< Список >
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
07 червня 2010 року Справа № 2а-1315/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МогиланС.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні об 11-25 год. адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки плюс»
до відповідача: Державної податкової інспекції у м. Кіровограді
про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у відповідній частині,
за участю:
секретаря судового засідання Канюки І.І.,
представників:
позивача Іванової І.А.,
відповідача Івашкіна О.В.,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліки плюс»звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у м. Кіровограді про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000592320 від 15.02.2010 р., винесене ДПІ у м.Кіровограді, яким відносно позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 5385,30 грн., в частині 5300,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення винесене за наслідками проведеної 01 лютого 2010 року перевірки господарської одиниці аптечного пункту №11, розташованого вул. Жадова, 27 в м. Кіровограді, що належить ТОВ «Ліки плюс», оформленої актом перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 01.02.2010 р.
В своєму позові позивач вказує, що посвідчення на проведення перевірки оформлене з порушенням, оскільки в ньому йдеться про проведення планової перевірки ТОВ «Ліки плюс»з питань дотримання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», проте відповідно до абз. 16 ст. 11№ Закону України «Про державну податкову службу в Україні»перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»вважаються позаплановими, окрім того в направленні не вказаний конкретний структурний підрозділ ТОВ «Ліки плюс»- аптечний кіоск №11, відсутня інформація щодо підстав такої перевірки; відсутній наказ керівника податкового органу на позапланову перевірку.
Також позивач зазначив, що щоб визначити вартість необлікованих товарних запасів за цінами реалізації, потрібно було провести інвентаризацію товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, документів аптечного кіоску №11, що зроблено не було, а тому позивачеві невідомо звідки взялася сума 2650,15 грн.
Позивач вказує, що йому невідомо, вимоги якого саме нормативно-правового акту, який встановлює облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації ним порушено.
Відповідачем до суду подано письмове заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов не визнається у повному обсязі, оскільки, на думку відповідача, перевірка була проведена з дотриманням вимог законодавства, а штрафні санкції застосовані в межах встановлених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»правомірно.
В судове засідання зявився представник позивача, який позов підтримав у повному обсязі та просив суд його задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві. Представник відповідача позов не визнав, оскільки вважає, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене на підставі виявлених під час перевірки порушень.
Відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 07.06.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови, виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 11.06.2010 р., про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
01 лютого 2010 року посадовими особами ДПА у Кіровоградській області та о 15:29 год. на підставі направлення №0059 від 27.01.2010 р. (а.с.12, 63) проведено перевірку за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці аптечного пункту №11, розташованого вул. Жадова, 27 в м. Кіровограді, що належить ТОВ «Ліки плюс»(позивачу). За результатами перевірки складено акт від 01.02.2010 р. (а.с.9-10, 53-54), висновками якого, зокрема, є порушення позивачем п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»а саме:
- реалізація товарних запасів, які не обліковані в установленому законодавством порядку, а саме товарно-матеріальні звіти на господарській одиниці відсутні. Загальна вартість необлікованих товарних запасів за цінами реалізації складає 2650,15 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем відносно ТОВ «Ліки плюс»винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000592320 від 15.02.2010 р. (а.с.8), яке оскаржується позивачем в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5300,00 грн. за порушення п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до ст.20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до субєктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»облік товарних запасів фізичною особою субєктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для субєктів малого підприємництва. Обовязок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із частиною 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»від 16.07.1999 р. №996-ХIV бухгалтерський облік є обовязковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Статтею 2 зазначеного Закону визначено, що цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних субєктів господарської діяльності (далі підприємства), які зобовязані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність згідно з законодавством.
У відповідності до п. 1 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 року №246 це Положення (стандарт) визначає методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про запаси і розкриття її у фінансовій звітності.
Згідно п. 4 Положення (стандарту) запаси активи, які:
- утримуються для подальшого продажу за умов звичайної господарської діяльності;
- перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;
- утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством.
