Постанова № 9824280, 27.05.2010, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.05.2010
Номер справи
2а-47772/09/1670
Номер документу
9824280
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2010 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-47772/09/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Шевякова І.С.,

при секретарі Мушук В.В.,

за участю:

представника позивача - Карасенко О.О., Кукса В.Л.,

представника відповідача - Щербаченко М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Закритого акціонерного товариства "Райз-Максимко"до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської областіпро визнання нечинним та скасування вимоги про сплату боргу, -

В С Т А Н О В И В:

12 листопада 2009 року позивач Закрите акціонерне товариство "Райз-Максимко"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської областіпро визнання нечинним та скасування вимоги про сплату боргу та рішення № 94 та № 95 від 12 серпня 2009 року про застосування фінансових санкцій.

В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, що з 17.07.2009 року по 06.08.2009 року відповідач провів планову перевірку Буринської філії ЗАТ "Райз-Максимко" з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів до органів Пенсійного фонду за період з 08.02.2008 року по 01.07.2009 року. За результатами перевірки був складений акт перевірки № 31 від 06.08.2009 року. На підставі вказаного акту була прийнята вимога про сплату боргу в сумі 692077,98 грн. від 12.08.2009 року № Ю-123, та відповідно рішення № 94 і № 95 від 12.08.2009 року про застосування фінансових санкцій на 54884,53 грн. та 164670,97 грн. які, як зазначає позивач, є необґрунтованими, прийнятими без правових підстав і суперечать чинному законодавству. Оскільки Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" зареєстрована без права юридичної особи, при цьому все майно та грошові кошти належать головному підприємству, розрахунок по заробітній платі проводиться юридичною особою через філію, як і діяльність філії ведеться від імені головного підприємства. Буринська філія входить до складу ЗАТ "Райз-Максимко", яке є платником фіксованого сільськогосподарського податку як підприємство включаючи структурні підрозділи. Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" не може обліковуватися в органах податкової служби, як окремий платник на загальних підставах, та користується пільгами юридичної особи щодо сплати фіксованого сільськогосподарського податку.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, податкову вимогу та рішення рішення вважає законним та обґрунтованим, та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те що Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" відповідно до статей 14, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є страхувальником, платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Буринському районі Сумської області за № 1802081614. За результатами планової перевірки Буринської філії ЗАТ "Райз-Максимко" донараховано страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на суму 692077,98 грн. На підставі вказаного акту перевірки Буринській філії ЗАТ "Райз-Максимко" надіслано вимогу про сплату боргу. Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" як страхувальник зобов'язана нараховувати, обчислювати і сплачувати страхові внески в установлені строки та в повному обсязі. Право застосовувати знижену ставку для обчислення внесків а загальнообов'язкове державне пенсійне страхування виникає за наявності статусу страхувальника та статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку. Оскільки філія не є платником фіксованого сільськогосподарського податку, то вона не мала права застосовувати пільгову ставку сплати страхових внесків.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, встановив наступне.

Позивач, Закрите акціонерне товариство "Райз-Максимко" (ідентифікаційний код 30382533) зареєстроване юридичною особою 26.05.1999 року Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією, та має ряд філій, в тому числі і Буринську філію ЗАТ "Райз-Максимко" (ідентифікаційний код 35643599).

Відповідно до довідки з з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" за своїм правовим статусом є філією без права юридичної особи.

З 17.07.2009 року по 06.08.2009 року працівниками Управління Пенсійного фонду України в Буринському районі Полтавської області була проведена планова перевірка Буринської ЗАТ "Райз-Максимко" з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів до органів Пенсійного фонду за період з 08.02.2008 року по 01.07.2009 року.

За результатами перевірки був складений акт № 31 від 06.08.2009 року, в якому встановлено порушення п. 4, п. 11 ч.2 ст. 17, п.5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", п. 4 ст. 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" п.1.4, п. 1.5 розд.1 "Порядку формування та подання органам Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування". Внаслідок чого Буринській філії ЗАТ "Райз-Максимко" донараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2008 рік в сумі 559780,73 грн. та за 2009 рік 132281,20 грн.

На підставі вказаного акта були прийняті вимога № Ю-123 від 12.08.2009 року про сплату боргу в сумі 692077,98 грн. та рішення № 94 від 12.08.2009 року про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України в сумі 54884,53 грн., № 95 від 12.08.2009 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в сумі 164670,97 грн.

