Рішення № 98217737, 09.07.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
580/3775/21
Номер документу
98217737
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2021 року справа № 580/3775/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

09.06.2021 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі – відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо виплати позивачу у 2018 році 50%, у 2019 році – 75% суми підвищення пенсії;

зобов`язання відповідача виплатити 100% суми підвищення пенсії позивачу, перерахованої відповідно до ст.63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 01.01.2018 з врахуванням проведених раніше виплат;

визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо відмови позивачу перерахувати та виплатити пенсію на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.03.2021 №ФР51739, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 4090,00грн, оклад за військовим званням – 1340,00грн, надбавку за вислугу років (25%) – 1357,50грн, надбавку за особливості проходження служби (87,8%) – 5959,43грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 409,00грн, премію (95%) – 3885,50грн;

зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.03.2021 №ФР51739, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 4090,00грн, оклад за військовим званням – 1340,00грн, надбавку за вислугу років (25%) – 1357,50грн, надбавку за особливості проходження служби (87,8%) – 5959,43грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 409,00грн, премію (95%) – 3885,50грн з урахуванням 100% суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимог закону зменшив відсоткове значення нарахованого підвищення пенсії та відмовив у її перерахунку та виплаті на підставі вказаної вище довідки.

Ухвалою суду від 14.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження. Також встановлено відповідачу строк, тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

05.07.2021 відповідач подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Стверджує, що позивачу з 13.04.2018 проведено перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, передбаченого постановою КМУ №704, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 13.04.2018 №ФР51739 та з моменту здійснення такого перерахунку збільшення грошового забезпечення не відбувалося. Довідка, надана позивачем для перерахунку пенсії, не відповідає затвердженій формі і вимогам чинного законодавства. Зокрема, не враховано, що Порядком №45 передбачено включення в неї відомостей виключно щодо посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням і відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Урахування інших видів грошового забезпечення не передбачено, що враховано Верховним Судом у рішенні від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18. Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення відповідач немає. КМУ постанову про перерахунок пенсій особам, які отримують пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ не ухвалював. Вказує на дискреційні повноваження.

Всі подані сторонами документи долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до посвідчення від 27.03.2014 серії НОМЕР_2 позивачу призначена пенсія за віком.

Посвідченням від 17.09.2015 серії НОМЕР_3 підтверджується, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – учасників бойових дій.

Протоколом в пенсійній справі №2301010033 (Міноборони) від 16.04.2018 підтверджується, що позивачу призначена пенсія з інвалідності у розмірі 60% грошового забезпечення. Зазначено, що підвищення згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 №103 складає2309,23. З них виплачується: з 01.01.2018 до 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 1154,62 грн; з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75% від підвищення 1731,92 грн; з 01.01.2020 - 100% від підвищення 2309,23 грн.

Посвідченням від 03.08.2018 серії Є №015639 підтверджується, що позивач є інвалідом 2 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни.

Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №580/3078/20 видав позивачу довідку від 19.03.2021 №ФР51739 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 для перерахунку пенсії, встановленого за посадою начальник служби РАО технічної частини 90 окремого аеромобільного батальйону в/ч пп В1611 81 окремої аеромобільної бригади ВДВ. У ній зазначені такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 4090,00грн., оклад за військовим званням майор – 1340,00грн., надбавка за вислугу років 25% – 1357,50грн., надбавка за особливості проходження служби 87,8% – 5959,43грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10,0% – 409,00грн., премія 95,0% – 3885,50грн (усього: 17041,43грн).

Із листа відповідача від 21.04.2021 №2300-0307-8/24509 суд встановив, що адвокат позивача Хомич І.О. звертався адвокатським запитом від 14.04.2021 №1374-04/21 щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії. Вказаним листом відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №22262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У 2018 році пенсію позивачу перераховано з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за посадою, яку він займав на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704. Виплата перерахованої пенсії здійснювалась:

з 01.01.2018 до 04.03.2019 відповідно до п.2 постанови КМУ №103;

з 05.03.2019 до 14.08.2019 – ч.4 ст.63 Закону України №2262;

з 04.09.2019 до 31.12.2019 – постанови КМУ від 14.08.2019 №804;

з 01.01.2020 – постанови КМУ від 24.12.2019 №1088.

