Рішення № 98270513, 18.06.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.06.2021
Номер справи
160/4559/21
Номер документу
98270513
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 червня 2021 року Справа № 160/4559/21

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Врона О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІК-СЕРВІС» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІК-СЕРВІС» (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач-1) та Державної податкової служби України (відповідач-2), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 18.01.2021 року №2323886/39753876, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 09.06.2020 №40;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 09.06.2020 року №40 днем її надіслання 17.12.2020 року;

- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.01.2021 року №2347273/39753876, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 09.06.2020 №41;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 09.06.2020 року №41 днем її надіслання 17.12.2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкових накладних були прийняті відповідачем протиправно з порушенням норм чинного законодавства. Позивачем на вимогу податкового органу після зупинення реєстрації податкових накладних, були надані усі належні документи та пояснення. Проте, відповідачем протиправно не були взято до уваги надані пояснення та документи, в результаті чого відмовлено у реєстрації податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства. Позивач вважає, що надав всі документи, необхідні для реєстрації спірних податкових накладних. Зазначені дії контролюючого органу є протиправними, а прийняте рішення підлягає скасуванню.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.03.2021 року позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк, протягом п`яти днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

18.05.2021 року від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що оскаржувані рішення прийняті з дотриманням Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520. Оскаржувані рішення прийняті з підстави ненадання позивачем копій документів. Відповідач вважає визначені підстави в Рішенні комісії для відмови в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування правомірними та такими, що прийняті відповідно до норм діючого законодавства та в установленому порядку, а вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У відзиві заявлено клопотання представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу, (код ЄДРПОУ 44118658) про заміну відповідача, в якому заявник просить замінити відповідача по справі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на ГУ ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ, (код ЄДРПОУ 44118658).

18.05.2021 року представником Державної податкової служби України подано відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що вимога про зобов`язання ДПС України зареєструвати податкову накладну є необґрунтованою, оскільки без надання правової оцінки рішенню комісії регіонального рівня, зобов`язання ДПС України зареєструвати податкові накладні є передчасним.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.06.2021 року допущено заміну відповідача у справі №160/4559/21 з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ (код ЄДРПОУ 44118658).

Оскільки відзив на позовну заяву подано старшим інспектором відділу супроводження в судах податкових спорів за перевірками з питань адміністрування податку на додану вартість управління супроводження судових справ ГУ ДПС у Дніпропетровській області (відокремлений підрозділ), тобто представником Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділ, судом розгляд справи по суті продовжено.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ЮНІК-СЕРВІС» (код ЄДРПОУ 39753876) зареєстровано юридичною особою 17.04.2015 року.

Видами діяльності є: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний); 24.31 Холодне волочіння прутків і профілів; 24.34 Холодне волочіння дроту; 24.43 Виробництво свинцю, цинку й олова; 25.11 Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій; 25.61 Оброблення металів та нанесення покриття на метали; 25.62 Механічне оброблення металевих виробів; 25.93 Виробництво виробів із дроту, ланцюгів і пружин; 25.99 Виробництво інших готових металевих виробів, н. в. і. у.; 46.12 Діяльність посередників у торгівлі паливом, рудами, металами та промисловими хімічними речовинами; 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н. в. і. у.; 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням; 46.72 Оптова торгівля металами та металевими рудами; 46.74 Оптова торгівля залізними виробами, водопровідним і опалювальним устаткуванням і приладдям до нього; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

12.05.2020 року між ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» та ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК» укладено договір на закупівлю виробів з дроту №20/42-Т, відповідно до умов якого ТОЕ «ЮНІК-СЕРВІС», постачальник, зобов`язується поставити та передати товар у власність покупцю ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК», а покупець зобов`язується прийняти товар і оплатити його на умовах, викладених у цьому договорі, в асортименті і по цінам, що визначені в специфікації яка є невід`ємною частиною договору. Умови постачання - DDР-склад Покупця (доставка в місце призначення, в редакції Інкотермс 2010) (п.4.1. та 4.2. Договору).

Покупець оплачує вартість товару шляхом здійснення прямого банківського переказу грошових коштів на рахунок постачальника у безготівковій формі на підставі виставленого постачальником рахунку, зареєстрованої постачальником податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних та виданої в установленому законодавством порядку покупцю, протягом 60 (шістдесяти) банківських днів з моменту поставки товару та отримання від постачальника належним чином оформленого рахунку (п.3.1. Договору).

