Постанова № 98223500, 08.07.2021, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
333/2361/21
Номер документу
98223500
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Єдиний унікальний номер справи 333/2361/21

Номер провадження 3/333/1141/21

ПОСТАНОВА

Іменем України

про накладення адміністративного стягнення

08 липня 2021 року місто Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м. Запоріжжя Стоматов Е.Г., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з відділу адміністративної практики Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо притягнення:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, тимчасово непрацюючої, яка фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за правопорушення, передбачені ст.. 1224,ст. 124, ч.1 ст. 130 КУпАП, –

ВСТАНОВИВ:

В провадження Комунарського районного суду м. Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 188831 від 10 квітня 2021 року, 10 квітня 2021 року о 12 год. 59 хв. громадянка ОСОБА_1 в м. Запоріжжі по вул.. Парамонова, буд. 19, керувала транспортним засобом – автомобілем CHEVROLET LACETTI, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками наркотичного сп`яніння (млява мова, розширені зіниці очей,, які не реагують на світло, тремтіння пальців рук). Від проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння у лікаря-нарколога водій відмовився, що підтверджується відеозаписом з боді-камер. Відсторонений від керування шляхом залишення транспортного засобу припаркованим.

Згідно даного протоколу ОСОБА_1 порушила п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст.. 130 КУпАП.

Крім того, 14 квітня 2021 року в провадження судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя Стоматова Е.Г. надійшла справа про адміністративне правопорушення № 333/2363/21 (провадження № 3/333/1142/21) щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 188734 від 12 квітня 2021 року, 10 квітня 2021 року о 15 год. 25 хв. громадянка ОСОБА_1 в м. Запоріжжі по вул.. Парамонова, буд. 19, керувала транспортним засобом – автомобілем CHEVROLET LACETTI, державний номерний знак НОМЕР_1 , перед початком руху не переконалася в безпеці, внаслідок чого скоїла наїзд на перешкоду, а саме: огорожу будівлі ДСНС. В результаті ДТП автомобіль та огорожу пошкоджено, завдано матеріальні збитки, травмованих немає. Згідно даного протоколу ОСОБА_1 порушила п. 10.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.. 124 КУпАП.

Викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини також підтверджується схемою наслідків ДТП.

Постановою судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 08 липня 2021 року об`єднано справу № 333/2363/21 (провадження № 3/333/1142/21) про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП зі справою № 333/2361/21 (провадження № 3/333/1141/21) про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП в одне провадження, присвоєно об`єднаній справі № 333/2361/21 (провадження № 3/333/1141/21).

Крім того, 14 квітня 2021 року в провадження судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя Стоматова Е.Г. надійшла справа про адміністративне правопорушення № 333/2364/21 (провадження № 3/333/1143/21) щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 1224 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ № 188735 від 12 квітня 2021 року, 10 квітня 2021 року о 15 год. 25 хв. громадянка ОСОБА_1 в м. Запоріжжі по вул.. Парамонова, буд. 19, керуючи транспортним засобом – автомобілем CHEVROLET LACETTI, державний номерний знак НОМЕР_1 , ставши учасником дорожньо-транспортної пригоди, місце пригоди залишила. Згідно даного протоколу ОСОБА_1 порушила п. 2.10а Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.. 1224 КУпАП.

Постановою судді Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 08 липня 2021 року об`єднано справу № 333/2364/21 (провадження № 3/333/1143/21) про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 1224 КУпАП зі справою № 333/2361/21 (провадження № 3/333/1141/21) про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ст. 130 КУпАП в одне провадження, присвоєно об`єднаній справі № 333/2361/21 (провадження № 3/333/1141/21).

У судове засідання, 08 липня 2021 року ОСОБА_1 повторно не з`явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена в установленому законом порядку, шляхом направлення повісток про виклик на адресу її реєстрації. Окрім того, ОСОБА_1 відповідно до протоколів про адміністративне правопорушення серії ААБ № 188831 від 10 квітня 2021 року, ААБ № 188734 від 12 квітня 2021 року, ААБ № 188735 від 12 квітня 2021 рокубула повідомлена, що розгляд даної адміністративної справи буде відбуватися в приміщенні Комунарського районного суду м Запоріжжя.

Будь-яких заяв або клопотань про відкладення розгляду справи або розгляд справи без її участі до суду не надходило.

З огляду на положення ст. 268 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Частиною 2 ст. 268 КУпАП визначено, що участь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за ст.. 1224, 124, 130 КУпАП не є обов`язковою.

Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року, суди застосовують рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Враховуючи викладене, суд приходить до переконання про можливість розгляду даної справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі доказів, долучених до матеріалів справи, оскільки судом використанні всі процесуальні можливості щодо повідомлення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, проте ОСОБА_1 з невідомих суду причин у судове засідання не з`явилась, рівно як і особисто не доклала зусиль для дізнання про дату судового розгляду.

Як вбачається з вищезазначеного протоколу про адміністративні правопорушення, ОСОБА_1 своїм особистим підписом засвідчила факт обізнаності щодо складання відносно неї протоколів про адміністративне правопорушення серії ААБ № 188831 від 10 квітня 2021 року, ААБ № 188734 від 12 квітня 2021 року, ААБ № 188735 від 12 квітня 2021 року. ознайомлена з її змістом та повідомлена про місце розгляду справи, підтвердила правильність зазначеної в протоколі адреси її місця проживання та реєстрації.

Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутнім на засіданні. Ця можливість випливає із об`єкта і цілі ст. 6 ЄКПЛ, оскільки здійснення прав, гарантованих ст.6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і спів ставити їх з матеріалами судової справи.

Таким чином, доступ до суду є аспектом права на справедливий суд, порушення якого (права на доступ) неодноразово визнавалось ЄСПЛ, зокрема в справах «Кутіч проти Хорватії», заява № 487778\99 п.25. ЄСПЛ 2002-11, «Меньшакова проти України», заява № 377\02 від 08.04.2010 р.

Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбаченні цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.

Диспозицією ч. 1 ст. 130 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р., порушення якого інкримінується ОСОБА_2 , водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Згідно зі ст. 266 КУпАП Особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до п. 6 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України від 9 листопада 2015 р., № 1452/735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р., за № 1413/27858 (далі – Інструкція), огляд на стан сп`яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров`я.

Вина ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на думку судді, також підтверджується наступними, дослідженими у судовому засіданні доказами:

- даними, встановленими протоколом про адміністративні правопорушення серії ААБ №188831 від 10 квітня 2021 року, згідно яких встановлено час, дату та місце скоєння адміністративних правопорушень;

- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного чи наркотичного сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КПН «ОКЗНПД» ЗОР від 10 квітня 2021 року о 13 год. 05 хв. В результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлено ознаки сп`яніння: розширені зіниці очей, які не реагують на світло, млява мова, тремтіння пальців рук. Відмовилась від проходження;

- результатами тесту спеціального технічного засобу Alcotest Drager 6820 тест № 664, результат 2 % проміле (а.с.3);

- відеозаписом з боді-камер;

Довідкою з бази даних підсистеми «Адмінпрактика» Інформаційного порталу Національної поліції, гр.. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , посвідчення водія не отримувала.

Досліджені матеріали справи про адміністративне правопорушення, а також дані оглянутого у судовому засіданні відеозапису підтверджують, що у працівників поліції були обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_1 10 квітня 2021 року перебувала у стані наркотичного сп`яніння під час керування транспортним засобом автомобілем CHEVROLET LACETTI, державний номерний знак НОМЕР_1 . Це підтверджується даними відеозапису нагрудної камери працівника поліції, згідно яких ОСОБА_1 має ознаки сп`яніння.

Дослідження змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №188831 від 10 квітня 2021 року свідчить, що він складений відповідно до вимог законодавства.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбачено ст. 124 КУпАП та ст.. 1224 КУпАП підтверджується дослідженими судом доказами: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 188734 від 12 квітня 2021 року; протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ № 188735 від 12 квітня 2021 року схемою місця ДТП; письмовими поясненнями ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , фототаблицею.

Проаналізувавши та оцінивши всі докази по справі, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 порушила вимогу п. 10.1 Правил дорожнього руху, згідно з якого, перед початком руху, перестроюванням та будь-якою зміною напрямку руху водій повинен переконатися, що це буде безпечним і не створить перешкод або небезпеки іншим учасникам руху.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, а саме: порушення учасником дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 1224 КУпАП, а саме: залишення місця дорожньо-транспортної пригоди.

Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.. 1224, ст. 124, ч. 1. ст.. 130 КУпАП.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2007 року у справі «ОГаллоран та Франціс проти Сполучення Королівства», особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є такими, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Отже, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння не може вважатись малозначним правопорушенням, оскільки зазначені дії наражають оточуючих на небезпеку.

При накладенні адміністративного стягнення суд також враховує положення п.28 ч.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005 року, згідно яких позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати тільки як основне адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 121, ч. 4 ст. 122, ст. 122-2, ч. 3 ст. 123, статтями 124 і 130 КпАП. Можливості накладати на винну особу таке стягнення як додаткове КУпАП не надає. Суди не вправі застосовувати його й тоді, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.

Відповідно до довідки УПП в Запорізькій області Шуляр Н.О. посвідчення водія не отримувала. Тому, на думку суду, до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.130 КУпАП України, без позбавлення права керувати транспортними засобами, а саме: штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності виходжу з наступного.

Відповідно довимог ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Оскільки ОСОБА_1 вчинила декілька адміністративних правопорушень, які розглядаються одночасно одним і тим же органом, у відповідності до ч. 2 ст. 36 КУпАП стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи викладене вище, правила, визначені ч. 2 ст. 33 КУпАП, приходжу до висновку про необхідність застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставин, що обтяжують або пом`якшують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.

Відповідно до ст.. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ст.ст. 36, 38, 40-1, 122-4, 124, 276-279, 280, 283 КУпАП, суддя –

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративних правопорушен, передбачених ст. 1224, 124, ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 гривень 00 копійок (сімнадцять тисяч гривень нуль-нуль копійок) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.

Отримувач: ГУК у Зап.обл/Запорізька обл/21081300

Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Номер рахунку (IBAN): UA708999980313000149000008001

Код класифікації доходів бюджету: 21081300, Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі)

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , яка зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 454 гривні 00 копійок (чотириста п`ятдесят чотири гривень нуль-нуль копійок).

Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106

Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783

Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)

Номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001

Код класифікації доходів бюджету: 22030106, Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України)

Роз`яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м. Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальність, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського районного суду

міста Запоріжжя Е.Г.Стоматов