Ухвала суду № 98180964, 08.07.2021, Центральний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
08.07.2021
Номер справи
263/13708/20
Номер документу
98180964
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 263/13708/20

Провадження № 4с/263/5/2021

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2021 року Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі: головуючого судді - Кияна Д.В., за участю секретаря судових засідань - Рябова С.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Маріуполі цивільну справу за скаргою ОСОБА_1 на дії державного виконавця, заінтересовані особи: Кальміуський відділ Державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 ,

ВСТАНОВИВ:

09.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця Кальміуського відділу Державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (надалі – Кальміуський ВДВС), в якій просив зобов`язати державного виконавця здійснити перерахунок розрахунку по аліментах, розраховуючи його на підставі середньої заробітної плати працівника для Донецької області.

В обґрунтування скарги ОСОБА_1 зазначив, що на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області по справі №263/3367/13-ц від 16.04.2013 задоволено позов ОСОБА_3 про стягнення зі скаржника на користь стягувача аліментів на утримання неповнолітньої дитини в розмірі ј частини усіх видів заробітку (доходу) щомісяця, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 02.04.2013 та до досягнення дитиною повноліття. На виконання вказаного рішення державним виконавцем Кальміуського ВДВС відкрито виконавче провадження №59343591. Під час виконання рішення суду державним виконавцем Кальміуського ВДВС було зроблено розрахунок заборгованості по аліментам, який скаржник отримав 30.10.2020. З вказаним розрахунком не згодний, оскільки вважає, що державний виконавець не вірно розрахував розмір середньої заробітної плати, взявши статистичні показники середньої заробітної плати по м. Маріуполь Донецької області, не взявши до уваги, що повинен був використати показники саме по Донецькій області, в зв`язку із чим сума заборгованості значно більша. Також при розрахунку не враховано те, що з 12.07.2018 до січня 2020 ОСОБА_1 перебував на обліку в Маріупольському міському центрі зайнятості як безробітний, а з 17.01.2020 зареєструвався як ФОП та перебуває на спрощеній системі оподаткування.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області від 10.11.2020 скаргу прийнято до провадження суду та призначено до розгляду в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Заінтересовану особу, Кальміуський ВДВС, зобов`язано надати завірену копію виконавчого провадження.

Заінтересована особа, Кальміуський ВДВС, 28.12.2020 надала до суду відзив на скаргу, в якому заперечувала проти її задоволення.

Свої заперечення заінтересована особа обґрунтувала тим, що 11.06.2019 до Кальміуського ВДВС надійшов виконавчий лист №2/263/1682/2013 від 29.04.2013, виданий Жовтневим районним судом м. Маріуполя Донецької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_4 аліментів на утримання неповнолітньої дитини в розмірі ј частини усіх видів заробітку (доходу) щомісяця, але не менше 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, починаючи з 02.04.2013 та до досягнення дитиною повноліття. 12.06.2019 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження 59343591, яку направлено сторонам. З жовтня 2019 ОСОБА_1 офіційно не працював, аліменти сплачував частково та не в повному обсязі. ОСОБА_1 зареєстрований як ФОП з 17.01.2020 та перебуває на спрощеній системі оподаткування. Заборгованість нараховується державним виконавцем з урахуванням середньої заробітної зарплати по м. Маріуполь Донецької області в зв`язку із тим, що боржник зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Відомості про розмір середньої заробітної плати на одного працівника по м. Маріуполь Донецької області надано Головним управління статистики у Донецькій області. Тому розрахунок вважає вірним, а вимоги скаржника необґрунтованими, на підставі чого просить суд в задоволенні скарги відмовити.

Враховуючи те, що по справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України - без фіксування судового засідання технічними засобами.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив такі обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч. 3 ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст.ст. 76, 77, 79, 80 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно з відомостями трудової книжки, звільнений за згодою сторін з Цеху ремонту ТОВ «Метінвест Промсервіс» 03.07.2018.

З 12.07.2018 Маріупольським міським центром зайнятості розпочато виплату допомоги по безробіттю.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, ОСОБА_1 17.01.2020 зареєстрований як фізична особа – підприємець, адрес реєстрації: АДРЕСА_1 .

Витягом з реєстру платників єдиного податку № 2005823400034 від 22.01.2020 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 провадить свою господарську діяльність на території м. Маріуполь Донецької області, є платником єдиного податку 2 групи.

На запити заступника начальника Кальміуського ВДВС Головним управління статистики у Донецькій області надано відповіді, згідно яких середньомісячна заробітна плата штатних працівників м. Маріуполя становить:

в II кварталі 2019 року – 17114 гривень; в III кварталі 2019 року – 15336 гривень; в IV кварталі 2019 року – 15801 гривень; в I кварталі 2020 року – 15243 гривень; в II кварталі 2020 року – 16876 гривень.

Виконавче провадження (номер за АСВП) 59343591 по примусовому виконанню виконавчого листа №2/263/1682/2013 від 29.04.2013, виданого Жовтневим районним судом м. Маріуполя знаходиться на виконанні Кальміуського ВДВС, боржник за вказаним провадженням – ОСОБА_1 , стягувач – ОСОБА_2 .

Примусове виконання відкрито на підставі заяви стягувача ОСОБА_2 від 11.06.2019.

Відомості про зміну прізвище стягувача з ОСОБА_5 на ОСОБА_6 внесено на підставі заяви стягувача на адресу ОСОБА_7 )

Виконавче провадження відкрито постановою державного виконавця Кальміуського ВДВС Чиркової Н.О. від 12.06.2019.

Постанова про відкриття виконавчого провадження була направлена учасникам, боржнику одночасно було направлено виклик державного виконавця.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на червень 2019 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 7263,19 гривень.

Договором підряду №1, укладеним між ФОП ОСОБА_8 та фізичною особою ОСОБА_1 підтверджується отримання доходів ОСОБА_1 за проведення робіт в якості підрядника.

31.07.2019 державним виконавцем Кальміуського ВДВС винесено постанову про звернення на заробітну плат, пенсію, стипендію та інші доходи боржника, якою накладено арешт на доходи, отримані ОСОБА_1 згідно договору підряду в ФОП ОСОБА_8

ОСОБА_1 звертався до Кальміуського ВДВС з заявою про перерахунок заборгованості по сплаті аліментів з урахуванням наданих ним квитанцій.

На підтвердження здійснення виплат по аліментам, ОСОБА_1 долучив до заяви дві квитанції від 16.07.2019 та 30.07.2019, на суму 2100 гривень кожна.

Довідкою, наданою на запит Кальміуського ВДВС від 31.07.2019, Трудовий архів м. Маріуполя Маріупольської міської ради повідомив, що ОСОБА_1 працював в ОВК з виборів президента України територіального округу №57, заступником голови ДВК №142379 в період з березня 2019 по квітень 2019.

Розмір заробітної плати, отриманої ОСОБА_1 в період з березня 2019 по квітень 2019 складає 8100,76 гривень.

ФОП ОСОБА_8 повідомила Кальміуський ВДВС, що нею виконано постанову державного виконавця від 31.07.2019, здійснено відрахування заборгованості по сплаті аліментів в сумі 3263,19 гривень. Вказані роботи мали одноразовий характер, не були триваючими.

Самоперевіркою ФОП ОСОБА_8 встановлено, що нею було в рахунок утримання аліментів з ОСОБА_1 перераховано 3263,19 гривень, однак сума повинна була скласти 5746,02 гривень.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на листопад 2019 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 11724,99 гривень.

ОСОБА_1 з розрахунком заборгованості, зробленим станом на листопад 2019 не погодився, про що повідомив Кальміуський ВДВС, в заяві просив провести перерахунок заборгованості.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на грудень 2019 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 15558,99 гривень.

Внаслідок неналежного виконання боржником ОСОБА_1 зобов`язань зі сплати аліментів державним виконавцем 04.02.2020 було ухвалено постанову про накладення арешту на майно боржника.

З відповіді ФОП ОСОБА_8 встановлено, що за період дії договору підряду з 01.07.2019 по 30.09.2019 ОСОБА_1 отримано винагороду за виконання робіт в сумі 28551,61 гривень.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на березень 2020 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 18884,88 гривень.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на квітень 2020 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 22835,13 гривень.

Внаслідок неналежного виконання боржником ОСОБА_1 зобов`язань зі сплати аліментів державним виконавцем 07.05.2020 було ухвалено постанови про:

встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України;

встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання;

встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами.

Скаржник звертався до Кальміуського ВДВС з заявою від 13.07.2020, в якій просив надати йому помісячний розрахунок заборгованості по нарахованим та сплаченим сумам за період з моменту відкриття виконавчого провадження по дату звернення з заявою.

Також ОСОБА_1 надав квитанції про перерахування сум аліментів з датами платежів та сумами відповідно: 30.04.2020 в сумі 1224 гривні; 29.05.2020 в сумі 1530 гривень; 30.06.2020 в сумі 1530 гривень.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на липень 2020 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 30346,38 гривень.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на вересень 2020 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 38376,13 гривень.

ОСОБА_1 згідно довідки ІС ДП «НАІС» належить легковий автомобіль марки Chevrolet, модель Aveo, 2008 року випуску, VIN НОМЕР_1 .

Державним виконавцем під час здійснення виконавчих дій 23.10.2020 винесено постанову про розшук майна боржника ОСОБА_1 .

Скаржник ОСОБА_1 надав відомості про сплату ним аліментів, в вигляді трьох платіжних доручень, кожне на суму 1500 гривень.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на жовтень 2020 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 38095,13 гривень.

Проведеним розрахунком заборгованості по аліментам встановлено, що станом на листопад 2020 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів складає 46814,13 гривень.

30.11.2020 ОСОБА_1 сплатив на користь стягувача аліменти в сумі 1500 гривень, на підтвердження надавши платіжне доручення.

