Рішення № 98111255, 01.07.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2021
Номер справи
160/5644/21
Номер документу
98111255
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2021 року Справа № 160/5644/21 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіСліпець Н.Є. за участі секретаря судового засіданняЛогвиненко В.М. за участі: представника позивача представника відповідача Порохняч М.О. Алєксєєнко О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

13.04.2021 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» (далі - відповідач), в якому просить:

- застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: будівлі за адресою: будівлі за адресою: Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 115 ; будівлі за адресою: Дніпропетровська обл., м. Тернівка, вул. Курська, буд. 1-А, Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» (ПРАТ «ДОПАС») (код ЄДРПОУ - 03113549), до повного усунення порушень;

- встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію об`єктів, а саме: будівлі за адресою: Дніпропетровська обл., м. Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 115 ; будівлі за адресою: Дніпропетровська обл., м. Тернівка, вул. Курська, будинок 1-А Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» (ПРАТ «ДОПАС») (код ЄДРПОУ - 03113549), до повного усунення порушень.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до канцелярії суду документу про сплату судового збору (а.с. 31).

19.04.2020 року позивач повідомив суд про усунення недоліків позовної заяви (а.с. 34).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року відкрито провадження та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін з 19.05.2021 року, відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (а.с. 37).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Ухвалою суду від 17.05.2021 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с. 41).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що проведеною перевіркою встановлені порушення, які в ході перевірки та у встановлений строк усунені не були, у зв`язку із чим, вжиття заявлених заходів реагування є повністю обґрунтованим, а подальша експлуатація об`єктів Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» із виявленими порушеннями пожежної безпеки створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

20.05.2021 року представником відповідача подано письмовий відзив на позов, в обґрунтування якого зазначено, що значна частина пунктів порушень, які зазначені у акті перевірки Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» усунені, а решта усувається, тому що потребує більше часу, а саме:

- на об`єкті в м. Павлоград по вул. Дніпровській, 115 : приміщення забезпечено знаками безпеки відповідно до діючих норм (п.1 акту); проведено навчання директора підприємства з питань цивільного захисту, правилам техногенної (п. 3 акту); проведено навчання директора підприємства з питань пожежної безпеки (п.4 акту); лінія живлення побутових кондиціонерів в приміщенні залу очікування та службовому коридорі обладнано автономним пристроєм електричного захисту (п. 12 акту); в приміщенні коридору диспетчерської електророзетку встановлено на негорючу основу (п.13 акту); демонтовано тимчасову електромережу в коридорі диспетчерської (п.14 акту); акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів над підвісною стелею та стінами в службовому коридорі в наявності (п.16 акту). При цьому, під час перевірки, запитів на надання зазначених документальних матеріалів від посадових осіб ДСНС не надходило. З метою усунення недоліків відповідно до п. 5 акту укладено договір №10452/0705-2021/ПР з ТОВ «Холдинг пожежна безпека та НС» на проектування пожежної сигналізації. Після обладнання будівлі пожежною сигналізацією будуть усунуті організаційні зауваження відповідно до п. 7, 8, 9, 10, 11 акту. З метою усунення недоліків відповідно п.15 акту укладено договір №10457/0705-2021/ПР з ТОВ «Холдинг пожежна безпека та НС» на проектування системи блискавкозахисту. При цьому, вимога, яка вказана в п. 15 є протизаконною, в зв`язку з тим що згідно Наказу ДП «УкрНДНЦ» № 313 від 16.10.2019 року, ДСТУ В.2.5.-38:2008 був скасований. Станом на 07.05.2021 року всі приміщення забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно (п.27 акту). Щодо зауважень відповідно до п.17-26, 28, 29, 30 акту зазначено, що відповідальним за пожежну безпеку та усунення вказаних у акті зауважень є відповідні ФОПи, як користувачі даних приміщень та суб`єкти господарської діяльності, які здійснюють свою діяльність відокремлено від ПрАТ «ДОПАС». Вони повинні самостійно нести відповідальність за пожежний стан орендованих приміщень. Після монтажу пожежної сигналізації буде проведена ідентифікація щодо визначення джерел та небезпеки (п.2 акту).

