
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 червня 2021 року м. РівнеСправа №460/9872/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі – ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у проведенні розрахунку пенсії на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування";
зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком з 02.11.2020 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник, за 2017, 2018 та 2019 роки, з урахуванням проведених виплат.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2017 році позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З листопада 2020 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі його заяви від 02.11.2020. Позивач зазначив, що під час обчислення його пенсії з листопада 2020 року відповідачем невірно застосовано розмір середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник. 16.11.2020 він звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 02.11.2020 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за три календарні роки, що передують даті звернення щодо призначення пенсії по віку, тобто за 2017, 2018 та 2019 роки. Відповідач листом від 14.12.2020 №9437-9337/М-02/8-1700/20 повідомив про відсутність підстав для призначення позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки. Позивач з такими висновками відповідача не погоджується, зазначивши, що пенсія згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" йому призначена вперше. Покликаючись до положень ч.1 ст.9, ч.1 ст.10, ч.2 ст.40, ч.3 ст.45 означеного Закону, позивач зазначає, що відповідач повинен був здійснити нарахування його пенсії з дотриманням вимог ст.27, ст.40 цього Закону, в тому числі застосувати показник середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2017, 2018 та 2019 роки, тобто за три роки, що передують зверненню позивача за призначенням пенсії за віком.
Ухвалою від 06.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав до суду відзив, у якому заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, зазначив, що за матеріалами пенсійної справи з 18.10.2017 позивачу було призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З 01.11.2020 проведено переведення позивача на пенсію за віком на умовах Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на підставі його заяви від 02.11.2020. Оскільки на дату набуття позивачем права на дострокову пенсію за віком (06.09.2020) він отримував пенсію по інвалідності на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, термін якої було встановлено згідно з випискою із акта огляду МСЕК до 01.11.2020, то розмір пенсії за віком обчислюється з 01.11.2020 з урахуванням середньої заробітної плати по країні за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн) – відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, збільшеної на 1,17 коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Питання проведення індексації у 2019 році” від 20.02.2019 №124, та на 1,11 – коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році” від 01.04.2020 №251 (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн). Таким чином, відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки. З урахуванням наведеного, вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду; з 18.10.2017 йому призначено пенсію по інвалідності 3 групи відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а.с.29-41).
02.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про закриття пенсійної справи у зв`язку з переходом на пенсію за віком (а.с.49).
Згідно з атестатом про зняття з обліку від 02.11.2020 №78/03, пенсію по інвалідності на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” позивачу виплачено по 31.10.2020. Розмір пенсії на дату припинення виплати 31.10.2020 складав 3842,80 грн (а.с.59).
Крім того, 02.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою №601/2856 про призначення пенсії за віком (а.с.47).
На підставі рішення від 23.12.2020 №172850009292 (а.с.42), позивача з 01.11.2020 переведено на пенсію за віком за матеріалами пенсійної справи на умовах, визначених Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
16.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком з 02.11.2020 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за три календарні роки, що передують даті звернення щодо призначення пенсії по віку (02.11.2020) (а.с.11).
Відповідач за результатами розгляду звернення позивача листом від 14.12.2020 №9437-9337/М-02/8-1700/20 повідомив, що оскільки на дату набуття позивачем права на дострокову пенсію за віком (06.09.2020) він отримував пенсію по інвалідності на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, термін якої було встановлено згідно з випискою із акта огляду МСЕК до 01.11.2020, то розмір пенсії за віком обчислюється з 01.11.2020 з урахуванням середньої заробітної плати по країні за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн) – відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, збільшеної на 1,17 коефіцієнт підвищення з 01.03.2019 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Питання проведення індексації у 2019 році” від 20.02.2019 №124, та на 1,11 – коефіцієнт підвищення з 01.05.2020 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році” від 01.04.2020 №251 (3764,40 грн х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн). Відтак, відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за віком із застосуванням показника середньої зарплати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки (а.с.15-16).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.03.2003 (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з п.4 ч.1 ст.115 Закону №1058-ІV, право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов`язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Матеріалами справи стверджено і сторони не заперечують, що на дату набуття позивачем права на дострокову пенсію за віком (06.09.2020) він отримував пенсію по інвалідності на умовах Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, термін якої було встановлено до 01.11.2020, а з 01.11.2020 - пенсію за віком на умовах Закону №1058-ІV за його заявою від 02.11.2020.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VІІІ (далі - Закон №2148-VІІІ), який набув чинності з 11.10.2017, внесено зміни, зокрема, до Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, який доповнено пунктами 4-3 - 4-7.
Відповідно до положень пункту 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 01.10.2017 перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Пунктом 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV передбачено, що з 01.10.2017 по 31.12.2017 при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
З 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2016 та 2017 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. У разі, якщо при однакових показниках індивідуального коефіцієнта заробітної плати (доходу) та тривалості страхового стажу розмір пенсії у 2018 році, обчислений відповідно до аналогічних показників, буде меншим, ніж пенсія, призначена у 2017 році, розмір якої обчислений з урахуванням положень абзацу першого цього пункту, Кабінет Міністрів України приймає рішення про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується при призначенні пенсій з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, таким чином, щоб пенсії, призначені у зазначений період, не були меншими за пенсії, що призначалися з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року.