Пунктом 6 Положення (стандарту) визначено, що Для цілей бухгалтерського обліку запаси включають:
- сировину, основні й допоміжні матеріали, комплектуючі вироби та інші матеріальні цінності, що призначені для виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, обслуговування виробництва й адміністративних потреб;
- незавершене виробництво у вигляді не закінчених обробкою і складанням деталей, вузлів, виробів та незакінчених технологічних процесів. Незавершене виробництво на підприємствах, що виконують роботи та надають послуги, складається з витрат на виконання незакінчених робіт (послуг), щодо яких підприємством ще не визнано доходу;
- готову продукцію, що виготовлена на підприємстві, призначена для продажу і відповідає технічним та якісним характеристикам, передбаченим договором або іншим нормативно-правовим актом;
- товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу;
- малоцінні та швидкозношувані предмети, що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року;
- поточні біологічні активи, якщо вони оцінюються за цим Положенням (стандартом), а також сільськогосподарська продукція і продукція лісового господарства після її первісного визнання.
Згідно пункту 1.3 глави 1 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 10.01.2007 року №2, для цілей бухгалтерського обліку запаси включають, зокрема: товари у вигляді матеріальних цінностей, що придбані (отримані) та утримуються підприємством з метою подальшого продажу.
Статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Пунктами 3.1, 3.6 глави 3 Методичних рекомендацій передбачено, що надходження запасів на підприємство оформлюється відповідними документами, типові форми яких затверджуються Державним комітетом статистики України та іншими центральними органами виконавчої влади.
До матеріалів справи позивачем додані копії первинних документів видаткових накладних (а.с.30), товарного звіту (а.с.13), фіскальних чеків (а.с.32-38), квитанцій до прибуткового касового ордеру (а.с.39-43) відповідно до яких здійснюється облік товарів ТОВ «Ліки плюс».
В судовому засіданні допитана в якості свідка фармацевт аптечного пункту №11 ОСОБА_3 пояснила, що перше число кожного місяця є звітним днем аптечного пункту за попередній місяць перед підприємством, а тому на момент перевірки товарні звіти, видаткові накладні, чеки та квитанції повезли до головного офісу ТОВ «Ліки плюс»для звітності.
Коли зясована була необхідність надання документів на перевірку, їх відразу привезли до аптечного пункту №11, але податкова не взяла їх до уваги мотивуючи це тим, що на той час вже було складено акт.
Також свідок пояснила, що пояснювальну записку від 01.02.2010 р. вона написала тоді, коли документи були на підприємстві.
Судом встановлено, що стосовно даних про фактичні залишки запасів посадовими особами Державної податкової адміністрації у Кіровоградській області складено відомість, де початковою датою обліку залишку товарів було встановлено 01.02.2010 р. (а.с.58-60).
В судовому засіданні представник відповідача не зміг пояснити з яких даних обраховані перевіряючими залишки товарів, зазначені у відомості (а.с.58-60).
Матеріали справи містять копію Книги обліку розрахункових операцій №1123004908/11 (а.с.77-96), яка зареєстрована у встановленому порядку ДПІ у м. Кіровограді (а.с.77) та зі змісту якої вбачається, що вона містить підклеєні в хронологічному порядку фіскальні звітні чеки та розділ «Облік руху готівки та сум розрахунків», що складається з наступних граф:
1. Дата;
2. Номер фіскального звітного чеку;
Сума готівки:
3.Службове внесення»;
4.«Службова видача»;
Сума розрахунків:
5. Загальна;
6. За ставкою ПДВ 20%;
- скидка 5%;
7. Сума ПДВ;
8 Видано при поверненні товару.
Суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено наявності відповідного нормативно-правового акту, положення якого б регламентували порядок обліку товарів за місцем реалізації, а тому, з огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення №0000592320 від 15.02.2010 р. в частині застосування штрафних санкцій в сумі 5300,00 грн. грн. підлягає скасуванню.
У відповідності до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов задоволено в повному обсязі, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому з Державного бюджету України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 86, 94, 159 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000592320 від 15.02.2010 р., винесене Державною податковою інспекцією у м.Кіровограді відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Ліки плюс»в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5300,30 грн.
Присудити Товариству з обмеженою відповідальністю «Ліки плюс», код ЄДРПОУ 23680061 (25006, м.Кіровоград, пров. Преображенська, 4, кім. 65) з Державного бюджету України (рахунок №31118095600002, УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, ідентифікаційний код 24145329) судовий збір в сумі 3,40 грн.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Дата виготовлення повного тексту постанови 11 червня 2010 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного судуС.В. Могилан