- на об`єкті в м. тернівка по вул. Курська, 1-А : тимчасова електромережа в приміщенні каси демонтовано (п. 31 акту); проведено навчання керівнику з питань пожежної безпеки, посвідчення в наявності (п. 32 акту); приміщення забезпечено знаками безпеки відповідно до діючих норм (п. 33 акту); акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів над підвісною стелею в приміщеннях автостанції в наявності (п. 34 акту). При цьому, під час перевірки, запитів на надання зазначених документальних матеріалів від посадових осіб ДСНС не надходило. З метою усунення недоліків відповідно до п. 35 та п. 40 акту укладено договір №10456/0705-2021/ПР з ТОВ «Холдинг пожежна безпека та НС» на проектування пожежної сигналізації. Всі працівники, при прийомі на роботу проходять навчання з пожежно-технічного мінімуму із занесенням результатів перевірки знань до спеціального журналу. При цьому, під час перевірки, запитів на надання документальних матеріалів про проходження працівниками пожежно-технічного мінімуму від посадових осіб ДСНС не надходило (п. 36 акту). Заміри опору ізоляції та перевірка спрацювань приладів електричних мереж та електроустановок від короткого замикання проводиться у встановлені терміни. Технічні звіти про проведення відповідних замірів від 14.02.20 року, 14.02.21 року в наявності. При цьому, під час перевірки, запитів на надання технічних звітів посадових осіб ДСНС не надходило (п.37 акту). Тимчасову електромережу в залі очікування демонтовано в процесі перевірки (п. 38 акту). Приміщення котельні забезпечено первинними засобами пожежогасіння у повному обсязі, усунуто в процесі перевірки (п. 39 акту). Другий евакуаційний вихід звільнено від меблів, забезпечено вільний прохід (п. 42 акту). Після монтажу пожежної сигналізації буде проведена ідентифікація щодо визначення джерел та чинників небезпеки (п. 41 акту).

Таким чином, з моменту здійснення перевірки відповідачем усунуто більшість порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки та цивільного захисту. Щодо належності вищевказаних порушень до таких, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, то чинне законодавство не відносить тільки обставини відсутності обладнання приміщень установками системи проти пожежного захисту у приміщеннях до тих обставин, які створюють реальну загрозу життю та здоров`ю людей (персоналу підприємства і особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі). У тому числі не відносяться до створення реальної загрози життю та здоров`ю людей відсутність наказів, інструкцій та актів по пожежної безпеки. Законодавець пов`язує настання реальної загрози життю та здоров`ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню. Встановлення системи протипожежного захисту передбачено з метою гасіння вже існуючої пожежі. Очевидно, що система протипожежного захисту у займання розповсюдженні, безпосередньо участі не приймають. Отже, наведені позивачем у акті №33 від 01.03.2021 року порушення правил протипожежної та техногенної безпеки, хоча і свідчать про невиконання підприємством окремих правил дотримання пожежної та техногенної безпеки, однак самі по собі не створюють реальної загрози життю та здоров`ю людей. Відповідач зазначає, що заявлені заходи реагування не є співрозмірними, більш того, зупинення експлуатації будівель автостанції Павлоград і автостанції м. Тернівка матиме більш несприятливі наслідки. Позивач як суб`єкт владних повноважень не навів жодних переконливих доводів та не надав доказів на підтвердження необхідності застосування крайнього заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі автостанцій.

08.06.2021 року представником позивача подано письмову відповідь на відзив, відповідно до якої вказано, що позивач заперечує всі доводи відповідача наведені у відзиві на позовну заяву, оскільки вони є необґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Так, підприємством не надано доказів на підтвердження добровільного усунення в повному обсязі виявлених порушень у сфері пожежної безпеки, які зафіксовані в акті перевірки, у зв`язку з чим обгрунтованим є застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, до повного усунення порушень, виявлених під час перевірки.

15.06.2021 року представником відповідача було подано письмові заперечення проти відповіді на відзив, у яких зазначено доводи аналогічні доводам у відзиві на позов.

01.07.2021 року представником позивача подано додаткові пояснення, в яких зазначено, що стан усунення порушення вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, оцінюється не судом при прийнятті рішення про застосування заходів реагування, а позивачем шляхом проведення позапланової перевірки, за результатами якої може бути підтверджено чи не підтверджено факт виконання порушень. При цьому, Головне управління не підтверджує усунення всіх порушень, зазначених у акті, та вважає, що на сьогоднішній день підстави для не задоволення позовних вимог відсутні.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні обставини, викладені у відзиві на позов підтримала, проти позову заперечувала, просила відмовити у його задоволенні в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, заперечення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у період з 16.02.2021 року по 01.03.2021 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» проведено планову перевірку Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» за адресами: Дніпропетровська область, м. Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 115, та Дніпропетровська область, м. Тернівка, вул. Курська, буд. 1-А.

Актом перевірки об`єктів Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» щодо додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки, цивільного захисту від 01.03.2021 року №33 встановлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403-VІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697, «Правила улаштування електроустановок», Правил будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок, Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджено наказом Мінрегіону України від 13.11.2014 року №312, наказу МВС від 18.12.2000 року №338, зареєстрований у Мін`юсті України 01.09.2005 року за №970/11250 «Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів», правил техногенної безпеки, затверджених наказом МВС України від 05.11.2018 року №879, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 27.11.2018 року за №1346/32798, а саме:

- приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки, відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»;

- не проведено ідентифікацію щодо визначення джерел та чинників небезпеки;

- не здійснено навчання керівного складу (директора) з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної безпеки;

- посадова особа не пройшла навчання з питань пожежної безпеки;

- приміщення кас не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-2014 «Системи протипожежного захисту»;

- приміщення торгових павільйонів не обладнані системою протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56-2014 «Системи протипожежного захисту»;

- система протипожежного захисту знаходиться в непрацездатному стані;

- на об`єкті відсутній план-графік робіт з підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного захисту;

- не виведено на пульт пожежного спостерігання тривожні сповіщення від приладів приймально-контрольних пожежних систем протипожежного захисту;

- відсутній договір із технічного обслуговування системи протипожежного захисту;

- на об`єкті відсутній журнал обліку комплексного випробування змонтованих систем протипожежного захисту;

- лінію живлення побутових кондиціонерів в приміщенні залу та коридорі для персоналу не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії;

- в приміщенні коридору (диспетчерська) електророзетка встановлена на горючу основу;

- в приміщенні коридору (диспетчерська) допущено улаштування та експлуатацію тимчасової електромережі;

- не виконано захист будівлі від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів;

- не надано (відсутній) акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів (кабелів) над підвісною стелею та стінами в коридорі;

- не надано (відсутній) акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів (кабелів) над підвісною стелею в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_2 ;

- в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_2 електророзетки встановлені на горючі основи;

- в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_3 допущено улаштування та експлуатацію тимчасової електромережі;

- в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_4 допущено улаштування та експлуатацію тимчасової електромережі;

- в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_5 допущено улаштування та експлуатацію тимчасових електромереж;

- в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_5 електророзетки встановлені на горючі основи;

- не надано (відсутній) акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів (кабелів) над підвісною стелею та стінами в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_5 ;

- лінію живлення побутового кондиціонеру в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_5 не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії;

- не надано сертифікати відповідності та протоколи випробувань лабораторії (з мокрими печатками) про визначення відповідності вимогам пожежної безпеки на оздоблювальні матеріали стін та стелі в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_5 ;

- в торговому павільйоні ФОП ОСОБА_5 з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- не всі приміщення забезпечені первинними засобами пожежогасіння згідно норм;

- лінію живлення побутового кондиціонеру в торговому павільйоні не забезпечено автономним пристроєм електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії;

- не надано (відсутній) акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів (кабелів) над підвісною стелею та стінами;

- в приміщенні електророзетка встановлена на горючу основу;

- допущено улаштування та експлуатацію тимчасової електромережі в приміщенні каси;

- керівник не пройшов навчання з питань пожежної безпеки, (відсутнє посвідчення);

- для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлені вказівні знаки згідно з ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности». Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями;

- не надано (відсутній) акт проведення прихованих робіт щодо прокладання проводів (кабелів) над підвісною стелею в приміщеннях автостанції;

- система протипожежного захисту знаходиться не в працездатному стані;

- допущено до роботи в котельні осіб, які не пройшли навчання з пожежно-технічного мінімуму;

- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання;

- допущено улаштування та експлуатацію тимчасової електромережі в залі очікування;

- приміщення котельні не забезпечено первинними засобами пожежогасіння;

- приміщення котельні не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

- не проведено ідентифікацію щодо визначення джерел та чинників небезпеки;

- другий евакуаційний вихід з зали очікування, захаращений меблями (шафами для тимчасового зберігання майна).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (надалі - Закон № 877-V) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності

Згідно п. 4 Розділу І Правил пожежної безпеки в Україні пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про пожежну безпеку» забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ та організацій покладається на їх керівників і уповноважених ними осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду

Частиною 4 статті 4 Закону № 877-V визначено, що виключно законами встановлюються вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами та нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій

Згідно ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду

Відповідно до частини 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання

Згідно п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей

Частиною 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом

Отже, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, який створює загрозу життю та здоров`ю людей, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має звернутися до суду з позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Щодо виявлених під час перевірки порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, судом встановлено наступне.

Відсутність відповідних знаків безпеки може призвести до перешкоджання знаходження шляхів евакуації та місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння.

Не проведення ідентифікації об`єкта господарської діяльності для встановлення наявності або відсутності джерел небезпеки, які можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, унеможливлює визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій.

Відсутність навчання з питань цивільного захисту призведе до паніки та невірним діям персоналу при виникненні надзвичайної ситуації, що в свою чергу сприяє розвитку надзвичайної ситуації, перешкоджає евакуації людей в окремих випадках при незнанні небезпечних чинників у технологічному процесі та його порушення може призвести до виникнення надзвичайної ситуації.

Відсутність навчання по програмі пожежно-технічного мінімуму призведе до паніки та невірним діям персоналу при виникненні пожежі, що в свою чергу сприяє розвитку пожежі, перешкоджає евакуації людей в окремих випадках при незнанні небезпечних чинників у технологічному процесі та його порушення може призвести до виникнення пожежі або вибуху.

Відсутність автоматичної системи пожежної сигналізації та системи оповіщення призведе до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебувають у будівлі, в зв`язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.

Не належне утримання автоматичної системи пожежогасіння та автоматичної пожежної сигналізації призведе до пізнього виявлення пожежі, в зв`язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, не відбудеться оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях, в зв`язку з чим продукти горіння та чадний газ унеможливить своєчасну та безпечну евакуацію з приміщень та може призвести до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння.

Відсутність виводу сигналу від приймально-контрольного приладу автоматичної пожежної сигналізації на пульт централізованого спостереження спричинить до збільшення часу передачу інформації про пожежу, в зв`язку з чим збільшиться час прибуття пожежних підрозділів, та в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину.

При порушенні виконання монтажу побутових кондиціонерів та їх не відповідність, призводить до аварійної експлуатації електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) та створює загрозу життю га/або здоров`ю людей.

Вразі монтажу електророзеток та вимикачів на горючу основу без підкладання під них основи з негорючого матеріалу, яка виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01м, призведе до аварійної експлуатації електровиробів, нагрівання горючого матеріалу, що може привести до займання та виникнення пожежі з подальшим впливом небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров`ю людей.

При використанні тимчасових електричних мереж та порушенні виконання монтажу проводів і кабелів, призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров`ю людей.

При відсутності або невідповідність захисту будівлі від прямих ударів блискавки та захисту від вторинних дій блискавки у випадку удару блискавки в будівельні конструкції виникає небезпечне іскріння, полум`я та електричний струм, що виник у результаті виносу високої напруги на струмопровідні частини конструкцій, апаратів, агрегатів, сприяє виникненню пожежі з її небезпечними факторами та розповсюдженням їх до шляхів евакуації та місць перебування людей, та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

При порушенні виконання монтажу електричних мереж та їх не відповідність, тобто зменшення ступеня захисту електричних мереж, призводить до аварійної експлуатації зазначених мереж та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

При оздобленні стін, стелі, підлоги на шляху евакуації матеріалами з вищою пожежною небезпекою ніж нормовані може призвести до легкого займання, швидкого горіння, з високою димоутворювальною здатністю та за токсичністю продуктів горіння - надзвичайно небезпечними, що в свою чергу перешкоджає евакуації людей, сприяє затору людського потоку та збільшення часу евакуації, збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей в будівлі.

