Ухвала суду № 98239321, 09.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
160/2305/19
Номер документу
98239321
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

09 липня 2021 року Справа №1546вр-21/160/2305/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Конєвої С.О.

при секретарі судового засідання Зіненко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі заяву Головного управління ДПС, як відокремленого підрозділу ДПС України у Дніпропетровській області про заміну сторони по справі та заміну боржника у виконавчому листі у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Енергопростір” до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0031671402, №0031681402 від 13.11.2018р., -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2019р. у справі №160/2305/19 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Енергопростір” було задоволено повністю та, зокрема, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 19210,00 грн. (а.с. 9-18 том 9).

23.01.2021р. за заявою стягувача Дніпропетровським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист на виконання вищевказаного рішення суду, зокрема, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь позивача судового збору у сумі 19210,00грн. (а.с. 41 том 9).

05.07.2021р. ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду замінено відповідача у справі №160/2305/19 та замінено сторону у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі №160/2305/19 від 23.01.2021р. з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) (а.с. 80-81 том 9).

30.06.2021р. заявник (Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України) звернувся із заявою, у якій просить замінити відповідача (боржника) у справі №160/2305/19 з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) як юридичну особу публічного права; замінити відповідача (боржника) у справі №160/2305/19 з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) як юридичної особи публічного права на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) як відокремлений територіальний підрозділ на правах філії; замінити сторону відповідача (боржника) у виконавчому листі у справі №160/2305/19, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом, а саме: з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) як відокремлений територіальний підрозділ на правах філії посилаючись на те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 “Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України” утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши ДФС шляхом поділу. Абзацом 4 пункту 2 постанови № 1200 встановлено, що ДПС та Держмитслужба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої ДФС у відповідних сферах діяльності. Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №537 “Про утворення територіальних органів Державної податкової служби” реорганізовано Головне управління ДФС у Дніпропетровській області шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 “Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією aбо ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади”, розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 року №682-р “Питання Державної податкової служби”, наказу Державної податкової служби України від 28.08.2019 року №36 “Про початок діяльності Державної податкової служби України”, наказу Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області від 03.09.2019 року №17 “Про початок діяльності Головного управління ДПС у Дніпропетровській області”, листа Державної податкової служби України від 28.08.2019 №536/7/99-00-01-01-02, Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, затверджене наказом Державної податкової служби України від 12.07.2019 року №17; Головне управління ДПС у Дніпропетровській області розпочало виконання покладених на нього Положенням про ГУ ДПС у Дніпропетровській області функцій і повноважень Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області, що припиняється. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» за №893 від 30.09.2020 ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби згідно визначеного Кабінетом Міністрів переліку. До переліку ліквідованих територіальних органів Державної податкової служби входить і Головне управління ДПС у Дніпропетровській області. На базі ліквідованого Головного управління ДПС у Дніпропетровській області утворено територіальний орган на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, яке створено 30.09.2020, про що міститься відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за №1000741030008085321.Відповідно до п. 7 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №227 від 06.03.2019, Державна податкова служба здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. Державна податкова служба та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення). Згідної з п.1 Положення про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, затвердженого наказом Державної податкової служби України №643 від 12.11.2020 (далі -Положення), Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС) є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Дніпропетровської області та ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015). Відповідно до п. 15 Положення, ГУ ДПС утворюється без статусу юридичної особи та є органом державної влади, має окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України, є розпорядником бюджетних коштів. Отже, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений структурний підрозділ є правонаступником Головного управління ДПС у Дніпропетровській області. Приписи адміністративного судочинства не пов`язують процесуальне правонаступництво з обов`язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов`язують заміну сторони з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно - правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після внесення запису в реєстр про припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України, а тому заявник просить заяву задовольнити на підставі ст.ст. 52, 379 Кодексу адміністративного судочинства України посилаючись на правову позицію Верховного Суду викладеною у постанові від 30.12.2020 року у справі №805/4361/1 7-а (а.с. 58-59 том 9).

Заявник (Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС Укпаїни) в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином 06.07.2021р. та 08.07.2021р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у матеріалах справи (а.с. 83, 84 том 9).

Стягувач в судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином 06.07.2021р. та 08.07.2021р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у матеріалах справи (а.с. 83, 84 том 9).

Боржник (Головне управління ДПС у Дніпропетровській області) в судове засідання свого представника не направило, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлене належним чином 06.07.2021р. та 08.07.2021р., що підтверджується електронним повідомленням та довідкою секретаря судового засідання, наявними у матеріалах справи (а.с. 83, 84 том 9).

Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства Україна неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи наведене, належне повідомлення заявника, стягувача та боржника, про дату, час і місце розгляду заяви, строки розгляду заяви, встановлені ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути заяву без участі представників сторін згідно до вимог ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши надані документи на підтвердження поданої заяви, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви заявника в частині заміни відповідача у справі та боржника у виконавчому листі у справі №160/2305/19, виходячи з наступного.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.07.2019р. у справі №160/2305/19 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельна компанія Енергопростір” було задоволено повністю та, зокрема, стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 19210,00 грн. (а.с. 9-18 том 9).

23.01.2021р. за заявою стягувача Дніпропетровським окружним адміністративним судом було видано виконавчий лист на виконання вищевказаного рішення суду, зокрема, про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на користь позивача судового збору у сумі 19210,00грн. (а.с. 41 том 9).

Ухвалою суду у цій справі було замінено відповідача у справі та боржника у виконавчому листі з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) (а.с. 80-81 том 9).

Статтею 52 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Згідно ч. 1 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Як встановлено судом із наявної у справі постанови Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 року № 893 Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби (далі - Постанова № 893) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби переліком згідно з додатком (а.с. 85-86 том 9).

Згідно додатку до постанови до переліку органів ДПС, що ліквідуються включено, зокрема, і Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (а.с 85 зворот том 9).

Зі змісту п. 2 наведеної Постанови №893 встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів заповненням 30 відсотків вакансій (пункт 2 Постанови № 893) (а.с. 85-86 том 9).

Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи (пункт 3 Постанови № 893)(а.с. 85-86 том 9).

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 року № 529 Про утворення територіальних органів Державної податкової служби (далі - Наказ № 529) утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком зі змісту якого видно, що утворено у тому числі і як територіальний орган ДПС - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (44118658)(а.с. 64-65 том 9).

Наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 року № 643 затверджено положення "Про Головне управління ДПС у Дніпропетровській області" відповідно п. 1 якого, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області є територіальним органом утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Дніпропетровської осбасті та є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ЄДРПОУ 43145015) (а.с. 62-63 том 9).

Отже, з 30.09.2020 року відбулося фактичне (компетенційне) адміністративне правонаступництво, оскільки саме норми адміністративного права врегулювали умови та порядок передання компетенції від ліквідованого територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права до територіального органу ДПС як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України.

Враховуючи викладене, наявні правові підстави для заміни як сторони у справі територіального органу ДПС як юридичної особи публічного права на територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ.

За викладеного, суд вважає, що вищенаведені встановлені судом обставини та аналіз норм чинних нормативно - правових актів свідчать про те, що вони є достатніми підставами для задоволення заяви заявника в частині заміни відповідача з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658) у даній справі у відповідності до вимог ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України.

Також, приймаючи до уваги все вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви заявника в частині заміни боржника у виконавчому листі Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2021р. у справі №160/2305/19 - з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ, 44118658) виходячи з вимог ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України.

У іншій частині заяви щодо заміни відповідача (боржника) у справі №160/2305/19 з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 39394856) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015) як юридичну особу публічного права слід відмовити, оскільки ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.07.2021р. вже здійснено дану заміну, а тому підстави для повторної заміни у адміністративного суду відсутні (а.с. 80-81 том 9).

Керуючись ст.ст. 52, 243, 248, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремленого підрозділу ДПС України про заміну сторони у справі та заміну сторони у виконавчих листах у справі №160/2305/19– задовольнити частково.

Замінити відповідача у справі №160/2305/19 - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015, 49005 м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658).

Замінити сторону у виконавчому листі, виданому Дніпропетровським окружним адміністративним судом по справі №160/2305/19 від 23.01.2021р., а саме: боржника – Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 43145015, 49005 м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17-А) на Головне управління ДПС у Дніпропетровській області, як відокремлений підрозділ ДПС України (49005, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд.17-а, код ЄДРПОУ 44118658).

У задоволенні іншої частини заяви - відмовити.

Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України та у порядку, встановленому п.п.15.1 п.15 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили у строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Конєва