Згідно статей 14, 15 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно із статтею 2 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" № 320-ХГУ від 17.12.1998року, особи можуть бути зареєстровані як платники фіксованого сільськогосподарського податку, якщо такі особи є сільськогосподарськими підприємствами різних організаційно - правових форм, передбачених законами України, селянські та інші господарства, які займаються виробництвом (вирощуванням), переробкою та збутом сільськогосподарської продукції, а також рибницькі, рибальські та риболовецькі господарства, які займаються розведенням, вирощуванням та виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах), у яких сума, одержана від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий рік) перевищує 75 відсотків загальної суми валового доходу. Якщо особа створюється шляхом злиття, приєднання, поділу (виділу), перетворення або виділу згідно з відповідними нормами Цивільного кодексу України, то норма щодо дотримання не менш як 75 відсотків загальної суми валового доходу від реалізації (поставки) сільськогосподарської продукції (супутніх послуг) протягом останнього податкового періоду поширюється на: усіх осіб солідарно, які зливаються або приєднуються; кожну окрему особу, створену шляхом поділу або виділу: особу, створену шляхом перетворення.

Для отримання реєстрації, як платника фіксованого сільськогосподарського податку особа має подати відповідному податковому органу документи за переліком, який встановлюється за процедурою, визначеною законом для подання, податкової звітності.

ЗАТ "Райз-Максимко" на 2008 та 2009 роки мав статус платника фіксованого сільськогосподарського податку, що підтверджується листами Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва, наявних в матеріалах справи.

Відповідно до Положення про Буринську філію ЗАТ "Райз-Максимко", затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів ЗАТ "Райз-Максимко" Протокол № 6 від 27.02.2009 року, філію створено в якості територіального відокремленого структурного підрозділу товариства. Філія не є юридичною особою, діє від імені товариства, свої відносини з юридичними та фізичними особами будує на договірних засадах. Філія зареєстрована платником збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із пунктом 5 Положення про порядок справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.1999 року № 658, сільськогосподарські підприємства для набуття і підтвердження статусу платників податку самостійно обчислюють суму такого податку за формою встановленою Державною податковою адміністрацією та до 1 лютого почтового року подають: загальний розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з якої справляється податок, до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням: звітний розрахунок фіксованого сільськогосподарського податку окремо за кожною земельною ділянкою до органу державної податкової служби за місцем розташування такої земельної ділянки; розрахунок питомої ваги доходу від реалізації сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки в загальній сумі валового доходу підприємства за попередній звітний (податковий) рік до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок за формою встановленою Мінагрополітики разом з Державною податковою адміністрацією; витяг з державного земельного кадастру про склад земель сільськогосподарських угідь та їх грошову оцінку до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок.

Позивачем не дотримані вимоги щодо реєстрації права на застосування фіксованого сільськогосподарського податку щодо всієї площі земельних ділянок, зокрема щодо земельних ділянок в Буринському районі Сумської області, де розташована та діє Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко".

Згідно із пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхові внески сплачуються на умовах, та в порядку, передбаченому цим Законом та у розмірах передбачених Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абзацу 7 пункту 1 статті 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для платників фіксованого сільськогосподарського податку збір на обов'язкове пенсійне страхування визначається окремо за спеціальною ставкою від об'єкта оподаткування.

Отже, право застосовувати знижену ставку для обчислення внесків виникає за наявності одночасно двох умов: статусу страхувальника та статусу платника фіксованого сільськогосподарського податку.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 14 ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" зареєстрована як платник страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування в УПФ України в Буринському районі сумської області за № 1802081614.

Буринська філія ЗАТ "Райз-Максимко" є страхувальником щодо застрахованих осіб, працю яких остання використовує, проте, не має права застосовувати статус платника фіксованого сільськогосподарського податку щодо своєї діяльності на земельних ділянках в Буринському районі Сумської області, а тому не мала передбаченого законом права застосовувати у 2008 році спеціальну ставку страхових внесків 19,92%, у 2009 році 26,56% та повинна була обчислювати страхові внески на загальних підставах - 33,2%.

Відповідно до пунктів 5 та 7 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - штраф у розмірі 50 відсотків сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.

Таким чином, відповідачем було правомірно донараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а вимога про сплату боргу в сумі 692077,98 грн. та рішення № 94 від 12.08.2009 року про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України в сумі 54884,53 грн., № 95 від 12.08.2009 року про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків в сумі 164670,97 грн. винесені в межах компетенції відповідача та згідно вимог законодавства.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач довів суду правомірність донарахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пред'явлення вимоги про сплату боргу, прийняття рішень про застосування фінансових санкцій та відсутність з його боку порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а тому суд вважає, що позовні вимоги безпідставні, необгрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана у 20-денний строк після подачі заяви про апеляційне оскарження в порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 01 червня 2010 року.

СуддяІ.С. Шевяков