Постанова № 9809380, 20.05.2010, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2010
Номер справи
2а-1242/10/0370
Номер документу
9809380
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2010 року Справа № 2а-1242/10/0370 Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Каленюк Ж.В.,

розглянувши в місті Луцьку в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Ковельського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особіКовельської міжрайонної державної податкової інспекції до Люблинецького виробничого управління житлово-комунального господарства про стягнення податкового боргу з активів підприємства,

ВСТАНОВИВ:

Ковельський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особіКовельської міжрайонної державної податкової інспекції (надалі – Ковельська МДПІ) звернувся з адміністративним позовом до Люблинецького виробничого управління житлово-комунального господарства (надалі - Люблинецьке ВУЖКГ) про стягнення з активів відповідача податкового боргу в сумі 484949,83 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що Ковельською міжрайонною прокуратурою проведена перевірка дотримання Люблинецьким ВУЖКГ вимог податкового законодавства. В ході перевірки було встановлено, що за Люблинецьким ВУЖКГ станом на 06 квітня 2010 року рахується податковий борг в сумі 484949,83 грн.

Статтею 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" органам прокуратури надано повноваження представництва інтересів держави в суді, в зв’язку з чим при виявленні порушення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", яке допускається відповідачем, Ковельський міжрайонний прокурор звернувся до суду в особі Ковельської МДПІ на захист державних інтересів.

Податковий борг утворився у зв’язку із несплатою відповідачем податкових зобов’язань - як нарахованих податковою інспекцією, так і визначених платником податку самостійно. Зокрема, відповідачем не погашено борг із податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, збору на геологорозвідувальні роботи, збору за спеціальне використання водних ресурсів, земельного податку, комунального податку, збору за забруднення навколишнього середовища. Податковий борг, не погашений платником податків добровільно, підлягає стягненню за рахунок активів на підставі рішення суду, що і спонукало позивача звернутися до суду із такою позовною вимогою.

У клопотанні від 20 травня 2010 року прокурор та Ковельська МДПІ просять розглянути справу за відсутності їх представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не з’явився. У клопотанні від 19 травня 2010 року №296 просить розглянути справу за відсутності його представника. Позовні вимоги адресованою суду заявою від 17 травня 2010 року №287 визнав повністю.

Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження. Суд вважає можливим розгляд справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Люблинецьке ВУЖКГ зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності відповідно до розпорядження № 91 від 25 квітня 1994 року та виданого Ковельською районною державною адміністрацією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи від 15 вересня 1995 року (а.с.9). Підприємство дії на підставі статуту (а.с.10-13). Люблинецьке ВУЖКГ перебуває на обліку як платник податків в Ковельській МДПІ з 24 березня 1994 року за номером 273, про що свідчить довідка Ковельської МДПІ від 23 травня 2007 року №543 (а.с.14). Відповідач перебуває на загальній системі оподаткування та є платником загальнодержавних та місцевих податків та зборів, зокрема: податку на додану вартість згідно з виданим свідоцтвом про реєстрацію платника податку на додану вартість №02422192 від 15 липня 1997 року (а.с.15), податку на прибуток підприємств, збору на геологорозвідувальні роботи, збору за спеціальне використання водних ресурсів, земельного податку, комунального податку, збору за забруднення навколишнього середовища.

Відповідно до ст.9 Закону Українивід 25.06.1991 N1251-XII «Про систему оподаткування» (зі змінами і доповненнями) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Станом на 06 квітня 2010 року податковий борг Люблинецького ВУЖКГ відповідно до розрахунку (а.с.17) становить 484949, 83 грн. Вказана сума заборгованості утворилася за період з 23.11.2006 по 06.04.2010 року у зв’язку із несплатою відповідачем податку на додану вартість у сумі 242554,53 грн., податку на прибуток комунального підприємства у сумі 89488,58 грн., земельного податку у сумі 119474,00 грн., комунального податку у сумі 391,70 грн., збору на геологорозвідувальні роботи у сумі 30233,59 грн., збору за спеціальне використання водних ресурсів у сумі 2663,44 грн., збору за забруднення навколишнього середовища у сумі 143,99 грн. Сума нарахувань по кожному із названих податків і зборів підтверджується також копіями облікових карток Люблинецького ВУЖКГ, що ведеться податковою інспекцією (а.с.18-41, 65-70,89-90, 95-101, 109-110, 114-119, 131-132).