При порушенні виконання монтажу проводів і кабелів, тобто не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (гвинтових, болтових тощо), призводить до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур),та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відсутність первинних засобів пожежогасіння та не відповідність їхнього технічного стану унеможливить гасіння пожежі на ранній стадії розвитку, сприяє беззахисності людини перед факторами пожежі та призводить до безперешкодного розповсюдження пожежі по будівельним конструкціям, їх руйнації, що в свою чергу створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

При не проведенні замірів опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі унеможливлюється визначення можливості застосування освітлювальної та силової електромережі для безаварійної роботи або роботи в режимі короткого замкнення, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), що створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

При захаращенні шляхів евакуації сторонніми предметами, може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Суд звертає увагу, що законодавство не містить визначення поняття «порушення, яке створює загрозу життю та/або здоров`ю людей», а отже, воно є оціночним.

Разом з цим, на переконання суду, зазначені вище порушення протипожежних норм у їх сукупності створюють реальну загрозу життю та/або здоров`ю людей, гарантованого рівня безпеки, оскільки такі порушення впливають на забезпечення безпеки роботи об`єкта у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі чи аварії; самій ліквідації пожежі, аварії, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; евакуації людей та їх захисту від наслідків пожежі, аварії, надзвичайної ситуації індивідуальними засобами захисту органів дихання і шкіри, тощо.

Суд також виходить з того, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації об`єктів є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єктах порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Згідно із частиною 2 статті 51 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення техногенної безпеки суб`єкта господарювання покладається на його керівника.

Діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях. Забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання (стаття 55 Кодексу цивільного захисту України).

У відзиві на позов відповідачем зазначено, що станом на дату розгляду справи товариством вживаються заходи щодо усунення виявлених порушень.

Разом з тим, суд зазначає, що наміри відповідача усунути встановлені порушення не тотожні факту усунення цих порушень.

Так, доказів щодо повного усунення виявлених порушень, які знайшли своє відображення в акті перевірки від 01.03.2021 року №33 Приватним акціонерним товариством «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» до суду надано не було.

Тобто, обставини, які стали підставою для звернення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування не перестали існувати.

Суд звертає увагу, що підстави для застосування заходів реагування мають бути підтверджені та існувати на день винесення судового рішення.

Відтак, враховуючи те, що на час розгляду справи порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки відповідачем не усунуто в повному обсязі, суд вважає обґрунтованим твердження позивача про існування обставин, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Таким чином, враховуючи викладене, у зв`язку з виникненням загрози життю та/або здоров`ю людей та з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей та ненаданням доказів щодо усунення виявлених порушень, зазначених в акті перевірки №33 від 01.03.2021 року, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо зупинення експлуатації об`єктів Приватного акціонерного товариства «Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій» до усунення порушень вимог законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач до суду не надав. З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Таким чином, судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 94, 122, 132, 139, 193, 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Короленка, 4, код ЄДРПОУ 38598371) до Приватного акціонерного товариство "Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій" (49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Курчатова, 10, код ЄДРПОУ 03113549) про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об`єктів, а саме: будівель та споруд за адресою: будівлі за адресою: Дніпропетровська обл., місто Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 115 ; будівлі за Дніпропетровська обл., місто Тернівка, вул. Курська, будинок 1-А Приватного акціонерного товариство "Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій" (ПРАТ "ДОПАС") (код ЄДРПОУ - 03113549), до повного усунення порушень.

Встановити у судовому рішенні спосіб і порядок його виконання шляхом зобов`язання зупинити експлуатацію об`єктів, а саме: будівлі за адресою: Дніпропетровська обл., місто Павлоград, вул. Дніпровська, буд. 115 ; будівлі за Дніпропетровська обл., місто Тернівка, вул. Курська, будинок 1-А Приватного акціонерного товариство "Дніпропетровське обласне підприємство автобусних станцій" (ПРАТ "ДОПАС") (код ЄДРПОУ - 03113549), до повного усунення порушень.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 06 липня 2021 року.

Суддя Н.Є. Сліпець