
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/1739/21
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А0409 про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Військової частини А0409 щодо встановлення йому місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення (базовим місяцем) січня 2014 року;
- зобов`язати Військову частину А0409 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року, вважаючи місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації його грошового забезпечення (базовим місяцем ) січень 2008 року, з врахуванням виплаченої суми.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Міністерство оборони України з січня 2016 року збільшило лише розміри преміювання, посадові оклади військовослужбовців не були збільшені і за новими правилами з грудня 2015 року базовим місяцем став місяць підвищення посадових окладів, яке відбулося у січні 2008 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294.
Ухвалою суду від 15.02.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначив, що Військова частина, встановлюючи місяць обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базовий місць), не порушувала вимоги законодавства і чітко дотримувалась положень Порядку №1078.
На виконання вимог ухвали суду від 14.04.2021 від відповідача надійшли пояснення, в яких він зазначає, що кожне підвищення розміру грошового доходу (у тому числі й грошового забезпечення) визначає місяць такого підвищення як новий базовий місяць.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262, ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що відповідно до наказу командира військової частини А0409 від 18.04.2018 №102 позивача виключено зі списків особового складу частини 18.04.2018.
Після звільнення з військової служби позивач виявив, що відповідач допустив порушення чинного законодавства України щодо проведення індексації грошового забезпечення під час проходження служби, тому звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до військової частини про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії.
Згідно з рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 у справі № 240/4732/18 позов задоволено. Визнано неправомірними дії військової частини А 0409 щодо нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016 до 18.04.2018. Зобов`язано Військову частину А0409 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до дня звільнення -18.04.2018. нарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016 до 18.04.2018. Зобов`язано Військову частину А0409 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 до дня звільнення -18.04.2018.
Позивач, вважаючи, що відповідачем протиправно застосовано базовий місяць січень 2014 року при нарахуванні та виплаті йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Статтею 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-XII (далі - Закон №1282-XII) передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Тобто, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
Положеннями статті 4 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
В силу ст. 6 Закону № 1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078), який визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
У зв`язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" №1013 від 09.12.2015, яка набрала чинності з 15.12.2015 та підлягала застосуванню з 01.12.2015, істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення.
Серед іншого, внесеними змінами передбачено ряд новел в порядку проведення індексації грошових доходів населення. Зокрема, якщо раніше базовим місяцем вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати), то після прийняття постанови №1013 від 09.12.2015 місяцем підвищення став місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціального страхування (пункт 5 Порядку №1078). Крім того, якщо раніше базовий місяць (місяць підвищення) визначався в разі коли зросла зарплата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати, то після внесення змін - тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад).
У редакції постанови №1013 від 09.12.2015 пункт 5 Порядку №1078 викладено у такій редакції:
"У разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу".
Таким чином, починаючи з 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, в тому числі військовослужбовець.
Наведене підтверджується роз`ясненнями Мінсоцполітики, наданими Департаменту фінансів Міністерства оборони України листом від 08.08.2017 №78/о/66-17.
Водночас, слід зазначити, що відповідні зміни до Порядку №1078 були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013.
Пунктом 1 вказаної постанови передбачено підвищення з 01.12.2015 посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників.
При цьому підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців. Тобто, постановою №1013 були підвищені оклади майже в усіх галузях бюджетної сфери (за винятком працівників 1-3-го тарифних розрядів за ЄТС), окрім окладів у складі грошового забезпечення військовослужбовців.
Зміна грошового забезпечення військовослужбовців відбулась лише з 01.03.2018 у зв`язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу. Це стало підставою для зміни місяця підвищення (базового місяця) в цілях нарахування індексації військовослужбовцям на березень 2018 року.
Відтак, з прийняттям постанови №1013, якою було змінено порядок проведення індексації, тобто з 01.12.2015 і включно до 01.03.2018, посадові оклади військовослужбовців не змінилися.
Власне, саме на цьому наголошує позивач, зазначаючи, що оскільки розмір окладу позивача за посадою залишався на тому ж рівні, відповідач неправомірно розрахував індексацію за період з 01.01.2016 до 01.03.2018 з урахуванням базового місяця січня 2014 року.
Відповідач же вважає, що ОСОБА_1 була правомірно нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року із застосуванням базового місяця січня 2014 року. При встановлені базового місяця військова частина А0409 керувалась Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07 2003 №1078, а саме абзацом 1 пункту 5 в редакції постанови КМУ від 13.06.2012 №526: "У разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації". Тобто кожне підвищення розміру грошового доходу (у тому числі й грошового забезпечення) визначає місяць такого підвищення як новий базовий місяць.
Керуючись Інструкцією про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженою наказом Міністра оборони України 15.11.2010 №595 (у редакції наказу Міністерства оборони України 05.12.2012 №825), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06.09.2012 за №1540/2185,2 військовослужбовцям з 01.01.2014 виплачувалась щомісячна додаткова грошова винагорода до 60 відсотків місячного грошового забезпечення. Грошове забезпечення ОСОБА_1 в січні 2014 року збільшилося на 507,60 грн. в порівнянні з груднем 2013 року, а тому відповідач вважає, що січень 2014 року є базовим (грошове забезпечення за грудень 2013 року: військове звання - 60,00; посадовий оклад - 720,00; вислуга років (40%) — 312,00; НВОВЗ (50%) - 546,00; премія (125%) - 900,00; ЩДГВ (40%) - 1015,20; разом: 3553,20 грн.; грошове забезпечення за січень 2014 року: військове звання - 60,00; посадовий оклад - 720,00; вислуга років (40%) - 312,00; НВОВЗ (50%) - 546,00; премія (125%)- 900,00; ЩДГВ (60%) - 1522,80; разом: 4060,80 грн.). Вказує, що значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Суд, дослідивши доводи учасників справи стосовно визначення базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення, зазначає, що зміст наведеного правового регулювання свідчить на користь висновку, що починаючи з грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, у тому числі військовослужбовець.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин визначення розміру посадових окладів військовослужбовців здійснювалось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294, якою затверджені нові схеми посадових окладів військовослужбовців. Відповідно до п. 13 Постанови №1294 вона набрала чинності з 01.01.2008 та діяла до дати набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, якою з 01.03.2018 встановлені нові розміри посадових окладів військовослужбовців. У цей період розміри посадових окладів військовослужбовців не змінювались.
Враховуючи зазначене, індексація грошового забезпечення позивача за період з січня 2016 року по лютий 2018 року підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року.
Відповідач не надав суду належних доказів того, що з січня 2016 року по лютий 2018 року посадові оклади військовослужбовців, зокрема позивача, змінювались.
Отже, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 КАС України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини А0409 (вул. Леваневського, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11700, код ЄДРПОУ 07962707) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Визнати протиправним дії Військової частини А0409 щодо встановлення місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 січня 2014 року.
Зобов`язати Військову частину А0409 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з січня 2016 року по лютий 2018 року, вважаючи місяцем обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 (базовим місяцем ) січень 2008 року, з врахуванням виплаченої суми.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 КАС України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 08.07.2021.
Суддя Н.М. Майстренко