
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2021 р. № 400/2888/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області, Южноукраїнського міського голови Онуфрієнка Валерія Васильовича та Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області про визнання дій та бездіяльності протиправними; скасування розпорядження від 13.04.2021 року № 89-р в частині,-
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі - позивач) до Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області (надалі - відповідач 1), Южноукраїнського міського голови Онуфрієнка Валерія Васильовича (надалі - відповідач 2) та Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області (надалі - відповідач 3) з позовними вимогами про:
- визнання протиправною бездіяльності Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області щодо неоголошення 22 квітня 2021 року на черговому пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання постанови №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина»;
- зобов`язання Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області оголосити Постанову №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» на наступному (черговому, позачерговому), після набрання рішенням суду законної сили, пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області УІІІ скликання;
- визнання протиправним розпорядження Южноукраїнського міського голови №89-р від 13.04.2021 року «Про скликання 12 сесії Южноукраїнської міської ради VIII скликання» в частині включення до порядку денного 12 сесії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання питання №1 «Про взяття до відома постанови Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії від 19.03.2021 року №84» та скасувати його в цій частині;
- визнання протиправними дії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання щодо ненадання 22 квітня 2021 року можливості Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії оголосити на черговому пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради постанову №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина»;
- зобов`язання Южноукраїнської міської ради не чинити перешкод та надати можливість Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії Вознесенського району Миколаївської області оголосити на наступному, після набрання рішенням суду законної сили, (черговому, позачерговому) пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області, постанову Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина».
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що постановою Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області №83 від 24 лютого 2021 року «Про визнання особи, обраної депутатом Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області, такою, яка відмовилася від депутатського мандату та обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати» постановлено визнати обраного на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року депутата Южноукраїнської міської ради від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» ОСОБА_3 таким, що відмовився від депутатського мандату та визнати обраним депутатом Южноукраїнської міської ради від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» ОСОБА_1 . Відповідно до ч. 6 ст. 283 Виборчого кодексу України рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошуються на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної у місії, міської, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського, селищного, міського голови. На 12-й сесії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання, що відбулася 22 квітня 2021 року, Южноукраїнської міської територіальної виборчою комісією не було оголошено постанову №84 від 19.03.2021 року шляхом виключення Южноукраїнською міською радою питання з порядку денного, у зв`язку з чим ОСОБА_1 повноважень депутата міської ради не набула. Вважаючи бездіяльність Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії щодо неоголошення на пленарному засіданні 12-ї (чергової) сесії Южноукраїнської міської ради постанови №84 від 19.03.2021 року та дії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання щодо ненадання 22 квітня 2021 року можливості Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії оголосити постанову №84 від 19.03.2021 року, позивач звернулася з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою суду від 30.04.2021 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/2888/21 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та признасив судове засідання на 26.05.2021 року.
26.05.2021 року за вх. № 2854/21/06-25 до Миколаївського окружного адміністративного суду від Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав, що постановою Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області №83 від 24 лютого 2021 року «Про визнання особи, обраної депутатом Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області, такою, яка відмовилася від депутатського мандату та обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати» постановлено визнати обраного на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року депутата Южноукраїнської міської ради від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» ОСОБА_3 таким, що відмовився від депутатського мандату та визнати обраним депутатом Южноукраїнської міської ради від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» ОСОБА_1 . Відповідно до ч. 6 ст. 283 Виборчого кодексу України рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошуються на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної у місії, міської, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського, селищного, міського голови. Вказав, що на пленарному засіданні, яке відбулося 22.04.2021 року, була присутня заступник голови Южноукраїнської МТВК Марініч Тетяна Юріївна , але слово для виступу їй не надали. 28.04.2021 року відбулося продовженя 12 сесії Южноукраїнської міської ради, на якій була присутня голова Южноукраїнської МТВК Попова Альона Миколаївна , якій також не надали можливість оголосити Постанову № 83. Хоча 28.04.2021 року о 9.20 годині на імя міського голови було подано лист № 13 «Про оголошення постанови виборчої комісії на пленарному засіданні», який було проігноровано. Зазначив, що з боку Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області вживалися всі заходи, передбачені діючим законодавством щодо оголошення Постанови № 83.
Судове засідання, призначене на 26.05.2021 року, відкладено на 23.06.2021 року.
22.06.2021 року до Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 повністю виклала обгрунтування, ідентичні мотивам позовної заяви.
Позивач в судове засідання, призначене на 23.06.2021 року, не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.
Представники Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області, Южноукраїнського міського голови Онуфрієнка Валерія Васильовича та Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області в судове засідання, призначене на 23.06.2021 року, не з`явилися, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, про причини неявки суд не сповістили. Заяв чи клопотань до суду не надходило.
Южноукраїнський міський голова Онуфрієнко Валерій Васильович та Южноукраїнська міська рада Вознесенського району Миколаївської області відзив на позовну заяву не надали.
Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Суд клопотання ОСОБА_1 задовольнив та на підставі ч.9 ст. 205 КАС України здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
24.06.2021 року за вх. №14071 через канцелярію Миколаївського окружного адміністративного суду від Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області надійшло клопотання, в якому відповідач просить суд на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України закрити провадження у справі у справі № 400/2888/21.
Ухвалою від 06.07.2021 року суд клопотання Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області про закриття провадження у справі № 400/2888/21 - задовольнив частково, закрив провадження у справі №400/2888/21 в частині позовних вимог про зобов`язання Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області оголосити Постанову №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» на наступному (черговому, позачерговому), після набрання рішенням суду законної сили, пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області УІІІ скликання та зобов`язання Южноукраїнської міської ради не чинити перешкод та надати можливість Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії Вознесенського району Миколаївської області оголосити на наступному, після набрання рішенням суду законної сили, (черговому, позачерговому) пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області, постанову Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина». У задоволенні клопотання про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області щодо неоголошення 22 квітня 2021 року на черговому пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання постанови №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина», визнання протиправним розпорядження Южноукраїнського міського голови №89-р від 13.04.2021 року «Про скликання 12 сесії Южноукраїнської міської ради VIII скликання» в частині включення до порядку денного 12 сесії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання питання №1 «Про взяття до відома постанови Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії від 19.03.2021 року №84» та скасувати його в цій частині та визнання протиправними дії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання щодо ненадання 22 квітня 2021 року можливості Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії оголосити на черговому пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради постанову №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» - відмовлено.
Розглянувши матеріали справи, ознайомившись з заявами учасників справи по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Постановою Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області №83 від 24 лютого 2021 року «Про визнання особи, обраної депутатом Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області, такою, яка відмовилася від депутатського мандату та обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати» постановлено:
визнати обраного на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року депутата Южноукраїнської міської ради від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» ОСОБА_3 таким, що відмовився від депутатського мандату;
визнати обраним депутатом Южноукраїнської міської ради від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» ОСОБА_1;
повідомити ОСОБА_1 про зміст цієї постанови та надати час для подачі заяви до Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії в порядку встановленому ст. 283,284 Виборчого Кодексу України;
копію постанови надіслати до Центральної виборчої комісії.
постанову оприлюднити на офіційному сайті Южноукраїнської міської ради.
Вказану постанову було оприлюднено на офіційному сайті Южноукраїнської міської ради 01 березня 2021 року.
11 березня 2021 року ОСОБА_1 подала до Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії заяву про реєстрацію її депутатом Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання.
Постановою Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» постановлено, зокрема, зареєструвати депутатом Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області ОСОБА_1 та постанову оголосити на черговому пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради, що є підставою для набуття повноважень та складення присяги депутата.
Вказану постанову було оприлюднено на офіційному сайті Южноукраїнської міської ради 23 березня 2021 року.
28.04.2021 року Южноукраїнською міською територіальною виборчою комісією Вознесенського району Миколаївської області на імя міського голови Южноукраїнської міської ради було подано лист № 13 «Про оголошення постанови виборчої комісії на пленарному засіданні».
Розпорядженням Южноукраїнського міського голови №89-р від 13.04.2021 року «Про скликання 12 сесії Южноукраїнської міської ради VIII скликання», з метою вирішення питань місцевого значення, керуючись п. 8, 20 ч. 4 ст. 42, п. 5 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішено скликати 12 сесію Южноукраїнської міської ради VIII скликання 22.04.2021 о 10.00 годині у великій залі засідань виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради.
На 12-й сесії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання, що відбулася 22 квітня 2021 року, Южноукраїнської міської територіальної виборчою комісією не було оголошено постанову №84 від 19.03.2021 року шляхом виключення Южноукраїнською міською радою питання з порядку денного, у зв`язку з чим ОСОБА_1 повноважень депутата міської ради не набула.
Вважаючи бездіяльність Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії щодо неоголошення на пленарному засіданні 12-ї (чергової) сесії Южноукраїнської міської ради постанови №84 від 19.03.2021 року та дії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання щодо ненадання 22 квітня 2021 року можливості Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії оголосити постанову №84 від 19.03.2021 року, позивач звернулася з позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Вирішуючи даний публічно-правовий спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради визначено Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» від 11.07.2002 №93-IV (далі - Закон України №93-IV).
Згідно ч.1 ст.2 Закону України №93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України №93-IV депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано. Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів (ч. 2, 3 ст. 4 Закону України №93-IV).
Відповідно до п.п. 17, 18, 23 ч. 2 ст. 206 Виборчого Кодексу України відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови встановлює результати виборів депутатів, сільського, селищного, міського голови в порядку, визначеному цим Кодексом, здійснює офіційне оприлюднення результатів відповідних місцевих виборів; реєструє обраних депутатів, сільського, селищного, міського голову; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 Виборчого Кодексу України, виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, районні у місті (у містах, в яких утворені районні у місті ради), селищні, сільські виборчі комісії інформують Верховну Раду України, Центральну виборчу комісію, відповідні місцеві ради про обраних депутатів та сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до ст. 284 Виборчого Кодексу України, у разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, міської, сільської, селищної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії у порядку, передбаченому частиною п`ятою статті 283 цього Кодексу. Реєстрація особи, зазначеної у частині першій цієї статті, депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) здійснюється відповідною територіальною виборчою комісією у порядку, передбаченому статтею 283 цього Кодексу.
Рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошуються на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної у місті, міської, обласної ради, Верховної Ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського, селищного, міського голови (ч. 6 ст. 283 Виборчого Кодексу України).
У відповідності до ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до п. 8 ч. 4 ст. 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова: скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
Частиною 11 ст. 46 Закону № 280/97-ВР встановлено, що сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради.
Як вбачається з матеріалів справи, голова ради був присутній на сесії 22.04.2021 року, її відкрив, почав вести засідання сесії, була оголошена перерва.
Згідно протоколу засідання ради та відеозапису сесії було виключено з порядку денного 12 сесії питання № 1 "Про взяття до відома постанови Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії від 19.03.2021 року № 84".
Разом з тим, як вбачається з протоколу засідання від 22.04.2021 року заступник голови Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії озвучила голові та депутатам міської ради, що у відповідності до Виборчого Кодексу України міська територіальна виборча комісія повинна оголосити на пленарному засіданні Постанову № 84 від 19.03.2021 року про реєстрацію депутата та повідомила про те, що в іншому випадку порушується законодавство. Міський голова запропонував заступнику голови Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії підійти до мікрофону. Разом з тим, депутати заперечили, оскільки вказане питання не розглядається.
28.04.2021 року о 09:20 год. Южноукраїнською міською територіальною виборчою комісією Вознесенського району Миколаївської області на імя міського голови Южноукраїнської міської ради було подано лист № 13 «Про оголошення постанови виборчої комісії на пленарному засіданні».
28.04.2021 року відбулося продовження 12 сесії Южноукраїнської міської ради, на якій була присутня голова Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Попова А.М. , якій не дали можливості оголосити постанову № 83.
Таким чином, суд доходить висновку про протиправність дій Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання щодо ненадання 22 квітня 2021 року можливості Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії оголосити на черговому пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради постанову №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина».
Разом з тим, суд дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльності Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії в спірних правовідносинах, оскільки саме через протиправні дії Южноукраїнської міської ради МТВК не було надано можливості реалізувати обов`язок щодо оголошення постановп № 84 від 19.03.2021 року про реєстрацію депутата на пленарному засіданні.
Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, на пленарному засіданні 14-ї (чергової) сесії Южноукраїнської міської ради головою Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Поповою А.М. оголошено постанову Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина» - ОСОБА_1 .
Щодо позовних вимог про визнання протиправним розпорядження Южноукраїнського міського голови №89-р від 13.04.2021 року «Про скликання 12 сесії Южноукраїнської міської ради VIII скликання» в частині включення до порядку денного 12 сесії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання питання №1 «Про взяття до відома постанови Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії від 19.03.2021 року №84» та скасувати його в цій частині, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у спосіб, визначений у цій статті.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 01 грудня 2004 року № 18-рп/2004, поняття «порушене право», за захистом якого особа може звертатися до суду і яке вживається в низці законів України, має той самий зміст, що й поняття «охоронюваний законом інтерес». Щодо останнього, то в цьому ж Рішенні Конституційний Суд України зазначив, що поняття «охоронюваний законом інтерес» означає правовий феномен, який: а) виходить за межі змісту суб`єктивного права; б) є самостійним об`єктом судового захисту та інших засобів правової охорони; в) має на меті задоволення усвідомлених індивідуальних і колективних потреб; г) не може суперечити Конституції і законам України, суспільним інтересам, загальновизнаним принципам права; д) означає прагнення (не юридичну можливість) до користування у межах правового регулювання конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом; є) розглядається як простий легітимний дозвіл, тобто такий, що не заборонений законом. Охоронюваний законом інтерес регулює ту сферу відносин, заглиблення в яку для суб`єктивного права законодавець вважає неможливим або недоцільним.
Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення суб`єкта владних повноважень, яке безпосередньо порушує права, свободи або інтереси позивача та породжує для нього права чи обов`язки.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, а для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що у зв`язку з прийняттям рішення суб`єктом владних повноважень порушуються права позивача.
Отже, захисту судом підлягає лише право позивача, що порушене і, відповідно, скасовано може бути лише таке рішення суб`єкта владних повноважень, що порушує права позивача.
Як вбачається із матеріалів справи, Южноукраїнським міським головою видано розпорядження №89-р від 13.04.2021 року «Про скликання 12 сесії Южноукраїнської міської ради VIII скликання» в частині включення до порядку денного 12 сесії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання питання №1 «Про взяття до відома постанови Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії від 19.03.2021 року №84».
Таке рішення суб`єкта владних повноважень саме по собі не має безпосереднього впливу на суб`єктивні права та обов`язки особи шляхом позбавлення її можливості їх реалізувати та не покладає на неї певні обов`язки, не може вважатись таким, що порушує права, свободи чи інтереси цієї особи.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що оспорюване в даній справі розпорядження не порушує права та інтереси позивача, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
У відповідності до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Южноукраїнської міської територіальної виборчої комісії Вознесенського району Миколаївської області (бул. Цвіточний, 9, корп. А-1Н, каб. 5, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 43756688) Южноукраїнського міського голови Онуфрієнка Валерія Васильовича (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002) та Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області (вул. Дружби Народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 33850880) про визнання дій та бездіяльності протиправними; скасування розпорядження від 13.04.2021 року № 89-р в частині - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області VIII скликання щодо ненадання 22 квітня 2021 року можливості Южноукраїнській міській територіальній виборчій комісії оголосити на черговому пленарному засіданні Южноукраїнської міської ради постанову №84 від 19 березня 2021 року «Про реєстрацію депутата Южноукраїнської міської ради Вознесенського району Миколаївської області від Миколаївської обласної організації політичної партії Всеукраїнське об`єднання «Батьківщина».
У решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (вул. Дружби народів, 48, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область, 55002, ідентифікаційний код 20910974) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 06.07.2021 року.
Суддя Г. В. Лебедєва