
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2021 року ЛуцькСправа № 140/4433/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, оформлене листом від 13.11.2020 щодо відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій; зобов`язання зарахувати до спеціального педагогічного стажу періоди роботи з 01.01.1992 по 04.04.2000 на посаді викладача по класу фортепіано, та з 04.04.2000 по 31.08.2020 на посаді завідуючої фортепіанним відділом у Нововолинській музичній школі та виплатити грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що з 01.08.1981 по 04.04.2000 позивач перебувала на посаді викладача по класу фортепіано у Нововолинській музичній школі. З 04.04.2000 по даний час перебуває на посаді завідуючої фортепіанного відділу згідно наказу №115 від 04.04.2000.
Рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради народних депутатів Волинської області від 12.01.1994 №6 Нововолинська музична школа отримала статус школи мистецтв.
З 30.07.2020 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058 «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058).
Станом на день призначення пенсії має 39 років 1 місяць страхового спеціального (педагогічного) стажу роботи. Загальний стаж роботи становить 42 роки 10 місяців 25 днів.
Позивач звернулася до відповідача із заявою про виплату, передбачену пунктом 7 1 Прикінцевих положень Закону №1058, грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, так як має більше 30 років страхового стажу роботи в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. е - ж ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Листом від 13.11.2020 відповідач повідомив, що у позивача немає права на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, оскільки її стаж роботи в закладах освіти становить 27 років 1 місяць.
Позивач зазначає, що до її стажу роботи відповідачем було зараховано періоди роботи: з 01.08.1981 по 31.12.1991 - на посаді викладача фортепіано Нововолинської музичної школи 10 років 5 місяців та з 01.01.2004 по 31.08.2020 - на посаді завідуючої фортепіанного відділу Нововолинської музичної школи 16 років 8 місяців.
Інші періоди роботи до стажу не зараховано, так як посада «викладач» у позашкільних навчальних закладах не передбачена як така, робота на якій, дає право на пенсію за вислугу років.
Таку відмову позивач вважає протиправною, такою, що не відповідає чинному законодавству та порушує її законні інтереси.
Позивач зазначає, що відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також, якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Позивач стверджує, що посада викладача музичної школи включена до переліку посад педагогічних працівників та робота на такій посаді повинна бути зарахована до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років. Зокрема, відповідно до положень Закону України "Про позашкільну освіту" педагогічні працівники позашкільних начальних закладів мають право на пенсію за вислугу років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років. Крім того, у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, передбачена посада викладача в художніх та музичних школах.
Відтак, позивач вважає, що робота на посаді викладача музичної школи повинна бути зарахована до педагогічного стажу, що надає їй право на пенсію за вислугу років, а отже на отримання грошової допомоги.
З наведених підстав позивач просила задовольнити позов та стягнути з відповідача на її користь 4 000 грн витрат за надання правової допомоги.
Ухвалою суду від 05.05.2021 відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до частини першої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
У відзиві на позовну заяву від 26.05.2021 №0300-0802-7/22922 представник відповідача позовних вимог не визнав, посилаючись на те, умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV, та механізм її виплати визначає Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 (далі - Порядок №1191 ).
Згідно пункту 2 Порядку №1191 обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені, зокрема, Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад , робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 №1436 були внесені зміни до розділу «1. Освіта», згідно з якими, право на пенсію працівникам освіти визначається лише за Переліком, затвердженим цією постановою.
Переліком типів позашкільних навчальних закладів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 №433 передбачені початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Згідно з Переліком, право на пенсію за вислугу років у цих школах мають, зокрема, художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи. Посада викладача в позашкільних закладах освіти Переліком не передбачена. При цьому, Переліком закладів, організацій і посад, робота у яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 17.12.1959 №1397 було передбачено посаду викладача у музичній школі, яка відносилась до навчальних закладів та дитячих установ.
