
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/5909/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представника відповідача Зазимко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та просить:
1. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області № 974260188871 від 19.04.2021 щодо зміни (зменшення) мені, ОСОБА_1 , при перерахунку процентного розміру пенсії за вислугу років з 80% до 60% від місячної заробітної плати та обмеження пенсії максимальним розміром.
2. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати з урахуванням підвищень за відповідною (прирівняною) прокурорською посадою, відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, без обмеження максимального розміру пенсії, починаючи з 01.01.2021 р. на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, від 05.04.2021 № 21-29, починаючи з 01.01.2021 з виплатою різниці між перерахованою сумою пенсії та фактично отриманою за період з 01.01.2021 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії за його заявою про перерахунок пенсії від 14.04.2021 є незаконними та такими, що грубо порушують його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, гарантовані Конституцією України та Законами України.
Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До суду від позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В органах прокуратури України позивач працював на посадах слідчого безперервно в 01.07.2000 по 27.02.2014.
З 22.12.2010 ОСОБА_1 , Управлінням Пенсійного фонду України в Слов`яносербському районі Луганської області, призначено пенсію за вислугою років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 13.10.2010 № 1789-Х11.
На час звернення за призначенням пенсії позивач мав понад 25 років загального стажу роботи, у тому числі понад 20 років стажу, що надає право на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з яких понад 15 років слідчим, у тому числі 10 років 6 міс. - слідчим прокуратури.
Після звернення за призначенням пенсії позивач з роботи не звільнився та продовжував працювати в органах прокуратури (в прокуратурі Слов`яносербського району Луганської області на посаді старшого слідчого, в прокуратурі м. Чернігова та в прокуратурі Чернігівської області на посадах слідчого в особливо важливих справах).
З органів прокуратури звільнився 27.02.2014 за власним бажанням у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років відповідно ч. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», у зв`язку з чим 03.03.2014 звернувся до Управляння Пенсійного фонду України у Слов`яносербському районі Луганської області, де на той час перебував на обліку, з заявою про перерахунок пенсії у зв`язку зі звільненням з роботи відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 13.10.2010 № 1789-Х11, чинного на момент призначення йому пенсії.
З цього часу у такому ж розмірі, тобто 80 % середнього заробітку, пенсія позивача неодноразово перераховувалася. Останній раз в 2016 році за рішенням Деснянсього районного суду м. Чернігова, у рішенні якого зазначено, що перерахунок пенсії потрібно здійснити у розмірі 80 відсотків від розміру місячної заробітної плати прирівняної посади, відповідно довідки прокуратури, без обмеження її максімального розміру.
14.04.2021 позивач завернувся до Чернігівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідку Чернігівської обласної прокуратури № 21-29 від 05.04.2021 про розмір заробітної плати за нормами, чинними станом на 01.01.2021 за прирівняною посадою старшого слідчого в особливо важливих справах прокуратури області.
За наслідками розгляду цієї заяви про перерахунок пенсії від 14.04.2021 відповідачем, протоколом № 974260188871 від 19.04.2021, прийнято рішення про перерахунок пенсії, але при цьому зменшено визначений при призначенні пенсії відсоток від заробітку з 80 % на 60 % та обмежено пенсію граничним розміром.
Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частин 1, 2. 3 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурори та слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Згідно ч.ч. 12, 17 вказаної вище норми Закону перерахунок пенсії проводиться виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, і у відсотках, які застосовувалися на момент призначення пенсії.
Статтею 3 Конституції України закріплене визнання найвищою соціальною цінністю в України людини, її життя і здоров`я, честі і гідності, недоторканності і безпеки. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність і головний обов`язок держави забезпечувати права і свободи громадянина.
Право на соціальний захист віднесено до основоположних прав і свобод. Це право, відповідно до частини 2 статті 46 Конституції України, гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел, і забезпечується частиною 2 статті 22 Конституції України, відповідно до якої конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту.
Статтею 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом.
Умови пенсійного забезпечення відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників до 15.07.2015 визначалися Законом України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11.
Відповідно до частини 13 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11 обчислення (перерахунок) пенсії провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з частиною 18 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11 призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Пенсію за вислугу років призначено позивачу відповідно до ст. 50-1Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11(у редакції, що діяла на час призначення пенсії) з 22.12.2010 у розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.
