Ухвала суду № 9812906, 22.03.2010, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2010
Номер справи
2-а-38249/09/2070
Номер документу
9812906
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2010 р.Справа № 2-а-38249/09/2070

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Кононенко З.О.

Суддів: Донець Л.О. , Калиновського В.А.

за участю секретаря судового засідання Лаби О. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-Харків" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2009р. по справі№2-а-38249/09/2070

за позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів <Список ><Текст >

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-Харків" <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >

про стягнення суми,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2009 року по справі № 2-а-38249/09/2070 адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі ХОВФСЗІ) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван Харків" (далі TOB "Караван Харків" ) про стягнення суми задоволено в повному обсязі.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван Харків", код 34333228 на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заборгованість в розмірі 269630,58 грн. (двісті шістдесят девять тисяч шістсот тридцять гривень п'ятдесят вісім копійок).

Відповідач, TOB "Караван Харків", не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції, постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтуванні вимог апеляційної скарги, TOB "Караван Харків", звертає увагу на те, що суд першої інстанції не врахував вимоги ч.3 ст.18, ч.3ст.19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів “ від 21.03.1991 року, яке каже, що підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів та забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно звіту форми 10-ПІ “Про зайнятість та працевлаштування інвалідів ” за 2008 рік, що наданий TOB "Караван Харків" до Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2008 році становила 669 осіб з них працевлаштованих інвалідів 2 (а.с.5).

У 2008 році норматив для працевлаштування інвалідів складав 27 робочих місць.

До суду надані копії звітів за формою № 3-ПН (а.с.44-58) та відповідь Харківського міського центру зайнятості від 02.11.2009 року № 4880 (а.с.70), що TOB "Караван Харків" протягом 2008 року надавав звіти за формою № 3-ПН у січні, листопаді та грудні але без зазначення спеціального шифру про потребу працівників-інвалідів.

Розмір середньомісячної заробітної плати на одного штатного працівника за 2008 рік становить 10750,82 грн.

Таким чином сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2008 році, становить 268770,50 грн., сума пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій складає 860, 08 грн.

Отже, задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що TOB "Караван Харків" не було належним чином виконано свій обовязок щодо інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 3 ст.18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів“ підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 1 ч. 3 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів “ встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 вищезазначеного Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення ” підприємства, установи і організації незалежно від форм власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцем знаходженням як платники збору до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів. Несвоєчасна реєстрація або відмова від неї, порушення порядку подання адміністративних даних тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Обовязок роботодавця надавати до центру зайнятості інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням Держкомстатом, передбачений ч. 3 п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформацій, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. за № 70.

Наказом Міністерства праці та соціального політики України від 19 грудня 2005 р. за № 420 , зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2005 р. за № 1534/11814 та погодженого з Держкомстатом, затверджено форму звітності № 3-ПН про наявність вільних робочих місць (вакансій), яку повинні подавати підприємства, установи організації щомісяця відповідно до положень ч. 4 ст. 20 Закону України “Про зайнятість населення ”.

З цього випливає, що на підприємство хоча і не покладається обовязок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обовязок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Українік підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно ч. 2 ст. 20 вище зазначеного Закону порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Згідно п. 4 "Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів" затвердженого постановою КМУ №1767, від 28.12.2001 року, штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

Відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007року №70 “ Про затвердження порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування ” інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно до ст. 18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів “, державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікацій та знань, з урахуванням його побажань.

З матеріалів справи вбачається, що TOB "Караван Харків" до Московського районного центру зайнятості надавалися звіти форми № 3-ПН “Про наявність вакансій ” затвердженої Наказом Міністерства праці та соціального політики України за № 420 від 19.12.2005 року протягом 2008 року лише у січні, листопаді та грудні.

Таким чином, відповідачем не було належним чином проінформовано державну службу зайнятості про кількість вільних робочих місць на підприємстві не зайнятих працівниками-інвалідами та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.

Отже, TOB "Караван Харків" у 2008 р. не здійснено передбачені чинним законодавством заходи щодо інформування державну службу зайнятості про наявну можливість працевлаштування інвалідів на підприємстві відповідача.

Також колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що ХОВФСЗІ правильно зробило розрахунок адміністративно - господарської санкції, яка становить - 268770,50 грн. та пені за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій - 860,08 грн.

За таких обставин, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, <198/199 >, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Караван-Харків" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2009р. по справі№2-а-38249/09/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя<підпис >Кононенко З.О.

Судді<підпис >

<підпис >Донець Л.О. Калиновський В.А. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 26.03.2010 р.