Право власності покупця на поставлений товар виникає з моменту приймання товару, факт якого засвідчується відміткою покупця на відповідній видатковій накладній (п.4.6. Договору)

На виконання вищезазначеного договору ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» на адресу ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК» було поставлено товар.

На виконання вимог статей 187, 201 Податкового кодексу України 17.12.2020 року ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» направило відповідачеві для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 40 від 09.06.2020 року, яка виписана для покупця ДП «МОРСЬКИМ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК» на суму 179 820,00 грн., у тому числі податок на додану вартість у сумі 29 970,00 грн.

Згідно з квитанцією від 17.12.2020 року № 9337222940 податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв`язку з тим, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 09.06.2020 року №40 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем до контролюючого органу були направлені пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній від 09.06.2020 року, в яких надано пояснення з приводу реальності здійснення операції зазначеній у податковій накладній (повідомлення про подання пояснень та копій документів від 15.01.2021 року №4 щодо податкової накладної №40 від 09.06.2020 року; квитанція №2 від 15.01.2021 року, реєстраційний номер документа: 9001317063 про прийняття документів).

Разом з поясненнями позивачем засобами електронного сервісу М.Е.DОС направлено до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області копії первинних документів щодо податкової накладної №40 від 09.06.2020 року, а саме: договір оренди нежитлового приміщення №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; додаток № 1 від 01.01.2018 акт здачі-приймання нежитлового приміщення до договору №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; додаткова угода №2 від 02.01.2019 до договору оренди нежитлового приміщення №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; додаткова угода №4 від 31.12.2019 до договору оренди нежитлового приміщення №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; договір оренди нежитлового приміщення №01-01/2020 від 27.12.2019 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс» (склад); додаток №1 від 01.01.20 до договору оренди нежитлового приміщення 01-01/2020 від 27.12.2019 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс» з планом приміщення (склад); Договір поставки на закупівлю виробів з дроту №20/42-Т від 12.05.2020року з ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК»; Додаток 1 до договору на закупівлю товарів №20/42-Т від 12.05.20р. Специфікація; видаткова накладна №675 від 09.06.2020 року; довіреність №29 від 09.06.2020року; Договір надання послуг перевезення №01042020-1 від 01.04.2020р. з ТОВ «АРТ-МЕДЖИК ТРАНС»; товарно-транспортна накладна №Р675 від 09.06.2020року; Договір про виготовлення продукції з давальницької сировини №01 ЮС від 01.10.2018 року; додаткова угода №1 від 06.11.2019 до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01 ЮС від 01.10.2018; додаткова угода №2 від 31.03.2020 до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01ЮС від 01.10.2018; додаткова угода №3 від 29.04.20р. до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01ЮС від 01.10.2018; Додаток №1 від 01.10.2018 року до Договору №01ДС від 01.10.2018 року про виготовлення продукції з давальницької сировини; Додаток №2 від 01.10.2018 року до Договору №01ДС від 01.10.2018 року про виготовлення продукції з давальницької сировини; видаткова накладна (у переробку) №44 від 02.06.2020 року; Акт надання послуг з переробки ТОВ «НВП «ЗАВОД ОКТА» №69 від 02.06.2020 року; звіт про перероблену сировину №69 від 02.06.2020 року; Звіт про продукцію, що вироблена з сировини замовника 69 від 02.06.2020р.; видаткова накладна № 3 від 09.01.2020р.; видаткова накладна № 12 від 21.01.2020р.; видаткова накладна № 37 від 21.01.2020р.; видаткова накладна №РН-000222 від 06.02.2020р.; видаткова накладна № 29 від 14.02.2020р.; видаткова накладна № 12 від 18.02.2020р.; видаткова накладна № 0КЦБ-000146 від 26.02.2020р.; видаткова накладна №144 від 25.03.2020р.; видаткова накладна №РН-000555 від 07.04.2020р.; видаткова накладна № 168 від 14.04.2020р.; видаткова накладна №В-00001637 на відпуск товарно-матеріальних цінностей від 22.04.2020р.; видаткова накладна № 82 від 23.04.2020р.; видаткова накладна № 210401 від 23.04.2020р.; видаткова накладна № 220402 від 23.04;2020р.; видаткова накладна №РН-000669 від 30.04.2020р.; видаткова накладна № 92 від 07.05.2020р.; видаткова накладна № 117 від 07.05.2020р.; Договір з ФОП ОСОБА_1 №01122017-1 від 01.12.2017року; видаткова накладна № 020620-1 від 02.06.2020р.; товарно-транспортна накладна №Р12 від 21.01.2020року, товарно-транспортна накладна №Р82 від 23.04.2020 року, товарно-транспортна накладна №210401 від 23.04.2020року, товарно-транспортна накладна № 220402 від 23.04.2020року, товарно-транспортна накладна № 1221 від 07.05.2020року, товарно-транспортна накладна № 92 від 07.05.2020 року; товарно-транспортна накладна № 000555 від 07.04.2020року, товарно-транспортна накладна №000669 від 30.04.2020 року; товарно-транспортна накладна №Р37 від 21.01.2020року, товарно-транспортна накладна № 000222 від 06.02.2020року, товарно-транспортна накладна № 1151 від 14.02.2020року; товарно-транспортна накладна №106900225339890 від 26.02.2020 року, товарно-транспортна накладна № 106900414340130 від 14.04.2020року; товарно-транспортна накладна №020620-1 від 02.06.2020року; експрес-накладна №59998090086512 з ТОВ «Нова пошта» (квитанція №2 від 15.01.2021 року, реєстраційний номер документа: 9001317063 про прийняття документів).