Отже, станом на дату призначення йому пенсії, положення статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11 передбачили її виплату, а також можливість її перерахунку, зокрема, у зв`язку зі збільшенням розміру заробітку за відповідною посадою, з якої він вийшов на пенсію.
Можливість перегляду при перерахунку визначеного при призначенні пенсії відсотка від заробітка у бік його з меншення та обмеження пенсії граничним розміром законодавством, що діяло на час призначення мені пенсії, не передбачалось.
01.04.2015 набрав чинності Закон № 213-VIII від 02.03.2015 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” (крім, зокрема, положень пункту 15 розділу 1 цього Закону, що стосується внесення змін до ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII, які набрали чинності з 25.04.2015 року) і частину 15 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11 замінено чотирма частинами в новій редакції (п`ятнадцятою-вісімнадцятою).
Зокрема, частина 15 ( у новій редакції цієї статті) серед іншого передбачала, що максимальний розмір пенсії ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Щодо умов і порядку перерахунку такої пенсії встановлено, що з 01.01.2015 частину 18 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11 викладено в новій редакції (у відповідності до Закону України від 28.12.2014 року № 76-VII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України”), відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Поряд з цим, з 15.07.2015 набрав чинності Закон України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII ( за винятком окремих його положень), який також містить положення щодо пенсійного забезпечення працівників прокуратури (стаття 86).
Відповідно до підпункту 1 пункту 3 розділу XII Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII втратив чинність Закон України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11, крім частин 3,4,6 та 11 ст. 50-1.
Норми щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 № 1789-Х11, містились у частинах 13,18 статті 50-1 цього Закону, отже з набранням чинності Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII ці положення статті 50-1 втратили чинність.
Згідно з частиною 13 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII, пенсії за вислугу років призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
За частиною 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII (у редакції Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України”) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 16 прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
Однак, Кабінетом Міністрів України такого порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури затверджено не було.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Київ від 26.09.2018 у справі № 826/15466/16 за позовом до Кабінету Міністрів України, Прем`єр-міністра України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, яке набрало законної сили на підставі постанови Шостого адміністративного суду від 16.01.2019, бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо невиконання пункту 16 Прикінцевих положень Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” визнана протиправною.
Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ) 2019 положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є не конституційним).
При цьому, відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії відповідач виходив з того, що після прийняття рішення Коституційним Судом України постанови чи інші нормативні акти про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури не видавались. Тобто вважає, що у чинному пенсійному законодавстві відсутні правові норми щодо проведення перерахунку пенсій слідчим прокуратури та прокурорам.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Аналогічна за змістом норма міститься у статті 91 Закону України від 13.07.2017 № 2136-VIII “Про Конституційний Суд України” За змістом частини 1 статті 97 Закону України “Про Конституційний Суд України” суд у рішенні, висновку може встановити порядок і строки їх виконання.
Так, Конституційний Суд України у пункті 3 резолютивної частини Рішення № 7 р (II) 2019 встановив такий порядок його виконання:
-частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
-частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: “20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення, пенсію, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з підвищенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
Отже, Закон України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 № 1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України та не передбачає можливості зменшення при перерахунку пенсії раніше визначеного при призначенні пенсії відсотка від заробітку не працюючим пенсіонерам.
Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій прокуратури, є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Щодо обмеження розміру пенсії до десяти прожиткових мінімумів, суд зазначає наступне.
Оскільки питання щодо обмеження розміру пенсії до десяти прожиткових мінімумів, визначено законодавчо. Та приймаючи до уваги, що ця норма не визнана не конституційною.
У задоволенні позову, в цій частині необхідно відмовити.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає частковому задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл між сторонами судових витрат, суд, керуючись положеннями статті 139 КАС України, враховуючи часткове задоволення позову, вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь позивача судовий збір у сумі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул.П`ятницька, 83-А, м.Чернігів,14005) про визнання протиправними рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області № 974260188871 від 19.04.2021 щодо зміни (зменшення) ОСОБА_1 , при перерахунку процентного розміру пенсії за вислугу років з 80% до 60% від місячної заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати з урахуванням підвищень за відповідною (прирівняною) прокурорською посадою, відповідно до вимог частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, починаючи з 01.01.2021 на підставі довідки Чернігівської обласної прокуратури про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, від 05.04.2021 № 21-29, починаючи з 01.01.2021 з виплатою різниці між перерахованою сумою пенсії та фактично отриманою за період з 01.01.2021.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 12 липня 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот