Рішення № 98212722, 09.07.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
240/6909/21
Номер документу
98212722
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/6909/21

категорія 112010203

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити мені пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15 березня 2021 року.

В обґрунтування позову зазначає, що має право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку, так як постійно проживав з 26.04.1986 по 16.12.1988, з 27.11.1990 по 03.10.1992 та з 06.02.1993 по даний час в м. Малин Житомирської області, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю; з 01.08.1984 по 19.12.1988 працював в Київському спеціалізованому управлінні по монтажу, модернізації та наладці технологічного обладнання, яке мало відокремлений підрозділ у м. Малин, звідки був звільнений у зв`язку із призовом до лав Радянської Армії Малинським РВК.

Ухвалою від 26.04.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що позивач станом на 01.01.1993 постійно не прожив та не пропрацював 4 роки у зоні посиленого радіоекологічного контролю так як згідно записів трудової книжки в період з 01.08.1984 по 19.12.1988 позивач працював в Київському спеціалізованому управлінні по монтажу, модернізації та наладці технологічного обладнання.

Проаналізувавши обставини справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.12.2013.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 17.02.2021 до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" до якої додав всі необхідні документи.

Рішенням від 19.02.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило у призначені ОСОБА_1 у призначені пенсії за віком відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" так як не прожив та не пропрацював з моменту аварії до 01.01.1993 у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 4 роки, про що повідомило позивача листом від 17.03.2021.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Згідно з положеннями абзацу 1 частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію із зниженням пенсійного віку мають потерпілі від Чорнобильської катастрофи, зокрема:

- особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування встановлено умови призначення пенсії за віком" встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування встановлено умови призначення пенсії за віком" та Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років особі чоловічої статі, яка відноситься до осіб, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії та постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали у зоні посиленого радіологічного контролю, можливе за одночасної наявності наступних умов: досягнення на день звернення до територіального органу пенсійного фонду України 55 річного віку; наявності на день звернення до територіального органу пенсійного фонду України не менше 15 років загального трудового стажу; наявності станом на 1 січня 1993 постійного проживання або роботи у зоні посиленого радіологічного контролю не менше 4 років та додатково 9 років (1 рік за три роки постійного проживання/роботи в цій зоні).

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №51), яким визначено, зокрема, правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, коло осіб, яким вони видаються.

Згідно з положеннями п.п. 2, 6 Порядку №51 особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Так, позивач, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.12.2013 відносяться до громадян які постійно проживають у зоні посиленого радіологічного контролю 4 категорії виданий Житомирською обласною державною адміністрацією. Належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась.

Відповідно до довідки ТОВ "Малин Енергоінвест" від 05.02.2021 №154 позивач з 26.04.1986 по 16.12.1988, з 27.11.1990 по 03.10.1992 та з 06.02.1993 по даний час постійно проживав в м. Малин, яке було віднесено до зони посиленого радіологічного контролю.

Верховний Суд у постанові від 28 лютого 2019 року у справі №357/10239/16-а вказав, що оскільки підставою для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку є належність особи до потерпілих від Чорнобильської катастрофи та факт проживання (роботи), а не реєстрації у зоні посиленого радіологічного контролю, тому позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Разом з тим, посилання відповідача на дані трудової книжки (робота не в зоні гарантованого добровільного відселення) не можуть спростувати факту постійного проживання позивача у цій зоні.

Твердження позивача, що він з 01.08.1984 по 19.12.1988 працював у відокремленому структурному підрозділі Київського спеціалізованого управлінні по монтажу, модернізації та наладці технологічного обладнання, розташованому у м. Малин, відповідачем не спростоване, а підтверджується записами в трудової книжці, військовому квітку позивача, згідно яких він був звільнений з вказаного управління 19.12.1988 у зв`язку із призовом 23.12.1988 до лав Радянської Армії Малинським РВК, та існуючим на той час законодавством СРСР, відповідно до якого громадянин СРСР не міг працювати не за місцем прописки та перебування на військовому обліку.

Згідно статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Враховуючи вищевикладене, та беручи до уваги підтвердження факту проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю (4 роки до 01.01.1993 і додатково 9 років), суд приходить до висновку, що позивач має необхідний стаж, досягнув віку, визначеного статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням зменшення на 5 років, а тому має право на призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15.03.2021, у зв`язку із чим рішення відповідача від 19.02.2021 є протиправним та підлягає скасуванню.

Беручи до уваги задоволення позову та приписи ст. 139 КАС України, на користь позивача належить стягнути понесені ним судові витрати в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити.

Визнати протиправним та скасвати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 19.02.2021 "Про відмову ОСОБА_1 у призначені пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15 березня 2021 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 908 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк