Постанова № 9815580, 27.04.2009, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2009
Номер справи
22-а-2647/09
Номер документу
9815580
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2009 р. Справа № 22-а-2647/09

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді - Мельнікова Л.В.

Суддів - Подобайло З.Г., Григоров А.М.

при секретарі: Холодна Д.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області на постанову господарського суду Полтавської області від 04.11.08 р. по справі № 8/52

за позовом Контрольне-ревізійне управління в Полтавській області

до Комунального підприємства "Палац дозвілля"

треті особи: Полтавська міська рада; Управління майном комунальної власності м. Полтава

про стягнення коштів

встановила:

Позивач, Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області, звернувся з позовом до суду , в якому просить стягнути з Комунального підприємства "Палац дозвілля" до місцевого бюджету Полтавської міської ради кошти в сумі 483 429,51 грн., зобов'язати відповідача виконати п. 2 вимог КРУ в Полтавській області про усунення виявлених порушень від 05.09.2007 року № 06-14/3915 в частині забезпечення надходження фінансових ресурсів в сумі 73 154,70 грн. до місцевого бюджету Полтавської міської ради.

Постановою господарського суду Полтавської області від 04.11.08 р. по справі № 8/52 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області до Комунального підприємства "Палац дозвілля" , треті особи - Полтавська міська рада; Управління майном комунальної власності м. Полтава про стягнення коштів, в позові відмовлено.

Контрольно-ревізійне управління в Полтавській області , не погоджуючись з вказаною постановою, подало апеляційну скаргу, вважає, що вона підлягає скасуванню на підставі невідповідності висновків, викладених у постанові, фактичним обставинам справи, неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи , порушення норм матеріального та процесуального права та просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову господарського суду Полтавської області від 04.11.2008 року , прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Полтавська міська рада заперечує проти обґрунтувань і вимог апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову господарського суду Полтавської області від 04.1 1.2008р. без змін

Представники Комунального підприємства "Палац дозвілля" заперечують проти задоволення апеляційної скарги, вважають постанову суду першої інстанції законною, обґрунтованою та такою, що не підлягає скасуванню та просять суд апеляційної інстанції відмовити у задоволенні апеляційної скарги.

Заслухавши суддю - доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи у їх сукупності , обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог , судом першої інстанції виходив з того , що методика розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна міста ( Додаток № 3 до рішення міськвиконкому № 24 від 27.01.1999р.) визначає

Справа №22-а-2647/09 Доповідач 2 інстанції: суддя Подобайло З.Г.

організаційно-економічний механізм стягнення плати за оренду окремого індивідуально визначеного комунального майна, що передається в оренду Управлінням майном комунальної власності міста, яке від свого імені укладає договори оренди комунального майна міста на підставі Порядку передачі в оренду комунального майна управлінням майном комунальної власності міста та повернення його Орендодавцю», затвердженого рішенням міськвиконкому № 24 від 27.01.1999р. Кошти від здачі в оренду комунального майна вказаним управлінням розподіляються наступним чином: орендна плата до міського бюджету, ПДВ - до Управління майном комунальної власності міста, яке здійснює облік і контроль за сплатою орендної плати комунального майна, яке здається в оренду.

Тому, суд першої інстанції вважає , що вказана методика розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна міста не регулює орендні відносини, в яких орендодавцем виступає КП «Палац дозвілля та не може бути застосована до правовідносин з КП «Палац дозвілля».

Відповідно до пункту 4 рішення чотирнадцятої сесії Полтавської міської ради двадцять третього скликання від 11.04.2000р. «Про порядок укладання договорів оренди, зміни та доповнення до методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затверджених рішенням VII сесії двадцять третього скликання»втратило чинність рішення VII сесії двадцять третього скликання від 15.04.1999р. в частині затвердження Положення «Про порядок передачі в оренду комунального майна управлінням комунального майна міста»та типового договору оренди.

У зв'язку з затвердженням „Методики розрахунку і порядку використанням плати за оренду комунального майна міста" сесією Полтавської міської ради від 11.07.2001р., Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна міста (Додаток № 3 до рішення міськвиконкому № 24 від 27.01.1999р. зі змінами) втратила чинність.

Таким чином , суд першої інстанції вважає , що посилання Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області на Методику, яка втратила чинність та не діяла у 2005, 2006, 2007р.р., є неправомірним.

Відповідно до п.31 ст.26 Закону України „ Про місцеве самоврядування в Україні" виключною компетенцією міської ради є прийняття рішень про передачу іншим органам повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Органи місцевого самоврядування, створюючи КП «Палац дозвілля»та затверджуючи його Статут, надали йому право на передачу в оренду майна із врахуванням особливостей встановлених статтею 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Відповідно до пункту 3.5 Статуту Комунального підприємства «Палац дозвілля», затвердженого рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради № 213 від 12.08.2003р., КП «Палац дозвілля» вправі придбавати необхідні для своєї діяльності матеріальні ресурси, рухоме та нерухоме майно у підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, надавати майно у прокат та оренду, від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав. Пунктом 4.2 Статуту передбачено, що майно підприємства є власністю територіальної громади міста і закріпляється за ним на праві оперативного управління. При цьому, джерелами формування майна КП "Палацу дозвілля" є, зокрема, майно, передане органами міської влади; прибутки від здачі майна в оренду. Згідно з положенням пункту 5.4 Статуту директор підприємства розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно до чинного законодавства та цього Статуту, укладає від імені підприємства угоди, діє без довіреності від імені підприємства і представляє його інтереси у взаємовідносинах з іншими організаціями.

Таким чином, Статутом визначено право КП «Палац дозвілля»передавати в оренду майно, закріплене за ним на праві оперативного управління.

Положеннями статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»до числа орендодавців віднесено підприємства стосовно окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна, загальна площа яких не перевищує 200 кв. м. на одне підприємство, а з дозволу органів місцевого самоврядування - також щодо структурних підприємств (філій, цехів, дільниць) та нерухомого майна, що перевищує площу 200 кв. м.

Законом України «Про оренду державного та комунального майна»не встановлено обов'язкового перерахування плати за оренду комунального майна до міського бюджету, а відповідно до пунктів 7.1, 7.6 Статуту КП «Палац дозвілля»показником фінансових результатів діяльності підприємства є прибуток, який залишається в розпорядженні підприємства, яке самостійно визначає напрямки використання цього прибутку.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що діяльність КП «Палац дозвілля»по здачі в оренду комунального майна відповідає вимогам законодавства та положенням Статуту підприємства, а твердження позивача щодо порушення відповідачем вимог ч.2 ст.19 Закону України „ Про оренду державного та комунального майна", Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна міста, є необґрунтованим.

Суд першої інстанції зазначив , що позивачем не надано доказів, що Статут КП „Палац дозвілля", договори оренди майна, переданого йому в оперативне управління, не відповідають закону. Будь-які кошти можуть бути одержані підприємством, установою чи організацією лише з підстав, передбачених законом або їх установчим документами чи угодами, які відповідають закону , тому вважає , що позов Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області про стягнення коштів у доход .держави не може бути задоволений.

Стосовно недоотримання власних надходжень Підприємства на загальну суму 73154,70грн. внаслідок не включення в розрахунок орендної плати витрат КП «Палац дозвілля»на обслуговування та експлуатацію приміщень, що передавались в оренду в порушення вимог статті 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», то суд першої інстанції вважає вказані вимоги необґрунтованими , оскільки з положень статей 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»та 284 Господарського кодексу України вбачається , що не відносяться до істотних умов договору оренди включення до орендної плати витрат на обслуговування та експлуатацію об'єктів, що передаються в оренду, законодавством не передбачено обов'язкове включення вказаних витрат до складу орендної плати, тому посилання позивача на порушення відповідачем вимог ст.3 та ч.2 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п. 3, 16 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затвердженої рішенням виконкому Полтавської міської ради від 27.01.1999 року № 24, є необґрунтованими.

На підставі вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позову.

Проте , колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції було правильно встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що згідно плану контрольно-ревізійної роботи на ІІ квартал 2007 року Контрольно-ревізійним управлінням в Полтавській області проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства "Палац дозвілля" за 2005-2006 роки та завершений звітний період 2007 року.

За результатами ревізії складено акт від 09.08.2007р. №06-21/269, яким встановлені порушення відповідачем вимог ч.2 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" та п.16 Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затвердженої рішенням виконкому Полтавської міської ради від 27.01.1999 року № 24 із змінами і доповненнями затвердженими рішеннями Полтавської міської ради від 28.12.02 р., 26.12.03р. та 28.12.04р. щодо перерахування до міського бюджету Полтавської міської ради орендної плати за період з 01.01.2005р. по 30.06.2007р. в сумі 483429,51 грн. та забезпечення входження фінансових ресурсів в сумі 73154,70 грн.

З матеріалів справи, а саме з акту ревізії та зведеної відомості договорів оренди, вбачається та встановлено в ході проведення ревізії, що одним із основних видів діяльності Комунального підприємства "Палац дозвілля" в період з 01.01.2005року по 30.06.2007року є надання в оренду приміщень, від якого ним отримано дохід на загальну суму 1260822, 0 грн.

Перевіряючими здійснено розрахунок орендної плати згідно Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду комунального майна міста затвердженої рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 27.01.1999 №24 із змінами і доповненнями затвердженими рішеннями Полтавської міської ради від 28.12.02р., 26.12.03р. та 28.12.04р. згідно якого загальна сума орендної плати за період з 01.01.05р. по 30.06.07р. складає 483429,51грн. Відповідно до п.16 Методики, 100% орендної плати перераховується до міського бюджету, але за вказаний період отримана підприємством орендна плата не перераховувалась до міського бюджету, внаслідок чого міським бюджетом недоотримано доходів на загальну суму 483429,51 гривень.

Ревізію , вибірковим способом за лютий 2006 року та квітень 2007 року, було проведено перевірку надходження та використання власних надходжень від оренди приміщень КП "Палац дозвілля" за договорами оренди, банківськими виписками, прибутковими касовими ордерами, оборотними відомостями по бухгалтерському рахунку 631 "Розрахунки з вітчизняними постачальниками" та встановлено, що в порушення вимог ст.10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992 № 2269-ХІІ в договорах оренди приміщень КП "Палац дозвілля" відсутні істотні умови договору оренди, що визначені вищевказаним законом, а саме: порядок використання амортизаційних відрахувань, відновлення орендованого майна.

Перевіряючими, згідно фактичних витрат КП "Палац дозвілля" за лютий 2006 року та квітень 2007 року, які склали у лютому 2006 року 264940,76 грн., квітні 2007 року 169368,67 грн., здійснено розрахунок калькуляції витрат КП "Палац дозвілля" на технічне обслуговування та експлуатацію приміщень, що передавались в оренду в лютому 2006 року та квітні 2007 року .

Для підтвердження правильності визначення орендної плати за оренду приміщень КП "Палац дозвілля" на ім'я головного інженера КП "Палац дозвілля" Мироненко С.Г. направлено запит від 01.08.07 вх. №37 щодо надання інформації про фактичну кількість приміщень, що передаються в оренду, із зазначенням площі в розрізі приміщень.

Згідно отриманої відповіді головного інженера КП "Палац дозвілля" Мироненко С.Г. від 01.08.07 №63 загальна площа приміщень КП "Палац дозвілля" складає 5818,19 кв.м.

Проведеним розрахунком витрат КП "Палац дозвілля" на обслуговування та експлуатацію приміщень, що передавались в оренду в лютому 2006 року та квітні 2007 року встановлено, що витрати підприємства в лютому 2006 року склали 24708,65 грн. (загальна сума орендної плати за лютий 2006 року складає 27200,00 грн.), в квітні 2007 року витрати підприємства склали 48445,87 грн. (загальна сума орендної плати за квітень 2007 року складає 99362,02 грн.)

Вказані витрати КП "Палац дозвілля" в розрахунку орендної плати не передбачені, внаслідок чого підприємством недоотримано власних надходжень на загальну суму 73154,70 грн.

Вказаний акт ревізії було підписано директором та головним бухгалтером КП "Палац дозвілля" без заперечень щодо встановлених порушень.

На підставі п. 7 ст. 10 Закону України „Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" на адресу відповідача 05.09.2007 року директору Похилько Н.М. були направлені письмові вимоги про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін подання інформації про їх виконання до 05.10.2007 року.

Інформація про усунення виявлених ревізією порушень від відповідача надійшла 02.10.2007 року за № 92, проте зазначені вимоги щодо усунення виявлених порушень не були виконані підприємством відповідача.

Колегією суддів встановлено , що засновником КП "Палац дозвілля" є Полтавська міська рада.

КП "Палац дозвілля" здійснює свою діяльність згідно Статуту, затвердженого рішенням виконкому Полтавської міської ради від 12.08.2003 року № 213 та зареєстрованого розпорядженням виконкому Полтавської міської ради від 17.09.2003 року № 720-р.

Відповідно до ст. 78 Господарського кодексу України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності.

Згідно п. 4.2 Статуту КП "Палац дозвілля" майно підприємства є власністю територіальної громади міста і закріплюється за таким ним на праві оперативного управління.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендодавцями є підприємства - щодо окремого індивідуально визначеного майна та нерухомого майна загальна площа яких не перевищує 200 кв.м на одне підприємство.

Таким чином, колегія суддів зазначає , що КП "Палац дозвілля" укладав договори оренди та виступав орендодавцем по відношенню до індивідуально визначеного майна та нерухомого майна загальна площа яких не перевищує 200 кв.м., що знаходиться на його балансі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем та порядок використання орендної плати визначаються, зокрема, для об'єктів, що перебувають у комунальній власності - органами місцевого самоврядування.

Як вбачається з позовної заяви , КРУ в Полтавській області в обґрунтування вимог посилається на Методику розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затверджену рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 27.01.1999 № 24, а відповідач та треті особи в запереченнях проти позову посилаються на Методику розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затверджену сесією Полтавської міської ради від 11.07.2001 року, у зв'язку з затвердженням якої попередня методика із аналогічною назвою втратила чинність.

Дослідивши обставини справи, документи, надані Полтавською міською радою на вимогу апеляційного суду, колегією суддів встановлено, що Методика розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затверджена сесією Полтавської міської ради від 11.07.2001 року, на яку посилається відповідач та Полтавська міська рада втратила чинність у зв'язку з прийняттям рішення II сесією 24 скликання Полтавської міської ради від 29.08.2002 року (п. 3) про затвердження нової Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста.

Тому, колегія суддів зазначає , що до спірних правовідносин не можуть бути застосовані і норми Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста, затвердженої сесією Полтавської міської ради від 11.07.2001 року, на які посилається суд першої інстанції.

Колегією суддів встановлено, що всі вищевказані Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду комунального майна міста містять пункт 1, в якому зазначено, що Методика створена з метою єдиного організаційно-економічного механізму стягнення плати за оренду індивідуально визначеного комунального майна та містять положення, згідно якого 100% орендної плати перераховується до міського бюджету.

У жодній з наведених Методик відсутнє визначення щодо застосування їх положень виключно до правовідносин, у яких орендодавцем є Управління майном комунальної власності міста.

Натомість, колегія суддів зазначає , що виключно до таких правовідносин застосовуються лише норми Положення про порядок передачі в оренду комунального майна управлінням майном комунальної власності міста та повернення його Орендодавцю, затверджене рішенням II сесії 24 скликання Полтавської міської ради.

Крім того, зазначеними Методиками встановлено порядок розрахунку орендної плати.

Згідно вимог Методик до орендної плати не включається оплата за послуги, які згідно з договором оренди зобов'язується надавати орендодавець, і витрати на утримання орендованого майна та комунальні послуги. Зазначені суми сплачуються орендарем окремо.

Колегією суддів встановлено , що статут Комунального підприємства «Палац дозвілля», затверджений рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради № 213 від 12.08.2003р., також не містить положень щодо звільнення відповідача від сплати коштів по договорам оренди комунального майна до міського бюджету.

Матеріалами справи підтверджено, що дані вимоги вищевказаних Методик відповідачем не були дотримані.

Відповідно до ст. 3 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" відносини щодо оренди державного майна, майна, що перебуває у комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, положення Закону у обов'язковому порядку повинні застосовуються до правовідносин, пов'язаних із укладенням та виконанням договорів оренди.

Згідно Розділу 1 „Загальні положення" Статуту він визначає юридичний статус, порядок діяльності, реорганізації та ліквідації Комунального підприємства Палац дозвілля". Пунктом 4.3 зазначеного статуту визначено перелік джерел формування майна. Відповідно до п. 7.5 Статуту з доходу підприємства вносяться всі передбачені законодавством податки та інші платежі до бюджету.

Таким чином, колегія суддів зазначає , що посилання відповідача про відсутність інших джерел надходження коштів, крім прибутків від здачі майна в оренду, не звільняє відповідача перераховувати коштів за договорам оренди комунального майна до міського бюджету, тому кошти в сумі 483 429,51 грн. в порушення чинного законодавства не були перераховані до місцевого бюджету Полтавської міської ради.

Враховуючи вищевикладене, колегією суддів встановлено та підтверджено матеріалами справи , що на даний час КП "Палац дозвілля" не перераховано кошти за орендну плату до місцевого бюджету Полтавської міської ради за період з 01.01.05р. по 30.06.07р. в сумі 483 429,51 грн. та не вжито заходів щодо надходження недоотриманих фінансових ресурсів до місцевого бюджету Полтавської міської ради в сумі 73 154,70 грн., тобто відповідачем не було забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, тому, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими , документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.

З урахуванням вищевикладеного постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з урахуванням положень ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Відповідно апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

постановила:

Апеляційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області задовольнити.

Постанову господарського суду Полтавської області від 04.11.08 р. по справі № 8/52 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Контрольно-ревізійного управління в Полтавській області задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Палац дозвілля" до місцевого бюджету Полтавської міської ради кошти в сумі 483429,51 грн на р/р № 33211871700002 в ГУДК у Полтавській області, ЗКПО 34698804, код платежу 22080401, МФО 831019, одержувач: місцевий бюджет Полтавської міської ради.

Зобов'язати Комунальне підприємство "Палац дозвілля" виконати п. 2 вимог КРУ в Полтавській області про усунення виявлених порушень від 05.09.2007 року № 06-14/3915 в частині забезпечення надходження фінансових ресурсів в сумі 73154,70 грн. до місцевого бюджету Полтавської міської ради.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст виготовлено та підписано 30 квітня 2009 року.

Головуючий Мельнікова Л.В.

Судді Подобайло З.Г.

Григоров А.М.