18.01.2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №2323886/39753876 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.06.2020 року №40 з підстав ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

Не погодившись з вищевказаним рішенням позивач звернувся до відповідача із скаргою, зареєстрованою відповідачем 18.01.2021 року за №2323886/39753876 (квитанція №2 від 22.01.2021 року, реєстраційний номер документа: 9004543186).

28.01.2021 року відповідачем прийнято рішення №4464/39753876/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, яким залишено скаргу без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

На виконання умов договору на закупівлю виробів з дроту №20/42-Т від 12.05.2020року між ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» та ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК», відповідно до умов якого ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС», постачальник зобов`язується поставити та передати товар у власність покупцю ДП «МОРСЬКИМ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК», а покупець зобов`язується прийняти товар й оплатити його на умовах, викладених у цьому договорі, в асортименті і по цінам, що визначені в специфікації, яка є невід`ємною частиною договору.

На виконання вищезазначеного договору ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» на адресу ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК» було поставлено товар та складено видаткову накладну №676 від 09.06.2020 року, по якій товар отримав провідний економіст з матеріально-технічного забезпечення ОСОБА_2 .

Транспортування вищевказаного відбувалося згідно договору надання послуг перевезення №01042020-1 від 01.04.2020р. з ТОВ «АРТ-МЕДЖИК ТРАНС», товарно-транспортна накладна №Р676 від 09.06.2020року.

Реалізовану продукцію ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» придбало на умовах виготовлення продукції з давальницької сировини у ТОВ «НВП «ЗАВОД ОКТА», згідно договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01ЮС від 01.10.2018 року; додаткова угода №1 від (06.11.2019 до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01 ЮС від 01.10.2018; додаткова угода №2 від 31.03.2020 року до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01 ЮС від 01.10.2018; додаткова угода №3 від 29.04.20р. до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01 ЮС від 01.10.2018; Додаток №1 від 01.10.2018 року до Договору №01ДС від 01.10.2018 року про виготовлення продукції з давальницької сировини; Додаток №2 від 01.10.2018 року до Договору №01ДС від 01.10.2018 року про виготовлення продукції з давальницької сировини та Видаткова накладна (у переробку) №44 від 02.06.2020 року; Акт надання послуг з переробки ТОВ «НВП «ЗАВОД ОКТА» №69 від 02.06.2020 року; звіт про перероблену сировину №69 від 02.06.2020 року; Звіт про продукцію, що вироблена з сировини замовника 69 від 02.06.2020р. Придбання товару для давальницької сировини підтверджується видатковою накладною № 3 від 09.01.2020р., виписаною ПрАТ «Фірма Реагент»;, видатковою накладною №12 від 21.01.2020 р., виписаною ТОВ «Екомплюс»; видатковою накладною №37 від 21.01.2020р., виписаною ТОВ «Мета-Д»; видатковою накладною № РН-000222 від 06.02.2020р., виписаною ТОВ «Метал Маркет»; видатковою накладною № 29 від 14.02.2020р., виписаною ТОВ «ВКФ «Укрсилікат»; видатковою накладною № 12 від 18.02.2020р., виписаною ФОП ОСОБА_3 ; видатковою накладною №ОКЦБ-000146 від 26.02.2020р., виписаною ПрАТ «Глуховецький ГЗКК»; видатковою накладною №144 від 25.03.2020р., виписаною ТОВ «Уніпром»; видатковою накладною №РН-000555 від 07.04.2020р., виписаною ТОВ «Метал Маркет»; видатковою накладною № 168 від 14.04.2020р., виписаною ТОВ «Уніпром»; видатковою накладною №В-00001637 на відпуск товарно-матеріальних цінностей від 22.04.2020р., виписаною АТ «ОГХК»; видатковою накладною № 82 від 23.04.2020р., виписаною ТОВ «Екомплюс»; видатковою накладною №210401 від 23.04.2020р., виписаною ТОВ «Навігатор 2000»; видатковою накладною №220402 від 23.04.2020р., виписаною ТОВ «Триват»; видатковою накладною №РН-000669 від 30.04.2020р., виписаною ТОВ «Металі Маркет»; видатковою накладною № 92 від 07.05.2020р., виписаною ТОВ «Екомплюс»; видатковою накладною № 117 від 07.05.2020р., виписаною ТОВ ВКФ «Укрсилікат»; видатковою накладною № 020620-1 від 02.06.2020р. виписаною ФОП ОСОБА_1 .

Транспортування продукції ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» для давальницької сировини ТОВ «НВП «ЗАВОД ОКТА» відбулося згідно товарно-транспортними накладними: товарно-транспортна накладна №Р12 від 21.01.2020року, товарно-транспортна накладна №Р82 від 23.04.2020 року, товарно-транспортна накладна №210401 від 23.04.2020року, товарно-транспортна накладна № 220402 від 23.04.2020року, товарно-транспортна накладна № 1221 від 07.05.2020року, товарно-транспортна накладна № 92 від 07.05.2020 року; товарно-транспортна накладна № 000555 від 07.04.2020року, товарно-транспортна накладна №000669 від 30.04.2020року; товарно-транспортна накладна №Р37 від 21.01.2020року, товарно-транспортна накладна №000222 від 06.02.2020року, товарно-транспортна накладна № 1151 від 14.02.2020року; товарно-транспортна накладна № 106900225339890 від 26.02.2020 року, товарно-транспортна накладна № 106900414340130 від 14.04.2020року; товарно-транспортна накладна №020620-1 від 02.06.2020 року; експрес-накладна №59998090086512 з ТОВ «Нова пошта».

На виконання вимог статей 187, 201 Податкового кодексу України 17.12.2020 року ТОВ «ЮНІК-СЕРВІС» направило відповідачеві для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 41 від 09.06.2020 року, яка виписана для покупця ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК» на суму 34500,00 грн., у тому числі податок на додану вартість у сумі 5750,00 грн.; згідно з квитанцією від 17.12.2020року № 9337223496 податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв`язку із тим, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 09.06.2020 №41 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в і Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем до контролюючого органу були направлені пояснення та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній від 09.06.2020року, в яких надано пояснення з приводу реальності здійснення операції, зазначеній у податковій накладній (повідомлення про подання пояснень та копій документів від 22.01.2021 року №5 щодо податкової накладної №41 від 09.06.2020 року; квитанція №2 від 22.01.2021 року, реєстраційний номер документа: 9004742694 про прийняття документів).

