
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" липня 2021 р. справа № 300/1042/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "СКС Інвестбуд" про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у сумі 4840 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (надалі – позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "СКС Інвестбуд" (надалі – відповідач) про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у сумі 4840 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 23.11.2020 року за № 01-05/316 на відповідача накладено штраф в розмірі 4840 грн. Позивач зазначає, що вказане рішення було надіслано відповідачу, а саме директору за допомогою мобільного додатку вайбер, однак не сплачено, внаслідок чого, з урахуванням вимог пункту 20 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №693, штраф підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2021 року позовну заяву залишено без руху (а.с. 29-30).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.04.2021 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с.34-35).
Зазначена ухвала суду отримана відповідачем, що підтверджується відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.37).
Відповідач правом на подання відзиву не скористався.
Згідно вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши позовну заяву та в сукупності письмові докази, встановив наступне.
Під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів ТОВ "СКС Інвестбуд" встановлено, що представниками ТОВ "СКС Інвестбуд" недотримано встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами про розповсюдження в газеті “Афіша Прикарпаття” № 30 від 24.09.2020 року на ст. 3 рекламного сюжету будівельної компанії ТОВ "СКС Інвестбуд" – “квартири в збудованому будинку АДРЕСА_1 , 0955838585 т. 0965838585 незабаром нове будівництво торгово-офісних приміщень Квартири від 106000 грн/м кв. Будинок “Комфорт” …”, який не містить реквізити: документи на право власності або користування земельною ділянкою, на які споруджується об`єкт, що рекламується; документу, який підтверджує право на виконання будівельних робіт на конкретному об`єкті, що рекламується, отриманого відповідно до ЗУ “Про регулювання містобудівної діяльності”; ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме управління майном для фінансування об`єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю відповідно до ЗУ “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю”, або за наявності свідоцтва про реєстрацію випуску цільових облігацій, виконання зобов`язань за якими забезпечується одиницею нерухомості, що споруджується, чим порушено вимоги частини 1 статті 25-1 ЗУ “Про рекламу”.
Рішенням позивача від 27.10.2020 року № 01-05/254 про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу розпочато розгляд справи відносно відповідача (а.с. 14).
27.10.2020 року та 11.11.2020 року позивачем направлено відповідачу повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про рекламу (а.с. 11,14).
Відповідно до змісту протоколу № 39 засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу від 18.11.2020 року, встановлено, що представниками ТОВ "СКС Інвестбуд" недотримано встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами про розповсюдження в газеті “Афіша Прикарпаття” № 30 від 24.09.2020 року на ст. 3 рекламного сюжету будівельної компанії ТОВ "СКС Інвестбуд" – “квартири в збудованому будинку АДРЕСА_1 , 0955838585 т. 0965838585 незабаром нове будівництво торгово-офісних приміщень Квартири від 106000 грн/м кв. Будинок “Комфорт” …”, який не містить реквізити: документи на право власності або користування земельною ділянкою, на які споруджується об`єкт, що рекламується; документу, який підтверджує право на виконання будівельних робіт на конкретному об`єкті, що рекламується, отриманого відповідно до ЗУ “Про регулювання містобудівної діяльності”; ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме управління майном для фінансування об`єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю відповідно до ЗУ “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю”, або за наявності свідоцтва про реєстрацію випуску цільових облігацій, виконання зобов`язань за якими забезпечується одиницею нерухомості, що споруджується, чим порушено вимоги частини 1 статті 25-1 ЗУ “Про рекламу” (а.с.9).
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, позивачем складено висновок стосовно ТОВ "СКС Інвестбуд", зі змісту якого встановлено, що на вимогу управління рекламодавець – директор ТОВ "СКС Інвестбуд" надав усне пояснення, копії дозвільних документів на будівництво, а також вартість розповсюдженого рекламного сюжету. Також, аналогічний договір та вартість розповсюдженої реклами на вимогу управліня надано розповсюджувачем реклами – ПП “Медіа груп Афіша Інком” (а.с.7).
В подальшому, рішенням № 01-05/316 Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області від 23.11.2020 року за недотримання встановлених законодавством вимог щодо змісту реклами на відповідача накладено штраф у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами, що становить 4840,00 грн. (а.с.8).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року витребувано у Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області належним чином засвідчений доказ надіслання на адресу товариства з обмеженою відповідальністю "СКС Інвестбуд" рішення № 01-05/316 Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області від 23.11.2020 року та, відповідно, доказ його одержання Товариством (а.с.38-39).
На виконання вимог вказаної ухвали, 17.06.2021 року від позивача на адресу суду надійшла відповідна заява. Зі змісту якої встановлено, що працівниками Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рішення № 01-05/316 від 23.11.2020 року було надіслано ТОВ "СКС Інвестбуд", а саме директору, за допомогою мобільного додатку Viber. До заяви долучено, належним чином засвідчений доказ такого надіслання.
