
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2669/21
06 липня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі головуючого судді Баранюка А.З., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовом до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо ненарахування та невиплаті ОСОБА_1 у повному обсязі індексації грошового забезпечення у період з 01.03.2017 року по 08.04.2019 року.
зобов`язати Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2017 року по 08.04.2019 року у повному обсязі відповідно до «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач працював на державній службі у Теребовлянському районному військовому комісаріаті Тернопільської області, який являється структурним підрозділом Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Після звільнення позивачу стало відомо, що індексація заробітної плати йому виплачувалась у вересні 2017 року в сумі 34,80 грн, у жовтні 2017 року в сумі 14,91 грн, у листопаді 2017 року в сумі 40,34 грн, у грудні 2017 року в сумі 111,01 грн, у січні 2019 року в сумі 138,31 грн, усього за весь період - 339,37 грн. Однак позивач вважає, що відповідач не в повному обсязі здійснив нарахування та виплату індексацію за спірний період, що слугувало підставою для звернення до суду.
Ухвалою судді від 24.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
08.06.2021 представник відповідача подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову, та зокрема вказує, що індексація грошових доходів позивача за спірний період виплачена у повному обсязі за місяці, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації в розмірі 103 відсотки.
16.06.2021 позивач подав до суду відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 23.06.2021 розгляд справи було відкладено.
В судове засідання позивач не прибув, подав до суду заяву про розгляд даної справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав клопотання про розгляд даної справи без його участі.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працював на державній службі у Теребовлянському районному військовому комісаріаті Тернопільської області, який являється структурним підрозділом Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (на момент мого звільнення - Тернопільський обласний військовий комісаріат) на посаді провідний спеціаліст командування у період з 01.03.2017 року по 08.04.2019 року.
Відповідно до наказу військового комісара Теребовлянського районного військового комісаріату від 29 березня 2019 року №5 де, позивача 08 квітня 2019 року було звільнено з посади повідного спеціаліста командування за згодою сторін.
03.02.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій зокрема, просив надати розрахунок нарахованої та виплаченої мені індексації заробітної плати за весь період проходження ним державної служби в Теребовлянському районному військовому комісаріаті Тернопільської області.
У відповідь на вказану заяву йому було надано довідку про доходи від 12.02.2021 №11/2/1283.
Ознайомившись із вказаною довідкою та вважаючи, що відповідач не в повному обсязі здійснив нарахування та виплату індексацію за спірний період, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII).
Відповідно до статті 1 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону №1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Положеннями статті 4 Закону №1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Статтею 6 Закону №1282-XII регламентовано, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III, індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що, згідно зі статтею 19 цього Закону, є обов`язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Кабінетом Міністрів України затверджено постанову "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078), згідно з пунктом 2 якого індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер.
Відповідно до пункту 4 Порядку №1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Отже, на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації, при цьому базовим місяцем при обчисленні індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації слід вважати підвищення грошового забезпечення за рахунок зростання його складових, які не мають разового характеру.
Як слідує із довідки-розрахунку від 05.07.2021 №11/2/5547 при виплаті позивачу індексації за весь період роботи в Теребовлянському районному військовому комісаріаті було застосовано три базові місяці:
квітень 2017 у зв`язку із збільшенням розміру заробітної плати шляхом включення до неї доплати за ранг, надбавки за вислугу років та премії;
січень 2018 у зв`язку із збільшенням розміру посадового окладу;
січень 2019 у зв`язку із збільшенням розміру заробітної плати шляхом включення до неї надбавки за інтенсивність праці.
При цьому в 2017 році, індексація нараховувалась лише з вересня 2017 року по грудень 2017 року, оскільки саме в ці місяці величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Так, за 14 відпрацьований робочих днів у вересні 2017 позивачу нараховано 34,80 грн індексації грошових доходів, за 6 відпрацьований робочих днів у жовтні 2017 позивачу нараховано 14,19 грн індексації грошових доходів, за відпрацьований місяць у грудні 2017 позивачу нараховано 111,01 грн індексації грошових доходів.
У 2018 індексація нараховувалась лише у листопаді та грудні, оскільки саме в ці місяці величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Так, за відпрацьований місяць у листопаді 2018 позивачу нараховано 61,47 грн індексації грошових доходів, за відпрацьований місяць у грудні 2018 позивачу нараховано 76,84 грн індексації грошових доходів.
У 2019 року індексація заробітної плати з січня 2019 року по квітень 2019 року не нараховувалась, оскільки величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що в межах даних спірних правовідносин відповідачем під час звільнення позивача не допущено протиправної бездіяльності в частині виплати індексації грошових доходів у період з 01.03.2017 року по 08.04.2019 року, оскільки здійснив її виплату у повному обсязі, а тому позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач - Тернопільський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України, місцезнаходження: вул. Січових Стрільців, 2, м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 07704709.?
Головуючий суддя Баранюк А.З.