Разом з поясненнями позивачем засобами електронного сервісу М.Е.DОC направлено до Головного управління ДПС в Дніпропетровській області копії первинних документів щодо податкової накладної №40 від 09.06.2020 року, а саме: договір оренди нежитлового приміщення №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; додаток №1 від 01.01.2018 акт здачі-приймання нежитлового приміщення до договору №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; додаткова угода №2 від 02.01.2019 до договору оренди нежитлового приміщення №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; додаткова угода №4 від 31.12.2019 до договору оренди нежитлового приміщення №01/01/18 від 01.01.2018 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс»; договір оренди нежитлового приміщення №01-01/2020 від 27.12.2019 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс» (склад); додаток №1 від 01.01.20 до договору оренди нежитлового приміщення 01-01/2020 від 27.12.2019 з ТОВ «Комбінат Дніпроагросервіс» з планом приміщення (склад); договір поставки на закупівлю виробів з дроту №20/42-Т від 12.05.2020року з ДП «МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ «ЧОРНОМОРСЬК»; видаткова накладна №676 від 09.06.2020 року; довіреність №29 від 09.06.2020року; договір надання послуг перевезення №01042020-1 від 01.04.2020р. з ТОВ «АРТ-МЕДЖИК ТРАНС», товарно-транспортна накладна №Р676 від 09.06.2020року, договір про виготовлення продукції з давальницької сировини №01ЮС від року; додаткова угода №1 від 06.11.2019 до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01 ЮС від 01.10.2018; додаткова угода №2 від 31.03.2020 до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини 01ЮС від 01.10.2018; додаткова угода №3 від 29.04.2020р. до договору про виготовлення продукції з давальницької сировини №01 ЮС від 01.10.2018; Додаток №1 від 01.10.2018 року до договору №01ДС від 01.10.2018 року про виготовлення продукції з давальницької сировини; додаток №2 від 01.10.2018 року до Договору №01ДС від 01.10.2018 року про виготовлення продукції з давальницької сировини; видаткова накладна (у переробку) №44 від 02.06.2020 року; Акт надання послуг з переробки ТОВ «НВП «ЗАВОД ОКТА» №69 від 02.06.2020 року; звіт про перероблену сировину №69 від 02.06.2020 року; Звіт про продукцію, що вироблена з сировини замовника 69 від 02.06.2020р.; видаткова накладна № 3 від 09.01.2020р.; видаткова накладна № 12 від 21.01.2020р.; видаткова накладна № 37 від 21.01.2020р.; видаткова накладна № РН-000222 від 06.02.2020р.; видаткова накладна № 29 від 14.02.2020р.; видаткова накладна № 12 від 18.02.2020р.; видаткова накладна № 0КЦБ-000146 від 26.02.2020р.; видаткова накладна №144 від 25.03.2020р.; видаткова накладна №РН-000555 від 07.04.2020р.; видаткова накладна № 168 від 14.04.2020р.; видаткова накладна №В-00001637 на відпуск товарно-матеріальних цінностей від 22.04.2020р.; видаткова накладна №82 від 23.04.2020р.; видаткова накладна № 210401 від 23.04.2020р.; видаткова накладна №220402 від 23.04.2020р.; видаткова накладна №РН-000669 від 30.04.2020р.; видаткова накладна № 92 від 07.05.2020р.; видаткова накладна № 117 від 07.05.2020р.; договір з ФОП ОСОБА_1 №01122017-1 від 01.12.2017року; видаткова накладна № 020620-1 від 02.06.2020р.; товарно-транспортна накладна №Р12 від 21.01.2020року, товарно-транспортна накладна №Р82 від 23.04.2020 року, товарно-транспортна накладна №210401 від 23.04.2020року, товарно-транспортна накладна № 220402 від 23.04.2020року, товарно- транспортна накладна № 1221 від 07.05.2020року, товарно-транспортна накладна № 92 від 07.05.2020 року; товарно-транспортна накладна № 000555 від 07.04.2020року, товарно-транспортна накладна № 000669 від 30.04.2020року; товарно-транспортна накладна №Р37 від 21.01.2020року, товарно-транспортна накладна № 000222 від 06.02.2020року, товарно-транспортна накладна № 1151 від 14.02.2020року; товарно-транспортна накладна №106900225339890 від 26.02.2020 року, товарно-транспортна накладна № 106900414340130 від 14.04.2020року; товарно-транспортна накладна №020620-1 від 02.06.2020 року; експрес-накладна №59998090086512 з ТОВ «Нова пошта» (квитанція №2 від 22.01.2021 року, реєстраційний номер документа: 9004742694 про прийняття документів).

