Рішення № 98264917, 05.07.2021, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.07.2021
Номер справи
909/552/21
Номер документу
98264917
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.07.2021 м. Івано-ФранківськСправа № 909/552/21

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М. А.,

секретар судового засідання Феденько Н. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу

за позовом: Керівника Окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави

в особі Державної служби України з безпеки на транспорті

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро"

про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні, в сумі 5 859,82 грн

за участю:

від позивача: Крайник О.В.,

ВСТАНОВИВ:

до суду подано позов Керівником Окружної прокуратури міста Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні, в сумі 5 859,82 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач здійснив перевезення вантажу з перевищенням допустимих габаритно-вагових параметрів, як наслідок йому нараховано відповідну плату за такий проїзд, що підлягає стягненню до державного бюджету. Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач вказує на ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Ухвалою суду від 14.06.2021 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду, відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та розгляд справи по суті призначити на 05.07.2021.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги викладені у позовній заяві підтримала в повному обсязі та просила суд позов задоволити.

Прокурор та представник відповідач в судове засідання не з`явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення - ухвалу суду від 14.06.2021 отримано прокуратурою та відповідачем 22.06.2021.

Правом участі у судовому засіданні ані прокурор, ані відповідач не скористалися.

Відзиву на позов відповідачем не подано, жодних заяв чи клопотань від відповідача до суду не надходило.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 ГПК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічні норми містяться в ч. 9 ст. 165 ГПК України.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, оцінивши докази у відповідності до ст. 86 ГПК України, суд встановив таке:

відповідно до направлення на рейдову перевірку від 25.03.2019 № 004649, виданого Управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області, головними спеціалістами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області та старшим державним інспектором управління Укртрансбезпеки у Житомирській області проводився габаритно-ваговий контроль транспортних засобів АД М06 Київ-Чоп км 86, в ході якого проведене контрольне зважування автомобіля МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа BODEX, реєстраційний номер НОМЕР_2 . Суб`єктом щодо якого здійснювалась перевірка було ТОВ "Європа Транс Агро" (вул. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ).

Згідно товарно-транспортної накладної № 777 від 30.03.2019 вбачається, що ТОВ "Європа Транс Агро" здійснювало перевезення вантажу - Кукурудзи 3 клас 2018, вантажовідправник – ТОВ «Зернопром Агро», вантажоодержувач – ТОВ «Київський комбікормовий завод», пункт навантаження – Житомирська обл., с. Оліївка, вул. Звягельська, 19-А, пункт розвантаження – м. Київ, Броварський проспект, буд. 99, ТОВ «Птахофабрика Київагро».

За результатами зважування вказаного автомобіля встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, в якому нормативно допустима вага навантаження на строєні осі становить 40 т, тоді як фактична 52,76 т, що підтверджується довідкою від 30.03.2019 №137821 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.

Вказане порушення зафіксовано в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 30.03.2019 № 137821, додатком до якого є розрахунок від 30.03.2019 №137821 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Згідно розрахунку від 30.03.2019 №137821 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, нараховано плату за проїзд в розмірі 191,7 євро, що відповідно до курсу НБУ складає 5 859,82 грн.

Як вбачається з матеріалів справи заборгованість в сумі 5 859,82 грн від відповідача до Державного бюджету України не поступала, інформації щодо скасування розрахунку плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування до Управління Уктрансбезпеки у Житомирській області не надходила, самостійно Державна служба України з безпеки на транспорті з позовом про стягнення плати за проїзд не зверталася, у зв`язку з чим Керівник окружної прокуратури звернувся за захистом порушеного інтересу держави до суду.

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з огляду на таке:

частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до приписів ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.

Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об`єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю). Згідно з підпунктом 3 пункту 2 Порядку габаритно-вагового контролю, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки. У відповідності до підпункту 4 пункту 2 Порядку габаритно-вагового контролю, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

З приводу розміру плати за проїзд, слід вказати, що пунктом 28 Порядку габаритно-вагового контролю, яким визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Згідно п. 30 Порядку габаритно-вагового контролю плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

Пунктом 3 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Слід зазначити, що матеріалами справи підтверджено факт здійснення Управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області габаритно-вагового контролю транспортного засобу автомобіля МАN, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа BODEX, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать ТОВ "Європа Транс Агро".

Матеріалами справи також підтверджено, що за результатами здійснення вказаної перевірки встановлено факт перевищення транспортним засобом нормативних габаритних та вагових параметрів, без відповідного дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами загального користування, а також здійснено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд в розмірі 191,7 євро, що відповідно до курсу НБУ євро/гривня (1 євро/30,567665 грн) станом на 30.03.2019 складало 5 859,82 грн.

Відповідно до пункту 26 Порядку габаритно-вагового контролю, кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю передбачено, що перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Як вбачається з матеріалів справи управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області 01.04.2019 надсилалось повідомлення до ТОВ "Європа Транс Агро" про необхідність здійснення оплати за проїзд великоваговим та (або) великогабаритним транспортним засобом в сумі 191,7 євро. Крім того, 06.07.2020 управлінням Укртрансбезпеки у Житомирській області надіслано повідомлення про заборгованість.

Однак, ТОВ "Європа Транс Агро", у визначений пунктом 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю строк, плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплачено.

З огляду на те, що відповідач, всупереч вищенаведених вимог чинного законодавства, плату за проїзд великоваговими транспортними засобами в сумі 5 859,82 грн не сплатив і вона набула статусу заборгованості перед Державним бюджетом України, суд вважає позов обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.

У зв`язку із задоволенням позову, судовий збір у справі покладається на відповідача, на підставі статті 129 ГПК України.

Керуючись статтями 86, 129, 165, 178, 202, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

позов задоволити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) на користь Державного бюджету України (одержувач: ГУК у Житомирській області, ТГ м. Житомир / 22160100, код 37976485, Казначейство України рахунок №UA 858999980313171216000006797) плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 5 859 (п`ять тисяч вісімсот п`ятдесят дев`ять) грн 82 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018; ідентифікаційний код 41101091) на користь Івано-Франківської обласної прокуратури (вул. Грюнвальдська, 11 м. Івано-Франківськ 7601, код 03530483) 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн 00 к. судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 13.07.2021.

Суддя М. А. Шіляк