Тому відсутні законодавчі підставі для перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.01.2018 до 31.12.2019 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного на 01.03.2018.

12.05.2021 позивач звернувся заявою до відповідача, в якій просив:

долучити оригінал довідки від 19.03.2021 №ФР51739 про розмір грошового забезпечення позивача до його пенсійної справи;

здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі вказаної вище довідки з урахуванням 100% суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.

Листом від 01.06.2021 №2300-0307-8/31391 відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №22262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Законодавчих підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу із грошового забезпечення з урахуванням усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та відповідно до вказаної вище довідки немає. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №580/3078/20, на виконання якого позивачу видано довідку, зобов`язання провести перерахунок пенсії позивачу не передбачено.

Тому позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності з 1 березня 2018 року (далі – Постанова №704). Пунктом першим затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (у редакції станом на час перерахунку позивачу пенсії) (далі – Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, пункти 1, 2 Постанови №103 визнані протиправними та нечинними.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Згідно з ч.1 ст.325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Оскільки пункти 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає ч.2 ст.265 КАС України, виплата позивачу 75% розміру перерахованої пенсії зі вказаного часу не відповідає закону. Такі висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19 та підтримані Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 11.03.2020, які обов`язкові для врахування судами нижчих інстанцій на підставі ч.5 ст.242 КАС України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (далі – Постанова №804) установлено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017р. №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.

Вказана постанова набрала чинності з 04.09.2019.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.01.2020 у справі №640/19133/19, що залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 30 березня 2020 року, Постанову №804 визнано протиправною та нечинною.

Отже, у спірних правовідносинах дії відповідача щодо виплати позивачу у 2018 році 50% та з 01.01.2019 до 04.03.2019 (включно) перерахованої було правомірним. Виплата її 75% суми підвищення перерахованої пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, не відповідає закону з 05.03.2019 до 03.09.2019 (включно).

Зазначена позивачем, як протиправна дія, виплата перерахованої пенсії за вислугу років з 01.01.2018 у зниженому розмірі за змістом полягає у недоплаті сум зі 100% перерахованої пенсії. Тому суд дійшов висновку, що у цій справі відповідач протиправно не виплатив йому 100% підвищення перерахованої пенсії за період з 05.03.2019 до 03.09.2019.

Тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.

Щодо перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної вище довідки суд врахував.

Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262-ХІІ) (у редакції з 1 січня 2017 року) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. На підставі частин 1, 2 цієї статті перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у рішенні від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18, аналізуючи ст.63 Закону №2262-XII, зазначив, що Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв`язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі – Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 (у редакції з 24.02.2018) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Перерахунок пенсії згідно з п.4 Порядку №45 здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ, осіб рядового і начальницького складу державних органів колишнього Союзу РСР, громадянам інших держав із числа військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань, осіб рядового і начальницького складу державних органів, утворених відповідно до законодавства таких держав, які постійно проживають в Україні, і відповідно до міжнародних договорів (угод), згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та членам їх сімей довідки видаються державними органами за відповідними посадами на момент виникнення права на перерахунок пенсії. (п.7 Порядку №45)

Пунктом 9 Порядку №45 передбачено право Пенсійного фонду України та його головних управлінь перевіряти правильність складення довідок.

У Додатку 2 до Порядку № 45 (у редакції з 24.02.2018) містилась форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою КМУ №103 викладено в новій редакції. Зокрема, у ній відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Для вирішення спору суд на виконання ч.3 ст.291 КАС України врахував викладені у рішенні від 17.12.2019 висновки ВС щодо застосування вказаних норм права за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, в якій надавалась оцінка дій щодо відмови у підготовці та надані до органу Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії. Вказане рішення залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду (далі – ВП ВС) від 24.06.2020.

ВС у вказаному рішенні зазначив, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку №45. Проте зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними. Відтак з 05.03.2019 – дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Пунктом 2 Постанови №704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Постановою №704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац 4 підп.1 п.5 постанови №704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (п.6 постанови № 704).

