Ухвала суду № 98238902, 02.07.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2021
Номер справи
120/6298/21-а
Номер документу
98238902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Вінниця

02 липня 2021 р. Справа № 120/6298/21-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що у 2020 та у 2021 роках позивачеві як інваліду війни 2 групи разову грошову допомогу до 05 травня виплачено у меншому розмірі, ніж визначено статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції до внесених до неї змін), а тому, на думку заявника, орган соціального захисту населення слід зобов`язати нарахувати та виплатити таку допомогу в належному розмірі.

Ухвалою від 22 червня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд її здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін

Після відкриття провадження у адміністративній справі встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), що є підставою для залишення такої без руху.

Так, відповідно до частини 13 статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Вказана норма кореспондується із частиною 1 статті 123 КАС України, у якій йдеться про те, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.

Водночас, особливості строків звернення до адміністративного суду врегульовані статтею 122 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).

Як свідчить зміст позовної заяви, предметом оскарження визначено дії Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області, зокрема, щодо відмови у перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року.

Водночас, за змістом частини 4 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Подібні за змістом приписи містяться і у постанові Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", якою, зокрема, установлено, що особи, які не отримали грошової допомоги, зокрема ті, що набули згідно із статтями 6, 7, 9, 10 і 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" відповідний статус до 5 травня 2020 р. включно, мають право звернутися за нею до районного органу соціального захисту населення за місцем реєстрації та отримати її до 30 вересня 2020 року.

Тобто, за умови неотримання разової грошової допомоги до 5 травня такі особи мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року.

Такої ж правової позиції притримується і Верховний Суд; зокрема, у постанові від 06 лютого 2018 року у справі №607/7919/17 суд касаційної інстанції вказав, що 30 вересня відповідного року - це встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата оспорюваної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована (якщо така нараховувалась). Як наслідок, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що перебіг строку звернення до суду з позовом слід обраховувати з 30 вересня відповідного року, за який виплачується разова щорічна грошова допомога.

Отже, оскільки позивачем не зазначено про те, коли саме у 2020 році йому виплачено разову грошову допомогу до 5 травня, тому шестимісячний строк звернення позивача до суду із позовом про виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року сплив 30 березня 2021 року (адже в такому випадку такий строк слід обраховувати з 30 вересня 2020 року).

Разом із тим, позовна заява надійшла до Вінницького окружного адміністративного суду 16 червня 2021 року, тобто у строк, що перевищує шість місяців з дня, коли позивачеві стало відомо або коли він повинен був дізнатися про порушення його прав та інтересів.

При цьому, разом із позовною заявою не подано заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду з доказами поважності причин його пропуску.

Відтак, після відкриття провадження у адміністративній справі встановлено, що позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України, що є підставою для залишення такої без руху.

Таким чином, з огляду на приписи частини 13 статті 171 КАС України позовну заяву слід залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків, що містить позовна заява, шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження дій відповідача в частині виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році в меншому розмірі, ніж слід було виплатити.

Керуючись статтями 122, 123, 161, 171, 248 КАС України,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Гайсинської районної державної адміністрації Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.

Дану ухвалу направити позивачеві.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Відповідно до частини 3 статті 293 КАС України заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович