Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1875/10/2370 27.05.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Гайдаш В.А.,
при секретарі Зубалію В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України у Христинівському районі Черкаської області до державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, штрафних (фінансових) санкціях та пені,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області звернулося до суду з адміністративним позовом до державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, штрафних (фінансових) санкціях та пені.
Позивач стверджував, що за липень грудень 2009 року та січень-березень 2010 року відповідач мав сплатити страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 160 630 грн. 66 коп. Далі позивач зазначав, що у звязку з несвоєчасною сплатою страхових внесків до відповідача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 3482 грн. 14 коп. та нарахована пеня в сумі 2057 грн. 71 коп.
Оскільки сума страхових внесків, фінансових санкцій та пені в загальному розмірі 166170 грн. 51 коп. у строки, встановлені п.6 ст. 20, ст. 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-XIV (надалі за текстом Закон № 1058-XIV) та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 р., відповідачем не сплачена, позивач просив стягнути її у судовому порядку.
Представник позивача в судове засідання не зявився, направивши на адресу суду клопотання про розгляд справи у його відсутність.
Відповідач заперечень проти позову не надав, в судове засідання не зявився, свого представника не направив, хоча був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в установленому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Частиною першої статті 67 Конституції України (№254к/96-ВР) закріплено обов"язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті третьої Закону України "Про збір на обов"язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (надалі за текстом "Закон № 400/97-ВР"), збір на обовязкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку, визначеному законодавством України.
Частиною першою статті першої Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форми власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Спеціальним законом, який визначає принцип, засади і механізми функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування " від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі за текстом «Закон № 1058»).
Статтею першою Закону № 1058-IV визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які, відповідно до цього Закону, сплачують страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Статтею 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, обєднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб субєктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники , зазначені в статті 14 цього Закону.
Державне підприємство «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець»є субєктом підприємницької діяльності та з 28.11.1991 р. обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України ( ідентифікаційний номер 00709460).
З огляду на викладені вище норми Закону № 1058-IV відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону та платником страхових внесків.
Відповідно до частини шостої статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною другою статті 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Пунктом шостим статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього період, незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, що мають найманих працівників, базовим звітним періодом є календарний місяць. Згідно частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно із частиною четвертою статті 18 Закону № 1058-IV страхові внески не включаються до складу податків, інших обовязкових платежів, що складають систему оподаткування.
Відповідно до статті 4 Закону № 400/97-ВР страхувальники повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33,2% від фонду оплати праці підприємства та відрахування на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1-5% сукупного оподаткованого доходу фізичних осіб, які працюють на підприємстві за трудовим договором.
Судом встановлено, що за липень - грудень 2009 р. та за січень березень 2010 р. відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України у Придніпровському районі м. Черкаси розрахунки суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із самостійно визначеними розмірами страхових внесків, що підлягають сплаті. Згідно вказаного розрахунку відповідач зобов'язаний був сплатити до Пенсійного фонду України внески на пенсійне страхування в розмірі 33,2% від фонду оплати праці в розмірі 49743грн. 62 коп. за липень 2009 р., 29415 грн. 74 коп. за серпень 2009 р., 31965 грн. 87 коп. за вересень 2009 р., 22809 грн. 73 коп. - за жовтень 2009 р., 15409 грн. 80 коп. за листопад 2009 р., 11581 грн. 77 коп. за грудень 2009 р., 10762 грн. 07 коп. за січень 2010 р., 9574 грн. 43 коп. за лютий 2010 р. та 14992 грн. 08 коп. за березень 2010 р.
Відповідно до статті 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
За змістом статті 23 зазначеного Закону, спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду в судовому порядку.
Згідно частини 8 статті 106 Закону № 1058-IV на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною дев'ятою статті 106 Закону № 1058-IV передбачено право виконавчих органів Пенсійного фонду застосовувати до страхувальників фінансові санкції. Зокрема, відповідно до пункту другого цієї статті за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
З наданих суду копій рішень про застосування фінансових санкцій та пені вбачається, що за несплату та несвоєчасну сплату страхових внесків до відповідача були застосовані наступні санкції: від 19.10.2009 р. № 784 пеня в сумі 10 грн. 22 коп.; від 19.10.2009 р. № 785 пеня в сумі 14 грн. 16 коп.; від 19.10.2009 р. № 786 фінансова санкція на суму 52 грн. 94 коп. та пеня в сумі 20 грн. 65 коп.; від 19.10.2009 р. № 787 фінансова санкція на суму 2173 грн. 78 коп. та пеня в сумі 953 грн. 90 коп.; від 01.12.2009 р. № 843 фінансова санкція на суму 1049 грн. 69 коп. та пеня в сумі 734 грн. 78 коп. та від 01.02.2010 р. № 34 фінансова санкція на суму 200 грн. 00 коп. та пеня в сумі 324 грн. 00 коп.
Рішення від 12.08.2009 року № 696 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків на суму 5 грн. 73 коп., особисто вручено головному бухгалтеру 12.08.2009 року.
Прийняте управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області рішення від 19.10.2009 року за № 784-787 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду надіслано відповідачу 20.10.2009 року, яке ним отримано 23.10.2009 року згідно поштового повідомлення № 514.
Прийняте управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області рішення від 01.12.2009 року № 843 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду надіслано відповідачу 03.12.2009 року, яке ним отримано 02.12.2009 року згідно поштового повідомлення № 58596.
Прийняте управлінням Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області рішення від 01.02.2010 року № 34 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду надіслано відповідачу 02.02.2010 року, яке ним отримано 05.02.2010 року згідно поштового повідомлення № 16613.
Частиною 13 статті 106 Закону № 1058-IV визначено, що суми пені та штрафів, передбачених частинами і 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом 10 робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обовязковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, визначені ними суми штрафу та пені не сплатив.
За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 159, 162 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України у Христинівському районі Черкаської області до державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, штрафних (фінансових) санкціях та пені задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець»(20042, Черкаська область, Христинівський район, с. Ягубець, вул. Леніна, 1, ідентифікаційний код 2322010028) на користь управління Пенсійного фонду України в Христинівському районі Черкаської області ( 20000, Черкаська область, м. Христинівка, вул. Леніна, 31) заборгованість по страхових внесках на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в сумі 160630 (сто шістдесят тисяч шістсот тридцять) грн. 66 коп., штрафні (фінансові) санкції в сумі 3482 (три тисячі чотириста вісімдесят дві) грн. 14 коп. та пені 2057 (дві тисячі пятдесят сім) грн. 71 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СуддяВ.А. Гайдаш