При цьому, підп.2 п.5 Постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Проаналізувавши зазначене ВС у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 дійшов висновку, що з 05.03.2019 – з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

Також ВС у вказаному рішенні врахував залишення без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019 рішень судів першої та апеляційної інстанцій у справі №826/3858/18. Зокрема, суд касаційної інстанції вказав, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України. До моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

ВС у зазначеній зразковій справі дійшов висновку (п.53 рішення від 17.12.2019), що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 05.03.2019 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704 із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Відповідно до ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

На підставі ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, у заявлених спірних правовідносинах виникло з 01.04.2019.

Суд врахував, що довідку від 19.03.2021 №ФР51739 Черкаський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки видав на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 у справі №580/3078/20 та вона відповідає вказаним вимогам закону. Тому твердження відповідача про отримання неналежної довідки безпідставні.

Отже, отримавши згадану вище довідку, що враховує додаткові складові грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідача виник обов`язок з перерахування та виплати пенсії позивача з 01.04.2019, оскільки за рахунок додаткового включення додаткових грошових забезпечення позивача, які не враховувалися під час здійсненого перерахунку відповідачем, загальна сума такого забезпечення збільшилася. Відмовляючи у таких діях відповідач діяв з порушенням вимог закону.

Тому суд дійшов висновку, що спірна відмова у проведенні перерахунку з 01.04.2019 та виплаті пенсії на підставі вказаної вище довідки з урахуванням усіх видів грошового забезпечення, визначених станом на 05.03.2019, що передбачено законом, є протиправною. Оскільки вона вчинена листом, свідчить про вчинення протиправних дій, а не пасивної поведінки.

Зважаючи на хронологію допущених відповідачем порушень заявленого права позивача на належне пенсійне забезпечення, суд для належного та повного судового захисту дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання відповідача провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум з 05.03.2019 100% суми підвищення до перерахованої пенсії, а також здійснити з 01.04.2019 перерахунок і виплату пенсії позивача на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.03.2021 №ФР51739, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 4090,00грн, оклад за військовим званням – 1340,00грн, надбавку за вислугу років (25%) – 1357,50грн, надбавку за особливості проходження служби (87,8%) – 5959,43грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 409,00грн, премію (95%) – 3885,50грн,- з урахуванням 100% суми підвищення та проведених раніше виплат. Отже, перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення саме з 01.04.2019 повністю відновлює порушене право позивача на належний розмір його пенсії за вказаний період.

Позовна вимога з приводу перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимального розміру не підлягає задоволенню, оскільки відповідач не здійснював спірного перерахунку з 01.04.2019. Відповідно, наявність або відсутність підстав для обмеження її граничного розміру не встановлено. Тому така вимога є передчасною.

Отже, позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на відсутність доказів понесення судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу відповідно до ст.ст.132-139КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо виплати з 05.03.2019 ОСОБА_1 щомісячно 100% підвищення до перерахованої пенсії.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку з 01.04.2019 та виплаті пенсії на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.03.2021 №ФР51739, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 4090,00грн, оклад за військовим званням – 1340,00грн, надбавку за вислугу років (25%) – 1357,50грн, надбавку за особливості проходження служби (87,8%) – 5959,43грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 409,00грн, премію (95%) – 3885,50грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538):

виплатити за період з 05.03.2019 ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 100% суми підвищення до перерахованої пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, з урахуванням проведених раніше виплат;

перерахувати з 01.04.2019 на підставі довідки Черкаського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 19.03.2021 №ФР51739, яка включає в себе такі види грошового забезпечення: посадовий оклад – 4090,00грн, оклад за військовим званням – 1340,00грн, надбавку за вислугу років (25%) – 1357,50грн, надбавку за особливості проходження служби (87,8%) – 5959,43грн, надбавку за службу в умовах режимних обмежень (10%) – 409,00грн, премію (95%) – 3885,50грн,- пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) та виплатити з урахуванням 100% її підвищення та проведеними раніше виплатами.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 09.07.2021.