Рішення № 98197290, 09.07.2021, Семенівський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
09.07.2021
Номер справи
744/606/21
Номер документу
98197290
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

09.07.21

Справа № 744/606/21

Провадження № 2-а/744/5/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2021 року в місті Семенівка Чернігівської області Семенівський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого – судді Гнипа О. І.,

при секретарі Шаповал Ю. В.,

розглянувши адміністративну справу № 744/606/21 за позовом

позивача: ОСОБА_1

до

відповідача: Семенівської міської ради Чернігівської області

про

вимоги позивача: визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

у відкритому судовому засіданні, проведеному за участі позивача ОСОБА_1 та за відсутності представника відповідача Деденка С. І., -

В С Т А Н О В И В:

За позовом сторона позивача просить визнати протиправною та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення № 29 від 31 березня 2021 року, винесену адміністративною комісією при виконавчому комітеті Семенівської міської ради Чернігівської області щодо ОСОБА_1 , а справу про адміністративне правопорушення провадженням закрити. В обґрунтування наведених вимог у позові зазначено про те, що 22 лютого 2021 року старший дільничний офіцер поліції Сектору поліцейської діяльності № 1 Новгород-Сіверського районного відділу поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_2 склав відносно позивача протокол за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення за те, що нібито ОСОБА_1 07.02.2021 о 03.00 годині написала фарбою образливі слова в під`їзді будинку АДРЕСА_1 , чим порушила правила благоустрою. Позивач не була згодна з вказаним протоколом, оскільки ніяких написів в під`їзді вона не робила, а тому протокол позивач підписувати відмовилася. 31 березня 2021 року відбулося засідання адміністративної комісії при виконавчому комітеті Семенівської міської ради Чернігівської області, на яку її було запрошено. На засіданні комісії позивач заперечила свою причетність до скоєного правопорушення та наголошувала, що поліцейським не надано жодного доказу того, що саме вона здійснила напис в під`їзді будинку. Окрім того, позивач звернула увагу членів адміністративної комісії на те, що в матеріалах справи в рапорті чергового відділу поліції від 07.02.2021 зазначено, що напис здійснила «сусідка ОСОБА_3 », а її прізвище « ОСОБА_4 ». Представники адміністративної комісії повідомили, що 01.04.2021 викличуть на засідання представників поліції і повернуть справу на доопрацювання. Жодної постанови про накладення стягнення позивачеві вручено не було, також усно ніхто не повідомляв, що на ОСОБА_1 накладене стягнення. В червні 2021 року позивач отримала з Семенівського районного відділу державної виконавчої служби Чернігівської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) постанову про відкриття виконавчого провадження, винесену 16.06.2021 старшим державним виконавцем Сушеницею Катериною Олександрівною. Згідно даних постанови було розпочато виконавче провадження № 65813956 на підставі постанови № 29 від 31.03.2021, виданої Семенівською міською радою Чернігівської області, на суму штрафу 680 гривень. 18.06.2021 на усний запит ОСОБА_1 позивачеві державним виконавцем була надана копія постанови про накладення адміністративного стягнення № 29 від 31.03.2021, винесена адміністративною комісією при виконавчому комітеті Семенівської міської ради. Згідно даної постанови ОСОБА_1 визнано винною в тому, що 07.02.2021 близько 03.00 вона нанесла фарбою образливий напис в під`їзді будинку АДРЕСА_1 , чим порушила правила благоустрою та ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв`язку з чим на неї накладено адміністративне стягнення в розмірі 340 гривень. Позивач вважає, що постанову про накладення адміністративного стягнення № 29 від 31.03.2021, винесену адміністративною комісією при виконавчому комітетові Семенівської міської ради, слід визнати протиправною та скасувати. Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно даних постанови позивач обвинувачуюся у тому, що «07.02.2021 року близько 03.00 ОСОБА_1 нанесла фарбою образливий напис в під`їзді будинку АДРЕСА_1 , чим порушила правила благоустрою та ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення». Диспозиція ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення є банкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів (правил, положень, інструкцій), зокрема правил благоустрою. Натомість ані в протоколі про адміністративне правопорушення, ані в постанові про накладення адміністративного стягнення не зазначено яких же саме правил благоустрою (їх точна назва, хто їх затвердив, коли) позивач не дотрималася та який саме пункт вказаних правил позивач порушила. Через дану обставину ані протокол про адміністративне правопорушення, ані постанова про накладення адміністративного стягнення не відповідають вимогам Кодексу України про адміністративні правопорушення. Окрім того, що позивач не робила жодних написів в під`їзді будинку АДРЕСА_1 , і в матеріалах справи відсутні будь-які докази її вини, на що адміністративна комісія не звернула жодної уваги. Навіть в рапорті чергового відділу поліції від 07.02.2021 зазначено, що зі слів заявника напис здійснила «сусідка ОСОБА_3 », а її прізвище « ОСОБА_4 ». Таким чином, дії відповідача щодо притягнення позивача до адміністративної відповідальності є протиправними. Виходячи з викладеного, постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає скасуванню, а справа – закриттю.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала повністю та пояснила про те, що своєї вини у зазначеному в оскаржуваній постанові вона не убачає.

У судове засідання представник відповідача, Семенівської міської ради Чернігівської області, міський голова ОСОБА_5 , не прибув, був повідомлений належним чином про час місце судового засідання, подав до суду відзив, де зазначив дані про певну правомірність діянь органів місцевого самоврядування із приводу притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а також надіслав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника Семенівської міської ради Чернігівської області на розсуд суду.

Суд, вивчивши матеріали адміністративної справи та наявні відомості щодо справи про адміністративне правопорушення, вважає за необхідне позов задовольнити частково за наступних обставин.

У справі судом установлено, що за оскаржуваною позивачем постановою Семенівської міської ради Чернігівської області від 31.03.2021 на позивача ОСОБА_1 за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень 00 копійок. За постановою ОСОБА_1 була визнана винною в тому, що вона 07.02.2021 близько 03 години 00 хвилин нанесла фарбою образливий напис в під`їзді будинку АДРЕСА_1 , чим порушила правила благоустрою та ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Проте, ключовою ознакою правопорушення за оскаржуваною постановою та вирішальною властивістю суб`єктивної сторони поставленого до вини ОСОБА_1 є нанесення образливих слів у певному місці, що не може бути за спрямованістю умислу та мотиву в даному разі розцінене як порушення правил благоустрою, адже подібні діяння у разі їх підтвердження мають кваліфікуватися як дрібне хуліганство, зокрема, за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Втім, суд позбавлений можливості у даній справі ухвалити судове рішення щодо наявності чи відсутності у діях ОСОБА_1 складу дрібного хуліганства, сприймаючи також і те, що це їй за протоколом про адміністративне правопорушення, складеним поліцією, до вини аніяк не поставлено.

Крім цього, суд не може зробити висновки щодо порушення чи не порушення позивачем визначених правил благоустрою, позаяк з 07.02.2021, тобто дати вчинення нібито ОСОБА_1 правопорушення, пройшов тривалий строк, що вказує на ознаки необхідності застосування у справі вимог ст. 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, відповідно до п. 7 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.

Згідно із ч. 1 ст. 38 зазначеного вище Кодексу адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).

Таким чином, ураховуючи те, що з часу поставлених до вини діянь особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, до цього часу пройшло більш ніж два місяці, справа про адміністративне правопорушення щодо позивача підлягає закриттю зі звільненням ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, враховуючи викладене й зважаючи також на приписи п. 3 ч. 1 ст. 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Така правова позиція суду узгоджується з відомостями Узагальненого науково-консультативного висновку від 07.11.2017 Науково-консультативної ради при Вищому адміністративному суді України, де зауважено про те, що під час закриття провадження у справах про адміністративні правопорушення у зв`язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності, передбачених статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вина особи не встановлюється (в доступі онлайн за посиланням: http://www.vasu.gov.ua/nkr/pravovi_vusnovky/pravjvi_visnjvki_07.11.2017/).

Разом з тим, при ухваленні цього рішення суд не бере до уваги та відкидає дані відзиву відповідача щодо правомірності накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення, адже такі дані не спростовують вимог законодавства, приведених вище судом.

Керуючись ст. ст. 5, 77, 244-246, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Семенівської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення – задовольнити частково.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення про накладення адміністративного стягнення № 29 від 31 березня 2021 року, винесену адміністративною комісією при виконавчому комітеті Семенівської міської ради Чернігівської області про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 за ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, – визнати протиправною та скасувати, а справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 провадженням закрити у зв`язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.

В решті позову – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду. До визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених Кодексом адміністративного судочинства України дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до суду апеляційної інстанції через Семенівський районний суд Чернігівської області.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач:Семенівська міська рада Чернігівської області, місцезнаходження: вулиця Червона Площа, будинок 6, місто Семенівка Чернігівської області, 15400, код ЄДРПОУ 04062009.

Суддя: О. І. Гнип