Окрім того, згідно зі змісту листа Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області від 28.12.2020 року № Вих.-06.2/5686-20, позивач просив відповідача до 04.01.2021 року повідомити управління про оплату штрафної санкції згідно вищевказаного рішення (а.с.6).
Зважаючи на те, що відповідачем штраф у добровільному порядку не сплачений та в судовому порядку рішення про накладення штрафу не оскаржувався, позивач звернувся з даним позовом до суду .
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України “Про рекламу”.
Відповідно до статті 1 Закону України “Про рекламу” реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару.
Згідно положень частини 1 статті 7 ЗУ “Про рекламу”, основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.
Відповідно до частини 1 статті 9 ЗУ “Про рекламу”, реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форми чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
Частиною 1 статті 25-1 ЗУ “Про рекламу” визначено, що реклама об`єктів будівництва з метою відчуження об`єкта будівництва та його частин (у тому числі житлових та нежитлових приміщень) щодо об`єкта будівництва, який споруджується з використанням недержавних коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, дозволяється лише: за наявності у замовника будівництва права власності або користування земельною ділянкою, на якій споруджується об`єкт, що рекламується; за наявності у замовника будівництва права на виконання будівельних робіт на конкретному об`єкті, що рекламується, отриманого відповідно до Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; за наявності у суб`єкта господарювання, що здійснює будівництво об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками ліцензії на провадження господарської діяльності з будівництва відповідних об`єктів; для житлових будинків - також за наявності у суб`єкта господарювання, що здійснює залучення недержавних коштів фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, для фінансування спорудження житлового будинку, ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), а саме управління майном для фінансування об`єктів будівництва та/або здійснення операцій з нерухомістю відповідно до Закону України "Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю", або за наявності свідоцтва про реєстрацію випуску цільових облігацій, виконання зобов`язань за якими забезпечується одиницею нерухомості, що споруджується.
Така реклама, крім реклами на радіо, має містити реквізити документів, визначених цією частиною.
Відповідно до частини 2 статті 26 ЗУ “Про рекламу”, на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення нами повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право: вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; надавати (надсилати) рекламодавцям, виробників та розповсюджувачів реклами обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень; приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі не правомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження; приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менш ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Згідно частини 3 статті 26 ЗУ “Про рекламу”, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання, про порушення цього Закону мають право: бути присутнім на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Відповідно до частини 1 статті 27 ЗУ “Про рекламу”, особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Частиною 2 статті 27 ЗУ “Про рекламу” визначено, що відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть: 1) рекламодавці, винні: у замовленні рекламної продукції, виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно; 2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами; 3) розповсюджувачі реклами, винні у порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Відповідно до частини 4 статті 27 ЗУ “Про рекламу”, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, за поданням державних органів, зазначених у статті 26 цього Закону, або самостійно у випадках, передбачених цією статтею, крім тих, які віднесені виключно до компетенції Антимонопольного комітету України та які регулюються законодавством з питань авторського права та суміжних прав, накладає штраф у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, на: рекламодавців за вчинення дій, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдженої реклами, розповсюджувачів реклами за вчинення дій, передбачених пунктом 3 частини другої цієї статті, - у розмірі п`ятикратної вартості розповсюдження реклами.
Згідно частини 6 статті 27 ЗУ “Про рекламу”, за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до частини 7 статті 27 ЗУ “Про рекламу”, у разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення у справах про порушення законодавства про рекламу можуть бути оскаржені до суду (ч.11 ст.27 Закону України “Про рекламу”).
Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом України “Про рекламу” а також Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспожінспекції та її територіальних органів.
Згідно з пунктом 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Відповідно до пункту 18 Порядку, за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.
Враховуючи наведене, а також те, що відповідачем не надано доказів оскарження чи скасування рішення позивача про накладення штрафу та/або доказів про сплату штрафу за порушення законодавства про рекламу, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Враховуючи те, що такі дії позивачем не вчинилися, судовий збір на користь позивача стягненню з відповідача не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області до товариства з обмеженою відповідальністю "СКС Інвестбуд" про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у сумі 4840 грн. - задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "СКС Інвестбуд" (код ЄДРПОУ 41190993, вул. Вовчинецька, 229, м. Івано-Франківськ, 76018) штраф за порушення законодавства про рекламу в сумі 4840 (чотири тисячі вісімсот сорок) гривень на користь державного бюджету України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40309088, вул. Берегова, 24, м. Івано-Франківськ, 76019).
Відповідач:
Товариство з обмеженою відповідальністю "СКС Інвестбуд" (код ЄДРПОУ 41190993, вул. Вовчинецька, 229, м. Івано-Франківськ, 76018).
Суддя /підпис/ Панікар І.В.