Вказана сума була врахована, внаслідок чого станом на листопад 2020 загальна сума заборгованості ОСОБА_1 по сплаті аліментів склала 45314,13 гривень.

Відповідно до вимог статті 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу порушено їхні права чи свободи.

Відповідно до частини восьмої статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» спори щодо розміру заборгованості зі сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

Відповідно до пункту 4 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України № 512/2 від 02 квітня 2012 року, виконавець зобов`язаний обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів щомісяця та у випадках, передбачених частиною четвертою статті 71 Закону, повідомляти про розрахунок заборгованості стягувача і боржника.

Розрахунок заборгованості обчислюється в автоматизованій системі виконавчого провадження на підставі відомостей, отриманих із: звіту про здійснені відрахування та виплати; квитанцій (або їх копій) про перерахування аліментів, наданих стягувачем чи боржником; заяв та (або) розписок стягувача; інформації про середню заробітну плату працівника для цієї місцевості; інших документів, що відображають отримання боржником доходу або сплату ним аліментів.

Сума заборгованості зі сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому статтею 195 Сімейного кодексу України.

Згідно з ч.2, 3 ст. 195 СК України заборгованість за аліментами платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості або є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування, або є громадянином України, який одержує заробіток (дохід) у державі, з якою Україна не має договору про правову допомогу, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості.

Розмір заборгованості за аліментами обчислюється державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі виникнення спору - судом.

Таким чином, державний виконавець правомірно розрахував заборгованість за аліментами відповідно до вимог частини другої статті 195 СК України з огляду на те, що боржник є фізичною особою-підприємцем і перебуває на спрощеній системі оподаткування.

До аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 01 квітня 2019 року у справі № 708/326/18 та постанові від 05 серпня 2020 року у справі №464/6206/18.

Частиною 3 статті 71 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.

За змістом статті 195 Сімейного кодексу України заборгованість за аліментами, присудженими у частці від заробітку (доходу), визначається виходячи з фактичного заробітку (доходу), який платник аліментів одержував за час, протягом якого не провадилося їх стягнення.

Згідно частини 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Пунктом 3 та 14 частини 3, частиною 5 статті 18 цього Закону передбачено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що перебувають у виконавчому провадженні.

За статтею 24 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі дії проводяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.

Статтею 70 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що розмір відрахувань із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника вираховується із суми, що залишається після утримання податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до частини 4 статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» сторони зобов`язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов`язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Суд відхиляє доводи скаржника про те, що державний виконавець не вірно застосував при розрахунку заборгованості по аліментам показник середньомісячної заробітної плати штатних працівників м. Маріуполя, оскільки скаржник зареєстрований та постійно мешкає на території м. Маріуполя Донецької області.

Також суд відхиляє доводи скаржника про те, що він зареєстрований як фізична особа – підприємець, тому державний виконавець мав би розрахувати заборгованість по сплаті аліментів виходячи з середньомісячної заробітної плати для Донецької області, а не м. Маріуполь, оскільки скаржник зареєстрований як фізична особа – підприємець за адресою: АДРЕСА_1 , провадить свою господарську діяльність на території м. Маріуполь.

Суд, на підставі викладеного, вважає правомірними дії державного виконавця із застосування саме показника показник середньомісячної заробітної плати штатних працівників м. Маріуполя, а не Донецької області, який слід було б застосувати за умови мешкання скаржника за межами м. Маріуполь, на території інших населених пунктів Донецької області та провадження ним господарської діяльності за межами м. Маріуполь.

Державним виконавцем надано суду докази, під час перевірки яких суд встановив їх належність та допустимість, визнавши їх такими, що повністю спростовують доводи скарги, викладені скаржником.

Скаржник ОСОБА_1 не надав суду доказів, які б при перевірці їх надали б можливість дійти до висновку про наявність розумного сумніву в запереченнях державного виконавця та надали б можливість задовольнити скаргу.

Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією, викладеною Верховним Судом в ухвалі від 01 квітня 2019 року у справі № 708/326/18, постанові від 05 серпня 2020 року у справі №464/6206/18, постанові від 03 березня 2021 року у справі № 463/2566/19.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що скарга ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, а дії державного виконавця під час виконання рішення суду в виконавчому провадженні №595343591 є законними, а зроблені розрахунки правомірними та такими, що направлені на належне виконання судового рішення.

Керуючись статтями 12, 13, 76-82, 89,142, 223, 229, 259, 263-265, 447 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні скарги ОСОБА_1 на дії державного виконавця, заінтересовані особи: Кальміуський відділ Державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ОСОБА_2 - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене позивачем безпосередньо до Донецького апеляційного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Із повним текстом рішення суду можна ознайомитися у Єдиному державному реєстрі судових рішень за адресою: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про сторони:

Скаржник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Кальміуський відділ Державної виконавчої служби у м. Маріуполі Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), ЄДРПОУ 34908758, адреса реєстрації: вул. 24 Квартал, 17, м. Маріуполь, Донецька область, 87513.

Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Суддя Д.В. Киян