Ухвала суду № 9815455, 27.04.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.04.2010
Номер справи
2-а-48123/09/1670
Номер документу
9815455
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2010 р.Справа № 2-а-48123/09/1670

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Філатова Ю.М.

Суддів: Водолажської Н.С. , Гуцала М.І.

за участю секретаря судового засідання Трофімової Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Полтаві на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2009р. по справі№2-а-48123/09/1670

за позовом Полтавського Державного лісогосподарського підприємства "Полтаваобоагроліс" <Список ><Текст >

до Державної податкової інспекції у м. Полтаві <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з вимогами про визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції в м. Полтаві по анулюванню свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість та зобов'язання відповідача відновити дію цього свідоцтва з 01 січня 2009 року. В обґрунтування заявлених вимог посилався на положення статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", стверджуючи про його статус як сільськогосподарського підприємства та право обрання спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2009 року адміністративний позов Полтавського державного лісогосподарського підприємства "Полтаваоблагроліс" задоволено частково:

- визнано протиправним і скасовано акт Державної податкової інспекції у м. Полтаві №1 від 13.11.2009 року про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування;

- зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Полтаві відновити з 01.01.2009 року дію свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарського підприємства, як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, виданого Полтавському державному лісогосподарському підприємству "Полтаваоблагроліс";

- зобов'язано Державну податкову інспекцію у м. Полтаві поновити Полтавське державне лісогосподарське підприємство "Полтаваоблагроліс" (код ЄДРПОУ 31758362, 36011, м. Полтава, вул. Валентина Міщенка,2, свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість 100168512, індивідуальний податковий номер 317583616012) в реєстрі суб'єктів спеціального режиму оподаткування з 01.01.2009 року;

- в іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з такою постановою суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм чинного законодавства, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши зібрані по справі докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В ході судового розгляду було встановлено, що Полтавське державне лісогосподарське підприємство "Полтаваоблагроліс" з 01.01.2009 року було зареєстроване в органах державної податкової служби в якості суб'єкта спеціального режиму оподаткування, про що свідчить видане свідоцтво №100168512.

Відповідно до обраного режиму оподаткування позивачем сума податку на додану вартість залишалася у своєму розпорядженні, оскільки здійснені господарські операції стосувалися поставки дров, пиловичника, пиловника, пиломатеріалів, стовпчиків дерев'яних, стовпців, стовпив, дров хвойних для населення, жердей хвойних.

Відповідачем було проведено документальну невиїзну перевірку (на підставі поданих податкових декларацій, податкових накладних Полтавського державного лісогосподарського підприємства "Полтаваоблагроліс"), за наслідками якої було складено акт від 13.11.2009 року про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування.

Як наслідок складення зазначеного акту, відповідач виключив Полтавське державне лісогосподарське підприємство "Полтаваоблагроліс" з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, здійснивши анулювання свідоцтва, та реєстрацію сільськогосподарського підприємства як платника податку на додану вартість на загальних умовах.

Підставою для виключення позивача з реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування було ствердження відповідача, що реалізовані Полтавським державним лісогосподарським підприємством "Полтаваоблагроліс" види товарів, обсяги поставки яких звільнені від оподаткування, не відносяться до групи 06 УКТ ЗЕТ (живі дерева та рослини) розділ II "Продукти рослинного походження" та не підпадають під визначення сільськогосподарських товарів у розумінні пункту 8-1.7 статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість", оскільки не зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД, згідно Закону України "Про митний тариф України".

Суд першої інстанції, приймаючи рішення про часткове задоволення позову, виходив з того, що ствердження Державної податкової інспекції в м. Полтаві про реалізацію позивачем товарів, які не є сільськогосподарськими, не відповідає дійсним обставинам справи та нормам законодавства України.

Колегія суддів, перевіряючи судове рішення в межах поданої відповідачем апеляційної скарги щодо задоволеної частини позовних вимог, погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення частини позовних вимог, зважаючи на фактичні обставини справи та вимоги діючого податкового законодавства України на час спірних правовідносин.

Відповідно до пунктів 81.1 та 81.6 статі 81 Закону України «Про податок на додану вартість» резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 81.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування.

Сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Підпунктом 81.15.6 пункту 81.15 статі 8 Закону N 168 визначено, що Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженим відповідно до Закону України "Про стандартизацію".

Перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 81 Закону України "Про податок на додану вартість", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009 N 23, поряд з іншими видами також включає лісозаготівлю, рубання лісу та виробництво ділової деревини, такої як колоди, стовпи, жердини, одержування паливної деревини; вирубування (дерев) лісу з метою зробити землі придатними для сільськогосподарського виробництва.

Для підприємств, які проводять діяльність у сфері лісового господарства (як і для підприємств сільського господарства та рибальства), спеціальний режим оподаткування поширюється лише на операції, що здійснюються в межах видів діяльності, визначених Законом і Переліком та в результаті яких відбувається поставка сільськогосподарських товарів, що відповідають визначенню, наданому пунктом 81.7 статті 81 Закону.

Всі інші види діяльності та продукція, що одержуватиметься суб'єктами спеціального режиму оподаткування, які здійснюють діяльність у сфері сільського, лісового господарства та рибальства, повинні оподатковуватися податком на додану вартість поза межами спеціального режиму оподаткування у загальновстановленому порядку.

Відповідно до положень пункту 8-1.7 Закону України "Про податок на додану вартість" сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД - група 06, код 0602 90 41 00, назва - дерева лісові, вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовлюються) безпосередньо платником податку. Основним видом діяльності лісогосподарського підприємства "Полтаваоблагроліс" за КВЕД є лісівництво та лісозаготівля" (02.01.1), а також одержування продукції лісового господарства (02.01.2).

Відповідно до пункту 8-1.15.5 Закону України "Про податок на додану вартість" обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності платника податку у сфері сільського та лісового господарства і рибальства, вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства і рибальства за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюються або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку (крім їх придбання в інших осіб).

Нормативне визначення сільськогосподарських товарів наведено в пункті 2.15 статті 2 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України": сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) - товари, зазначені у групах 1 -24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про митний тариф України", якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів ( продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах).

Зважаючи на те, що відповідачем не доведено факту придбання товарів, що в подальшому реалізовувалися позивачем (за податковими накладними, наданими відповідачу) в інших осіб, а факт переробки товарів власне вирощених позивачем ним не заперечувався, колегія суддів підтверджує обґрунтованість висновків суду першої інстанції про безпідставність тверджень Державної податкової інспекції в м. Полтаві щодо реалізації позивачем товарів, які не є сільськогосподарськими.

Також, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про необхідність виходу за межі заявлених позовних вимог, відповідно до ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України. Зважаючи на очевидну необхідність повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист якого він просить, суд правильно визнав протиправним та скасував Акт Державної податкової інспекції в м. Полтаві від 13.11.2009 року №1, як відповідне рішення субєкта владних повноважень.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені фактичні обставини справи та вірно застосовані норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для задоволення поданої відповідачем апеляційної скарги, доводи якої висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Полтаві залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 17.12.2009р. по справі№2-а-48123/09/1670 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя<підпис >Філатов Ю.М.

Судді<підпис >

<підпис >Водолажська Н.С. Гуцал М.І. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 05.05.2010 р.