Згідно записів трудової книжки та поданих ОСОБА_1 документів було встановлено, що на дату призначення пенсії за віком до спеціального стажу можливо було зарахувати періоди роботи: з 01.08.1981 по 31.12.1991 на посаді викладача по класу фортепіано Нововолинської музичної школи (10 років 5 місяців); з 01.01.2004 по 31.08.2020 - завідуючої фортепіанного відділу Нововолинської дитячої школи мистецтв (16 років 8 місяців).
При обчисленні спеціального стажу не враховано період роботи з 01.01.1992 по 31.12.2003 на посаді викладача Нововолинської музичної школи, яка відповідно до рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради народних депутатів Волинської області від 12.01.1994 №6 отримала статус школи мистецтв.
Оскільки Переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років №909 від 04.11.1993, не передбачено закладів, що належать до сфери культури, то період роботи в Нововолинській музичній школі зарахувати до спеціального стажу немає підстав.
Отже, станом на день призначення пенсії стаж роботи на посадах, що дають право на пенсію за вислугу років становить 27 років 1 місяць при необхідному 30 років.
У зв`язку з відсутністю необхідного спеціального стажу роботи (30 років), для виплати грошової допомоги немає підстав.
Стосовно вимоги про стягнення із бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області витрат за надання професійної правничої допомоги та судового збору, зазначає, що до адміністративного позову не долучено детального опису наданих послуг адвокатом, часу їх виконання, здійснених ним витрат, не підтверджено розумності їх розміру та співмірності, а тому підстав для стягнення з відповідача 4000 грн за надання правничої допомоги немає.
З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову та у стягненні витрат на правову допомогу відмовити повністю.
Суд, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази на предмет належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємозв`язку доказів у їхній сукупності, встановив такі обставини.
Сторонами визнається, що 19.10.2020 позивач ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ у Волинській області з питанням виплати їй грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", враховуючи спеціальний стаж роботи.
Розглянувши заяву позивача та матеріали пенсійної справи з доданими до неї документами, позивачу листом від 13.11.2020 було відмовлено у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій, з посиланням на те, що її стаж роботи в закладах освіти становить 27 років 1 місяць. При цьому, що стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком до спеціального стажу зараховані періоди роботи: з 01.08.1981 по 31.12.1991 - на посаді викладача фортепіано Нововолинської музичної школи 10 років 5 місяців та з 01.01.2004 по 31.08.2020 - на посаді завідуючої фортепіанного відділу Нововолинської музичної школи 16 років 8 місяців.
При обчисленні спеціального стажу не враховано період з 01.01.1992 по 31.12.2003 на посаді викладача Нововолинської музичної школи, яка відповідно до рішення виконавчого комітету Нововолинської міської ради народних депутатів Волинської області від 12.01.1994 №6 отримала статус школи мистецтв. Таким чином, оскільки на день досягнення пенсійного віку у позивача немає 30 років страхового стажу в закладах освіти на відповідних посадах, для проведення виплати грошової допомоги немає підстав (а.с. 20).
Не погоджуючись з відмовою ГУ ПФУ у Волинській області у виплаті їй грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій, позивач звернулась до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено обов`язок органів держаної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Дії (рішення) відповідача як суб`єкта владних повноважень, що є предметом даного позову, підлягають оцінці судом на відповідність критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС України. Так у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення.
Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Отже, право на отримання грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій мають особи які, досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV; працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; мають наявний відповідний страховий стаж та не отримували будь-якої пенсії до цього.
Як встановлено пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок.
З трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , копія якої наявна в матеріалах справи, слідує, що 01.08.1981 позивач був прийнята на посаду викладача по класу фортепіано Нововолинської музичної школи (наказ № 55 пункт 1 від 06.08.1981). Рішенням №6 міськвиконкому від 12.01.1994 музична школа перейменована на школу мистецтв; 04.04.2000 позивач призначена завідуючою фортепіанного відділу (наказ №115 від 04.04.2000); 04.04.2013 ОСОБА_1 встановлено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії, старший викладач» - 12 тарифний розряд (наказ №22 від -1/1 від 05.04.2013) (а.с.9).
Рішенням виконавчого комітету Нововолинської міської ради народних депутатів Волинської області від 12.01.1994 №6 Нововолинська музична школа отримала статус школи мистецтв з ІІІ чверті 1993-1994 навчального року, що підтверджується довідкою №185/01-09 від 01.10.2020 (а.с. 13).
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191 було затверджено Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок №1191).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років"; переліком посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 №583 "Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення".
Як встановлено пунктом 5 Порядку №1191, грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Для визначення розміру грошової допомоги враховується місячний розмір пенсії, обчислений згідно із статтями 27 і 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", станом на день її призначення. Виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати (пункти 6, 7 Порядку №1191).
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 №2145-VIII невід`ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
Метою позашкільної освіти є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності (частина перша статті 14 Закону України "Про освіту").
Згідно із статтею 5 Закону України "Про позашкільну освіту" від 22.06.2000 №1841-III структуру позашкільної освіти становлять: заклади позашкільної освіти; інші заклади освіти як центри позашкільної освіти, до числа яких належать: заклади загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, в тому числі школи соціальної реабілітації, міжшкільні навчально-виробничі комбінати, заклади професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої; гуртки, секції, клуби, культурно-освітні, спортивно-оздоровчі, науково-пошукові об`єднання на базі закладів загальної середньої освіти, міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої; клуби та об`єднання за місцем проживання незалежно від підпорядкування, типів і форм власності; культурно-освітні, фізкультурно-оздоровчі, спортивні та інші заклади освіти, установи; фонди, асоціації, діяльність яких пов`язана із функціонуванням позашкільної освіти.
Відповідно до частини четвертої статті 21 вказаного Закону педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів мають право на пенсію за вислугою років за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909 затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік).
В розділі 1 "Освіта" даного Переліку зазначені вчителі, викладачі музичних шкіл.
Переліком встановлено, що в позашкільних навчальних закладах право на пенсію за вислугу років мають право громадяни, які працювали на таких посадах: директори, їх заступники з навчально-виховної, навчальної, виховної роботи, завідуючі відділами (лабораторіями, кабінетами), художні керівники, керівники гуртків, секцій, студій та інших форм гурткової роботи.
При цьому даною постановою посада викладача не була передбачена.
Кабінетом Міністрів України на виконання вимог пункту 4 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про позашкільну освіту" не було внесено відповідних змін та доповнень до Постанови №909 з метою реалізації права педагогічних працівників позашкільних закладів на пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 21 цього Закону.
Разом з тим, дорученням Кабінету Міністрів України від 06.01.1996 №397/21 за клопотанням Міністерства соціального захисту населення України від 01.02.1995 №01-3/133-02-2 на викладачів музичних, художніх, хорових, хореографічних шкіл, шкіл мистецтв та інших шкіл естетичного виховання поширено порядок призначення пенсій за вислугу років, передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 №909, без внесення змін до неї.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 №433 "Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад" затверджено перелік типів позашкільних навчальних закладів.
Початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші) відносяться до позашкільних навчальних закладів (пункт 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 №433).
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №963 затверджено Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників. Згідно із вказаним Переліком викладачі всіх спеціальностей є педагогічними працівниками.
Як вже зазначалось судом, в період з 01.08.1981 по 04.04.2000 позивач працювала на посаді викладача по класу фортепіано у Нововолинській музичній школі. Як викладач позашкільного навчального закладу позивач є педагогічним працівником.
Тому, твердження відповідача з даного приводу є безпідставними.
Отже, враховуючи наведене, суд зазначає, що ОСОБА_1 на день досягнення пенсійного віку працювала у закладі комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" і має страховий стаж понад 30 років на таких посадах.
Вказане підтверджується належними і достатніми доказами, наявними у матеріалах справи.
Відтак, з урахуванням сукупності встановлених судом обставин відповідачем протиправно не зараховано до спеціального страхового стажу позивача період роботи на посаді викладача по класу фортепіано з 01.01.1992 по 04.04.2000 та на посаді завідуючої фортепіанного відділу з 04.04.2000 по 31.12.2003, а тому з урахуванням даного спеціального стажу (більше 30 років), ОСОБА_1 має право на нарахування та виплату грошової допомоги, яка передбачена пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1191.
Отже, на думку суду, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у призначенні та виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". При цьому, у позивача були усі передбачені законом підстави для отримання такої грошової допомоги.
Тому позов слід задовольнити шляхом визнання протиправними дій ГУ ПФУ у Волинській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування"; зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального педагогічного стажу позивача періоди роботи з 01.01.1992 по 04.04.2000 на посаді викладача по класу фортепіано Нововолинської музичної школи і з 04.04.2000 по 31.12.2003 та на посаді завідуючої фортепіанного відділу та здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Водночас суд звертає увагу, що позивач у позовній заяві просить зобов`язати відповідача зарахувати до спеціального педагогічного стажу період роботи з 04.04.2000 по 31.08.2020 на посаді завідуючої фортепіанним відділом у Нововолинській музичній школі. Однак період з 01.01.2004 по 31.08.2020 на посаді завідуючої фортепіанного відділу Нововолинської музичної школи (16 років 8 місяців) самостійно зараховано пенсійним органом до спеціального страхового стажу, отже права позивача у цій частині не порушені і не потребують судового захисту, а тому позовна вимога про зарахування вказаного періоду (з 01.01.2004 по 31.08.2020) задоволенню не підлягає.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Як визначено частинами першою, третьою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з частинами першою, третьою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема, на професійну правничу допомогу.
Статтею 134 КАС України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Тобто, суд зобов`язаний оцінити рівень витрат на правничу допомогу у кожному конкретному випадку за критеріями співмірності необхідних і достатніх витрат. При цьому обов`язок доводити про неспівмірність витрат на правничу допомогу у даному випадку покладається на відповідача.
Представник відповідача у відзиві на позов клопотав про зменшення розміру витрат на правничу допомогу, пов`язану із даною справою, у зв`язку із їх неспівмірністю наведеним вище критеріям.
У свою чергу, на підтвердження витрат на правничу допомогу позивачем надано суду договір про надання правничої допомоги від 10.03.2021 (а.с.21), квитанцію до прибуткового касового ордера від 23.04.2021 №20 (а.с.24), розрахунок витрат на правничу допомогу, пов`язану із даною справою (а.с.22).
Згідно з наданими документами розмір витрат на правничу допомогу за написання позовної заяви - 4000 грн.
Також, звертаючись до суду із даним позовом, ОСОБА_1 сплатила судовий збір у сумі 908, 00 грн, що підтверджується квитанцією про сплату №79846 від 23.04.2021 (а.с.7).
Оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги адвоката, перевіривши їх розумну необхідність для цієї справи та відповідність наданих послуг видам правової допомоги, визначеним статтями 19, 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" суд вказує наступне.
Враховуючи предмет спору, значення справи для сторін та конкретні обставини справи, суть виконаних послуг, відсутність юридичного супроводу справи адвокатом в суді у зв`язку з розглядом справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає, що сума, заявлена до відшкодування у розмірі 4000,00 грн є неспівмірною та надмірною з фактичним обсягом наданих адвокатом послуг.
Відтак, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, суд (враховуючи також позицію відповідача) суд вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
На думку суду, виходячи із критеріїв, визначених частинами третьою, п`ятою статті 134, частиною дев`ятою статті 139 КАС України, а також враховуючи заперечення представника відповідача щодо розміру витрат на правову допомогу, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Волинській області слід стягнути витрати на правничу допомогу в сумі 2000,00 грн. Решту витрат покласти на позивача.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати до спеціального педагогічного стажу ОСОБА_1 періоди роботи у Нововолинській музичній школі: з 01.01.1992 по 04.04.2000 на посаді викладача по класу фортепіано і з 04.04.2000 по 31.12.2003 на посаді завідуючої фортепіанного відділу та здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги в розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 908, 00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) та витрати на правову допомогу у розмірі 2000 грн (дві тисячі гривень).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя Т.М. Димарчук