Рішення № 98214892, 07.07.2021, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
07.07.2021
Номер справи
711/2493/21
Номер документу
98214892
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/2493/21

Провадження № 2/711/1750/21

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2021 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого – судді Скляренко В.М.

при секретарі Слабко Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому в залі суду у м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів, -

в с т а н о в и в :

Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги.

В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 з 19.11.2014 року по 09.11.2018 року перебувала на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради, як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» за фактичним місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно із заявою ОСОБА_1 від 19.05.2016 року та, відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово - комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, заявниці призначена в департаменті адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі, на оплату житлово-комунальних послуг на період з 19.05.2016 року по 18.11.2016 року.

Відповідно до пункту 3 Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 грн. на одну особу (члена сім`ї); для інвалідів -прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 грн. на одну особу (члена сім`ї). Загальна сума допомоги на сім`ю розраховується, як сума розмірів допомоги на кожного члена сім`ї та не може перевищувати 2 400 грн.

Відповідно до пункту 10 Порядку, уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Також, позивач вказує, що на підставі листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 26.10.2018 року № 0.184-42460/0/15-18 Департаментом перевірено та встановлено факт тривалої відсутності гр. ОСОБА_1 (понад 60 днів) за місцем її фактичного проживання ( АДРЕСА_2 ).

09.11.2018 року рішенням Департаменту скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи від 19.11.2014 року № 670, видану ОСОБА_1 , відповідно до абзацу 4 ч. 1 статті 12 Закону (повернення до покинутого місця постійного проживання).

Відповідно до абзацу восьмого часини першої статті 12 Закону, у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 9 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів.

Згідно з пунктом 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або не повідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Таким чином, не повідомлення відповідачкою ОСОБА_1 про свою тривалу відсутність (понад 60 днів) за місцем її фактичного проживання призвело до зайвого нарахування та виплати щомісячної адресної грошової допомоги за рахунок коштів державного бюджету за період з 01.07.2016 року по 18.11.2016 року на загальну суму 4 066 грн. 40 коп.

Відповідно до пункту 11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Відповідачці ОСОБА_1 неодноразово направлялись листи за адресою її фактичного місця проживання про необхідність повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, однак, на даний час сума в розмрі 4 066 грн. 40 коп. залишається неповернутою.

А тому, позивач просить стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги в сумі 4 066 грн. 40 коп. та судовий збір в розмірі 2 270 грн.

Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 04.05.2021 року відкрито провадження у справі за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачці наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.

В судове засідання представник позивача – Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради не з`явився, не повідомивши суд про причину неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку, та не подав до суду заяву про залишення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів без розгляду чи закриття провадження у справі.

Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, не повідомивши суд про причину неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи була повідомленою в установленому законом порядку - шляхом направлення судових повісток за останнім відомим фактичним місцем проживання та шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на веб-порталі «Судова влада».

Справу вирішено за правилами заочного розгляду, передбаченими ст. ст. 280-282 ЦПК України, за відсутності відповідачки ОСОБА_1 , повідомленої у встановленому законом порядку про дату, час і місце судового засідання, яка не з`явилась в судове засідання без повідомлення причин, не подала відзиву проти позову.

Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно зі статтею 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст. ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Пунктами 2, 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.

В судовому засіданні встановлено, що 19.11.2014 року до Управління соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради звернулась ОСОБА_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_3 , із заявою про взяття її на облік як особи, що переміщена з тимчасово окупованої території України. Фактичне місце проживання ОСОБА_1 було вказано: АДРЕСА_1 (а.с. 31-32).

Крім того, 19.11.2014 року гр. ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою про продовження відповідної щомісячної грошової адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 32).

Також, 19.05.2016 року гр. ОСОБА_1 повторно звернулась до Управління соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради із заявою про продовження виплати допомоги на наступний шестимісячний строк (а.с. 26).

На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 від 19.05.2016 року рішенням Управління соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 04.06.2016 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання, ОСОБА_1 була призначена та виплачувалась щомісячна адресна грошова допомога з дати звернення, тобто з 19.05.2016 року по 18.11.2016 року, на сім`ю в загальній сумі 884 грн. (а.с. 25).

В подальшому, в результаті проведеної позивачем перевірки, відповідно до листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 26.10.2018 року № 0.184-42460/0/15-18 Департаментом встановлено факт тривалої відсутності гр. ОСОБА_1 (понад 60 днів) за місцем її фактичного проживання ( АДРЕСА_2 ) (а.с. 22).

Рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 09.11.2018 року відповідачці ОСОБА_1 було скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи від 19.11.2014 року № 670, видану ОСОБА_1 , відповідно до абзацу 4 ч. 1 статті 12 Закону (повернення до покинутого місця постійного проживання) (а.с. 21).

Рішенням Управління соціальної допомоги та компенсаційних виплат Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 13.11.2016 року особовий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий на ім`я гр. ОСОБА_1 , був закритий у зв`язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи – отримувача допомоги, та виставлено переплату за період з 01.06.2015 року по 18.11.2015 року, з 01.07.2016 року по 18.11.20216 року, в зв`язку з перевищенням 60 днів за даними ДПС (а.с. 20).

Відповідно до довідки Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 10.01.2020 року, відповідачці ОСОБА_1 було виставлено переплату за період з 01.07.2016 року по 18.11.20216 року в загальній сумі 4 066 грн. 40 коп. (а.с. 6).

Також в судовому засіданні встановлено, що Департамент соціальної політики Черкаської міської ради неодноразово звертався до відповідачки ОСОБА_1 з повідомленням про переплату щомісячної адресної допомоги за період з 01.07.2016 року по 18.11.20216 року в загальній сумі 4 066 грн. 40 коп. та вимогою про повернення коштів (а.с. 8, 10-16), які залишилися без реагування.

Відповідно до абзацу восьмого часини першої статті 12 Закону, у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Відповідно до пункту 3 частини другої статті 9 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів.

Згідно із пунктом 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Оскільки в судовому засіданні встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 була відсутньою за місцем свого фактичного проживання понад 60 днів, вона безпідставно отримувала в період з липня 2016 року по листопад 2016 року щомісячну адресну грошову допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території, загальна сума якої становить 4 066 грн. 40 коп., і вказані виплати нею не повернуті на вимогу позивача до теперішнього часу, суд приходить до висновку про задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплачених коштів щомісячної адресної допомоги в загальній сумі 4 066 грн. 40 коп.

Разом з тим, на підставі ст. 141 ЦПК України суд вирішує питання про розподіл судових витрат, відповідно до вимог якої, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які понесені позивачем в ході судового розгляду, пропорційно до задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в розмірі 2 270 грн., що стверджується платіжним дорученням № 39 від 10.03.2021 року (а.с. 1).

Таким чином, оскільки позовні вимоги позивача підлягають до задоволення в повному обсязі, тому, відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача судовий збір в розмірі 2 270 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 1212, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 11, 12, 13, 81, 89, 141, 263-266, 273, 280-284 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі і на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, суд, -

в и р і ш и в:

Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (код ЄДРПОУ 37853109, місцезнаходження за адресою: бул. Шевченка, 307, м. Черкаси, 18001) надміру виплачені кошти в сумі 4 066 грн. 40 коп. та судовий збір в розмірі 2 270 грн.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його переглядякщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Черкаської апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем - в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Повний текст судового рішення складений 07.07.2021 року.

Головуючий: В.М. Скляренко