Укртелеком" від 29.06.2021, вих. № 187/20 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити частково.
2. Замінити сторону у виконавчому провадженні про примусове виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 09.01.2019 у справі №906/558/18, а саме, боржника - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області (код ЄДРПОУ 03192603) на Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5, код ЄДРПОУ 03192690).
3. Повернути стягувачу оригінал наказу №906/558/18 від 08.02.2019.
Ухвала набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст. ст. 254, 255 ГПК України.
Ухвала підписана 14.07.2021.
Суддя Лозинська І.В.
Віддрук:
1 - в справу
2 - ЖФ ПАТ "Укртелеком" (реком.) з оригіналом наказу та на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1
3 - боржнику на електрпонну адресу: upszn1815@ovr.zt/ukrtel.net
4 - Управлінню соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (11500, Житомирська область, м. Коростень, вул. Франка, буд. 5)