З урахуванням строків давності відповідно до ст.15 Закону України від 21.12.2000 №2181-ІІІ "Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зі змінами і доповненнями (далі - Закон № 2181-ІІІ) визначення суму податкових зобов’язань платника податків та стягнення такого податку за вказаний період може бути застосоване податковим органом до відповідача.

Сума заборгованості з податку на додану вартість (ПДВ) по основному платежу підтверджується деклараціями з ПДВ за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2008 року, 2009 рік, січень - лютий 2010 року (а.с.42-60). З врахуванням черговості погашення податкової заборгованості, визначеної наказом ДПА України від 18.07.2С року № 276 "Про затвердження Інструкції "Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України", облік надходжень платежів в картках особових рахунків здійснюється в порядку календарної черговості настання граничного терміну сплати узгоджених податкових зобов'язань. Відповідно до вищезазначеного сплачений відповідачем податок у 2008-2010 роках зараховувався податковою інспекцією на погашення заборгованості по деклараціях за 2006-2008 роки. Про наявність заборгованості Люблинецького ВУЖКГ по податках та платежах перед бюджетом свідчить постанова господарського суду Волинської області від 16.01.2007 року та виданий на її виконання виконавчий лист від 30.01.2007 року (а.с.137-138).

За несплату податкових зобов’язань Ковельською МДПІ до відповідача застосовано штрафні санкції за результатами невиїзних документальних перевірок, на що вказує акт Ковельської МДПІ від 19 серпня 2008 року №990/15-20121504 (а.с.64), відповідно до якого було прийняте податкове повідомлення-рішення від 26 серпня 2008 року №0003131501/0 на суму штрафних санкцій 2104,40 грн. та від 26 серпня 2008 року №0003121501/0 на суму штрафних санкцій 71943,00 грн., 68642,11 грн. з яких погашено відповідачем; акт від 09 жовтня 2008 року №1151/15-20121504 (а.с.62), відповідно до якого було прийнято податкове повідомлення-рішення від 09 листопада 2008 року №0003471501/0 на суму штрафних санкцій 626,40 грн.; акт від 18 грудня 2008 року №1470/15-20121504 (а.с.61), відповідно до якого прийняте податкове повідомлення-рішення від 19 грудня 2008 року №0004551501/0 на суму штрафних санкцій 148,37 грн.

Зазначеними актами перевірок встановлено порушення пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181-ІІІ, згідно з яким платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену ним у податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Законом для подання податкової декларації.

Сума заборгованості зі збору на геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, підтверджується розрахунком збору за 4 квартал 2006 року, 2007-2009 роки (а.с.71-84). Штрафні санкції в сумі 7227,75 коп., нараховані за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань, підтверджуються актом перевірки Ковельської МДПІ від 18 травня 2007 року № 465/15-20121504 (а.с.87), на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення від 18.05.2007 року №0001171501/0 на суму 6750,25 грн.; актом від 04 жовтня 2007 року № 1121/15-20121504 (а.с.86), на підставі якого прийняте податкове повідомлення-рішення від 04.10.2007 року №0005131501/0 на суму 472,30 коп.; розрахунком за другий квартал 2007 року, яким платником самостійно донараховано суму штрафу в розмірі 5,21грн. (а.с.81).

Сума збору за спеціальне використання водних ресурсів, що підлягає сплаті, визначена відповідачем у розрахунку за третій-четвертий квартали 2009 року; про наявність такої заборгованості також свідчить облікова картка за 2009-2010 роки (а.с. 89-94).

Наявність заборгованості із земельного податку з юридичних осіб (основного платежу та штрафних санкцій) підтверджується податковим розрахунком земельного податку за 2006-2010 роки (а.с.102-106), податковим повідомленням-рішенням від 18.05.2007 року (а.с.106а), актом перевірки від 18.05.2007 року № 465/15-20121504 (а.с.107-108), обліковою карткою (а.с.95-101).

Як вбачається із матеріалів справи, за відповідачем рахується борг з комунального податку. Сума заборгованості по основному платежу підтверджується податковим розрахунком комунального податку за другий-четвертий квартали 2009 року (а.с.111-113), обліковою карткою по даному податку (а.с.109-110).

Заборгованість з податку на прибуток комунальних підприємств утворилася у зв’язку із несплатою відповідачем самостійно визначеного у деклараціях за період з 20.11.2006 по 06.04.2010 зобов’язання. У зв’язку із цим податковою інспекцією нараховано штрафні санкції на підставі актів перевірки від 16.07.2009 року № 622/15-20121504 (а.с.126), за результатами якої прийняті податкові повідомлення-рішення від 20.07.2009 року №0002311501/0 на суму 3606,17 грн. (20 відсотків від несвоєчасно сплаченого узгодженого податкової зобов'язання) та №0002301501/0 на суму 30737 грн. (50 відсотків від несвоєчасно сплаченого узгодженого податкового зобов'язання); на підставі акта від 25.11.2009 року № 1023/15-20121504 (а.с.127) винесено податкове повідомлення-рішення від 27.11.2009 року №0003331501/0 на суму 12255,08 грн. (50 відсотків від несвоєчасно сплачене узгодженого податкового зобов'язання).

Заборгованість зі збору за забруднення навколишнього середовища складається з основного платежу та пені, що підтверджується випискою з облікової картки за період з 19.12.2009 по 06.04.2010 (а.с.131-132), податковими розрахунками Люблинецького ВУЖКГ збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2009 рік (а.с.133-136). Пеню нараховано на підставі ст. 16 Закону № 2181-III, якою передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгоджених податкових зобов'язань на суму податкового боргу нараховується пеня.

Податкові повідомлення-рішення в апеляційному порядку (судовому чи адміністративному) не оскаржувались.

Таким чином, загальна сума заборгованості становить 484949, 83 грн.

Відповідно до абз.1 пп. 5.3.1. п. 5.3. ст.5 Закону №2181-ІІІ, платник податків зобов'язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. А відповідно до абз.3 пп.5.3.1. п.5.3. ст.5 цього Закону у випадку визначення податкового зобов'язання контролюючим органом, платник податків зобов'язаний був самостійно погасити суму податкового зобов'язання протягом десяти днів від дня отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли платник розпочинає процедуру апеляційного узгодження. Відповідач процедуру апеляційного узгодження не розпочинав. У судовому порядку повідомлення-рішення скасовані також не були.

Згідно з пп.5.4.1 п.5.4. ст.5 зазначеного Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнаються сумою податкового боргу платника податків. Таким чином, зазначені вище суми набули статусу податкового боргу. У зв’язку із цим податковою інспекцією вживались заходи до стягнення податкового боргу, які однак, не дали результатів.

Статтею 3 Закону №2181-ІІІ визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобов’язань виключно за рішенням суду.

Як вказано у п. 1.7 ст. 1 Закону №2181-ІІІ, активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Відповідно до ст. 51 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, що є його диспозитивним правом. Згідно зі ст.136 ч.1 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.

На підставі ч. 4 ст. 112, ч.4 ст. 51 КАС України при прийнятті рішення за заявою відповідача про визнання адміністративного позову суд перевіряє, чи таке визнання не суперечить закону та не порушує чиїх-небудь прав, свобод або інтересів.

Аналізуючи досліджені письмові докази у справі та норми чинного законодавства, з урахуванням заяви відповідача про визнання позову повністю, суд приходить до висновку, що позов підставний, а заяву про визнання позову Люблинецьким ВУЖКГ слід прийняти, оскільки таке визнання не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права та інтереси.

При повному визнанні відповідачем адміністративного позову і прийнятті його судом суд приймає постанову про задоволення адміністративного позову. Таким чином, суд із врахуванням повноважень, визначених ч.2 ст. 162 КАС України, вважає, що позовні вимоги про стягнення з активів Люблинецького ВУЖКГ податкової заборгованості у сумі 484949,83 грн. слід задовольнити повністю.

Керуючись ст.ст. 51, 112, 136, 122 ч.3, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Законів України «Про систему оподаткування», "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адмінітративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з активів Люблинецького виробничого управління житлово-комунального господарства (ідентифікаційний код 20121504) в доход державного бюджету податковий борг у сумі 484949,83 грн. (чотириста вісімдесят чотири тисячі дев'ятсот сорок дев'ять грн. вісімдесят три коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст.186 КАС України, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений ст.186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя                                                             Ж.В. Каленюк