Пунктом 4-5 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV визначено, що збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для обчислення пенсій, передбачене частиною другою статті 42 цього Закону, проводиться починаючи з 2021 року.
У 2019-2020 роках показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який застосовується для перерахунку пенсій, збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення, порівняно з роком, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Частиною першою статті 25 Закону №1058-ІV, зі змінами, внесеними Законом №2148-VІІІ, передбачено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс = См х Вс / 100% х 12, де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Таким чином, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, згідно з положеннями пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, приписи частини третьої статті 45 Закону №1058-IV можуть бути застосовані під час переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом на інший. При цьому, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення, передбаченої Законом №1058-ІV.
Разом з тим, суд зазначає, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV регулює правовідносини щодо переведення з одного виду пенсії на інший вид, які визначені саме Законом №1058-IV. Вказана норма не регулює правовідносини переведення з одного виду пенсії на інший, що визначені різними Законами.
Водночас, в даній адміністративній справі має місце призначення пенсії за іншим Законом, а не переведення з одного на інший вид пенсії в межах одного закону. Так, позивач отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а з 01.11.2020 позивачу призначено пенсію згідно із Законом №1058-IV вперше, про що свідчить, зокрема, атестат про зняття з обліку від 02.11.2020 №398 (а.с.59).
Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 06.03.2018 у справі №185/1474/17 (№ К/9901/3035/17), які є обов`язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.
При цьому, суд підкреслює, що спірні правовідносини сторін виникли з 02.11.2020, а не в період з 01.10.2017 по 31.12.2017.
З огляду на зазначене, суд вважає, що положення абзацу першого пункту 4-4 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV, які встановлюють, що з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, не поширюються на правовідносини щодо визначення позивачу пенсії за віком при її призначенні з 01.11.2020.
За обставинами справи, призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV було зумовлене заявою пенсіонера від 02.11.2020 (а.с.42-49), а не здійснене органом Пенсійного фонду в автоматизованому режимі.
Суд враховує, що згідно з ч.2 ст.42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Пунктом 13 Розділу XV “Прикінцеві положення” Закону №1058-IV (в редакції Закону №2148-VIII від 03.10.2017) передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. Порядок фінансування цих пенсій встановлюється відповідними законами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок №124).
Згідно з п.2 Порядку №124, перерахунку підлягають пенсії, обчислені: відповідно до Закону №1058-IV; відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі відшкодування фактичних збитків; з урахуванням заробітку (грошового забезпечення), який визначено відповідно до частини першої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Відповідно до п.3 Порядку №124, перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли: по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок); в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пунктом 7 Порядку №124 передбачено, що збільшений відповідно до цього Порядку показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, застосовується: під час проведення наступних перерахунків пенсій, переведення з одного виду пенсії на інший (крім умов, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону); під час обчислення пенсії відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" (далі - Постанова №251) установлено, що: 1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11; 2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; 3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.
Як ствердив відповідач в листі від 14.12.2020 №9437-9337/М-02/8-1700/20 та у відзиві на позовну заяву, відповідно до Порядку №124 перерахунок пенсій з 01.11.2020 проводився шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014, 2015, 2016 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року, а саме 3764,40 грн, на коефіцієнт підвищення 1,17 з 01.03.2019 та на коефіцієнт підвищення 1,11 з 01.05.2020 відповідно до Постанови №251 (тобто 3764,40 х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн).
Разом з тим, відповідно до ч.1 ст.27 Закону №1058-IV, розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп - Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Положеннями ч.2 ст.40 Закону №1058-IV передбачено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn), К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Суд вважає, що оскільки з 01.11.2020 пенсію позивачу згідно із Законом №1058-IV призначено вперше, то у позивача виникає право на застосування формули визначення розміру пенсії, яка використовується при призначенні пенсії вперше, відповідно до статті 40 Закону №1058-ІV, а не з тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході з одного виду пенсії на інший.
Аналогічний висновок міститься у постановах Верховного Суду України від 09.06.2015 року у справі № 21-550а14 та від 31 березня 2015 у справі № 21-612а14.
Суд встановив, що після проведеного відповідачем перерахунку пенсії з 01.11.2020 позивач звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою від 16.11.2020, в якій просив, зокрема, здійснити перерахунок та оплату пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018-2019 роки, тобто за три календарні роки, що передують даті призначення пенсії. Однак, відповідач всупереч приписам статей 27, 40 Закону №1058-IV безпідставно відмовив у здійсненні відповідного перерахунку.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про протиправність дій органу Пенсійного фонду щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують даті призначення пенсії, які порушують гарантоване Конституцією України право позивача на соціальний захист, визначене Законом №1058-IV, а тому таке порушене право підлягає судовому захисту.
Враховуючи встановлені обставини, з метою захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.11.2020 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії відповідно до Закону №1058-IV, з урахуванням виплачених сум.
Частиною першою статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач не довів правомірності оспорюваного рішення, в той час як позивачем позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами, а відтак, позов слід задовольнити повністю.
Судові витрати суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, 33000; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинення певних дій задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують даті призначення пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної з 1 листопада 2020 року відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії, з 1 листопада 2020 року з урахуванням виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок його бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул.Короленка, 7, м.Рівне, 33000; код ЄДРПОУ 21084076) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05 липня 2021 року.
Суддя Н.О. Дорошенко