
465/1155/21
2/465/2196/21
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
07.07.2021 року м. Львів
Франківський районний суд м.Львова в особі судді Гладишевої Х.В.,
за участю секретаря судового засідання Кахнич Г.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Франківського районного суду м.Львова цивільну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
встановив:
18.02.2021 року до Франківського районного суду м.Львова надійшла позовна заява Львівського міського центру зайнятості (далі позивач) до ОСОБА_1 (далі відповідач) про стягнення коштів у розмірі 10130,10 грн. та 2270 грн. судових витрат.
Короткий зміст заяв по суті справи.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідач звернувся до Львівського міського центру зайнятості в пошуках роботи 04.06.2020 року та було надано статус безробітного 04.06.2020 року відповідно до ст.43 Закону України «Про зайнятість населення» на підставі поданої заяви. За час перебування на обліку у центрі зайнятості ОСОБА_1 отримував матеріальне забезпечення – допомогу по безробіттю.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», отримана інформація від ПФУ про перебування відповідача у цивільно-правових відносинах в період перебування на обліку як безробітного.
На підтвердження цих даних здійснено перевірку достовірності інформації отриманої при обміні даними з ПФУ, (Акт розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»,та з`ясовано, що ОСОБА_1 під час перебування на обліку як безробітний у Львівському центрі зайнятості 06.08.2020 року уклав договір цивільно-правового характеру – цивільно-правова угода №633 від 06.08.2020 року про надання послуг (виконання робіт) з ТОВ Торговельно-виробнича компанія «Львівхолод» і відповідно підлягав зняттю з обліку як безробітний з 06.08.2020 року.
Позивач зазначив, що в результаті не повідомлення відповідачем спеціалістів Львівського міського центру зайнятості про укладення договору, ОСОБА_1 безпідставно перебував на обліку як безробітний та незаконно отримував допомогу з безробіття за період з 06.08.2020 року по 06.10.2020 року у сумі 10130,10 грн., оскільки належав до зайнятого населення.
При цьому, Львівським міським центром зайнятості скеровано відповідачу повідомлення про необхідність повернення коштів у сумі 10130,10 грн., однак таке залишилося без реагування.
Відзив на позовну заяву до суду не надходив.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Франківського районного суду м.Львова від 22.03.2021 року відкрито провадження у даній справі та постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 10.00 год. 14.05.2021 року.
У судові засідання 14.05.2021 року та 07.07.2021 року сторони не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату та час розгляду справи.
При цьому, представник позивача ОСОБА_2 подав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача, та зазначив, що не заперечував проти заочного розгляду справи та винесення судом заочного рішення.
Клопотань від відповідача про розгляд справи без його участі на адресу суду не надходило.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне розглянути справу за відсутності сторін за наявними матеріалами справи.
За клопотанням позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 280 ЦПК України.
Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на вказане, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Львівський міський центр зайнятості є органом Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - Фонд), що діє від імені Фонду відповідно до законів України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про зайнятість населення».
04.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Львівського міського центру зайнятості в пошуках роботи.
Статус безробітного ОСОБА_1 було надано 04.06.2020 року на підставі заяви відповідно до Закону України «Про зайнятість населення».
Як вбачається із підписаної ОСОБА_1 заяви про надання/поновлення статусу безробітного, відповідач підтвердив, що «…не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» та через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно та ознайомлений з правами та обов`язками безробітного та несе відповідальність за достовірність поданих даних та відомостей».
За час перебування на обліку як безробітний ОСОБА_1 отримував у центрі зайнятості матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю.
Згідно з Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», отримана інформація від ПФУ про перебування відповідача у цивільно-правових відносинах в період перебування на обліку як безробітного.
Згідно акту № 356 від 11.11.2020 року розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» з метою ефективного використання коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття проведено звірку даних щодо достовірності факту перебування ОСОБА_1 у відносинах цивільно-правового характеру і отримання доходу від ТОВ «Львівхолод».
За результатами даних звірки, проведеної відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 22 Закону України «Про зайнятість населення», було встановлено, що ОСОБА_1 укладено з ТОВ «Львівхолод» цивільно-правову угоду №633 від 06.08.2020 року і отримав дохід від підприємця з 06.08.2020 року.
З цивільно-правової угоди №633 від 06.08.2020 року вбачається, що предметом договору є організація та виконання на власний ризик робіт (надання послуг) у період з 06.08.2020 року по 12.08.2020 року. Договір містить підпис ОСОБА_1 із зазначенням персональних даних.
Згідно додатку до цивільно-правової угоди №633 від 06.08.2020 року ОСОБА_1 виконав роботи на загальну вартість 3687,32 грн.
Згідно акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 12.08.2020 року, в період з 06.08.2020 року по 12.08.2020 року виконавцем ОСОБА_1 виконано роботи з оплатою 3687,32 грн.
Позивач зазначив, що в результаті не повідомлення відповідачем спеціалістів Львівського міського центру зайнятості про укладення договору, ОСОБА_1 безпідставно перебував на обліку як безробітний та незаконно отримував допомогу з безробіття за період з 06.08.2020 року по 06.10.2020 року у сумі 10130,10 грн., оскільки належав до зайнятого населення.
З наданого позивачем нарахування допомоги по безробіттю та платежі від 30.06.2020 року, вбачається що ОСОБА_1 надлишково виплачено матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 06.08.2020 року по 06.10.2020 року сума коштів у розмірі 10130,10 грн., і яка підлягає поверненню.
Згідно повідомлення щодо відшкодування коштів №10-5371/20 від 18.11.2020 року ОСОБА_1 вказано на необхідність повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 06.08.2020 року по 06.10.2020 року сума коштів у розмірі 10130,10 грн.
Однак у добровільному порядку кошти не було повернуто.
Норми права,які підлягають застосуванню при вирішенні спору та мотиви їх застосування.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Відповідно до пункту частини 1 статті 4 Закону України «Про зайнятість населення» в Україні до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Вимогами частини 1 статті 2 цього Закону передбачено, що безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до підпункту 1 пункту 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792 , центр зайнятості припиняє реєстрацію безробітного з дня укладення цивільно-правового договору про виконання робіт (надання послуг).
Підпунктом 2 пункту 1 розділу 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 06 квітня 2020 року № 624 виплата допомоги по безробіттю припиняється в разі припинення реєстрації безробітного з підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 792.
Таким чином, особи які виконують роботи (надають послуги) за цивільно - правовими договорами, предметом яких є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт та надання послуг, закон відносить до зайнятого населення. У зв`язку з чим, вони не можуть бути зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг. Незастраховані особи, яким виплачується забезпечення та надаються соціальні послуги за цим Законом, виконують обов`язки та несуть відповідальність, так як і застраховані особи.
Тобто, у разі якщо особа отримала допомогу по безробіттю без наявності на те підстав то вона зобов`язана добровільно повернути безпідставно отриману суму, в іншому разі відповідна сума виплаченої по безробіттю допомоги стягується з неї у встановленому законом порядку.
Тобто, сама наявність цивільно-правової угоди не дає особі права на отримання статусу безробітного, що унеможливлює отримання допомоги по безробіттю, при цьому не важливо чи отримувала особа заробіток відповідно до цивільно-правової угоди, чи ні.
Таким чином, наведені норми припинення виплати допомоги по безробіттю та зняття безробітних з обліку пов`язують із укладенням ними цивільно-правового договору, предметом якого є надання послуг за винагороду. Отже, укладення застрахованою особою, яка має статус безробітної, такого договору є обставиною, що впливає на умови виплати їй допомоги по безробіттю, тому неповідомлення цією особою центру зайнятості про виникнення або наявність такої обставини свідчить про невиконання нею своїх обов`язків та відповідно до частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» є підставою для стягнення суми виплаченого забезпечення.
З урахуванням вищевикладених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини сторін, та встановлених обставин даної справи, суд дійшов висновку про задоволення позову, відтак з відповідача підлягає стягненню кошти в сумі 10130,10 грн.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, з відповідача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 2270 грн., сплачений позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст.4, 5, 12, 13, 76-82, 141, 259, 263-265, 268, 273-289 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Львівського міського центру зайнятості (рахунок UA328201720355459001700706219, одержувач: Львівський міський центр зайнятості, банк: Держказначейська служба України м.Київ, ЄДРПОУ 25555035, МФО 820172, КЕКВ 2710 - повернення допомоги з безробіття від ОСОБА_1 ) кошти у розмірі 10130 (десять тисяч сто тридцять) грн. 10 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь Львівського міського центру зайнятості (рахунок UA328201720355459001700706219, одержувач: Львівський міський центр зайнятості, банк: Держказначейська служба України м.Київ, ЄДРПОУ 25555035, МФО 820172, КЕКВ 2800 - повернення судового збору від ОСОБА_1 ) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду або через Франківський районний суд м.Львова.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони:
Позивач: Львівський міський центр зайнятості, м.Львів, вул.Кн.Ольги, 122, рахунок UA328201720355459001700706219, Держказначейська служба України м.Київ, ЄДРПОУ 25555035, МФО 820172.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя Х.В.Гладишева