Постанова № 9823787, 01.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2010
Номер справи
2а-6509/10/0570
Номер документу
9823787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 червня 2010 р. справа № 2а-6509/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Шинкарьової І.В.

при секретаріГорюновій Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом

Донецького обласного центру зайнятості в особі інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість

до Відкритого акціонерного товариства «Артемівський завод по обробці кольорових металів» про стягнення суми штрафу в розмірі 105914,29 грн.,

за участю представників:

від позивача: Голобородова О.Ю. за дов.

від відповідача: Низамієва Е.І. за дов.

Толканова О.М. за дов.

ВСТАНОВИВ:

19.03.2010 року позивач, Донецький обласний центр зайнятості в особі інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Артемівський завод по обробці кольорових металів» про стягнення суми штрафу в розмірі 105914,29 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість було проведено перевірку з питання додержання законодавства про зайнятість, в тому числі при вивільненні працівників, за результатами якої складено акт. Актом перевірки встановлено не подання відповідачем звітів про фактичне вивільнення працівників ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 На підставі зазначеного акту інспекцією винесено припис до акту перевірки, яким до відповідача були застосовані штрафні санкції у розмірі річної заробітної плати звільнених працівників на загальну суму 105914,00 грн. Вважає, що відповідачем порушені вимоги пункту 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення».

Просить суд стягнути суму штрафу у розмірі 105914,00 грн. на розрахунковий рахунок 37179305900015, банк ГУДКУ в Донецькій області, код платежу 50040500, МФО 834016, ЄДРПОУ 25103706, одержувач Артемівський міський центр зайнятості.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач надав судові заперечення в яких посилається на те, що адміністративний позов необґрунтований, оскільки по-перше, списки про звільнення осіб направлені своєчасно, та, по-друге, штраф, встановлений статтею 20 Закону України «Про зайнятість населення» є адміністративно-господарською санкцією, та, на думку відповідача, позивачем було пропущено строк, передбачений статтею 250 Господарського кодексу України, для його застосування (арк. справи 113-115).

Просив суд у задоволені позову відмовити.

У судовому засіданні представники відповідача, що діють за довіреністю, позов не визнали з підстав, зазначених у запереченні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про зайнятість населення», для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Державна служба зайнятості складається, зокрема, з обласних центрів зайнятості.

24 червня 1991 року постановою Кабінету Міністрів України № 47 затверджено Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Відповідно до пп. 1.1 п. 1 зазначеного Положення, інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення входить до складу державної служби зайнятості. Інспекція здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями.

Підпунктом 2.1 п. 2 цього Положення передбачено, що інспекція складається, зокрема, з інспекції обласних центрів зайнятості на правах підрозділів відповідних центрів зайнятості.

Відповідно до абзацу 6 підпункту «а» пункту 6 Положення, інспекція відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірку додержання законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями, передусім щодо подання державній службі зайнятості інформації про наявність вільних робочих місць (вакантних посад), про всіх прийнятих працівників, про наступне вивільнення працівників та фактично вивільнених працівників.

Судом встановлено, що 14 та 16 грудня 2009 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість Донецького обласного центру зайнятості проведена перевірка з питання додержання відповідачем законодавства про зайнятість населення, у тому числі при вивільненні працівників.

За результатами перевірки складено відповідний акт від 14, 16 грудня 2009 року, яким встановлено, що Відкритим акціонерним товариством «Артемівський завод по обробці кольорових металів» не направлені списки фактично вивільнених працівників ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9 та ОСОБА_8 до державної служби зайнятості.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення», при вивільненні працівників (у тому числі працюючих пенсіонерів та інвалідів) у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.

У разі неподання або порушення строків подання цих даних стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника. Ці кошти зараховуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і використовуються для фінансування заходів по працевлаштуванню та соціального захисту вивільнюваних працівників.

Відповідно до підпункту «г» пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, інспекції надається право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України "Про зайнятість населення" і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

15 лютого 2010 року голові правління Відкритого акціонерного товариства «Артемівський завод по обробці кольорових металів» надано припис до акту перевірки від 14, 16 грудня 2009 року №202, яким за не направлення списків фактично вивільнених працівників до державної служби зайнятості приписано сплатити штраф у сумі 105914,29 грн. та надати до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Донецького обласного центру зайнятості копію платіжного доручення.

Правовою підставою видачі припису є підпункт «б» пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, відповідно до якого інспекції надається право давати власнику (керівнику) підприємства, установи та організації або уповноваженому ним органу та іншим роботодавцям у разі виявлення порушень законодавства про зайнятість населення приписи про їх усунення. Приписи підлягають обов'язковому виконанню з повідомленням у місячний строк інспекції про вжиті заходи.

Відповідно до п. 10 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, дії працівників інспекції можуть бути оскаржені до вищестоящого за підпорядкованістю органу, а також до суду в порядку, встановленому чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст. 104 Кодексу адміністративного судочинства України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що списки про звільнення осіб направлені своєчасно та на ст. 250 Господарського кодексу України у частині порушення позивачем строків накладення штрафу, оскільки предметом спору є стягнення суми економічної санкції, застосованої інспекцією, право на яку передбачено у підпункті «г» пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, а не правомірність застосування штрафних санкцій.

Судом встановлено, що під час розгляду справи, відповідачем припис №202 від 15 лютого 2010 року, яким за не направлення списків фактично вивільнених працівників до державної служби зайнятості приписано сплатити штраф у сумі 105914,29 грн. та надати до інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Донецького обласного центру зайнятості копію платіжного доручення, у судовому порядку не оскаржений та у місячний строк не виконаний.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги Донецького обласного центру зайнятості в особі інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість про стягнення суми штрафу у розмірі 105914,00 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-61, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Донецького обласного центру зайнятості в особі інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість до Відкритого акціонерного товариства «Артемівський завод по обробці кольорових металів» про стягнення суми штрафу в розмірі 105914,29 грн. - задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Артемівський завод по обробці кольорових металів» суму штрафу у розмірі 105914,29 грн. (сто пять тисяч девятсот чотирнадцять гривень) гривень 29 коп. на р/р №37179305900015, банк ГУДКУ в Донецькій області, код платежу 50040500, МФО 834016, ЄДРПОУ 25103706, одержувач: Артемівський міський центр зайнятості.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 01 червня 2010 року в присутності представників сторін.

Постанова у повному обсязі складена 07 червня 2010 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Шинкарьова І.В.