Ухвала суду № 98189300, 30.06.2021, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
30.06.2021
Номер справи
465/4252/18
Номер документу
98189300
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

465/4252/18

2/465/510/21

У Х В А Л А

судового засідання

30.06.2021 року Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого-судді Мартьянова С.М.

за участі секретаря судового засідання Турчак М.І.

розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ЛОО ВГО «Товариство Українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування фізичних осіб на ліквідацію Банку «ПАТ «Кредо Банк», Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про захист прав споживачів фінансових послуг банку, -

В С Т А Н О В И В :

позивачі звернувся в суд з позовом про захист прав споживачів фінансових послуг банку.

Представник відповідача Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Банк Михайлівський» подав до суду клопотання про закриття провадження у справі. З 23.05.2016 року в ПАТ «Банк Михайлівський» запроваджена тимчасова адміністрація, а з 13.07.2016 року розпочата процедура ліквідації. Зазначається що зазначена справи не може розглядатися порядку цивільного судочинства. Підлягає до розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки до компетенції адміністративних судів належить вирішення спорів фізичних та юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій. На підставі вищевказаного, просить суд закрити провадження у справі №465/4252/18.

В свою чергу, представник позивачів 17.06.2020 року подав до суду заперечення на клопотання про закриття впровадження. Зазначає, що таке клопотання є безпідставним, необґрунтованим. Справа підлягає до розгляду в порядку цивільного судочинства. Просить суд відхилити клопотання представника відповідача та продовжити цивільний розгляд справи.

Представник відповідача 30.06.2021 року подав до суду пояснення щодо закриття провадження у справі. Ознайомившись з запереченням на клопотання про закриття провадження у справі, вважає, що таке не відповідає законодавству України. Позовні вимоги, заявлені позивачами, за своєю природою випливають зі спору щодо правильності нарахування та виплати Фондом коштів в межах гарантованої суми відшкодування, є вимогами саме до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, тому підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. Відтак просить задовольнити клопотання про закриття провадження у справі у зв`язку з тим, що справа не підлягає до розгляду в порядку цивільного судочинства.

Представник позивачів подав до суду заяву про подальший розгляд справи за його відсутності, заперечення на клопотання про закриття провадження у справі підтримує повністю.

Представники відповідачів на судове засідання 30.06.2021 року подав письмові пояснення щодо закриття провадження у справі.

У відповідності до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши наведені вище заяви, дослідивши матеріали судової справи, вважає, що провадження по справі підлягає закриттю, виходячи з наступних підстав.

Згідно зі ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно до ч.1 ст.19 КАС України справи, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності.

Згідно зі ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.

При розмежуванні юрисдикційних форм захисту порушеного права основним критерієм є характер (юридичний зміст) спірних відносин.

В обсязі конкретних обставин цієї справи зміст (суть) спірних правовідносин обмежується встановленням реальної правової природи відносин, що виникли між позивачем, Фондом та уповноваженою особою Фонду, визначення яких залежить від з`ясування прав позивача, статусу Фонду, мети його створення, завдань, поставлених перед ним, повноважень та обов`язків Фонду і його уповноважених осіб, функцій, які на нього покладаються.

Акти, прийняті суб`єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, установлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до ч. 1 і 2 ст. 55 Конституції України. Для реалізації конституційного права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності вказаних суб`єктів у сфері управлінської діяльності в Україні утворено систему адміністративних судів.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За змістом п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб`єктом владних повноважень є, зокрема, будь-який суб`єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій.

Частинами 1 та 2 ст. 17 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на: правовідносини, що виникають у зв`язку зі здійсненням суб`єктом владних повноважень владних управлінських функцій; публічно-правові спори, зокрема на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Отже, до компетенції адміністративних судів належить вирішення спорів фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Законом № 4452-VI (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлені правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, і цей Закон є спеціальним у регулюванні спірних правовідносин.

За змістом ст. 3 Закону № 4452-VI Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, яке є об`єктом права державної власності і перебуває у його господарському віданні.

Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону № 4452-VI основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Для цього Фонд наділено відповідними функціями, передбаченими ч. 2 ст. 4 Закону № 4452-VI, серед яких, зокрема, ведення реєстру учасників Фонду; здійснення заходів щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснення заходів щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників, підвищення рівня фінансової грамотності населення відповідно до цього Закону.

Крім того, відповідно до ст. 6 Закону № 4452-VI Фонд наділено повноваженнями видавати нормативно-правові акти, що підлягають державній реєстрації у порядку, встановленому законодавством, з питань, віднесених до його повноважень, які є обов`язковими до виконання банками, юридичними та фізичними особами.

За змістом п. 17 ч. 1 ст. 2 цього Закону уповноважена особа Фонду - це працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

За приписами ч. 1 ст. 54 Закону № 4452-VIрішення, що приймаються відповідно до цього Закону Національним банком України, Фондом, працівниками Фонду, що виконують функції, передбачені цим Законом, у тому числі у процесі здійснення тимчасової адміністрації, ліквідації банку, виконання плану врегулювання, можуть бути оскаржені до суду.

Таким чином, нормативно-правове регулювання статусу Фонду та його місце в системі гарантування вкладів фізичних осіб дозволяє зробити висновки, що Фонд є суб`єктом публічного права, створений з метою реалізації публічних інтересів держави у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, здійснює нормативне регулювання, тобто наділений владними управлінськими функціями та є суб`єктом владних повноважень у розумінні КАС України.

Аналогічні висновки викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від Із березня 2019 року у справі №554/2219 року; від 18 квітня 2018 року у справі № 813/921/16; від 23 травня 2018 року у справі № 820/3770/16.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Згідно ч.1 ст.256 ЦПК України, у разі закриття провадження у зв`язку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд повинен роз`яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини, суд вважає, суд вважає, що провадження у справі підлягає закриттю.

Керуючись статями 3, 4, 13, 64, 222, 247, 255, 256, 258-261, 273 ЦПК України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

провадження у справі за позовом ЛОО ВГО «Товариство Українських офіцерів» в інтересах ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 до Публічного акціонерного товариства «Банк Михайлівський» в особі Уповноваженої особи Фонду гарантування фізичних осіб на ліквідацію Банку «ПАТ «Кредо Банк», Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про захист прав споживачів фінансових послуг банку – закрити.

Роз`яснити позивачам, що розгляд таких справ відноситься до юрисдикції окружних адміністративних судів.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її проголошення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Повний текст ухвали виготовлено 05.07.2021 року.

Суддя Мартьянова С.М.