Рішення № 98115800, 06.07.2021, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.07.2021
Номер справи
500/2987/21
Номер документу
98115800
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/2987/21

06 липня 2021 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Тернопільській області звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу на загальну суму 15659,77 грн по платежах: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування та військовий збір.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно, в порушення податкового обов`язку, встановленого пунктом 16.1 статті 16, статтею 266 Податкового кодексу України (далі ПК України) не сплатила узгоджену суму грошового зобов`язання у розмірі 15659,77 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачений, відтак підлягає стягненню в судовому порядку.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено справу розглядати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи у строк, встановлений статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), та призначено у справі судове засідання на 06.07.2021.

Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 07.06.2021 разом з повісткою про виклик надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, що вказана у позовній заяві, та отримано відповідачем 18.06.2021 (а.с.41).

Додатково здійснено виклик відповідача у судове засідання, призначене на 12.30 год 06.07.2021, шляхом розміщення оголошення про виклик на офіційному веб-порталі судової влади України (а.с.38). З моменту оприлюднення оголошення відповідач вважається повідомленим про розгляд справи.

Представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує та вказує, що станом на день розгляду справи податковий борг не сплачено.

Відповідач у судове засідання у час та місце судового розгляду справи не прибула, відзив на позов не надала, про причини неявки суд не повідомила.

Суд здійснив всі, передбачені КАС України, заходи щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, а його неприбуття не перешкоджає судовому розгляду.

Інших заяв по суті справи, крім позовної заяви, від учасників справи не надходило.

Відповідно до частини дев`ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З врахуванням викладеного, судовий розгляд даної справи проведено в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у позовній заяві, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області як платник податків.

Згідно з довідкою Головного управління ДПС у Тернопільській області станом на 11.05.2021 за відповідачем рахується податковий борг на загальну суму 15659,77 грн по таких платежах: податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 12085,20 грн, з яких 9144,92 грн - основний платіж, 2456,23 грн - штрафні санкцій, 484,05 грн - пеня та військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 3574,57 грн, з яких 2743,48 грн - основний платіж, 685,87 грн - штрафні санкції, 145,22 грн - пеня (а.с.7).

Заборгованість по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у розмірі 12085,20 грн виникла у зв`язку із несплатою узгодженого податкового зобов`язання, нарахованого відповідно до податкового повідомлення-рішення від 16.10.2018 №00211171306 на суму 11431,15 грн (9144,92 грн - основний платіж, 2286,23 грн - штрафні санкції) (а.с.19) та податкового повідомлення-рішення від 16.10.2018 №00211201306 на суму 170,00 грн (а.с.20).

Також нараховано пеню у зв`язку із несплатою грошового зобов`язання в сумі 484,05 грн за період з 31.07.2018 по 30.10.2018 (а.с.26).

Заборгованість по платежу військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в сумі 3574,57 грн виникла у зв`язку із несплатою узгодженого податкового зобов`язання нарахованого згідно з податковим повідомленням-рішенням від 16.10.2018 №00211211306 на суму 3429,35 грн (2743,48 грн - основний платіж, 685,87 грн - штрафні санкції) (а.с.21).

Крім того, нараховано пеню у зв`язку із несплатою грошового зобов`язання в сумі 145,22 грн за період з 31.07.2018 по 30.10.2018 (а.с.25).

Вказані податкові повідомлення-рішення винесено на підставі акта перевірки №2187/19-00-13-06/ НОМЕР_1 від 27.09.2018, яким встановлено неподання платником податкової декларації про майновий стан і доходи за 2017 рік (а.с.12-18).

Податкові повідомлення-рішення від 16.10.2018 направлялись відповідачу поштовим зв`язком рекомендованим листом з повідомленням про вручення та були вручені одержувачу 21.10.2018 (а.с.24).

Наявність у ОСОБА_1 податкового боргу по вказаних платежах підтверджується також розрахунками суми податкового боргу (а.с.8, 9), розрахунком штрафних (фінансових) санкцій (а.с.22-23), розрахунками пені (а.с.25, 26), борг відображений в інтегрованій картці платника податків (а.с.27-30).

Згідно зі статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає ПК України.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 16.1 статті 16, пунктом 36.1 статті 36, пунктом 38.1 статті 38 ПК України, передбачено, що платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом; податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом; виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно зі пунктом 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (підпункт 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України), якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (підпункт 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України).

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У зазначені строки грошове зобов`язання відповідачем не сплачено, а тому у відповідності до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України вважається сумою податкового боргу.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України після закінчення встановлених Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Тобто, незалежно від того, з яких причин платником податку не було своєчасно погашено узгоджену суму грошового зобов`язання, такий платник після фактичного погашення податкового боргу повинен сплатити пеню у розмірі, який залежить від періоду прострочення.

Судом встановлено, що податковий борг відповідача виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом за результатами перевірки, і пені, нарахованої за несплату таких зобов`язань у встановлений строк. Суми грошових зобов`язань є узгодженими та підлягали до сплати у відповідні строки, встановлені ПК України.

У зв`язку з несплатою платником податків узгоджених сум податкових зобов`язань, податковим органом вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу у встановленому законодавством порядку.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.3 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.

Так, на адресу відповідача засобами поштового зв`язку була надіслана податкова вимога форми "Ф" №8533-54 від 15.11.2018 на суму податкового боргу 15659,77 грн (а.с.11). Податкова вимога вручена платнику 26.11.2018 (а.с.11 зворот). Податковий борг з часу надіслання податкової вимогу у відповідача не переривався. Доказів того, що вказана вище вимога оскаржувалась та/або відкликалась сторонами суду не надано.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звергається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Згідно з пунктами 95.1, 95.2 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

За змістом частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач доказів сплати податкового боргу не надала, а також не подала заперечень щодо його наявності та розміру, доводи позивача не спростувала.

Таким чином, оскільки за відповідачем обліковується податковий борг на суму 15659,77 грн, щодо наявності та розміру якого відповідачем не подано до суду відзиву на позовну заяву, не надано доказів його сплати, а вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, тому позовні вимоги належить задовольнити повністю та стягнути податковий борг з ОСОБА_1 .

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

З урахуванням цих положень витрати позивача - суб`єкта владних повноважень зі сплати судового збору за звернення до суду із даним позовом із відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 72-77, 90, 242-246, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління ДПС у Тернопільській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг у сумі 15659,77 грн (п`ятнадцять тисяч шістсот п`ятдесят дев`ять грн 77 коп), у тому числі:

по платежу податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, у сумі 12085,20 грн на р/р UA448999980333169341000019751, код одержувача 37977599, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11010500,

по платежу військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, в сумі 3574,57 грн на р/р UA778999980313050137000019751, код одержувача 37977599, МФО 899998, код бюджетної класифікації 11011001.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд.

Позивач: Головне управління ДПС у Тернопільській області (вулиця Білецька, 1, місто Тернопіль, 46003, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи в ЄДРПОУ 44143637).

Відповідач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Повний текст рішення складено та підписано 06 липня 2021 року.

Суддя Чепенюк О.В.