27.01.2021 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення №2347273/39753876 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.06.2020 року №41 з підстав ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

Не погодившись з вищевказаним рішенням, позивач звернувся до відповідача зі скаргою, зареєстрованою відповідачем 27.01.2021 року за №2347273/39753876 (квитанція №2 від 10.02.2021 року реєстраційний номер документа: 9019499866).

15.02.2021 року відповідачем прийнято рішення №7779/39753876/2 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, яким залишено скаргу без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підстава: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки- фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року(далі - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

Відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 "Критерії ризиковості здійснення операцій" є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Суд зазначає, що належної мотивації підстав та причин віднесення поданих ТОВ «Юнік-Сервіс» податкових накладних до категорії ризиковості здійснення операцій, відповідачем-1 не наведено у спірних рішеннях та не доведено відповідачами суду належними засобами доказування.

Як встановлено судом з квитанції №1, підставою для зупинення реєстрації податкової накладної стало те, що позивач відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктами 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Як встановлено судом, 15.01.2021 року ТОВ «Юнік-Сервіс» подало повідомлення №4 та №5 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до якого надало документи на підтвердження здійснення господарської операції, що не заперечується відповідачами.

Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначене повідомлення та додані до нього документи, прийнято рішення від 18.01.2021 року №2323886/39753876, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 09.06.2020 №40, та від 27.01.2021 року №2347273/39753876, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 09.06.2020 №41.

Спірне рішення містить лише загальне твердження: "Ненадання платником податків копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних".

При цьому суд зазначає, що оскаржуване рішення містить обов`язок податкового органу підкреслити документи, яких не вистачає, проте, у спірному рішенні не підкреслено жодного документу, який необхідно надати позивачу.

У графі "додаткова інформація" зазначено: не прослідковується ланцюг придбання.

Відтак, оскаржувані рішення не містять інформації за встановленою формою, які документи не подані позивачем, що позбавило його можливості реєстрації податкових накладних, а також інформації про те, які документи з поданих позивачем повідомленнями №4 та №5 від 15.01.2021 року не враховані відповідачем та підстав такого неврахування.

Суд також зауважує, що зі змісту квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної видно, що контролюючий орган вказав на те, що платник податку відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій та надіслана позивачу квитанція містить вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому відповідачем-1 у квитанції не зазначено конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН.

Відтак, ненадання документів не може бути підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, оскільки вони не витребовувались податковим органом.

Отже, позиція відповідача щодо ненадання платником податку копій документів, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а у спірному рішенні не наведено обґрунтувань причин відмови у реєстрації податкової накладної, складеної позивачем.

При цьому невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.

На підставі викладеного судом встановлено протиправність рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень "суб`єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Оскільки відповідач у спірному рішенні зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення… Прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних є необґрунтованими, протиправними та підлягають скасуванню.

Також суд звертає увагу, що відповідно до вимог п. п. 201.1, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов`язків платника податку.

Водночас наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в ЄРПН є іншим.

Суд вважає, що у цьому випадку задоволення позовної вимоги щодо зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні від 09.06.2020 №40 та №41 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання, є належним способом відновлення порушених прав позивача і дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Так, реєстрацію в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо зупинено, віднесено до повноважень ДПС України.

Як встановлено судом, і не спростовано відповідачами, надані позивачем документи складені з дотриманням вимог законодавства і є достатніми для реєстрації спірної податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставин, що унеможливлювали б реєстрацію такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, судом не встановлено.

Відповідно до ч. 3 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд робить висновок про необхідність зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкову накладну № 4 від 03.08.2020 року, складену позивачем, у Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх фактичного подання.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд робить висновок про задоволення позовної заяви.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, сплачений позивачем судовий збір у сумі 4540 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України у рівних частинах.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІК-СЕРВІС» (вул. Соборна, 3А, м. Кам`янське, Дніпропетровська область, 51925, код ЄДРПОУ 39753876) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м.Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 44118658) та Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 18.01.2021 року №2323886/39753876, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 09.06.2020 №40.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 09.06.2020 року №40 днем її надіслання 17.12.2020 року.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 27.01.2021 року №2347273/39753876, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 09.06.2020 №41.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 09.06.2020 року №41 днем її надіслання 17.12.2020 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІК-СЕРВІС» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн. 00 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНІК-СЕРВІС» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Врона