Рішення № 98294371, 14.07.2021, Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
14.07.2021
Номер справи
191/60/21
Номер документу
98294371
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Справа № 191/60/21

Провадження № 2/191/22/21

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

14.07.2021

Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Бондаренко Г.В.

за участю секретаря - Яніної О.В.

розглянувши, згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксації судового засідання технічними засобами в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове цивільну справу за позовом Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до відповідача з позовом про стягнення надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, мотивуючи свої вимоги тим, що ОСОБА_1 з 2018 року перебуває на обліку в органах соціального захисту населення як отримувач державної допомоги на дітей одиноким матерям та держаної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

14.09.2018 року відповідач звернулась до Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у м. Дніпрі ради з заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, яка передбачена та призначається згідно із Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.

Згідно з п.35 Порядку призначення №1751 (у редакції від 01.08.2018 року), відповідачем було надано документи, зокрема, Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00020817723, виданий Чечелівським районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Дніпропетровській області 21.09.2018 року.

Відповідно до наданих документів ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям ( з урахуванням доходів) з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року.

28.09.2018 року відповідач звернулася до Управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, передбачені Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим Постановою КМУ від 24 лютого 2003 року № 250

В п.6 Порядку призначення № 250 (в редакції від 01.08.2018 року) зазначено, що інформація про склад сім`ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина, рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років.

В декларації в розділі 1 п. 3 Члени сім`ї або зареєстровані в житловому приміщенні/ будинку особи, члени сім`ї, що проживають окремо (дружина, чоловік, неповнолітні діти) - відповідач надала відомості про дитину.

За поданими відповідачем документами, відповідно до Порядку призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року.

При наступному зверненні 04.03.2019 року відповідача до Управління, було з`ясовано, що відповідач перебуває в шлюбі з 25.06.2011 року, про що свідчить запис у її паспорті, запис про розірвання шлюбу відсутній.

В зв`язку з тим, що відповідачем при зверненні за призначенням допомоги свідомо надано недостовірну інформацію, що впливає на право призначення допомоги на дітей одиноким матерям та на розмір допомоги малозабезпеченим сім`ям, Управлінням зроблено перерахунок раніше призначених допомог та визначено суму надміру сплачених коштів за період з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року, а саме: допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 8 824.74 грн. та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - 10 587,12 грн.

Відповідачу надано повідомлення про припинення надання соціальної допомоги № 215, 216 від 18.04.2019 року з зазначенням сум надміру сплачених коштів та банківських реквізитів для їх повернення.

10.10.2019 року між Управлінням та відповідачем укладено угоди про повернення надмірно сплачених коштів у сумі 10 587,12 грн. (допомога малозабезпеченим сім`ям) та у сумі 8 824,74 грн. (допомога одиноким матерям) у термін до 15.12.2019 року з щомісячною обов`язковою платою 200 грн., та з правом подовження дії угод за письмовою заявою громадянина.

10.10.2019 року відповідачем отримано повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги з оновленими банківськими реквізитами для самостійної сплати.

За заявами відповідача 10.10.2019 року та 10.09.2020 року Управлінням їй призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, з якої згідно із письмовими заявами відповідача робиться відрахування 20 відсотків виплачуваної допомоги на погашення боргу.

Також, зазначають, що зменшувати суму надміру сплачених коштів допомоги одиноким матерям шляхом відрахувань з сум виплачуваної допомоги не можливо, оскільки відповідач не має прав на цей вид допомоги.

Управлінням 13.02.2020 року надані відповідачу особисто повідомлення про повернення надміру виплачених коштів державної допомоги з зазначенням банківських реквізитів для їх самостійної сплати, тобто здійснено всі можливі заходи для реалізації права відповідача на повернення надміру сплачених коштів державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в досудовому добровільному порядку, але, не зважаючи на це, надміру сплачених коштів державної допомоги, яка становить 13 296,94 грн., з яких 7 824,74 грн. - допомога на дітей одиноким матерям, 5 472,20 грн. - допомога малозабезпеченим сім`ям - ОСОБА_1 не повернуто.

Враховуючи вищевикладені обставини, просить суд, стягнути з ОСОБА_1 на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради надміру виплачених коштів державної допомоги на загальну суму 13 296 грн. 94 коп. та судовий збір в сумі 2 102 грн.

Згідно правил ч. 6 ст. 19 ЦПК України зазначений спір є малозначним, а тому відповідно до вимог ст. 274 ЦПК України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України, з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, але при зверненні до суду із позовом, зазначив про можливість розгляду справи без його присутності. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча про розгляд справи був повідомлений належним чином. Відповідно до ст. 187 виклик відповідача, також здійснювався через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України. Заперечень до суду не надходило, правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Суд вважає за необхідне ухвалити заочне рішення у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши докази, викладені в письмових матеріалах справи, давши їм належну оцінку, прийшов до наступного.

Судом встановлено, що 14 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Новокодацької районної у місті Дніпрі ради із заявою про призначення допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (а. с. 12-13).

Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751 та наданих документів ОСОБА_1 , останній було призначено допомогу на дітей одиноким матерям ( з урахуванням доходів) з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року, що підтверджується рішенням Новокодацького УСЗН м. Дніпро ( а.с. 20).

28 вересня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Новокодацької районної у місті Дніпрі ради із заявою про призначення допомоги, як малозабезпеченій сім`ї, що підтверджується заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг (а. с. 14-15).

При заповненні Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги ОСОБА_1 зазначила, що має дитину і її місячний дохід становить 1 460 грн.47 коп. (а. с. 18-19).

За поданими відповідачем документами, відповідно до Порядку призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року, що підтверджується рішенням Новокодацького УСЗН м. Дніпро ( а.с. 21).

При наступному зверненні 04.03.2019 року відповідача до Управління, було з`ясовано, що відповідач перебуває в шлюбі з 25.06.2011 року, про що свідчить запис у її паспорті, запис про розірвання шлюбу відсутній ( а.с.41).

Також, відповідно до копії свідоцтва про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,виданого Чечелівським районним у місті Дніпрі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Дніпропетровській області 21.09.2018 року, батьком дитини зазначений - ОСОБА_3 ( а.с.11).

Проаналізувавши вищезазначені документи, судом встановлено, що відповідачем ОСОБА_1 при зверненні до УСЗН Новокодацької районної у місті Дніпрі з заявою пропризначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям, свідомо надано недостовірну інформацію, що впливає на право призначення допомоги на дітей одиноким матерям та на розмір допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно до розрахунку наданому позивачем, щодо надміру виплачених коштів допомоги одиноким матерям від 09.12.2020 року та розрахунку, щодо надміру виплачених коштів допомоги малозабезпеченій сімї від 09.12.2020 року загальна сума надміру виплачених коштів ОСОБА_1 становить 13 296 грн., 94 коп., з яких 7 824 грн., 74 коп. - допомога на дітей одиноким матерям, 5 472,20 грн. - допомога малозабезпеченим сім`ям ( а.с.33, 34).

На підтвердження здійснення позивачем всіх можливих заходів для реалізації права відповідача на повернення надміру сплачених коштів державної допомоги одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в досудовому добровільному порядку, останнім надано суду письмові документи, а саме: повідомлення №215 та №216 про припинення надання соціальної допомоги від 18.04.2019 року; розпорядження №452585 та №610334 від 16.04.2019 року про утримання переплати; повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та одиноким матерям від 10.10.2019 року; повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів допомоги одиноким матерям від 10.10.2019 року; угода про повернення надмірно сплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям від 10.10.2019 року; угода про повернення надмірно сплачених коштів допомоги одиноким матерям від 10.10.2019 року; заява ОСОБА_1 про утримання переплати від 10.10.2019 року; повідомлення №12 від 13.02.2020 року про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги одиноким матерям; повідомлення №12 від 13.02.2020 року про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Однак, станом на грудень місяць 2020 року надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям у сумі 13 296 грн.94 коп. ОСОБА_1 . Управлінню не повернуто.

Пунктами 1, 2 рішення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради від 13.02.2019 року № 258 передбачено, що припинено юридичну особу - Управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради шляхом приєднання до Правобережного управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради з 24.04.2019 року (49068, м. Дніпро, вул. Трудова, 1-а код ЄДРПОУ 42788513). Правобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради вважається правонаступником майнових прав та обов`язків управління соціального захисту населення Новокодацької районної у місті Дніпрі ради (а. с. 69).

Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно із п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок), допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

Пунктом 46 Порядку передбачено обов`язок осіб, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, повідомляти у десятиденний строк органи соціального захисту населення у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги.

Відповідно до п. 49 зазначеного Порядку особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24лютого 2003 року №250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632), визначено умови призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», перелік документів, необхідних для призначення такої допомоги, а також підстави для припинення її виплати.

У пункті 2 вищевказаного Порядку закріплено, що державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України та з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім`ї. Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Згідно з п. 16 Порядку, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється, якщо малозабезпеченою сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання державної соціальної допомоги та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення.

З вищевказаного вбачається, що законодавець покладає на особу, яка звернулась за призначенням усіх видів соціальної допомоги, обов`язок подавати достовірні відомості про обставини, що впливають на умови її призначення та виплати, і лише в разі умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними, з такої особи стягується сума виплаченої допомоги.

Отже, ОСОБА_1 при оформленні допомоги на дітей одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім`ям, надала неповну інформацію про доходи, а саме: у декларації про доходи не зазначила, що перебуває у шлюбі з 25 червня 2011 року, відомості про розірвання шлюбу відсутні.

Згідно із ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Враховуючи, що ОСОБА_1 всупереч ст. 81 ЦПК України не надала суду доказів, які б спростовували викладені у позовній заяві обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно отримала грошову допомогу у розмірі 13 296 грн. 94 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що грошові кошти у розмірі 13 296 грн. 94 коп. отримані відповідачем без достатньої правової підстави, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

За змістом ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Керуючись ст. 1212 ЦК України, ст. ст. 2-5, 7, 10-13, 76-82, 89, 95, 141, 247, 258, 259, 263-265, 272, 280 - 282, 352 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788513) надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.09.2019 року по 28.02.2019 року у сумі 5 472,20 грн., та надміру виплачені кошти допомоги одиноким матерям за період з 01.09.2018 року по 28.02.2019 року у сумі 7 824,74 грн., а всього 13 296,94 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_3 зареєстрована: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 . на користь Правобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (ЄДРПОУ 42788513) судовий збір у сумі 2102 грн.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подана заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: Г. В. Бондаренко