Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 травня 2010 р. справа № 2а-4866/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шинкарьової І.В.
при секретаріГорюновій Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом
Державного підприємства «Донецький обласний геодезичний центр»
до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька
про визнання дій протиправними,скасування повідомлення №289 від 06.03.2009 року, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 08.01.2010 року, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 04.02.2010 року
за участі представника позивача: Петуніна М.В. за дов.
представника відповідача Мартиненко Н.Л. за дов.
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Донецький обласний геодезичний центр» звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій протиправними, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 08.01.2010 року, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 04.02.2010 року.
Позовні вимоги позивач мотивує наступним. Відповідач вважає, що позивач своєчасно не сплачував суми страхових внесків, у звязку з чим до страхувальника були винесені вимоги: 08 січня 2010 року №Ю122 на суму 99976,96 грн. (вих.№194/02 від 08.01.2010 року) та 04 лютого 2010 року №Ю122 на суму 97186,59 грн. (вих.№1541/02 від 04.02.2010 року).
Позивач вважає, що вказані вимоги є незаконними з наступних підстав. Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць. Перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі або з виручки від реалізації товарів (послуг). Установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. Фактично позивачем було сплачено страхові внески за поточний період, проте відповідач самостійно перерозподілив зазначені внески в рахунок погашення недоїмки минулих періодів.
Позивач просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька по перерозподілу сум страхових внесків по сплаті поточних рахунків в рахунок погашення недоїмки, штрафів та пені минулих періодів; скасувати повідомлення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька від 06.03.2009 року №289; скасувати вимогу про сплату заборгованості Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 08.01.2010 року; скасувати вимогу про сплату заборгованості Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 04.02.2010 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні обставинам викладеним в позовній заяві та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, пояснивши, що ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” передбачено, що коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій, та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. Оскільки позивач мав несплачену суму заборгованості зі страхових внесків, тому грошові кошти, які були перераховані позивачем, були зараховані в порядку календарної черговості в погашення заборгованості зі страхових внесків з попередніх періодів. Стосовно доводів позивача стосовно неправомірності винесення повідомлення №289 від 06.03.2009 року про перерозподіл внесків на рахунок погашення заборгованості минулих періодів, то відповідач зазначив, що вони були винесені в порядку, передбаченому законодавством України. Стосовно вимог позивача стосовно скасування вимог про сплату боргу №Ю122 від 08.01.2010 року та №Ю122 від 04.02.2010 року, то відповідач зазначив, що вони є такими, що винесені згідно норм законодавства, та мають бути виконані позивачем. Відповідач просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов Державного підприємства «Донецький обласний геодезичний центр» до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій протиправними, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 08.01.2010 року, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 04.02.2010 року є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Позивач Державне підприємство «Донецький обласний геодезичний центр» зареєстроване в якості юридичної особи на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, державна реєстрація проведена 05.05.2001 року виконавчим комітетом Донецької міської ради, включено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 04855922, у відповідності до Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, несе обвязки з нарахування, обчислення в сплати страхових внесків в установлені строки в повному обсязі.
Відповідач управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька діє на підставі Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків до Державного підприємства «Донецький обласний геодезичний центр» було винесено вимогу 08 січня 2010 року про сплату заборгованості №Ю122 на суму 99976,96 грн., яка склалася з недоїмки в сумі 95090,68 грн., фінансових санкцій в сумі 1697,30 грн., пені в сумі 3188,98 грн.
Крім того, судом встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків до Державного підприємства «Донецький обласний геодезичний центр» було винесено вимогу 04 лютого 2010 року про сплату заборгованості №Ю122 на суму 97186,59 грн., яка склалася з недоїмки в сумі 92300,31 грн., фінансових санкцій в сумі 1697,30 грн., пені в сумі 3188,98 грн.
Судом встановлено, що ця заборгованість виникла внаслідок самостійного перерозподілу відповідачем платежів по внескам в рахунок погашення штрафних санкцій, пені та недоїмки минулих періодів.
Позивачу біли надіслані повідомлення про перерозподіл внесків в рахунок минулих періодів, а саме: №289 від 06.03.2009 року, №380 від 07.04.2009 року та №611 від 05.06.2009 року.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п. 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” є календарний місяць.
Судом встановлено, що страхові внески за 2009 рік позивачем були сплачені з порушенням строку погашення заборгованості шляхом перерахування безготівкових сум з банківських рахунків, про що свідчать платіжні доручення. При цьому суд зазначає, що в кожному платіжному дорученні вказане призначення платежу збір до пенсійного фонду за відповідний період.
Отже, факт несвоєчасної сплати позивачем належної суми страхових внесків за кожен місяць 2009 року в даному випадку мав місце.
Відповідно ч. 5 ст. 106 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” передбачено, що коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій, та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно п.5.4 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року №2-4 операції здійснюються в картках особових рахунків у хронологічному порядку. Облік надходження платежів у картках особових рахунків здійснюється в порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених зобовязань зі сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів. У разі коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
Судом встановлено, що оскільки позивач мав несплачену суму заборгованості зі страхових внесків, грошові кошти, які були перераховані позивачем, були зараховані в порядку календарної черговості в погашення заборгованості зі страхових внесків з попередніх періодів.
За таких підстав, суд вважає доводи позивача стосовно протиправності дій Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька по перерозподілу сум страхових внесків по сплаті поточних платежів в рахунок погашення недоїмки, штрафів та пені минулих періодів такими, що не відповідають дійсності.
Крім того, позивач просить скасувати повідомлення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька від 06.03.2009 року №289. Суд вважає доводи позивача стосовно протиправності винесення даного повідомлення необґрунтованими виходячи з наступного.
Відповідно до Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 року №2-4, протягом пяти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, в якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22, яке надсилається (вручається) такому платнику. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Судом встановлено, що відповідачем, керуючись нормами Конституції та Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, були вручені позивачу повідомлення №289 від 06.03.2009 року, №380 від 07.04.2009 року та №611 від 05.06.2009 року про перерозподіл внесків.
Згідно оскаржуваного повідомлення №289 від 06 березня 2009 року, відповідно до календарної черговості виникнення недоїмки, пені та фінансових санкцій здійснено перерозподіл внесків сплачених 19 лютого 2009 року у сумі 1228,76 грн. за платежем внески за грудень 2008 року.
Проте судом встановлено, що відповідно до облікової картки позивача, розрахунку заборгованості в пенсійний фонд за 2009 рік, складеного відповідачем, даний перерозподіл не був здійснений, оскільки станом на 01.01.2009 року за позивачем рахувалась переплата у розмірі 530,49 грн., а сума внесків, сплачена у лютому 2009 року рахується як сплата внесків за лютий.
Судом встановлено, що повідомлення №289 від 06.03.2009 року є такими, що не було фактично здійснено, а тому не є таким, що суперечать законодавству України.
Крім того,позивач просить суд скасувати вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 08.01.2010 року та №Ю122 від 04.02.2010 року. Суд вважає посилання позивача стосовно протиправності винесення даних вимог необґрунтованими та такими, що не відповідають фактичній дійсності виходячи з наступного.
Позивач посилається на той факт, що зазначені вимоги не відповідають дійсності і обґрунтовує це твердження, що вимога, яка була винесена у середині 2009 року, а саме №Ю860 від 24 липня 2009 року винесена значно на меншу суму, ніж оскаржувані вимоги, які були винесені через півроку.
Судом встановлено, що дані твердження позивача є помилковими, оскільки оскаржувані вимоги були сформовані та винесені на підставі картки особового рахунку платника, а вимога №Ю-860 від 24.07.2009 року на підставі акту документальної перевірки №340 від 24.07.2009 року за результатами донарахування сум страхових внесків за 2007-2008 роки (встановлені порушення ч.1 ст.19, п.6 ч.2 ст.17, абз.4 ч.6 ст.20 Закону України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування»).
А таких підстав, позивачем не доведено суду протиправності винесення оскаржуваних вимог, а тому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 зазначеного Кодексу суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядну, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач в даному випадку діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд відмовляє в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити в задоволенні позовних вимог Державного підприємства «Донецький обласний геодезичний центр» до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька про визнання дій протиправними,скасування повідомлення №289 від 06.03.2009 року, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 08.01.2010 року, скасування вимоги про сплату боргу Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Донецька №Ю122 від 04.02.2010 року.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 19 травня 2010 року в присутності представників сторін. Постанова у повному обсязі складена 25 травня 2010 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шинкарьова І.В.