Рішення № 98212174, 13.05.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2021
Номер справи
160/3217/21
Номер документу
98212174
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2021 року Справа № 160/3217/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Центрального управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центрального управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради в якій позивачка просить:

- визнати протиправними дії Центрального управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49005, м.Дніпро, вул. В.Жуковського, 39/41, ЄДРПОУ 42788347) щодо відмови ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям;

- зобов`язати Центральне управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49005, м.Дніпро, вул. В.Жуковського, 39/41, ЄДРПОУ 42788347) призначити, здійснити нарахування та виплатити ОСОБА_1 , ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям, починаючи з дати звернення з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям – 23.12.2020р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем порушено права людини на отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, зокрема і позивачки. Зазначила, що сукупний дохід сім`ї є нижчим соціального стандарту прожиткового мінімуму гарантованого державою. Відповідач протиправно відмовив позивачу у призначенні соціальної допомоги, оскільки у ОСОБА_2 відсутнє право власності на квартиру в АДРЕСА_2 , а є лише запис в розділі відомостей реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна про іпотечну заборону.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

13.05.21 року судом отримано від Відповідача відзив на позовну заяву (11.05.21 року відправлено поштою), в якому відповідач не погоджується з позовними вимогами та просить суд відмовити в задоволенні позову. Відповідач посилається на те, що згідно відомостей з Реєстру прав власності на нерухоме майно, Управлінню стало відомо, що у власності чоловіка позивачки – ОСОБА_2 знаходиться квартира за адресою: в АДРЕСА_2 , про що позивачка повинна була повідомити управління, однак цього не зробила.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 23.12.2020р. позивач звернулась із заявою до Центрального управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

09.02.2021 р. Центральним управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради було направлено на адресу позивачки лист «Про розгляд звернення» від 09.02.2021р. за №10-06 в тексті якого зазначено, що рішення Управління від 06.01.2021р. про відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям залишено без змін.

Центральним управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради, згідно відомостей з Реєстру прав власності на нерухоме майно, які містяться в матеріалах справи встановлено, що у власності чоловіка позивачки – ОСОБА_2 знаходиться квартира за адресою: в АДРЕСА_2 .

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Реалізація конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям здійснюється відповідно до Закону України від 01.06.2000 року № 1768-III "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" (далі - Закон).

Відповідно до ст. 1 Закону, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога, допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Порядок надання такої допомоги регламентується ст. 4 Закону та передбачає, що до заяви про надання державної соціальної допомоги, яка подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради додаються: документ, що посвідчує особу, довідка про склад сім`ї, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї, довідка про наявність та розмір земельної частки (паю), довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Призначення і виплата допомоги здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася з заявою до Центрального управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради 23.12.2020р. щодо отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та долучила декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, де у розділі ІІІ вказала, що сім`я володіє будинком за адресою: АДРЕСА_3 . Іншого житла не має.

Проте, відповідачем встановлено, що позивач надала недостовірну інформацію про її майновий стан.

Відповідач дійшов висновку про порушення, допущені позивачем під час звернень за призначенням соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме, у розділі III Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (форма Декларації затверджена наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 204 від 22.07.2003 року), оскільки остання не повідомила про наявність у власності її чоловіка – ОСОБА_3 квартири за адресою: АДРЕСА_2 .

Суд зазначає, що загальна площа житла перевищує встановлені абз. 6 п.10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям».

Отже, за висновками Управління, позивач приховала, або навмисно подала недостовірні дані про майновий стан у III розділі Декларації про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім`ї при зверненні за допомогою із заявою від 23.12.2020р. та відповідним пакетом документів.

На цій підставі відповідачем було зроблено висновок, що відмову у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Згідно з ст. 7 Закону України від 01.06.2000 №1768-ІІІ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім`ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги. Призначена державна соціальна допомога може бути зменшена до 50 відсотків її розміру у разі невикористання сім`єю можливостей знаходження додаткових джерел для існування

Умови за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, встановлено і у п. 10 Порядку (постанова КМУ від 24.02.2003 № 250). Ці норми є аналогічними тим, що передбачені у ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям". Зокрема у пункті 10 Порядку зазначено, що за наявності обставин, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій.

Пунктом 28 постанови КМУ від 24.02.2003 року № 250 Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, зокрема передбачено припинення органами праці та соціального захисту населення виплати державної соціальної допомоги, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.

Зі змісту вказаної норми випливає, що основною підставою для відмови у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, є приховання або навмисне подання недостовірних даних про доходи та майновий стан сім`ї отримувача допомоги.

Згідно з п.10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), за умови, що загальна площа житла перевищує 21 м.кв. на одного члена сім`ї та додатково 10,5 м.кв. на сім`ю.

Судом встановлено, що чоловіку позивача – ОСОБА_2 належить квартира за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями з реєстру прав власності на нерухоме майно. Відтак, оскільки у власності малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), відповідачем правомірно було відмовлено у призначені державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до п.10 Порядку №250. При цьому, надана позивачем, у якості належних та допустимих доказів як постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.01.2012р. у справі №2а-9411/10/0470, так і постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 11.09.2013р. у справі №2а-9411/10/0470 не спростовують наявність у власності чоловіка позивача – ОСОБА_2 квартири за адресою: АДРЕСА_2 , при цьому, що механізм надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям регламентує “Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям”, а нормами Порядку №250 не передбачено виключень у разі знаходження майна під іпотечною забороною.

З огляду на викладене, враховуючи те, що обставини викладені позивачем в обґрунтування позову не знайшли своє підтвердження, суд приходить до висновку, що Центральним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради правомірно відмовлено позивачу у наданні допомоги малозабезпеченим сім`ям, а відтак, слід відмовити у задоволенні позовних вимог.

В порядку ст.139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст.243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова