Рішення № 98272477, 12.07.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2021
Номер справи
420/6743/21
Номер документу
98272477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6743/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Потоцької Н.В.

за участі секретаря Дубінєвича М.Г.

представника позивача Леженко О.В.

представника позивача Бриленко К.Б.

представника відповідача Вейко А.В.

розглянувши за правилами загального позовного провадження (у відкритому судовому засіданні по суті) справу за адміністративним позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КРІТ» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, Департаменту благоустрою міста Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви та зобов`язання розглянути схему організації дорожнього руху,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КРІТ» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, Департаменту благоустрою міста Одеської міської ради в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, яка полягає у не розгляді заяви ОСББ «КРІТ» щодо погодження схеми організації дорожнього руху на прибудинковій території № 201/20;

зобов`язати Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради розглянути схему організації дорожнього руху на прибудинковій території №201/20 з урахуванням наявних погоджень протягом 15 днів.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним.

На виконання рішення загальних зборів Позивачем замовлено розробку схеми організації дорожнього руху на прибудинковій території, яку виконано КП «СМЕП».

З метою дотримання вимог чинного законодавства України Позивачем отримано погодження встановлення технічних засобів регулювання дорожнього руху в Департаменті транспорту, зв`язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради та Управлінні патрульної поліції в Одеській області.

Оскільки, під час розробки схеми організації дорожнього руху на прибудинковій території до неї було включено погодження із Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради, Позивач звернувся із відповідною заявою до Відповідача.

Однак, замість надання погодження або відмови в ньому, Відповідач листом від 30.10.2020 р. № 01-10/455х фактично повернув без розгляду заяву.

Процесуальні дії

Ухвалою суду від 27.04.2021 року відкрито провадження по справі в порядку загального позовного провадження.

29.04.2021 року ухвала, судова повістка та позов з додатками направлені на електронну адресу:

Департаменту архітектури та містобудування ОМР - uag3@omr.odessa.ua (зазначена на офіційному сайті).

Повідомленням, що надійшло на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджено доставлення документів відповідачу.

Ухвалою суду встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Строк для подання відзиву сплив 14.05.2021 року.

Відповідач (Департамент архітектури та містобудування ОМР) відзив на адміністративний позов не надав.

Ухвалою суду від 26.05.2021 року задоволено клопотання представника позивача та залучено до участі у справі другого відповідача - Департамент з благоустрою міста Одеської міської ради.

18.06.2021р. за вхід. № 32101/21 надійшов відзив Департаменту з благоустрою міста, який вмотивовано наступним.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Повноваження Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради у спірних правовідносинах регулюються, зокрема, Законом України «Про благоустрій населених пунктів».

Відповідно до п.2.2.14. Положення Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради, Департамент відповідно до покладених на нього завдань погоджує відповідно до законодавства України проекти благоустрою території, в тому числі комплексного, узгоджує розміщення об`єктів благоустрою, монументального і монументально-декоративного мистецтва, проекти з питань, будівництва, реконструкції та ремонту об`єктів та елементів благоустрою міста.

Організація дорожнього руху - це комплекс організаційно-правових і організаційно-технічних заходів щодо керування рухом на дорогах та вулицях.

Узгодження схем організації дорожнього руху на прибудинковій території до повноважень Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради не підпадає.

22.06.2021 року за вхід.№ЕП/16919/21 надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 22.06.2021 року підготовче провадження по справі закрито і призначено розгляд справи по суті у відкрите судове засідання на 29.06.2021 року.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Загальними зборами ОСББ «КРІТ» прийнято рішення, оформлене протоколом 28.07.2020 р., відповідно до якого вирішено встановити технічні засоби організації дорожнього руху.

Позивачем замовлено розробку схеми організації дорожнього руху на прибудинковій території № 201/20, яку виконано КП «СМЕП».

Листом від 24.09.2020 р. № 01-41/2942 Департамент транспорту, зв`язку та організації дорожнього руху Одеської міської ради погодив розміщення технічних засобів регулювання дорожнього руху та зробив відмітку на схемі.

Управління патрульної поліції Національної поліції в Одеській області листом від 01.10.2020 р. №18920/41/13/07/03-2020 погодило схему організації дорожнього руху та зробило відпорну позначку на схемі.

02.10.2020 року позивач направив схему організації дорожнього руху № 201/20 для погодження до Департаменту архітектури та містобудування ОМР.

Листом від 30.10.2020 року за № 01-11/4538 Департамент архітектури та містобудування ОМР повідомив, що залишає без розгляду надану схему організації дорожнього руху до затвердження єдиної концепції реконструкції та благоустрою даної території.

Листом від 11.01.2021 року за № 01-14/913 на заяву позивача від 14.12.2020 року Департамент архітектури та містобудування ОМР повідомив, що на заяву позивача щодо погодження схеми організації дорожнього руху надана відповідь листом від 30.10.2020 року.

РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз даної норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу "заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом". Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Підпунктами 7, 13 п. "а" ч. 1 ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад такі власні (самоврядні) повноваження, як організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян; надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

Повноваження Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради у спірних правовідносинах регулюються, зокрема, Законом України «Про благоустрій населених пунктів».

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально- економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об`єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об`єктів, об`єктів промисловості, комунально- складських та інших об`єктів у межах населеного пункту.

Згідно з положеннями статті 2 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій населених пунктів передбачає:

1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів;

2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення;

3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до ч. 3 ст.40 закону України «Про благоустрій населених пунктів» самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом:

1) проведення перевірок території;

2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;

3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.

Рішенням Одеської міської ради від 03.02.2021 р № 35-VІІІ створено у межах затвердженої рішенням Одеської міської ради від 17 грудня 2013 року № 4185- VI «Про затвердження структури виконавчих органів, загальної чисельності апарату Одеської міської ради та її виконавчих органів в новій редакції» Департамент з благоустрою міста Одеської міської ради.

Відповідно до п.2.2.14. Положення Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради, Департамент відповідно до покладених на нього завдань погоджує відповідно до законодавства України проекти благоустрою території, в тому числі комплексного, узгоджує розміщення об`єктів благоустрою, монументального і монументально-декоративного мистецтва, проекти з питань, будівництва, реконструкції та ремонту об`єктів та елементів благоустрою міста.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Організація дорожнього руху - це комплекс організаційно-правових і організаційно-технічних заходів щодо керування рухом на дорогах та вулицях.

Узгодження схем організації дорожнього руху на прибудинковій території до повноважень Департаменту з благоустрою міста Одеської міської ради не відноситься, оскільки таке узгодження не входить до повноважень останнього.

Крім того, Положення про інспекцію з благоустрою Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради було затверджено наказом директора департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради від 08.07.2019 р. № 05-06/22од.

Проте, рішенням Одеської міської ради від 03.02.2021 р. №35-VІІІ утворено Департамент з благоустрою Одеської міської ради та затверджено положення про нього.

Згідно із Положенням, саме, на департамент з благоустрою Одеської міської ради покладено завдання щодо додержання Правил благоустрою території міста Одеси.

У зв`язку із зазначеним, рішенням Одеської міської ради від 17.03.2021 р. №138- VIII внесено зміни до положення про Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради, з якого виключено повноваження щодо здійснення контролю за дотриманням Правил благоустрою території м. Одеси.

У постанові Верховного Суду від 11.03.2021 року по справі № 640/23179/19 встановлено наступне:

«Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з положеннями частини другої статті 2 КАС України в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини шостої статті 7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Таким чином, аналогія закону та аналогія права допускається для застосування адміністративним судом виключно з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень та лише у випадку взагалі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини.

Водночас аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.

Практика Верховного Суду щодо помилковості застосування суб`єктами владних повноважень аналогії закону у випадку визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування сформована, зокрема, у постановах 17.02.2020 у справі № 826/1376/18 та від 14.08.2020 у справі № 820/432/17.

У ч. 1 ст. 68 Конституції України згадано, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Отже, усі без виключення суб`єкти права на території України зобов`язані дотримуватись існуючого у Державі правового порядку, а суб`єкти владних повноважень (органи публічної адміністрації) додатково обтяжені ще й обов`язком виконувати доведені законом завдання виключно за наявності приводів та способом, чітко обумовленими законом.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність повноважень у відповідачів щодо погодження схеми організації дорожнього руху на прибудинковій території, а отже, і про відмову в задоволенні позову.

Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Керуючись ст.ст. 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КРІТ» до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, Департаменту благоустрою міста Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви та зобов`язання розглянути схему організації дорожнього руху - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII Перехідні положення КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «КРІТ» (адреса: 65012, м. Одеса, Французький бульвар, 13-а, код ЄДРПОУ 40570774, телефон: (096) 317 49 23, е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 )

Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради (адреса: 65082, м. Одеса, вул. Гоголя, 10, код ЄДРПОУ 02498820, телефон: (048) 723 07 35)

Департамент з благоустрою міста Одеської міської ради (65045 м. Одеса, вул. Преображенська, 66, телефон: 726-17-74; 726-17-66, адреса електронної пошти: dbm@omr.gov.ua)

Головуючий суддя Потоцька Н.В.

.